9.3.2019

Před play-off je dobojováno, Frýdek-Místek odvrátil hrozbu baráže

Dnešní zápasy uzavřely nadstavbovou část UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19. Liberecká Dukla vítězstvím na Olympu potvrdila konečnou druhou příčku. Přerovské volejbalistky, i přes prohru na palubovce VK Brno, uhájily šesté místo před celkem Králova Pole, které dnes nestačilo na Ostravu. I když v sokolském derby o záchranu měl k výhře dobře nakročeno domácí Šternberk, nakonec se z dnešní výhry ve zkráceném setu radoval Frýdek-Místek a tím si zachoval extraligovou příslušnost v příštím ročníku. Volejbalistky Šternberku čeká barážová série se Sokolem Dobřichovice.

I. SKUPINA

PVK OLYMP PRAHA – VK DUKLA LIBEREC

Poslední kolo před zápasy play-off Olympu sice o nic nešlo, ale Liberec potřeboval tři body, aby šel do zápasů o konečné umístění z druhého místa. Oba týmy ale potřebovaly získat pohodu před play-off, které začne za týden.

Č.: 101        dne: 9. 3. 2019         v hod.:17:00

PVK Olymp Praha – VK Dukla Liberec 0:3 (18:25, 17:25, 23:25)

Rozhodčí: Kořenek, Nedbálek

Počet diváků: 250

Domácí: Šimáňová, Šmídová, Staňková, Vojíková, Kalhousová, Černá, libero Stavinohová. Střídaly: Valková, Komárková, Fomenková

Hosté: Holubcová, Kopecká, Šustrová, Kohoutová, Pištěláková, Mikšíková, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Šotkovská, Candráková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní zápas jsme nezvládly. První dva sety jsme na soupeře vůbec nestačily, a to hlavně na útoku. Soupeř složil, na co sáhl až na poslední set. Ale i tam jsme nezvládly koncovku.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Myslím, že Libor zhodnotil zápas naprosto přesně. My jsme výrazně hůře útočili. Do zápasu jsme vstoupili strašně bojácně, asi jsme měli v hlavách prohranou koncovku z Prostějova v pondělí. Nevěřili jsme si a čekali jsme s čím přijde Liberec a ten na nás vlétl s plnou razancí. Jedinou šanci jsme měli v koncovce třetího setu, nicméně koncovku a závěr jsme nezvládli, vytvořili jsme moc chyb. Jsme z formy na útoku a tam se nám moc nedaří a bez útoku se nevyhrává.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Zápas jsme zvládly, tak jak jsme si to představovaly. Zahájily jsme bojovně a až na ten poslední set jsme soupeře k ničemu nepustily. Bohužel neumíme dohrát tak dramatické koncovky.

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Jeli jsme si pro vítězství, protože jsme moc chtěli udržet druhé místo, které jsme drželi celou sezónu. Zápas byl pro nás velice důležitý, druhé místo v druhé sezóně je ocenění naší práce. Zápas nebyl lehký, ale byli jsme jasně lepší na útoku. Rozhodla naše odvaha i v koncovce třetího setu. Oba týmy byly silné na servisu, ale rozhodl náš lepší útok.“

Olymp zahájil velmi nedůrazně na útoku, a to bylo snadné sousto pro liberecké bloky. Olympu nepomohly ani dva oddechové časy a skóre narostlo na nedůstojný stav pro Olymp 6:16. Tímto bylo o osudu prvního setu rozhodnuto. Olymp sice skóre zkorigoval, ale to bylo spíše polevením a ztrátou koncentrace Liberce.

Do druhého setu Olymp nastoupil mnohem lépe. Ovšem za stavu 7:6 přišla šňůra osmi bodů Liberce. Olymp hrál alibisticky a body Liberce bez problémů zajišťovala Pištěláková. Za stavu 22:14, stejně jako v prvním setu, Liberec polevil na soustředěnosti a nechal uhrát Olymp několik bodů.

Úvod třetího setu vyšel Olympu nejlépe – vedení 4:0 a 7:2 Liberec částečně snižoval, ale domácí hráčky se přesto udržovaly stále dvou až čtyřbodový náskok až do stavu 17:13, pak přišly zase černé chvíle domácích a Liberec šel do vedení 20:18. Dramatická koncovka byla velice nervózní, ale poslední dva body zajistila pro Liberec nejlepší hráčka Pištěláková.

Autor: Jiří Trochta

II.  SKUPINA

TJ OSTRAVA - VK KRÁLOVO POLE

V posledním kole nadstavbové části bojovaly hostující volejbalistky o šestou příčku, domácí celek byl přikován k osmému místu a tak si aspoň mohl zvednout sebevědomí před play-off, kde narazí na vítěze nadstavby – Olomouc.

č.: 113          dne: 9. 3. 2019         v hod.: 17:00

TJ Ostrava - VK Královo Pole 3:1 (20:25, 25:23, 25:19, 25:14)

Rozhodčí: Kovář V., Trumpeš D.

Počet diváků: 110

Domácí: Makauskaite, Sedláčková, Diatková, Faltínová, Zemanová, Kašparová, libero Chevalierová. Střídaly: Zedníková, Lukáčová, Žolnerčíková

Hosté: Meidlová, Vyklická, Nichol, Skiba, Kvapilová, Kopáčová, libero Digrinová. Střídaly: Pavlíková, Podhrázká

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dneska to byl bojovný kolektivní výkon. Jsme rády za vybojované domácí vítězství před vstupem do play off. “

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme hráli pro fanoušky s nasazením a bojovností. Tento týmový výkon a tuto bojovnost musíme přenést do zápasů play off. Známe sílu Olomouce, ale budeme bojovat o každý míč.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Udělaly jsme hodně chyb a přestaly bojovat.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Dnes byla Ostrava ve všem lepší i bojovnější. A i když měla někdy horší přihrávku, tak si to dobře odútočila, případně se dobře vykryla. Zaslouženě zvítězila.“

Hostující hráčky z Brna vstoupily do zápasu lépe, ale hráčky Ostravy dokázaly jejich vedení zkorigovat a od stavu 12:12 byl první set načas vyrovnanou partií. Za stavu 18:18 však domácí tým ztratil koncentraci a vlastními chybami umožnil Brňankám odskočit až na rozdíl tří bodů, který již nedokázal dohnat.

Také začátek druhého setu se hrál podle brněnských not. Tentokrát se ovšem hráčkám TJ Ostrava podařilo dotáhnout náskok hostů dříve a oba týmy se pak střídaly ve vedení. V závěru setu se domácímu týmu podařilo odskočit až na 24:21, sice ještě povolil Brňankám odvrátit dva setboly, ale vítězství v setu si uniknout nenechal.

Povzbuzeny výhrou ve druhém setu se Ostravanky vrhly do toho třetího s velkou chutí, vytvořily si náskok hned od počátku a hostům povolily korigování skóre a s přehledem zvítězily (8:3, 15:10, 17:14, 23:19).

Čtvrtý set již neměl tak jasný průběh. Úvod patřil hostům (5:8), ale domácí hráčky srovnaly na 8:8. Pak šel ještě hostující tým do vedení 9:11, ostravské hráčky ovšem otočily na 14:11 a Brňanky už dokázaly do konce setu uhrát pouhé tři další body.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

V posledním zápase nadstavbové části UNIQA extraligy žen hostily domácí volejbalistky protihráčky z Přerova. Šelmy již měly páté místo v tabulce jisté, ale i tak chtěly vyhrát a vrátit tak hostujícím porážku z přerovské palubovky. Zubřice naopak ještě hrály o upevnění šestého místa, a tak byl očekáván boj o každý bod.

č.: 114          dne: 9. 3. 2019              v hod.: 16:00

VK Brno – Volejbal Přerov 3:2 (26:24, 25:21, 24:26, 21:25, 15:12)

Rozhodčí: Peloušek J., Slezák J.

Počet diváků: 300

Domácí: Beránková M., Sklenářová, Boulová, Nováková, Janečková, Svobodníková, libera Chlumská, Kuníková. Střídaly: Pospíšilová P., Pospíšilová A., Beránková E.

Hosté: Zatloukalová, Person, Jehlářová, Měrková, Svobodová, Vander Meer, libero Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Shapaval, Zajícová

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Zápas byl úplně jako na houpačce. Sety, které měl dobře rozehraný Přerov, jsme vyhrály my a naopak. Jsem moc ráda, že jsme to nakonec vyhrály i v sestavě, která není základní.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Myslím si, že se potvrdilo, že tohle nemá pravidla. Měli jsme dnes vyhrát 3:0 a nebylo by co řešit. Každopádně jsem moc rád, že holky z lavičky, které dnes dostaly šanci, se s ní dokázaly poprat.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Přijely jsme sem vyhrát. Chtěly jsme potvrdit šesté místo v tabulce. Škoda koncovky jak v prvním, tak i v druhém setu. Byly jsme vždy ve vedení, ovšem nedohrály jsme si to do vítězného konce. Myslely jsme si, že takovéto stavy už jsou za námi, ale pořád se to vrací.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Myslím si, že jsme dnes měli vyhrát 3:0. Přijeli jsme si pro vítězství, nevyhráli jsme, a tak jsem zklamaný. Nelíbilo se mi, co předvedl tým v koncovkách a pokud takto budeme hrát v play-off, tak prohrajeme 3:0 a končíme sezónu.“

Utkání začalo vyrovnaným výkonem a bojovnou hrou na obou stranách. Hostující Personová však přitvrdila na servisu a domácí hráčky začaly tvořit množství chyb (10:13, 14:18). Přerovské hráčky byly důraznější v dohrávání vysokých míčů a vše směřovalo k jednoznačnému konci. Servis domácí Sklenářové ovšem Zubřice rozhodil natolik, že dovolily domácím hráčkám srovnat stav (21:21) a bodovým blokem zakončit koncovku prvního setu (26:24).

Druhý set začaly lépe přerovské hráčky. Tlačily své soupeřky servisem a tvořily si tak dobrou situaci pro obranu na síti (6:2). I v dalším průběhu setu se více dařilo hráčkám hostů. Nepolevily na podání a útočily přesně, mimo brněnskou obranu (11:17). Domácí hráčky však po vystřídání „vstaly jako fénix z popela“. Trpělivou hrou a dobrou souhrou středem umazaly bodové manko (21:21) a konec druhého setu už si pohlídaly (25:21).

V dobrém výkonu Brno pokračovalo i ve třetím setu, když jejich útočnice trápily obranu hostů (8:3). K přesnému útoku přidaly domácí hráčky i tvrdý servis a po celý set si udržovaly pohodlné vedení až do koncovky. Tam se sice hráčky Přerova na domácí dotáhly, ale první setball/matchball si zajistilo Brno. Přerovské hráčky však byly odvážnější na útoku a díky tomu dotáhly třetí sadu do vítězného konce (24:26).

Hostující celek lépe vstoupil do čtvrté sady, když univerzálka Měrková trápila přihrávačky domácích.  I v dalším průběhu setu se dařilo více Přerovu. Dobře postavená obrana nedávala domácím hráčkám možnost se prosadit. Brno kupilo chybu na chybu, a tak si Zubřice bez větších komplikací došly pro výhru ve čtvrtém setu (21:25).

Utkání tak dospělo až do zkrácené sady, která byla od počátku vyrovnaná. Oba týmy hnala kupředu silná divácká kulisa. Strany se točily za stavu 8:7 pro Přerov. V konečném součtu však byl domácí tým lepší ve všech herních činnostech a došel si pro výhru jak ve zkrácené sadě (15:12), tak i v celém utkání.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller

III. SKUPINA

TJ SOKOL ŠTERNBERK – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

V posledním, 22. kole extraligy se volejbalistky Sokola Šternberk utkaly doma se Sokolem Frýdek-Místek.

č.: 118        dne: 9. 3. 2019                v hod.:17:00

TJ Sokol Šternberk – TJ Sokol Frýdek-Místek 2:3 (25:9, 19:25, 25:23, 17:25, 13:15)

Rozhodčí: Kavala T., Ištvanech M.

Počet diváků: 150

Domácí: Schandlová, Hudylivová, Mircheva, Shvanska, Kneiflová, Kotlabová, libero Kulová. Střídaly: Oborná, Kaňková, Dias Godoi

Hosté: Uhrová, Pavelková, Mitrega, Borovcová, Šnellyová, Hadáčková, libero Teperová. Střídaly: Grygarová, Šprochová, Štundová

Veronika Schandlová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Zápas jak na houpačce, když se nám podařilo v prvním setu celkem výrazně vyhrát, zatlačit Frýdek. Ten se z toho otřepal a bohužel my jsme soupeře podcenily, myslely si, že je to v kapse a začaly jsme chybovat na servisu a v taktice útoku i obraně, tím pádem se nám to vymstilo a už bylo těžké zpátky naskočit. Zápas skončil v podstatě čtvrtým setem a tiebreak už byla jen taková formalita. Gratuluji Frýdku-Místku k udržení extraligové příslušnosti.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Gratulujeme soupeři k výhře, byl to hodně vyrovnaný zápas, rozhodly drobnosti a hloupé chyby na naší straně. Myslím si, že pak už to bylo o štěstí, ta koncovka čtvrtého setu.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „V prvním setu jsme byly hodně nervózní, věděly jsme, o co se hraje, proto to dopadlo, jak to dopadlo s devítkou. Potom jsme se zvedly a škoda, že jsme to nerozhodly už v tom třetím setu, ale ukázala se větší síla, nasazení. Bohužel si každá z hráček vybrala svou slabší chvilku, jinak by to bylo asi jednoznačnější.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Obě družstva měly nůž na krku a my jsme byli sice v psychické výhodě, ale první set jsme absolutně nezvládli. Děvčata si věřily, protože jsme už párkrát v průběhu ligy měli šanci, potřebovali jsme uhrát ten důležitý bod, takže dnes už na to byly děvčata připravené, v hlavách věděly, o co hrají, že ta psychika s nimi tak nekývala, a nakonec se nám to podařilo.“

Dnes se ve Šternberku odehrál vyrovnaný zápas s hostujícím Sokolem Frýdku. V prvním setu na plné čáře ovládly hru domácí hráčky s výsledkem 25:9, ale v druhém setu už se hostující Frýdek zvedl a začala vyrovnaná hra s výsledkem 19:25, třetí set 25:23. Ve čtvrtém setu domácí hráčky nezvládly koncovku 17:25 a v pátém setu už zavládl hostující tým 13:15, s celkovým výsledkem 2:3 pro Sokol Frýdek-Místek.

Autor: Filip Koryčanský