27.1.2018

Poslední kolo základní části UNIQA Extraligy žen je minulostí

Poslední kolo základní části UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 je za námi. Největší radost z výhry má Frýdek-Místek, který v přímém souboji o 6. místo zvítězil na palubovce pražského Olympu. Dukla Liberec porazila favorizovanou Ostravu. KP Brno si výhrou nad Fénixem definitivně zajistilo třetí místo po základní části. Nezaváhal ani Prostějov v utkání s Přerovem a UP Olomouc v „sesterském" zápase se Šternberkem.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

V posledním kole základní části se rozhodne o posledním, šestém postupujícím do nadstavbové skupiny 1-6. Lepší výchozí pozici má Olymp Praha, kterému stačí jakýmkoliv způsobem zvítězit nad Frýdkem-Místkem. Takže o důležitosti tohoto zápasu není pochyb.

č.: 68          dne: 27. 1. 2018       v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Frýdek-Místek 0:3 (21:25, 22:25, 23:25)

Rozhodčí: Lenert, Kořenek

Počet diváků: 150

Domácí: Šotkovská, Kopecká, Melicharová, Šimáňová, Kalhousová, Komárková, libero Stavinohová. Střídaly: Kurková, Černá

Hosté: Blasiak, Pavelková, Kvapilová, Kukučová, Borovcová, Mitrega, libero Radivojevičová.

Simona Kopecká (kapitánka domácích): „Zápas byl důležitý, hrálo se o šesté místo. Zápas byl vyrovnaný, ale v každém setu jsme měly výpadky a nechaly jsme iniciativu Frýdku-Místku. Koncovky jsme nezvládly. Jediná šance je vyhrát v pondělí v Brně na KP.“

Stanislav Mitáč (trenér domácích): „Utkání bylo zápasem pravdy o postup do silné šestky. Nezvládli jsme zápas v hlavách, po relativně dobrých zápasech jsme pomýšleli na úspěch. Máme pasáže dobré, ale také hrůzostrašné. Hráčky bojovaly, ale rozhodly nevynucené chyby na útoku (14 Olymp a Frýdek pouze 3).“

Daniela Pavelková (kapitánka hostů): „Jsme až překvapené. Podaly jsme týmový výkon po nevydařených předchozích zápasech. Ukázaly jsme vnitřní sílu, když jsme prohrávaly o čtyři až pět bodů. Chválím celý tým a doufám, že nám ty dva body náskoku budou stačit na postup do silné šestky.“

Leopold Tůma (trenér hostů): „Po dlouhé době zažívám radost. Po slabých výkonech jsme konečně zabrali, hráčky plnily taktické pokyny a na to, co jsme se připravovali – to vše nám z velké části vyšlo. Z naší strany jsem cítil hlad po vítězství, Olymp byl svázaný a nervózní, dělal spoustu chyb. Děkuji týmu za bojovnost. “

Začátek zápasu byl v režii Kláry Melicharové – její čtyři body znamenaly vedení 5:2. Po jejím odchodu ze sítě se útočná síla Olympu otupila, Frýdek-Místek začal solit servis a rychle získal náskok 14:9. Následně se Olympu při servisu Kopecké podařilo srovnat na 14:14. Na další šňůru pěti bodů v řadě již Olymp nestačil reagovat.

Druhý set byl dlouho vyrovnaný, Olymp si byl vědom, že již nesmí ztrácet, Frýdek působil klidně. Domácím se podařilo odskočit ze stavu 13:13 na 17:13. Ovšem potom Frýdek začal úřadovat na obraně, hlavně na bloku, dostal se do vedení 23:20. Olymp sice snížil na rozdíl jednoho bodu (22:23), ale poslední dva body druhého setu získala Markéta Kukučová pro Frýdek-Místek.

Do třetího setu se Olympu vstup konečně vydařil (6:0). Místo toho, aby domácí hráčky soupeře dále drtily, přišlo ihned polevení a nepochopitelné chyby a stav byl rázem jen 7:6. Poté se rozpoutala bitva o každý balón. Olymp věděl, že už nesmí chybovat a musí se o zvrat skutečně porvat.  Zvýšený zápal o hru přinesl ovoce a náskok se zvyšoval (12:8, 14:10). Ovšem jako v každém setu přišel na Olymp dlouhý výpadek ve hře ze stavu 20:15 na 20:22, tentokrát při servisu Borovcové. Z tohoto šoku se již Olymp nevzpamatoval a Frýdek se těšil ze zasloužené výhry 3:0.

Autor: Jiří Trochta

VK UP OLOMOUC – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Dlouhodobou část extraligy uzavřelo její 18. kolo a v jeho rámci také souboj dvou zástupců Olomoucka v nejvyšší soutěži, Univerzity Palackého a Sokola Šternberk. V olomoucké hale se z výhry 3:0 radoval domácí favorit, který do nadstavby půjde z druhé příčky, Šternberku patří deváté místo.

č.:  86        dne: 27. 1. 2018       v hod.: 17:00

VK UP Olomouc - TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:12, 25:13, 25:12)

Rozhodčí:  Nedbálek A., Buchar T.

Počet diváků: 400

Domácí: Strušková, K. Dudová, Dedíková, Ćutuk, Orvošová, Michalíková, libera Košická, Sain.

Hosté:  Karpushyna, Hudylivová, Nováková, Polášková, N. Dudová, Kotlabová, libera Ambrožová, Oborná. Střídaly: Šenková, Hanousková, Vrabcová.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Celý zápas byl v naší režii. Bez problémů jsme si to pohlídaly a zvítězily 3:0, za což jsme rády.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Utkání bylo od začátku do konce naší jasnou záležitostí. Měli jsme to pod kontrolou, o čemž svědčí i to, že soupeř ani jednou nevedl. Holky hrály to, co bylo potřeba, a v klidu zakončily základní část, se kterou můžeme být spokojení.“

Eva Hudylivová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Z naší strany to bylo od začátku odevzdané utkání. Herně jsme se nechytly na žádné činnosti a soupeř nás jednoznačně přehrál.“

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Nemyslím si sice, že náš výkon proti Olomouci by pro nás byl zásadní, ale holky by měly pracovat na svém hráčském kreditu. Tomu by měl odpovídat i jejich projev a nasazení a dnes tomu tak ne vždy bylo. Nicméně zajímal mě především výkon jedné hráčky, která nastoupila na pro ni nezvyklé pozici libera, a to byla Ambrožová, která odvedla slušnou práci. Jinak bylo opět poznat, že proti Olomouci si dlouhodobě nevěříme. Po skončení základní části extraligy je před námi nadstavba a v ní možnost získat osmnáct bodů. Na osmý Přerov ztrácíme čtyři, takže chci, aby se tým o play-off porval, a myslím, že na to má.“

Utkání dvou celků z opačných pólů tabulky mělo od začátku jednoznačný průběh. Domácí favorit šel v prvním setu ihned do vedení (2:0, 5:2), které postupně navýšil až na 12:5. Sokol pak sice krátce snížil (12:8), ale vysokoškolačky poté pokračovaly stejným tempem a výsledkem byla jejich vysoká výhra 25:12.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhém dějství, v němž to po sérii servisů Dedíkové bylo rychle 9:1. Univerzita hrála bez svého prvního libera Chorvatky Sain, kterou musela nahradit Košická, a také bez své nejlepší útočnice Napolitano Šenkové, přesto neubírala na razanci a druhý set skončil výsledkem 25:13.

A do třetice znovu: ve třetí části zápasu to bylo rychle 5:1 a 13:5, Šternberanky už se nezmohly na odpor a stejně jako v první části uhrály pouhých dvanáct výměn.

VK FÉNIX BRNO – VK KRÁLOVO POLE BRNO

V rámci brněnského derby se dnes proti sobě postavila družstva domácího Fénix Brno a hostující VK Královo Pole. Hosté potvrdili roli favorita a zvítězili poměrem 3:0 na sety.

č.: 89        dne: 27. 1. 2018         v hod.: 18:00

VK Fénix Brno – VK KP Brno 0:3  (11:25, 16:25, 22:25)

Rozhodčí: Poláček, Hladišová

Počet diváků: 100

Domácí: Krejčířová, Beránková, Trávníčková, Šnellyová, Pospíšilová Pe., Neterdová, libero Kulhánková. Střídaly: Pospíšilová A, Kočvarová, Kuníková, Štrychová, Matoušková

Hosté: Meidlová, Vyklická, Pištěláková, Suchá, Podhrázká, Šloufová, libero Chlumská

Veronika Šnellyová(kapitán domácí): „Jsem ráda, že jsme alespoň ve třetím setu byli rovnocenným soupeřem. Škoda zkažených posledních dvou podání. Mrzí mě, že pokud dostaneme soupeře pod tlak, začneme dělat zbytečné chyby.“

Zdeněk Janoušek (trenér domácích): „První set byl z naší strany špatný. Ve zbylých dvou setech jsme střídali lepší části s horšími. Nejlepší byl z naší strany třetí set, kdy jsme se dostali až do koncovky, která bohužel vyzněla pro hostující tým.“

Ivana Zburová (kapitán hostů): „Tento zápas jsme zvládly velmi dobře. Jsme rády za vítězství 3:0.“

Marek Rojko (trenér hostů): „Očekávali jsme, že domácí budou na tento zápas motivovaní, jak to v takových zápasech bývá. Bylo tomu tak i dnes. Rozhodl první set a vedení 11:2, to snížilo motivaci domácích. Jsem rád, že i promíchaná sestava zvládla zápas a došla k vítězství.“

V prvním setu se Fénixu nedařilo na přihrávce, čehož využili hosté a vytvořili si potřebný náskok. Domácím se bohužel nepovedla žádná větší série na podání, a proto hosté vyhráli poměrem 25:11. Ve druhém setu se hra domácích stabilizovala a k vidění byly pestré a dlouhé výměny. Hostující Královo Pole, ale potvrdilo roli favorita a došlo si k vítězství 25:16. Třetí set byl nejvyrovnanější.  Domácí zlepšeným servisem a skvělou hrou v poli drželi krok s hosty až do koncovky. Tu rozhodly dvě zkažené podání domácích. Hosté tak zvítězili poměrem 25:22

Autor: Karel Tichý

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV

Kdo čekal bojovný výkon domácích volejbalistek proti favorizovanému Prostějovu, musel být zklamán. Za celý zápas děvčata nenašla odvahu vzdorovat kvalitnímu soupeři a velmi mu usnadnila cestu za třemi body. Jediným světlejším okamžikem byla pětibodová šňůra ve druhém setu, kdy Přerovanky snížily ze stvau 7:18 až na 13:18.

č.: 87         dne:  27. 1. 2018        v hod.:19:00

Volejbal Přerov – VK Prostějov  0:3 (11:25, 16:25, 14:25)

Rozhodčí: Činátl R., Dušek P.

Počet diváků: 228

Domácí: Gogová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Van der Meer, Gauthier, libera L. Kohoutová, Šádková. Střídaly: Skálová, Veselá, Šálková, Dostalíková

Hosté: Nová, Kozmik, Horká, Kossányiová, Trnková, Zatloukalová, libera Kovářová, Slavíková

Eva Svobodová(kapitánka domácích): „Hrály jsme zbytečně s respektem, namísto toho, abychom se nebály a zahrály si. Celý zápas jsme měly potíže s přihrávkou a z toho pramenil i slabší útok.“

Radim Vlček(trenér domácích): „Prokázal se kvalitativní rozdíl mezi oběma týmy. Prostějov profesionálně nic nepodcenil a odehrál zápas naplno. Jsem zklamaný, jak jsme k tomu přistoupili v některých fázích. Všechno je o hlavě a zdravém sebevědomí. Nevadilo by mi, kdybychom hráli na riziko s chybou, ale dnešní přístup našich hráček mne mrzí.“

Kathleen Weis (kapitánka hostů): „Jsem šťastná, že jsme uhrály tři body. Přestože hrály některé hráčky, jež moc nehrávají, využily svou šanci.“

Miroslav Čada (trenér hostů):  „Dnes to pro nás byl usnadněný zápas, protože Přerov nezpracoval náš servis. Bylo to jednoznačné vítězství.“

Začátek utkání byl velmi vyrovnaný a nic nenasvědčovalo tomu, že přijel úřadující mistr. Rozdíl se začal projevovat až po prvním technickém oddechovém času, kdy na servis přišla Michaela Zatloukalová, která v minulé sezóně nahrávala v Přerově. S jejím servisem měly Přerovanky potíže. Další bodová šňůra při podání Nové pak trvala devět výměn a bylo rozhodnuto o výsledku první sady.

Druhý set začal úspěšným blokem Makeny Schoene proti nejlepší útočnici extraligy Horké. Ovšem to byl jen ojedinělý jev v utkání. Malá naděje přece jen svitla uprostřed tohoto dějství, kdy Přerovanky snížily šestibodovou šňůrou na 13:18. V této pasáži se dařilo Horkou ubránit.  Nahrávačka však chytře využila na druhé straně Novou. Pěkná americká spolupráce, kdy Megan Ven der Meer přihrála Makena Schoene snížila na 14:20, byla spíše výjimkou. První setbol odvrátila kapitánka Svobodová, ale druhý proměnila Zatloukalová ulívkou na druhou přes.

Rozjetý Prostějov přinutil trenéra Vlčka vzít si oddechový čas ve třetím setu už za stavu 0:4, ale nepomohlo to. Přece jen si mohl přerovský fanoušek smlsnout na dvou pěkných akcích, když Gogová sehrála s Gauthiere krásnou jednonožku a vzápětí  Van der Meer jednoblokem vymazala Trnkovou.  Jinak zejména Schoene hrála velmi opatrně v zakončení, a když její tvrdší útok soupeřky zpracovaly, podruhé už nenašla odvahu přitlačit a zahrála opatrný míč, který zkušený soupeř tvrdě zakončil. Při prvním mečbolu Horká nepodala do hřiště a další útok hostů na „prázdnou bránu“ se nevešel do hřiště, ale domácí hráčky servírovaly do autu a byl konec.

Autor: Stanislav Šmidák

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

Do posledního osmnáctého kola základní části UNIQUA Extraligy žen proti sobě nastoupili domácí VK Dukla Liberec a hosté TJ Ostrava. V boji o třetí místo po konci základní části si vedl lépe domácí Liberec, který zvítězil na domácí palubovce 3:1.

č.: 88       dne: 27. 1. 2018         v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava  3:1  (25:22, 25:20, 26:28, 25:22)

Rozhodčí: Marschner R., Velinov E.

Počet diváků: 230

Domácí: Delabarre, Krišková, Kohoutová, Staňková, Mikšíková, Holubcová, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Vaňková, Gáliková.

Hosté: Makauskaite, Zemanová, Čuboňová, Kojdová, Nachmilnerová, Šípová, libero Chevalierová. Střídaly: Sedláčková, Žolnerčíková, Diatková.

Laura Holubcová (kapitán domácích): Bojovaly jsme o každý balon, ale musíme si přiznat že nám určitě pomohlo soupeřovo oslabení zejména na nahrávce. Využili jsme šance a získaly tak důležité tři body. Děkujeme fanouškům za podporu.“

Libor Gálik (trenér domácích): „Gratuluju holkám k vítězství, protože se zdravotními problémy, které nás v poslední době potkaly, to bylo vybojované vítězství. A co nás může těšit, že to  bylo za tři body. Jediné, co je pro nás velkým vykřičníkem, je naše vedení ve třetím setu, který jsme měli uhrát, ale nebezpečně jsme si to prodloužili o set.“

Iva Nachmilnerová (kapitánka hostů):  „Dnes rozhodl servis a chyby v rozhodujících momentech. I přes naše oslabení je škoda, že jsme nedotáhly čtvrtý set, který jsme si zasloužily. Blahopřeji soupeři k vítězství.“

Zdeněk Pommer (trenér hostů): „Blahopřeji soupeři k vítezství. Nás zaskočilo, že některé hráčky Liberce hrály na jiných postech. Nicméně si myslím,  že rozhodl servis, respektive příjem obou družstev.“

Vstup do zápasu byl vyrovnaný až do stavu 10:10. Hosté pak dokázali utéct o tři body, ale Dukla dokázala vyrovnat na 15:15 a esem Romany Staňkové vstupovala do prvního TTO s vedením. To už si do konce prvního setu nenechala vzít a hostům nepomohly ani tři střídající hráčky. První sadu tak vyhrála domácí Dukla poměrem 25:22.

Úvod druhého setu byl plně v režii hostů, kteří se dostali až na stav 0:7. Dukla však zabojovala, na což musel trenér hostů za stavu 5:7 zareagovat TO. Do technického TO vstupovaly týmy za stavu 6:8. Po něm se Dukla opět ujala vedení a hostující museli střídat. Druhý set vyhrála domácí Dukla 25:20.

Začátek třetího setu byl opět vyrovnaný, první TTO byl stav 6:8. Po něm však domácí otočili a vedli až do koncovky. Ta byla velmi vyrovnaná a od stavu 23:23 se hráčky přetahovaly o  každý bod. Koncovku však lépe zvládli hosté a vyhráli poměrem 26:28.

Čtvrtý set začala lépe Dukla, které se dařilo ve všech herních činnostech až do stavu 8:4. Ostrava však dokázala otočit na 9:10, na což reagoval trenér domácích oddechovým časem. Dukla se pak vrátila do hry a do koncovky vstupovaly týmy vyrovnaně za stavu 20:20. Samý závěr zápasu pak zvládli lépe domácí, vyhráli poměrem 25:22 a výsledkem  3:1 tak získali tři cenné body.

Autor: PhDr. Kateřina Veselá