4.12.2021

Ostravské volejbalistky se po dnešní výhře vyhouply do čela extraligové tabulky

Sobotní zápasy 16. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 skončily dle očekávání. Ostrava díky výhře na Olympu vystřídala na první příčce extraligové tabulky dosud vedoucí Duklu Liberec. Celek Králova Pole i v obměněné sestavě doma přehrál Frýdek-Místek, Olomouc si veze vítězství z palubovky brněnských Šelem, stejně jako Prostějov z Přerova.

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

Olymp po středeční výhře nad Frýdkem-Místkem zlomil prokletí porážek a věřil ve zlepšenou hru. Ovšem dnes ho čekal mnohem silnější soupeř TJ Ostrava, která doposud prohrála pouze dvakrát a to 2:3. Ostrava stíhá v tabulce vedoucí Liberec a patří jí druhé místo. Olymp po nevydařeném prvním setu se herně zvedl, ale silná a ambiciózní Ostrava byla dnes ještě nad jeho síly.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 1:3 (16:25, 26:28, 25:13, 24:26)

Rozhodčí: Vachutka, Peloušek

Počet diváků: 150

Domácí: Kalhousová, Bartošová, Brichtová, Virtová, Šimáňová, Cihlářová, libero Pešková. Střídaly: Patočková, Lukešová, Poloučková, Brancuská

Hosté: Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Chládková, Šmídlová, Bauerová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dnešní porážka mě velmi mrzí, protože až na ten první set to byl od nás dobrý výkon. Bylo to bojovné, rvaly jsme se o každý míč, bohužel jsme nezvládly dvě koncovky i přičiněním rozhodčích. Dnešní zápas se jim moc nevyvedl. Toto mě mrzí, naštěstí nás to nakoplo, mohly jsme to dohnat do tie breaku a odnést si ze zápasu minimálně bod nebo dva. Takto nás to hodně zamrzelo, nevím, jak to mám komentovat.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem rozporuplný k hodnocení zápasu. Do zápasu jsme vstoupili nesmírně špatně, zalekli jsme se síly Ostravy, přestože volejbalově se zvedáme, prohráváme.  V prvním setu jsme útočili osmkrát do autu, třikrát do bloku, zkazili jsme dva servisy – s 13 chybami se vyhrát nedá. Poté jsme zvýšili hlas, řekli jsme si, že začíná nový zápas. Bojovali jsme příkladně, set skončil o dva body. Musím konstatovat, stejně jako ostatní řečníci, že rozhodčí podali nekvalitní výkon. Podíváme se na to z kamery. Jejich výkon mě zlobí a dnes tady neměli co dělat.  Pak se strhla velká bitva ve čtvrtém setu, po extempore to vypadalo, že jsme v pytli, nicméně jsme stav dokázali vyrovnat na 20:20. Bohužel jsme zkazili servisy, pak jsme dostali esa, ale podobně do stejných problémů se dostala i Ostrava. Byla z toho nakonec bitva s naším nešťastným koncem.“

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem ráda, že si odvážíme z Prahy tři body, odehrály jsme dvě vyrovnané koncovky. Škoda třetího setu. Pořád se učíme, víme, na čem máme pracovat a těšíme se na další zápasy.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Za mě to byl vyhecovaný zápas emočně, myslím si, že divákům se musely líbit koncovky setů a myslím si, že dneska neměli svůj den rozhodčí.  Ve třetím setu a v jedné pasáži čtvrtého setu jsme byli nedůrazní, dali několik es, ale dostali jsme i dvě esa. Chválím holky za předvedený výkon. Víme, že na Olympu domácí bojují a hrají dobře, takže jsme rádi za tři body.“

Na začátku zápasu převládaly oboustranné chyby nad vítěznými údery. Postupem času se hra srovnala. Za stavu 8:8 zaúřadovaly ostravské hráčky na bloku a servisu a odskočili na 15:8, čemuž nezabránily ani dva oddechové časy trenéra Mitáče. Domácí tým se snažil, ale Ostrava udržovala svůj náskok až do konce setu.

Druhý set byl vyrovnaný do stavu 7:7, potom se domácímu týmu podařil získat náskok 11:7. Na síti řádila domácí kapitánka Pavlína Šimáňová. Ostrava se ale zkoncentrovala, přestala chybovat a pomáhala si servisem – a rychle bylo srovnáno. Olymp se nenechal vykolejit a pokračoval ve zlepšené hře i nadále držel jedno až dvoubodový náskok. Za stavu 22:20 přišly zbytečné chyby Olympu a důraz ze servisu Ostravy a Moravanky šly do vedení 24:22. Olymp nic nevzdal, bojoval, odvracel setboly, ale nakonec se radovala Ostrava po proměnění pátého setbolu.

Třetí set byl, stejně jako předchozí, vyrovnaný do stavu 8:8, ale Olympu se podařila šnůra při servisu Cihlářové na 13:8. Olymp se výrazně zlepšil v bojovnosti a ostravské hráčky v druhé polovině setu kupily jednu chybu za druhou. Ostravě nepomohlo ani mnohonásobné střídání. Olymp se dostal snadno do vedení 22:13 a bez problémů dokráčel k zisku prvního setu.

V dalším setu se Olymp dostal ze stavu 0:2 na 5:3. Na útoku a i na servisu úřadovala Šimáňová. Úroveň zápasu šla nahoru, Ostrava bojovala o tři body, Olymp o setrvání v utkání. Olymp ztratil koncentraci po karetní vložce a prohrával 11:15. Přesto domácí hráčky nesložily zbraně a dřely, sice je srazily dva zkažené servisy, ale za stavu 20:24 odvrátily čtyři mečboly, i díky esům Terezy Patočkové. Ovšem poslední dva balony patřily Ostravě, Olymp nezískal ani bod a Ostrava si odvezla tři body.

Autor: Jiří Trochta

VK KRÁLOVO POLE – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

16. kolo extraligy nabídlo v brněnské hale na Vodově souboj Králova Pole s Frýdkem-Místkem, předposledním týmem tabulky. Domácí favoritky do utkání nastoupily v obměněné sestavě, i s ní však první sadu jednoznačně vyhrály. Frýdek-Místek sice pak začal vzdorovat, KP Brno ale soupeřkám nedovolilo uhrát ani jeden set a připsalo si do tabulky další tři vítězné body.

VK Královo Pole – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:12, 25:23, 25:23)

Rozhodčí: Hladišová M., Pítr V.

Počet diváků: 70

Domácí: Koulisiani, Moreno Borrero, Jelínková, Judlová, Pavlicová, Bukovská, libero Šmardová. Střídaly: Sweet, Vystrčilová, Kuníková

Hosté: Diatková, Petrová, Hadáčková, Kavková, Ulumbelashvili, Mitrega - Mamica, libero Teperová. Střídaly: Navrátilová, Tkáčová, Šnellyová, Radulovic

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Holky to dnes zvládly dobře a já jsem moc ráda, že máme na svém kontě další výhru 3:0.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Určitě je dobře, že i hráčky, které nemají takové vytížení, odehrály utkání až do vítězného konce 3:0. Bylo samozřejmě vidět trošku více nepřesností, ale to je pochopitelné. Frýdek se po prvním setu zvednul, začal velice dobře servírovat a nám to dělalo problémy. Tyto průběhy setů my ale potřebujeme, aby se hráčky dokázaly koncentrovat a dotáhnout takový zápas až k vítězství.”

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnes nás to mrzí hodně, protože Královo Pole dnes bylo k poražení. I s obměněnou sestavou ale nakonec ukázalo, že má své kvality, je na vrchu tabulky a zaslouženě tam patří.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Myslím si, že jsme tu dnes nějaký set uhrát mohly, hrály jsme naprosto famózně v poli, bohužel nám ale chybí útočný potenciál, tam jsme určitě zaostávaly.“

První set byl vyrovnaný pouze v úvodu, od stavu 4:4 začal Frýdek-Místek ztrácet dech (9:4) a domácí favoritky začaly kráčet k suverénní výhře v prvním setu. Při servisu Ely Koulisiani se ještě hostující trenérka snažila zastavit KP Brno time outem (16:7), následné eso ale jen potvrdilo herní pohodu domácího týmu, který sadu vyhrál velkým rozdílem 13 bodů (25:12).

Do druhého dějství vstoupil lépe Frýdek-Místek a hru přerušil pro změnu Richard Wiesner (1:4). Jeho svěřenkyně se brzy dostaly zpět do tempa, srovnaly na 7:7 a vedení otočily na svou stranu (14:10). Domácí náskok sice držely i díky dvěma esům střídající Jany Vystrčilové (17:12), za lepší konec ale začaly tahat hostující hráčky a srovnaly na 17:17. V útoku pak přitvrdila Simona Jelínková (20:18), která v závěru sady přímým bodem z podání zařídila tři setboly KP Brna (24:21). Sadu na vítězných 25:23 ukončila smeč Romany Pavlicové.

Ve třetím setu se vedení přelévalo na obě strany (3:0, 6:9) a přetahovaná pokračovala i v polovině setu (15:15). Za stavu 16:18 si vzali time out domácí, po něm KP Brno srovnalo a set zamířil do napínavé koncovky (20:20). Tu zvládl lépe domácí tým a po další nejtěsnější výhře 25:23 si do tabulky připsal plný počet bodů. Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena Simona Jelínková.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV

V rámci 16. kola UNIQA extraligy žen se v hanáckém derby představily týmy Přerova a Prostějova. Celé utkání možná rozhodl již první set, který hostující hráčky vyhrály jednoznačně v poměru 10:25, kdy se domácím vůbec nedařilo na příjmu, za což je tým z Prostějova nekompromisně trestal. V dalších setech se hra poměrně vyrovnala, Přerov se chvilkově dostával i do vedení v setech, ovšem vždy jejich snaha v klíčových situacích ztroskotala na individuálních chybách či kvalitně zahraných balonech soupeře, díky čemuž skončilo utkání v nejkratší možné době v poměru 0:3 na sety.

Volejbal Přerov – VK Prostějov 0:3 (10:25, 18:25, 21:25)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Jan Slezák

Počet diváků: 346

Sestavy:

Domácí: Zatloukalová L., Gardner, Dlouhá, Köhlerová, Hůsková, McClellan, libero Kulová. Střídaly: Hutchinson, Šádková, Semerádová, Zatloukalová M., Baláková

Hosté: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Kožoušková, Smolková, Loff Da Silva, libero Stavinohová. Střídala: Kopáčová

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Popravdě už nevím, co mám říkat. Každý zápas je to stejný a dnes jsme strašně moc kazily servis. První set byl katastrofa, potom jsme se teda postupně zlepšily, ale bohužel si to pořád prohráváme hlavně samy.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Soupeř dnes lepší na servisu, na přihrávce, což bylo to hlavní, co rozhodlo. A byť v podstatě útočnou sílu měly hlavně v brazilské středové hráčce a Fričové, kdy to zvládly velice dobře zahrát. Stejně skvěle zahrálo i libero – Stavinohová a poměrně slušně to zvládla i mladá Smolková, jelikož nedělala moc chyb, byť jsme ji tam alespoň párkrát ubránili ve třetím setu. Od nás ale tradičně strašně moc chyb.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jsme spokojené s vítězstvím za tři body. Po prvním setu jsme ale nebyly koncentrované, nedokázaly jsme pokládat balony a dělaly jsme si to těžký hlavně v balonech zadarmo, čímž jsme si to zbytečně lehce zkomplikovaly. Máme určitě na čem pracovat, ale jsme samozřejmě rády za vítězství za tři body.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Začátek utkání byl poznamenaný slabší formou domácích, kdy nám to hodně usnadnily, jelikož hodně kazily jak na přihrávce, tak na podání. Postupně se hra vyrovnala a nakonec jsme byli rádi, že jsme to utkání zvládli v poměru 0:3.“

Na první set by raději domácí hráčky zapomněly, kdy si nedokázaly poradit jak s vlastní přihrávkou po servisu soupeře, tak ani s vlastním servisem, kdy dělaly velké množství chyb. Hráčky Prostějova tak poměrně svižně dokráčely k vítězství v první sadě v poměru 10:25.

Od druhého dějství se hra do jisté míry vyrovnala, kdy se oba týmy dokázaly v průběhu setu střídat ve vedení. V klíčových výměnách ovšem potvrdil Prostějov zkušenost na klíčových postech, kdy skvěle zahrály Raquel Loff Da Silva či Karolína Fričová. Přerov naopak v momentech, kdy se set lámal, nakupil individuální chyby, které jejich herní projev srážely dolů.

Třetí sada do značné míry kopírovala tu druhou. Světlé momenty Přerovaček, které se držely na dostřel, tlumily jejich individuální nedostatky, které výše zmíněné hráčky Prostějova, podpořené slušným výkonem mladé Smolkové, nekompromisně trestaly. V momentě, kdy se třetí sada schylovala ke koncovce, si hostující hráčky vytvořily rozhodující náskok, proměnily druhý mečbol a celkově tak derby ovládly v poměru 0:3 na sety.

Autor: Ondřej Mareček, foto J. Pořízek

VK ŠELMY BRNO – VK UP OLOMOUC

Sedm bodů dělilo Brno a Olomouc před utkáním šestnáctého kola UNIQA extraligy žen. Brnu letos patří prozatím šestá příčka v tabulce, ani čtvrtá Olomouc není na pozicích, kde by asi chtěla být. Naposledy ale dokázala doma porazit vedoucí tým Duklu Liberec, naopak Šelmy před týdnem doma prohrály s pátým Prostějovem. První společný duel v této sezóně vyhrála 3:2 Olomouc.

VK Šelmy Brno – VK UP Olomouc 0:3 (21:25, 23:25, 19:25)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Poláček Jan

Počet diváků: 217

Domácí: Podhrázká, Borovcová, Komárková, Širůčková, Nováková, Faltínová, libero Pluhařová. Střídaly: Mokrá, Mikysková, Benediktová

Hosté: Šepeľová, Mostsitska, Babić, dos Santos Silva, Blanco, Štimac, libero Kulová. Střídaly: Kneiflová, Tinklová

Soňa Mikysková (smečařka VK Šelmy Brno): Je to škoda. Myslím, že jsme na to měly, určitě ten první set jsme měly dotáhnout do konce a vyhrát jej. Začaly se nabalovat malé chyby a nepřesnosti, které nás stály dnešní utkání.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes to byl zápas ve vlnách. Výborně a agresivně jsme začali, dostali jsme soupeře pod tlak. V polovině prvního setu jsme si možná řekli, že už se to dohraje samo, polevili a dali Olomouci šanci. Ta se rozehrála, my naopak začali chybovat a hrát nepřesně. Ve druhé sadě se nám naopak začalo dařit v momentě, když už nám „o nic nešlo.“ Třetí set už byl jasný pro Olomouc, neměli jsme sílu na to je zlomit.“

Zuzana Šepeľová (kapitán VK UP Olomouc): „Po čtvrtečním zápase proti Liberci jsme byly ještě v euforii – nebyl to dnes sice tak dobrý výkon, ale třísetové výhry v Brně si moc vážíme. Doufám, že podobné výkony budeme předvádět i nadále.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Pro nás bylo dnešní utkání velmi náročné, především po psychické stránce. Holky byly po čtvrteční výhře nad Libercem rozjařené, bylo pro ně těžké se koncentrovat na trénink i úvod dnešního zápasu. Byl to zápas jak na houpačce, jsem rád, že jsme vyhráli ve třech setech.“

Šelmy vstoupily do utkání lépe. Dařilo se jim na podání i na útoku (8:5). Domácí táhly především Aničky Komárková a Širůčková a papírový favorit prohrával. Svěřenkyně Ondřeje Bouly držely nasazené tempo až do koncovky setu, kdy vedly 19:15. Olomouc se ale nevzdala, slovenská kapitánka přitvrdila na podání i útoku, přidala se i Babić a Brno nedokázalo Olomouc zastavit. První set tak vyhrál hostující tým 21:25.

Tempo olomouckým hráčkám zůstalo i do druhého setu, domácím nepomohla ani změna na smeči – Kláru Faltínovou vystřídala Soňa Mikysková. Hosté byly trpělivější a dokázaly se prosadit z vysokých míčů. Tři esa v řadě navíc dokázala přidat hostující Zuzana Šepeľová (7:14). Šelmy nevzdaly ani stav 12:19, do podání se opřela domácí smečařka Anna Komárková a stav byl 20:20. V koncovce byla opět důraznější Olomouc a vyhrála 23:25.

Domácí trenér do třetího setu vyměnil nahrávačku, za zkušenou Soňu Novákovou přišla mladá Radka Mokrá. Brnu se ale nedařilo, kazilo na podání i útoku. Ani hráčky Martina Hrocha nebyly neomylné a zhruba do poloviny setu tak mohli diváci na legendární „Kouničce“ sledovat vyrovnaný volejbal. Olomoucké volejbalistky v koncovce již nechybovaly, vyhrály tak třetí set 19:25 a i celé utkání 0:3 na sety. Nejvíce bodů v utkání zaznamenala hostující Elena Babić (17 bodů, 54 % na útoku, 2 bloky).

Autor: Matouš Müller

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)