30.11.2019

Překvapením 13. kola je výhra volejbalistek Frýdku-Místku v Podještědí

Ani po odehrání kompletního 13. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 se čelo tabulky nemění. Po výhře na Olympu stále vedou brněnské Šelmy, druhá zůstává Olomouc, která zdolala Ostravu. Volejbalistky Frýdku-Místku si vezou překvapivé vítězství z Liberce, Královo Pole nedalo žádnou šanci na úspěch Šternberku. V poslední dnešním zápase sice Přerov dobře začal, ale nakonec tři body za výhru putují do nedalekého Prostějova.

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠELMY BRNO

Olymp Praha určitě chtěl brněnské Šelmy potrápit, ale dařilo se mu to pouze v koncovce prvního setu. Od druhého setu byl již rozdíl ve skóre mnohem větší a VK Brno si zaslouženě odváží z palubovky Olympu tři body.

č.: 61              dne: 30. 11. 2019                   v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 0:3 (25:27, 18:25, 14:25)

Rozhodčí: Marschner, Dušek

Počet diváků: 225

Domácí: Ovečková, Denysova, Purchartová, Kalhousová, Staňková, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Fomenková, Smutná, Komárková

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Diatková, Sklenářová, Wolowicz, libero Chlumská. Střídaly: Akeo, Mikysková, Benediktová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní zápas se nám vůbec nepovedl podle našich představ. Soupeři jsme konkurovaly pouze v určitých fázích zápasu, ale v každém setu jsme měly úseky, kdy jsme nebyly schopny složit balon a soupeře zatlačit. Proto to dopadlo, jak to dopadlo, udělaly jsme strašně moc chyb, které soupeř nedělal.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nezbývá mi než pogratulovat soupeři, protože vyhrál 3:0 zaslouženě. Do zápasu jsme chtěli nastoupit razantně, to se nám ale nepodařilo, protože hned v první rotaci při servisu Soni Novákové jsme prohrávali 0:5, potom jsme tímto rozdílem prohrávali dvě třetiny. Neuhraná koncovka nás srazila do kolen. Ve druhém a třetím setu jsme byli horším týmem. Když jsme se Šelmám přiblížili, tak jsme si to vždy pokazili sami vlastními banálními chybami. Tyto chyby dokázaly Šelmy vždy ztrestat.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Řekla bych, že první set rozhodl, byl vyrovnaný, byl jako na houpačce. Vedly jsme o pět nebo o šest bodů, Olymp nás dotáhl a my jsme se štěstím uhrály koncovku. Díky prvnímu vyhranému setu jsme další dva sety hrály s přehledem a nepřipustily jsme soupeře do žádných koncovek. Jsem ráda za tři body, protože vyhrát na Olympu Praha je vždy těžké.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Musím holky pochválit, jak se se zápasem popasovaly, hlavně se servisem soupeře, což je s Mikasama vždy těžší. Servis soupeře jsme ustáli a zvládli jsme i koncovku prvního setu, kdy nás soupeř dotáhl. To udalo i další průběh zápasu.“

Olymp začal hodně špatně, než se rozkoukal, prohrával 0:5. První bod domácí hráčky získaly až při chybném servisu Novákové. Olympu se nedařilo na útoku, body získával víceméně pouze kvalitním servisem. Brno bylo ve všech ostatních herních činnostech lepší, vedlo 12:6. Přesto se zásluhou Staňkové a hlavně Denysové podařilo vyrovnat na 15:15. Potom ovšem následoval zkažený servis a další tři body pro Brno. Za stavu 15:19 a 17:20 to moc dobře pro Olymp nevypadalo, ale opak byl pravdou. Domácí hráčky zabojovaly, dařila se konečně i obrana na síti a Olymp Praha se postupně dostal ke dvěma setbolům. Ty ale nevyužil a zkušenější brněnské hráčky nepohrdly prvním setbolem a set ukončily.

Začátek druhého setu byl v režii domácí kapitánky Šimáňové (útok, blok), Olymp vedl 5:2, 7:3 a pak ještě 12:10, ale potom zcela odešel a do konce setu uhrál pouhé čtyři body. Brno hrálo v klidu, koncentrovaně a bez nevynucených chyb. Olympu nepomáhalo ani střídání, a hlavně na útoku byl rozdíl mezi obě týmy markantní.

V posledním setu si Brno stav kontrolovalo, Olymp se snažil, bojoval, ale dařilo se mu pouze stav korigovat, aby potom nevynucenými chybami náskok Brna opět navýšil. Brno po zásluze zvítězilo, bylo zkušenějším týmem a průběh zápasu mělo pod kontrolou. Olymp vyrobil velké množství nevynucených chyb než je zdrávo a poměrně sklonil hlavu a od poloviny druhého setu ztratil bojovnost.

Autor: Jiří Trochta

VK KRÁLOVO POLE – TJ SOKOL ŠTERNBERK

KP Brno přivítalo v třináctém kole extraligy na své palubovce aktuálně poslední tým tabulky Šternberk. První dva sety byly na Vodově jasně v režii domácích a svěřenkyně Matúše Kalného nakonec zvládly lépe než soupeřky i koncovku třetího setu, a zvítězily tak 3:0.

č.: 63            dne: 30. 11. 2019                 v hod.: 18:00

VK Královo Pole – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:15, 25:15, 25:20)

Rozhodčí: Kubinec J., Trumpeš D.

Počet diváků: 150

Domácí: Podhrázká, Šloufová, Carpentier, Kvapilová, Šunderlíková, Pavlíková, libero Digrinová. Střídala: Grabovská

Hosté: Meidlová, Kofie, Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, libero Zilberman. Střídaly: Gogová, Sifferien

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): Jsme moc rády za výhru 3:0, myslím si, že dnes rozhodl náš servis, který se nám opravdu dařil, a nenechaly jsme tak rozehrát jejich nejsilnější hráčky.”

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Velmi dobře jsme se na Šternberk připravili takticky, co se týká podání a minimálně v prvních dvou setech jsme to dodržovali. Byly tam samozřejmě nějaké naše klasické pasáže, ale sety jsme si pohlídali. Ve třetím setu byl soupeř sice pár bodů nad námi, ale bylo vidět, že holky chtějí hodně vyhrát, a to se nakonec i v této sadě povedlo.”

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnešní zápas nám vůbec nevyšel, přišlo mi, že jsme hrály jako opařené a vůbec jsme nebojovaly. Chytly jsme se jenom ve třetím setu, ale bohužel v koncovce jsme neuhrály potřebné body, takže gratulujeme Brnu k výhře.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Brno mělo první dva sety jednoznačně ve své režii a hodně nás zatlačilo servisem. Ve třetím setu se nám povedlo vytvořit si náskok, ale nebyli jsme bohužel schopní dotáhnout závěr setu do vítězného konce. Gratuluji Brnu.“

V prvním setu si domácí volejbalistky vytvořily v úvodu tříbodový náskok (8:5) a vedení postupně navýšily až na rozdíl osmi bodů (16:8). Šternberk už se na odpověď nezmohl, a tak Královo Pole za 21 minut zvítězilo 25:15.

Domácí hráčky pak jasně dominovaly i na začátku druhého setu, kdy při podání Lenky Podhrázké odskočily na 5:0, což donutilo hostující k oddechovému času. KP Brno pokračovalo v tlaku dál a soupeřkám uteklo až na 12:1. Šternberk se ve střední pasáži setu sice Královu Poli ještě dokázal přiblížit na rozdíl pěti bodů (17:12), domácí tým si však závěr sady pohlídal, a zakončil ji stejně jako tu předchozí (25:15).

Třetí set byl vyrovnaný do stavu 4:4, pak se mírného vedení ujaly hostující hráčky (4:6). Za stavu 7:10 bral Matúš Kalný time out a jeho svěřenkyně po něm postupně srovnaly na 12:12. Šternberk si ale znovu vypracoval náskok (14:17) a Královo Pole zastavilo hru dalším oddechovým časem. Následovaly tři úspěšné body Brna (17:17) a tentokrát time out hostujících. Domácí pak přidaly na razanci a při podání Denisy Pavlíkové odskočily soupeřkám na 21:18. Závěr už si pak KP Brno vzít nenechalo a nakonec zvítězilo 25:20.

Autor: Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Liberecké hráčky dnes k utkání nastupovaly jako favoritky. V posledních dvou kolech neztratily ani jediný set, dokonce v minulém kole na horké palubovce Ostravy. Frýdek již pět kol nebodoval. Dnes ale doslova překvapil a svojí bojovností vydoloval zaslouženě dva body za vítězství ve zkrácené hře pátého setu.

č.: 65                  dne: 30. 11. 2019                v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Frýdek-Místek 2:3 (21:25,25:16,16:25, 25:17, 17:19)

Rozhodčí: Emil Velinov, Jan Poláček

Počet diváků: 215

Domácí: Dostálová, Wopereis, Šulcová, Kohoutová, Bartošová, Svobodová, libero Kolářová. Střídaly: Šotkovská, Bajusz, Candráková

Hosté: Uhrová, Borovcová, Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Tkáčová, Šprochová, Radivojevičová, Grygarová

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): My jsme měly v plánu hlavně podržet si začátky setů, což se nám hned na za začátku zase nepodařilo. My jsme věděly, že jakmile takového soupeře rozehrajeme, bude to potom těžké. To se i ukázalo. Potom přišly naše zbytečné chyby, ale bylo vidět, že když jsme soupeře zatlačily, tak jsme byly nad nimi. Škoda, velká škoda.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Utkání se nám nepodařilo. Takticky jsme úplně propadli. Samozřejmě situace nebyla jednoduchá. Myslím si, že debut v základní sestavě výborně zvládla Kája Bartošová. To je ale jediné pozitivum z tohoto zápasu.“

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Jsem moc ráda, že jsme vyhrály, že jsme nepolevily a ten tiebreak jsme zvládly. Konečně odskočíme v tabulce našemu soupeři ze Šternberku, nevím, Přerov asi ještě nedohrál. Jsme šťastné, že máme vítězství po dlouhé době.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): Myslím si, že dnes jsme možná využili zdravotních problémů domácích, ale my jsme konečně podali koncentrovaný, bojovný výkon, podložený i hráčskými schopnostmi. Takže jsme šťastní, už jsme to potřebovali.“

Hosté se hned v úvodu ujímají vedení 1:6, protože domácí hráčky špatně zpracovávají podání Adély Borovcové. A máme tu první oddechový čas domácího trenéra Libora Gálíka. Až po time se domácí volejbalistky dostávají do hry a za vynikajícího podání Lucie Šulcové (5:6 eso) snižují na rozdíl jednoho bodu 5:6. Bohužel pro domácí začínají hosté po zkaženém podání opět bodově ujíždět 6:9, 10:14. Důslednou hrou v poli a na síti se domácím daří snižovat nepříznivý stav (14:15). Za tohoto stavu si i trenér hostujícího týmu (Jaroslav Vlk) bere svůj první oddechový čas. Po time opět při podání Adély Borovcové začínají hosté ujíždět (14:18) a to vede k druhému time domácího trenéra. Dva úspěšné bloky domácích a je téměř vyrovnáno (18:19). To se ale volejbalistky Frýdku po svém time nadechly k závěrečnému útoku a postupně navyšují až na skóre 19:23. První setbol přichází za stavu 21:24 a hned první proměňuje Adéla Borovcová úspěšnou smečí.

Do druhého setu vstoupily lépe domácí volejbalistky (5:2). Po úspěšném smeči se dokonce ujímají vedení 8:5. Bohužel hra do autu domácích po několika předchozích chybách znamená vyrovnání na 8:8. Volejbalistky Dukly se ale nevzdávají a důslednou hrou zase navyšují svůj náskok na 12:8, to vede k oddechovému času hostujícího Frýdku. Další eso Adély Borovcové znamená snížení vedení Dukly na 12:11, hned následující hra skončila dalším bodem na straně hostů. A je vyrovnáno 12:12. To nenechá chladným domácího trenéra, který si tak žádá pro svůj tým oddechový čas. I na straně domácích volejbalistek vidíme eso – Lucie Šulcová 14:12. Bodový náskok na straně Dukly narůstá 17:12, hostující trenér se ho snaží zastavit oddechovým časem. Svůj náskok si volejbalistky Liberce udržely až do samotné koncovky, kdy za stavu 24:16 proměnila hned první setbol esem Simona Bajuzs po úspěšném střídání.

V úvodu třetího setu se hostující hráčky ujímají vedení 0:3 při podání Markéty Uhrové. Domácím se daří nepříznivý stav redukovat, ale eso Karolíny Šprochové znamená vedení hostů 5:9. Za stavu 7:13 je nucen trenér Dukly zastavit únik hostů oddechovým časem.  Po time se domácím daří snížit pěknou hrou na 10:13. Za tohoto stavu si i trenér Frýdku Jaroslav Vlk žádá svůj time. Bohužel řada nevynucených chyb znamená pro domácí volejbalistky zvýšení bodového rozdílu na 14:21. V závěru se daří ještě Dukle snížit esem Karolíny Bartošové (16:21), ale další chyby na straně domácích znamenají rychlou ztrátu setu.

Úvod čtvrtého setu byl do stavu 6:6 vyrovnaný, jednobodové vedení se přelívalo ze strany na stranu. První dvoubodový rozdíl zaznamenává Michaela Candráková esem, 8:6. Tento trend se nemění ani v další fázi hry, další dvoubodové vedení vidíme za stavu 14:12. Zodpovědná hra domácích volejbalistek slaví úspěch a na ukazateli je stav 17:12. Následuje oddechový čas hostů. Ani ten nezastaví rozjeté hráčky Dukly, bodový rozdíl se navyšuje na 21:15. Po nekonečné rozehře, které tleskají přítomní diváci, se daří hostům snížit na 16:21, ale to je z jejich strany vše. Domácí volejbalistky získávají čtvrtý set úspěšným blokem Anny Šotkovské.

Pátý set začaly lépe hráčky Liberce (3:1). Za stavu 4:4 je ale vyrovnáno. Poprvé v pátém setu se volejbalistky Frýdku-Místku ujímají vedení za stavu 6:7 a při střídání stran je stav dokonce 6:8. Zodpovědnou hrou Liberec srovnává (blok Michaela Candráková a Anna Šotkovská). Při podání Evy Svobodové se dokonce daří navýšit stav na rozdíl tří bodů, 11:8. Zkažené podání Liberce a zalití do autu znamená stav na ukazateli 11:10 – time domácích.  Další aut Liberce a je srovnáno 11:11. Úspěšné bloky hostujících volejbalistek znamenají jejich vedení 13:14. Na to reaguje Rochele Wopereis esem a je vyrovnáno 14:14. Jsme svědky krásných výměn, obětavosti hráček na obou stranách. Ze zisku pátého setu se nakonec radují hráčky Frýdku, když Tereza Pluhařová proměnila mečbol útokem z hlavního kůlu (17:19).

VK UP OLOMOUC - TJ OSTRAVA

Důležitý zápas čekal ve 13. extraligovém kole volejbalistky VK UP Olomouc. Vysokoškolačky doma proti silné Ostravě bojovaly o samotnou špici tabulky a svým fanouškům předvedly zápas plný neuvěřitelných zvratů. Dva sety drtivě vyhrály, jeden ztratily v samotné koncovce a v tom čtvrtém, rozhodujícím otočily z 10:17 na konečných 25:21. Po výsledku 3:1 zůstaly všechny tři body na Hané.

č.: 64               dne: 30. 11. 2019                 v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:1 (25:10, 23:25, 25:12, 25:21)

Rozhodčí: Možnár M., Peloušek J.

Počet diváků: 400

Domácí: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, Dudová, libero Stavinohová. Střídaly: Burbelyuk, Handley, Kazachenka

Hosté: Kojdová, Kalusková, Wanczyk, Žarnovická, Nečasová, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Adamčíková, Faltínová, Kašparová, Zemanová, Žolnerčíková

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Po vyhraném prvním setu a našem téměř bezchybném výkonu jsme dopustily to, že se Ostrava dostala do hry. Totéž se stalo i po třetí sadě. Jsem ráda za tři body i za to, že k tomu hodně pomohly holky z lavičky.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Důležité vítězství v nervózním utkání. K našemu úspěchu hodně přispěly střídající hráčky, za což jsem rád, stejně jako za tři body.“

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „První a třetí set nám vůbec nevyšly. Neměly jsme v hlavách, že bychom mohly vyhrát. Druhá a čtvrtá sada byly z naší strany lepší a hlavně bojovnější, mrzí mě jen to, že jsme ve čtvrté části ztratily nadějné vedení, což nás stálo možnost bojovat o výhru v tiebreaku. Musíme se z dneška poučit a hrát zápasy až do konce.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Domácí vyhráli zaslouženě. My jsme slibně rozjeli čtvrtý set a mohli jsme zápas dotáhnout do tiebreaku. Olomouci ale pomohly střídající hráčky a my jsme byli příliš nedůrazní.“

Vývoj úvodního setu předznamenala šňůra servisů domácí univerzálky Orvošové, po níž to bylo 9:3. Univerzita svůj náskok pohodlně udržovala, hrála uvolněně, a když přidala při podání Trnkové další velký bodový příděl (15:9, 24:9), sada skončila vysokým vítězstvím Hanaček 25:10.

Jenže jak už to bývá, takový výsledek bývá mnohdy ošidný. Do druhého dějství vstoupila mnohem lépe Ostrava (0:3, 3:7), domácí celek sice dokázal srovnat (8:8), jenže po většinu dalšího průběhu už pouze dotahoval. V koncovce Olomoučanky sice téměř zlikvidovaly hrozivé manko (18:22, 21:22), hostující tým si ale vypracoval dva setboly a ten druhý proměnil ve vyrovnání - 23:25.

A znovu se obraz hry dokonale otáčel. Univerzita Palackého šla ve třetí sadě rychle do trháku (3:0, 7:3, 13:7) a v závěru při servisech Struškové proměnila tuto část střetnutí znovu ve svou exhibici s výsledkem 25:12.

Na začátku čtvrtého setu se zdálo, že bude rychle hotovo (2:0). Ostravanky ale maximálně riskovaly, samy šly do vedení (7:9, 9:12) a při podání exolomoucké Kaluskové (za svobodna Nachmilnerové) se dokonce pěti body v řadě utrhly na hrozivých 10:17. Trenér VK UP Zapletal zariskoval, poslal na hřiště střídající Kazachenku a její servisy dokonale zvrátily celý průběh setu (19:17). Od stavu 20:20 šla navíc na podání další náhradnice Handley a univerzita už stav 23:20 dotáhla k vítězství 25:21.

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV

Přerovanky opět potvrdily, že jim ke spokojenosti chybí uhrát jeden set. Po zvládnuté koncovce první sady, kdy otáčely ze stavu 21:23 čtyřmi body, od druhého setu opět »zvolnily« a nechaly oslabeného soupeře rozehrát. Prokázaly sice bojovnost, když stahovaly ve třetím setu ze stavu 11:17 na 16:17, ale pak se znovu dostaly do útlumu, dílem dobrých prostějovských bloků. Ve čtvrtém dějství vedly 17:15, ale získaly pak už jen tři body a odešly poraženy.

č.: 62              dne: 30. 11.2019            v hod.:19:00

Volejbal Přerov – VK Prostějov 1:3 (25:23, 14:25, 18:25, 20:25)

Rozhodčí:  Slezák J., Ištvanech M.

Počet diváků: 258

Domácí: Zatloukalová L., Kukučová, Davis, Kotlabová, Rusek, Oestreich, libera Šádková, Vaňková. Střídaly: Semerádová, Řihošková, Tinklová

Hosté: Nová, Kozmik, Kopáčová, Weidenthalerová, Stümpelová, Zatloukalová M., libero Slavíková. Střídaly: Baláková, Dvořáčková

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Nevíme, čím to je, že po vyhraném setu ubereme plyn. Přestáváme pak plnit stanovenou taktiku a srážejí nás vlastní chyby.“

Radim Vlček (trenér VK Volejbal Přerov): „Znovu se potvrdilo, že nám stačí uhrát jeden set. Takže nám nezbývá, než hrát s tímto týmem jen o záchranu. Opět jsem se přesvědčil, že některé hráčky umí spíše jen brát a neumí víc na hřišti odevzdat.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Jsou to pro nás tři důležité body. Jsme za ně rády, protože jsme přijely v oslabené sestavě.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Pro nás jsou to velmi důležité body. Venku se dost trápíme a těžko body získáváme. O první set jsme se připravili vlastními chybami, čímž jsme si situaci zkomplikovali, a museli jsme to pracně dohánět. Myslím, že jsme měli zápas pod kontrolou, přestože Přerov hrál s nasazením a odvážně. Byli jsme lepší na útoku a hlavně na blocích, a tím jsme zápas rozhodli.“

V úvodu prvního setu vedly hostující volejbalistky až o čtyři body, ale Přerovanky stále bojovaly a dokázaly vývoj otočit. Ovšem ani tříbodové vedení 19:16 je neuklidnilo natolik, aby šly do klidné koncovky. Naopak vlastními chybami nabídly Prostějovu lepší pozici. Při jeho vedení 23:21 však nedokázala Kopáčová dvakrát přesně zakončit a ze zisku setu se radovaly přerovské volejbalistky.

V prostřední části druhé sady se hostující hráčky bodově odpoutaly (7:13), a to udalo další vývoj. Na straně domácích se vytratila bojovnost s výjimkou obětavého skoku nahrávačky Zatloukalové, z níž vytěžila bod Oestreich, ale byla to pohříchu ojedinělá situace. Prostějov v pohodě srovnal a dostal se do lepší pohody.

To se potvrdilo v úvodu třetího dějství, jenže tentokrát bezpečný náskok Prostějova 14:7 a 17:11, ještě neznamenal konec. Přerovanky zásluhou dobrých bloků snížily na rozdíl bodu, ovšem také soupeřky si pomohly touto činností a otupily v koncovce jejich šanci na úspěch. Symbolicky právě setbol proměnily bodovým blokem.

Start do čtvrtého setu se domácím ženám vůbec nepovedl a za stavu 1:7 to vypadalo na rychlý konec utkání. Málokdy vídaná šestibodová šňůra Přerova na skóre 9:8 však dávala jakousi naději. A bylo ještě lépe, protože šly do koncovky s dvěma body rozdílu – 17:15.  Naneštěstí se dostavila série nepřesností se slabším zakončením, čehož Prostějovanky rychle využily. Zásluhou domácí kapitánky Kotlabové se ještě podařilo odvrátit jeden mečbol, ale druhý už Nová proměnila v tříbodový zisk hostů.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek