12.10.2019

Po zaváhání Prostějova na Olympu se brněnské Šelmy vyhouply do čela tabulky

Dosud neporažený lídr průběžné tabulky z Prostějova v 5. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 utrpěl první letošní porážku, když v Praze nestačil na Olymp. Naopak Šelmy v Liberci opět nezaváhaly a posunuly se do čela tabulky. Prvního vítězství v sezoně se dočkal Přerov v utkání se Šternberkem a v posledním dnešním zápase nestačily volejbalistky Králova Pole na své sokyně z Ostravy.

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

Vzhledem k dosavadním výsledkům Prostějova v letošní sezóně nebyl Olymp favoritem zápasu. Po předvedeném výkonu si ale Olymp Praha zasloužil výhru 3:0 na sety a dokázal si, že může mít v letošní sezóně vysoké ambice.

č.: 25          dne 12. 10. 2019           v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:0 (25:16, 25:18, 25:21)

Rozhodčí: Marschner, Dušek

Počet diváků: 201

Domácí: Denysova, Purchartová, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, Ovečková, libero Pešková.

Hosté: Nová, Kozmik, Kopáčová, Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Dvořáčková, Wiedenthalerová, Knorová

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): „Dnešní zápas jsme zvládly skvěle. Zápas se odvíjel od začátku prvního setu, soupeře jsme zatlačily servisem a nedovolily jsme jim extra velkou hru. My jsme dobře bránily i útočily a dostaly jsme se do pohody a zvládly jsme dobře i druhý a třetí set.

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Těší mě vítězství nad Prostějovem, protože ten vstoupil do soutěže excelentně, dokázal vyhrát v Liberci, vyhrál doma 3:0 nad favorizovanou Olomoucí. Jsem nesmírně rád, blahopřeji hráčkám za předvedený výborný výkon. Byli jsme jasně lepší na útoku a oproti poslednímu zápasu v Brně jsme byli lepší i při proměňování bodových situací. Útok jsme měli na 42 %, což je velmi dobré číslo. Nicméně se bude ukazovat, že doma budeme silným týmem a venku se musíme prát, co to dá.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Dneska toho moc neřeknu, Olymp hrál moc dobře, my jsme nezatlačily servisem a ony si dobře distribuovaly útok. Takže gratuluji Olympu k vítězství.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „V dnešním utkání byl Olymp jasně lepší ve všech herních činnostech, ale hlavně nás předčil v dohrávkách, kde se dostával z těžkých pozic. Krajní smečařky byly našlápnuté, velmi dobře zahrála Denysová. Celý zápas jsme táhli za kratší konec a dnes jsme neměli žádnou šanci.“

Po úvodním oťukávání se Olympu při skvělém servisu Šimáňové podařilo získat devět bodů v řadě za sebou a vedení 12:4. Olymp výborně útočil a jediný kaz na kráse byly nevynucené chyby (2x přešlap, 3x síť) do stavu 18:10. V závěru setu se Prostějovu rozehrála na útoku Lucie Nová, ale ta pouze korigovala skóre prvního setu.

V druhém setu se Prostějov výrazně zlepšil na útoku. Stav byl dlouho vyrovnaný. Olymp slušně blokoval a hrál obětavě v poli. K vidění byl pohledný volejbal a přetahovaná o každý míč. Za stavu 12:13 zvedla prapor domácího týmu esem Denysová, Olymp dobře bránil a na straně Prostějova se objevovaly nevynucené chyby. Olymp nejenže vyrovnal, ale jeho náskok narůstal - 16:13, 20:15, 23:17 a druhý se měl v kapse.

Úvod třetího setu byl v režii domácí Denysové, která obstarala většinu bodů. Olymp se o výraznější vedení ale připravoval zbytečnými technickými chybami. Rozhodujícím okamžikem třetího setu byl obrat stavu z 9:10 na 13:10 ve prospěch Olympu. Prostějov sice oslabilo zranění nahrávačky Zatloukalové, ale nutno pochválit všechny útočnice Olympu Praha, které se zasloužily o překvapivou a rychlou výhru 3:0.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK DUKLA LIBEREC – VK ŠELMY BRNO

VK Šelmy Brno je dnešním soupeřem pro domácí VK Dukla Liberec. Uvidíme, jak si dnes poradí domácí hráčky s kulatým balonem. Liberecké hráčky potřebují body z domácího utkání jako sůl.

č.: 21       dne: 12. 10. 2019           v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec - VK Šelmy Brno 1:3 (25:12, 23:25, 10:25, 21:25)

Rozhodčí: Poláček Jan, Hladišová Michaela

Počet diváků: 215

Domácí: Candráková, Bajusz, Šotkovská, Kohoutová, Svobodová, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Šulcová, Rutarová, Castillo, Kolářová, Vrábelová

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Diatková, Polášková, Wolowicz, libero Sklenářová. Střídaly: Akeo, Beránková M., Beránková E., Benediktová

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): Opět nemám moc slov, nechaly jsme Brno rozehrát, nemohly jsme dát bod a oni začaly hrát v klidu. Zase jsme doma bez bodu.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Po prvním setu jsme přestali hrát a Brnu stačilo jen přendat míč na naší polovinu.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsem ráda, že vezeme tři body domu, byl to těžký zápas. Po prvním setu jsme si říkaly, jestli se z toho zvedneme a podařilo se nám zlepšit na servisu a v obraně.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Po výhře z Olympu jsme byli trochu lehkomyslný. Po prvním setu nás Liberec trochu srovnal. Pak jsme se do zápasu vrátili, holky přidaly trochu klidu a zkušeností. Spokojenost.“

Domácí hráčky nastoupily na Brno velice agresivně. První time-out si Šelmy vzaly za stavu 5:2 pro domácí. Za stavu 10:4 dala Šustrová brutální blok a následoval další v podání Candrákové. Za stavu 13:6 přidala další bod z podání Šustrová a následoval opět blok Candrákové. Dukla podávala celý set výborně, další bod z podání zaznamenala Šulcová. Trápení Šelem ukončila opět Šustrová tvrdou smečí na zem, první set je ukončen za stavu 25:12.

Druhý set začal podobně jako první a Dukla se rychle dostala do vedení 6:3. Pak přišla na servis Polášková z Brna a rázem bylo srovnáno 6:6. Nastala tahanice o každý bod, ale Brno začalo mít převahu na servisu a hlavně blokem přidalo pár bodů. Do útoku zavelela především Wolowicz. Za stavu 13:16 si musel vzít první time-out v utkání domácí trenér Gálík. Po několika výměnách se Brno dostalo do vedení - 17:22. To nechtěla dopustit Šotkovská na servisu, přidala se tvrdým útokem i kapitánka Svobodová, a náskok stáhly na 22:23. Pak se však nepozorností domácí hráčky připravily o druhý set.

Třetí set začala jízda Šelem. Za stavu 3:14 byla na hřiště vpuštěna Castillo a druhé libero Kolářová. Šelmy válcovaly domácí hráčky servisem a blokem. Dukla nebyla schopná přihrát a normálně zaútočit. Stav 23:6 pro Šelmy byl neuvěřitelný. Na hřiště se dostala kompletní lavička domácích. Nevídaný konec třetího setu je uzavřen na 10:25 z pohledu domácích.

Dukla se morálně zvedla ve čtvrtém setu a začala opět bojovat. Obě družstva si držela ztrátu a čekalo se, kdo první udělá chybu. Za stavu 14:14 přišla na servis Polášková a nadělala domácím problémy, odešla ze servisu za stavu 18:15 pro Šelmy. Dukla stáhla Šelmy na bod 17:18 zásluhou Rutarové, další bod zařídila opět Rutarová. Za stavu 20:22 se vrací na hřiště Šustrová, ale přicházejí domácí násobené chyby v řadě a Šelmy se dostaly do vedení 24:21. Šelmy si pohlídaly závěr a zaslouženě vyhrály čtvrtý set 25:21.

Autor: Aleš Správka

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

V pátém extraligovém kole přivítaly hráčky Králova Pole na své palubovce Ostravu. Divákům nabídly oba týmy napínavou podívanou zejména v koncovkách druhé a třetí sady. Z vítězství ve všech setech se ale v Brně nakonec pokaždé radovala Ostrava. Za výhru 3:0 si tak ostravské hráčky vezou domů plný počet bodů.

č.: 23         dne: 12. 10. 2019          v hod.: 18:30

VK Královo Pole – TJ Ostrava 0:3 (21:25, 22:25, 23:25)

Rozhodčí: Dmejchal M., Ištvanech M.

Počet diváků: 150

Domácí: Šloufová, Carpentier, Kvapilová, Šunderlíková, Bukovská, Judlová, libero Digrinová. Střídaly: Grabovská, Kuníková, Podhrázká, Pavlíková

Hosté: Žarnovická, Nečasová, Wanczyk, Faltínová, Zemanová, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídala: Kašparová

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): Dnes se nám pokaždé vydařily začátky setů, ale pak jsme se nedokázaly vyvarovat pasáží, ve kterých jsme dělaly zbytečné chyby. Z vedoucího stavu jsme nakonec prohrávaly o dva. Soupeřky jsme navíc nedokázaly zatlačit servisem tak, jak jsme si přály.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Soupeř byl lepší v obraně, my jsme v každém setu do středních pasáží vyhrávali, Ostrava pak bohužel díky našim hloupostem a zbytečným chybám vždycky odskočila o dva body, a to dnes rozhodlo.“

Klára Faltínová (kapitánka TJ Ostrava): „Dodržely jsme to, co jsme měly, bojovaly jsme tak, jak jsme si stanovily před zápasem. I když jsme v každém setu prohrávaly, vždycky jsme bojovaly až do konce a byl to boj vítězný.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes mám radost především z předvedeného výkonu, protože jsme zabojovali. Nebyli jsme kompletní, a o to je výhra cennější – tímto přeji naší kapitánce brzké uzdravení. Naší bojovností a agresivitou si myslím, že jsme utkání zaslouženě vyhráli. Poděkování patří i našim fanouškům, kteří do Brna dorazili za námi.“

Zápasu v Brně předcházela vzhledem k sobotnímu státnímu smutku minuta ticha. První set pak lépe odstartovaly domácí volejbalistky (5:2), Ostrava ale trpělivou hrou srovnala na 9:9. Díky vydařeným smečím Karin Šunderlíkové sice Královo Pole vzápětí uteklo o tři body (12:9), ostravské hráčky ale bleskurychle zareagovaly a skóre otočily ve svůj prospěch (12:13). V ostravském dresu pak úřadovala v útoku hlavně Aleksandra Wanczyk a hostující tým svůj náskok navyšoval (15:18). Vedení už si pak Ostrava pohlídala až do konce úvodní sady (21:25).

Druhé dějství začalo líp Královo Pole (6:3) a Ostrava brala oddechový čas. Ostravské hráčky pak brněnský náskok pomalu mazaly (12:11), a donutily tak k time outu pro změnu domácí tým. Po něm Brno sice opět odskočilo (14:11), Ostrava ale přidala na razanci a srovnala krok na 17:17. Sada tak mířila do dramatické koncovky (20:19, 22:22), ve které se nakonec ke dvěma setbolům propracovaly hostující hráčky (22:24). Následující dlouhou výměnu ukončila tvrdou smečí Aleksandra Wanczyk, a zařídila tak svému týmu vedení 0:2 na sety.

Třetí dějství bylo tahanicí o každý bod (6:6, 11:11) a obě družstva se dlouho prala o vedení (16:14, 16:17). Sada, stejně jako ta předchozí, nakonec za stavu 20:20 dospěla až do napínavého závěru. A scénář se opakoval – koncovku lépe zahrála znovu Ostrava a měla k dispozici hned dva mečboly (22:24). První domácí ještě odvrátily, zápas pak ale rozhodl opět přesný útok Aleksandry Wanczyk.  Ostrava vyhrála 23:25 a celkově 0:3 na sety.

Autor: Barbora Mertová

VOLEJBAL PŘEROV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Konečně se věrní přerovští fanoušci dočkali prvního vítězství v extraligové sezóně. A bylo naprosto zasloužené, protože Přerovanky od začátku bojovaly, s výjimkou třetího setu, kdy odešly na příjmu. Vstup do čtvrté sady jim vyšel a soupeře už do vedení nepustily. Žlutou kartou byl v tomto dějství napomínán domácí kouč Vlček. Ale na cestě za premiérovou výhrou to přerovský celek nezastavilo.

č.: 24        dne: 12. 10. 2019      v ho.:19:00 hod.

Volejbal Přerov – TJ Sokol Šternberk 3:1 (25:22, 26:24, 15:25, 25:22)

Rozhodčí: Kavala T., Vachutka M.

Počet diváků: 224

Domácí: Semerádová, Davis, Tinklová, Rusek, Oestreich, Kotlabová, Kukučová, libero Vaňková. Střídaly: Kuželová, Šádková, Řihošková, Zatloukalová

Hosté: Siefferien, Kofie, Gogová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, libero Zilberman. Střídaly: Šmídová, Ambrůzová

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Jsme rády za první vítězství. Byly jsme lepší a důraznější v zakončení, zdobila nás bojovnost. Doufám, že na tuhle výhru bodově navážeme i v Ostravě.“

Radim Vlček (trenér VK Volejbal Přerov): „Jsem šťastný z první výhry v sezóně. Až na určité momenty v utkání, kdy jsme zbytečně znervózněli, jsme hráli dobrý volejbal s pěknými dlouhými výměnami. Nevím, z čeho ta nervozita pramenila. Povedl se nám tah se zařazením Řihoškové na servis v koncovce druhé sady. Celý zápas jsme hráli jako tým, a tím bychom se chtěli i nadále prezentovat.“

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk)Utkání bylo velmi vyrovnané. My jsme se snažily tlačit servisem a povedlo se nám to až ve třetím setu. Ve čtvrtém jsme udělaly moc chyb a Přerov zaslouženě vyhrál.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Je škoda našich koncovek v prvním a druhém setu. Bohužel jsme přestali hrát volejbal a se štěstím je soupeři darovali. Ve třetím jsme se chytli a dařilo se nám. Jenže v dalším jsme začali vlažně. Přerov se dostal do vedení, a to už si udržel až do konce. Gratuluji mu k vítězství.“

První set byl plný chyb na podání ze strany obou celků, ale naproti tomu se šest es v jedné sadě rovněž nevidí tak často. A právě díky podání Tinklové v závěru se Přerovanky probojovaly k prvnímu setbolu. Ten proměnila povedeným blokem kapitánka Kotlabová proti útoku Schandlové.

Také start do druhého „jednání“ se nesl ve znamení přímých bodů z podání, když tři ze čtyř prvních míčů skončily esem. Ve vedení se oba týmy takřka pravidelně střídaly a žádný si nevytvořil rozhodující náskok. S dvoubodovou výhodou šly do koncovky hráčky Šternberku (24:22), ale ani to jim na výhru nestačilo. Po bodu Kotlabové přišla na podání mladá Řihošková a set dopodávala. I když je nutné zmínit, že druhý setbol hostů se podařilo odvrátit díky velké bojovnosti domácích a na zisku dalšího bodu měla velký podíl nahrávačka Tinklová po spolupráci s kapitánkou. Řihošková setbol proměnila přímým bodem z podání.

Ve třetím setu jakoby se domácí volejbalistky lekly možného tříbodového vítězství a začaly kupit množství chyb. A také se přidala nervozita. O tom svědčí výměna, při níž vyzvala nahrávačka Kotlabovou k útoku z pipu, ale libero Vaňková ji k zakončení vlastním tělem nepustila. Málo platné byly trenérovy oddechové časy (vybral je už do stavu 5:13) a ani četná střídání významnou změnu skóre nepřinesla. Hostující celek bez problému snížil na 1:2.

Rusek otevřela čtvrté dějství znovu dvěma body ze servisu a po útoku Schandlové do autu to bylo 3:0. Šternberk pak sice dokázal srovnat na 10:10, avšak bylo to naposledy. Bojující Přerovanky už nehodlaly tři body za výhru pustit. Důkazem toho je výměna za stavu 16:14, kdy se v útoku vystřídaly tři hráčky soupeře, jenže ani jednou neprošly přes domácí blok, a pak Karabinovich nasměrovala míč do autu. Ještě před tím dostal žlutou kartu trenér Vlček za nesportovní chování, když vztekle mrštil propiskou o zem po neplnění povinností jeho svěřenkyň. První mečbol ještě „odmítla“ Rusek podáním do sítě, ale kapitánka Sandra Kotlabová už další míč položila do kurtu na straně hostů a mohla propuknout nelíčená radost z tříbodové výhry.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

Infolinka MŠMT - MŮJ KLUB 2020

Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE