7.3.2020

Překvapivě až pět setů potřebovala UP Olomouc na vítězství ve Šternberku

Zápasy posledního kola před play-off, celkově 27. UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20, jsou za námi. O prvním a druhém místě základní části je již dlouho jasno. Brněnské Šelmy svoji nadvládu lehce potvrdily vítězstvím ve Frýdku-Místku, naopak olomoucké vysokoškolačky musely o své vítězství bojovat ve Šternberku, kde zvítězily až v páté zkrácené sadě. Ostrava si veze dva body z KP Brno. Prostějov čekal na zaváhání pražského Olympu a i když v Přerově zvítězil 3:0, tak Pražanky nenechaly nic náhodě a z Liberce si vezou tři body, které jim zajistily třetí místo v tabulce. Pro celek Frýdku-Místku sezóna skončila, poslední Přerov čeká barážová série.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK BRNO

TJ Sokol Frýdek-Místek v posledním kole základní části extraligy žen přivítal favorita z Brna, který základní část vede. Domácím volejbalistkám se favorita zaskočit nepodařilo a další výhru si připsaly Šelmy Brno.

č.: 135                       dne: 7. 3. 2020                    v hod.: 17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Brno 0:3 (17:25, 19:25, 23:25)

Rozhodčí: Kubinec, Horký

Počet diváků: 100

Domácí: Uhrová, Borovcová, Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Petrová, Radivojevičová, Šprochová

Hosté: Wolowicz, Akeo, Janečková, Svobodníková, Mikysková, Polášková, libero Chlumská. Střídaly: Beránková E., Beránková M., Diatková

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Dnes jsme odehrály velmi pěkné utkání. Škoda, že jsme třetí set nedotáhly do vítězného konce.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Myslím, že jsme bojovaly a vzdorovaly statečně. Rozhodně se za dnešní výkon nemusíme stydět. Měly jsme blízko k zisku setu. Chválím děvčata za bojovnost.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Nebylo to jednoduché utkání, spousta pěkných výměn. Díky za tři body.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno)): „Jsem spokojen s přístupem k utkání. Dva a půl setu jsme udrželi snaživého soupeře pod sebou. Po prostřídání jsme si vytvořili těžkou situaci, ale v koncovce se projevila naše zkušenost.“

V prvním setu hostující Šelmy předčily sokolky na smeči hlavně díky Simony Janečkové. V druhém setu byl vyrovnaný průběh do stavu 14:14, poté Brno zlepšilo hru v útoku a set s přehledem vyhrálo. I třetí set začaly Brňanky lépe, vedly 18:13, ale díky osmi servisům Pluhařové, sokolky otočily na 21:18 ve svůj prospěch, ale koncovka patřila opět Brnu.

Autor: Jiří Zaoral

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

Závěrečný duel základní fáze extraligy svedlo Královo Pole doma s Ostravou. Pro oba týmy bodový zisk z tohoto utkání mohl znamenat posun v tabulce a vylepšení pozice pro play off, a tomu odpovídal i průběh zápasu. KP Brno sice vedlo 2:0 na sety, dramatický boj o každý míč se ale nakonec rozhodoval až v tie-breaku, který zvládla lépe Ostrava a zvítězila 2:3.

č.: 133                           dne: 7.3.2020                       v hod.: 14:30

VK Královo Pole – Ostrava 2:3 (25:18, 25:21, 21:25, 17:25, 7:15)

Rozhodčí: Ištvanech M., Trumpeš D.

Počet diváků: 150

Domácí: Stráská, Grabovská, Carpentier, Kvapilová, Šunderlíková, Uglenko, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Šloufová, Pavlíková, Podhrázká, Kuníková

Hosté: Nečasová, Kašparová, Kojdová, Kalusková, Faltínová, Žolnerčíková, libero Chevalierová. Střídaly: Pospíšilová, Žarnovická, Zemanová, Adamčíková

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): První dva sety jsme hrály dobře, bohužel jsme nedotáhly k vítězství třetí sadu. Ostrava se naopak rozehrála, a nakonec utkání vyhrála.”

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Výsledku je škoda, dnes jsme vedli 2:0 a pak jsme přestali útočit. Klíčový byl stav 13:8 ve třetím setu, kdy se soupeř chytil a my jsme se nedokázali vrátit zpátky do zápasu. V tie-breaku jsme pak udělali laciné chyby a Ostrava toho využila.”

Helena Kojdová (kapitánka Ostrava): „Brno dnes bojovalo o každý balon a nic nám nedalo zadarmo. Jsem ráda, že se nám po dvou prohraných setech povedlo dostat zpět do zápasu, a nakonec utkání dovést do vítězného konce. Teď už se těšíme na play off, doufám, že Karin se nám brzy uzdraví. Moc děkuji Brnu za hezké gesto, kdy se každá hráčka s ní přišla pozdravit a popřála jí, ať jí to dobře dopadne. Děkujeme také fanouškům, kteří nás do Brna přijeli podpořit.“

Zdeněk Pommer (trenér Ostrava): „Brno začalo dobře a tlačilo nás servisem. Je škoda druhého setu, který jsme měli dohrát, ale byli jsme v něm málo agresivní. Na druhou stranu jsme nakonec vyhráli a teď už se musíme zaměřit plně na play off. Poděkovat musím také našim příznivcům, kteří nám sem dnes přijeli fandit.“

Úvodní sada patřila nejprve Ostravě (5:8), KP Brno ale ve střední pasáži setu otočilo stav pro sebe na 16:13 a Zdeněk Pommer už pak se svým družstvem marně hledal recept na srovnání (21:17). Body v domácím dresu připisovaly hlavně Karin Šunderlíková a Sophie Carpentier, a první set nakonec se svými spoluhráčkami vyhrály 25:18.

V druhém setu těžila zprvu znovu z vedení Ostrava. Královo Pole se na ni sice za stavu 9:13 dokázalo dotáhnout (13:13), následovala ale pětibodová šňůra hostujících, kterou nezastavil ani brněnský time out (13:18). Poté však svěřenkyně Matúše Kalného začaly bodové manko umazávat a stav srovnaly na 19:19. Body připisovaly domácí volejbalistky i dál (21:19) a závěr už si pohlídaly (25:21).

V následujícím dějství mělo Královo Pole navrch dlouho (8:6, 10:7, 13:8), Ostrava však srovnala na 13:13 a pak i otočila skóre na svou stranu (14:17). Hostující náskok držely (17:20), pak ale musela kvůli zranění opustit palubovku ostravská hráčka Karin Žolnerčíková a KP Brno vzápětí dotáhlo na 20:21. Následující vypjatá výměna a protest Brna proti ostravskému bodu (20:22) nakonec vyústily ve žlutou kartu pro Matúše Kalného a Ostrava už si pak výhru v setu vzít nenechala (21:25).

Do čtvrté sady vlétly hostující rychlým vedením 1:6 a náskok při podání Ivy Kaluskové navýšily až na 5:13. Domácí to nepoložilo, zkoncentrovaly hru a stáhly na 10:14. Přesné ostravské bloky pak znamenaly odskok hostujícího družstva na 10:17, Ostrava přitvrdila i v útoku (13:21) a v setu nakonec vyhrála poměrem 17:25.

Tie-break začala lépe Ostrava (2:4), domácí ale srovnaly na 5:5. Hostující hráčky však od stavu 7:7 začaly tahat za lepší konec (7:10) a KP Brnu už nedovolily uhrát ani jeden bod (7:15).

Autor: Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

Dnes se odehrál celkem zajímavý zápas v Liberci. Obě družstva předvedla velmi kvalitní utkání a i když tomu výsledek nenapovídá, byla to pěkná podívaná z obou stran. Je velká pravděpodobnost, že oba celky na sebe narazí v prvním kole play-off.

č.: 131                     dne: 7. 3. 2020                         v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha: 0:3 (25:27,21:25,19:25)

Rozhodčí: Poláček J., Pítr V.

Počet diváků: 287

Domácí: Šotkovská, Šulcová, Rutarová, Wopereis, Svobodová, Kohoutová, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Bajusz

Hosté: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysová, Purchartová, Staňková, libero Pešková. Střídaly: Kalhousová, Ovečková

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): Prohrály jsme si to v útoku. Olymp byl na nás dobře připravenej a my jsme nedokázaly zareagovat, bylo tam od nás pak moc chyb. Olymp se tak dostal nad nás a držel nás dole. Když jsme byly nad ním, tak jsme udělaly moc chyb, které mu pomohly a dotáhnul se a v koncovce nás přejel.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Tak dnes to byl jeden z těch slušnějších zápasů i když skóre tomu tak nenapovídá. Myslím si, že jsme dnes nehráli vůbec špatně, ale Olymp hrál výborně na útoku a na bloku tam byla velká převaha. Dva sety jsme mohli urvat. Nehodnotím to vůbec špatně. Naše výkonnost jde před play-off malinko nahoru.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem velmi ráda, že si z Liberce odvážíme plný počet bodů, protože z Libercem je to pro nás vždycky těžké utkání, tak jak tomu bylo i dneska a rveme se o každý balon a je to náročné. Proto jsme rády, že jsme to dnes zvládly.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „V posledním kole základní části nikdo nevěděl, kdo s kým bude hrát, takže to mělo výborný náboj pro diváky. Všechny týmy včetně nás bojovaly o nejlepší pozici do vstupu do play-off. My jsme se prali o to, jestli budeme začínat první zápas play-off doma, a to se nám podařilo. Jsem rád, že jsme zde vyhráli tři nula, protože se nám to tady nestává.“

Liberecká Dukla nevstoupila do zápasu dobře, ale při servisu Rutarové se skóre vyrovnalo na 5:5. Malá série Duklu nastartovala a při podání Svobodové šla Dukla do vedení 10:8. Byl viděn atraktivní volejbal a spousta dlouhých výměn, 13:13. Dukle se podařilo odskočit trpělivou hrou a kvalitním útokem o tři body. Olymp si bere první oddechový čas, 16:19. I Dukla si musela vzít oddechový čas, protože na útoku dvakrát zazlobila Denysová, 19:18. Ani po time-outu se Dukle nepodařily otočit další dvě výměny a Dukla si bere opět time-out, 19:20. Šulcová dala eso a Olymp si bere oddechový čas za stavu 22:21. Olymp byl v koncovce trpělivější, obranou na síti vystavil stopku Svobodové a vyhrál první set.

Opět na začátku druhého setu Dukla nezachytila začátek a Olymp odskočil, šel do vedení o čtyři body na 9:5. Při podání Šulcové se Dukla dotáhla na 9:10. Rutarová přidává eso a Olymp si bere oddechový čas (12:11). Dukla si stále drží jeden bod náskok (17:16), ale po neuhraném balonu si bere Dukla oddechový čas (17:17). Domácí hráčky začínají dělat nevynucené chyby a domácí trenér bere další oddechový čas za stavu 18:21. Dukla nezvládla závěr druhého setu a Olymp si tak připisuje i druhý set.

Na začátku třetího setu Olymp trochu ujel, ale Dukla zabojovala a vyrovnala na 8:8. Olymp opět odskočil o tři body hlavně zásluhou Komárkové, která přidala dva body kvalitní smečí, následně Denysová dává eso a Dukla si bere oddechový čas (12:15). Při podání Šulcové domácí hráčky srovnávají na 15:15. Olymp si bere time-out. Olymp přidává další bod blokem a odskočil Dukle na 16:19. Přichází time-out pro Duklu. Olymp hraje trpělivě a domácí dělají nevynucené chyby, 19:23. Olymp dohrál v klidu i třetí set a poráží Duklu bez ztráty setu.

Autor: Aleš Správka

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV

Přerovanky kladly nějaký odpor pouze v prvním setu. Od poloviny druhého dějství už v sobě nenašly sílu vzdorovat. Poslední zápas v extraligové soutěži doslova odevzdaly a čeká je těžká baráž o udržení. Domácí kouč Radim Vlček se snažil četnými střídáními oživit výkon svých svěřenkyň, ale moc se to na herním pojetí neprojevilo. V druhém setu obdržel žlutou kartu za hlasité protesty po odpískané nečisté hře.

č.: 132                    dne: 7. 3. 2020                v hod.: 18:00

Volejbal Přerov – VK Prostějov 0:3 (18:25, 18:25, 9:25)

Rozhodčí: Kavala T., Slezák J.

Počet diváků: 153

Domácí: Šádková, Řihošková, L. Zatloukalová, Kotlabová, Davis, Tinklová, libera Vaňková, Burešová. Střídaly: Kukučová, Rusek, Semerádová, Oestereich, Přibylová

Hosté: Fričová, Stümpelová, M. Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková

Veronika Tinklová (kapitánka Volejbal Přerov): „Chtěly jsme se v posledním zápase dostat do pohody, připravit se na všechno, ale moc se nám to nepovedlo. Trápíme se celou sezónu a náš dnešní výkon to potvrdil.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Po čtvrtečním prohraném zápase v Ostravě jsme mohli zkusit nějaký zázrak. Mohlo to tak vypadat v prvním setu do stavu 16. Pak přišlo to, co všichni známe, v důležitém momentě nedáme servis, nepřihrajeme, a to na nás stačí. Na baráž se musíme připravit tak, abychom si srovnali v hlavách, že jdeme bojovat o extraligu.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Pro nás strašně důležité tři body. Čekaly jsme těžký zápas, protože Přerov potřeboval body. Byly jsme připravené na drama a první set to tak vypadalo. Kdyby ho Přerovanky vyhrály, mohlo to být opačně. Naštěstí jsme to zvládly, máme tři body a lepší pozici pro play off.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Dnes to bylo hodně o přihrávce a o podání, z jedné i druhé strany. Naše hráčky postupně dominovaly ve všech činnostech. Hlavně útokem a dobrou obranou ten zápas zvládly.“

V prvním setu se oba celky trápily na příjmu. Z toho pramenilo méně pěkných volejbalových akcí. Prostějov si vytvořil tříbodový odstup, ale ten se domácím hráčkám podařilo smazat a dostaly se dokonce i do vedení 18:17. Od tohoto okamžiku však už neuhrály ani bod, přestože se snažil trenér tým nastartovat dvěma oddechovými časy okamžitě po jedné výměně. Nepomohlo ani časté střídání – 0:1.

Přestože druhá sada měla stejný výsledek, průběh byl zcela odlišný. Rozhodlo se prakticky hned v úvodu, kdy Prostějov zaznamenal devět bodů v řadě a odskočil na 15:4. Už předtím domácí kouč Vlček obdržel za protesty žlutou kartu po odpískaném »dvojáku«. V závěru přerovské ženy ještě odvrátily tři setboly, ale čtvrtý už ne.

Start do třetí periody vyšel hostům výborně a po esu nahrávačky Zatloukalové (7:1) bylo takřka rozhodnuto.  Na domácí straně se nenašla žádná plejerka, která by dala impuls k možnému obratu. V koncovce Prostějov přidal další dvě esa a celé utkání symbolicky uzavřel nepovedený příjem Přerovanek.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

TJ SOKOL ŠTERNBERK - VK UP OLOMOUC

V závěrečném kole základní části extraligy volejbalistek došlo ve šternberské hale Ecce Homo k derby zápasu mezi domácím Sokolem a týmem Univerzity Palackého Olomouc. Favoritkami zápasu byly v tabulce druhé obhájkyně titulu, Šternberk ale dovedl utkání až do tiebreaku, v němž měl dokonce tři mečboly, a nakonec prohrál až těsně 2:3. Díky zisku bodu však udržel sedmou příčku, což znamená, že ve čtvrtfinále play-off si oba protivníci vzájemný souboj minimálně třikrát zopakují.

č.: 134                       dne: 7. 3. 2020                   v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – VK UP Olomouc 2:3 (25:19, 21:25, 25:17, 12:25, 14:16)

Rozhodčí: Nedbálek A., Lenert A.

Počet diváků: 120

Domácí: Šmídová, Karabinovich, Kneiflová, Mazur, Meidlová, Kofie, libero Zilberman. Střídaly: Gogová, Sifferlen

Hosté: Handley, Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, libera Stavinohová, Kulová. Střídaly: Ambrožová, Dudová, Burbelyuk, Bezhandolska

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Pro nás je získaný bod snad nejcennější za celou sezonu, protože jsme si moc přály zůstat před play-off sedmé. Myslím, že jsme Olomouc trošku překvapily a zaskočily. Mrzí mě jen zpackaná koncovka tiebreaku.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Podali jsme velmi obětavý výkon, holky viditelně bojovaly o každý balon, což ocenili i fanoušci. Soupeř evidentně nebyl ve své kůži, i proto škoda promarněné koncovky tiebreaku. Za dnešní zápas a výkon si pochvalu zaslouží především Mazur a Zilberman.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Nepředvedly jsme náš obvyklý výkon. Na druhou stranu Šternberk hrál velmi obětavě a bod si určitě zasloužil.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Utkání připomínalo houpačku, v každém setu měl navrch jiný tým. Z naší strany to nebyl příliš vydařený zápas. Snad jsme si před play-off vybrali slabší chvíli a naše forma bude gradovat.“

Derby sice začalo očekávaným náporem favorita (4:8, 6:11), potom si však oba celky vybraly slabší chvíli. Nejprve se krátce dostal do vedení Sokol (8:12, 13:12), vzápětí si ale univerzita vzala náskok zpět (13:16). Opravdový šok ovšem připravily Šternberanky úřadujícím mistryním při podání Meidlové, když osmi body v řadě otočily z 16:18 na 24:18 a sadu získaly poměrem 25:19.

Také v úvodu druhého dějství byla aktivnější Olomouc (3:6, 6:11) a domácí tým už tentokrát protizbraň nenašel. Volejbalistky z nejmenšího extraligového města se sice několikrát dokázaly dotáhnout na rozdíl dvou bodů - naposledy za stavu 19:21 - víc jim ale univerzita nepovolila a po výsledku 21:25 bylo vyrovnáno.

Naopak ve třetí části převzaly iniciativu Šternberanky (6:3, 9:6), které navíc při servisech svých legionářek Karabinovich a Mazur utekly ze stavu 11:9 až na 21:11. Olomoucký tým se sice ještě pokusil o odpověď (21:15), jeho ztráta už však byla příliš velká - 25:17 a 2:1.

Začátek čtvrté sady se krátce nesl ve znamení pokračující sokolské ofenzivy (2:0, 4:2), ale pak už se přihlásil o slovo vysoký favorit duelu. Univerzita Palackého uhrála při podání Orvošové sedm výměn (5:6, 5:13), svůj náskok pak už jen navyšovala a za stavu 9:24 se rýsoval velký šternberský debakl. Domácí hráčky pak třemi body v řadě alespoň kosmeticky upravily na konečných 12:25.

O vítězkách musel rozhodnout tiebreak a Sokol v něm viditelně toužil dotáhnout velké překvapení do konce. Po podáních své kapitánky Šmídové vedl 4:0 a vzápětí 6:2. Po změně stran bylo sice srovnáno (8:8), následně se ale domácí družstvo znovu bodově utrhlo (11:8, 13:9) a za stavu 14:11 mělo dokonce hned tři mečboly. Jenže zkušený olomoucký tým při servisech Hodanové získal pět míčů za sebou včetně toho mečbolového a díky výhře 16:14 se mohl radovat z vydřeného vítězství 3:2.