20.3.2019

Přerovské volejbalistky se po šesti letech radují z výhry nad Prostějovem

UNIQA volejbalová extraliga žen 2018/19 měla dnes na programu druhé zápasy čtvrtfinále play-off. Překvapení se zrodilo v Přerově, kde domácí volejbalistky zaskočily výborným výkonem Prostějov a zaslouženě srovnaly stav série na 1:1. To samé se podařilo i VK Brno. Šelmy, v papírově nejvyrovnanější čtvrtfinálové dvojici, oplatily Olympu porážku z Prahy. V Ostravě, i přes slibný začátek domácích hráček, k žádnému překvapení nedošlo, druhé vítězství si na své konto připsala favorizovaná Olomouc. Volejbalistky Králova Pole dobře rozehraný zápas do vítězného konce nedovedly a tak se z vítězství a vedení 2:0 v sérii raduje Liberec.

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV, stav série 1:1

Přerovanky zvládly utkání na výbornou a připsaly si po šesti letech zaslouženě vítězství nad favorizovaným Prostějovem. Každá hráčka odváděla na hřišti obrovské penzum „práce“ a odměnou jim byla výhra ve třech setech. Navíc ve třetí sadě v koncovce obracely ze stavu 20:22. Patrně rozhodujícím faktorem byl kvalitní servis a z toho pramenily útoky hostů do připravené obrany na síti.

č.: 125              dne: 20. 3. 2019              v hod.: 18:00

Volejbal Přerov – VK Prostějov 3:0 (25:23, 25:14, 25:23)

Rozhodčí: Kostka M., Vachutka M.

Počet diváků: 280

Domácí: Person, Jehlářová, Měrková, Vander Meer, Shapaval, L. Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Zajícová, Svobodová,  Kohoutová

Hosté: M. Zatloukalová, Toufarová, Bezhandolska, Horká, Nová, Rutarová, libero Weidenthalerová. Střídaly: Kojdová, Polášková, Baláková

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Dnes nás zdobila bojovnost a obětavost. V poli nám nespadl jediný balón. Měly jsme kvalitní servis a také dobrou obranu na síti.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Jsem šťastný, že holky pochopily filozofii play off. Oceňuji výkon celého týmu od první po dvanáctou hráčku. Volejbal je kolektivní sport, a ten kolektiv rozhoduje. Hráli jsme houževnatě, bojovně a chtěli jsme vyhrát. Daly by se na každém výkonu najít nějaké chyby, ale předvedli jsme výborný výkon. Teď si užijeme, že jsme po šesti letech porazili Prostějov a věřím, že to nebyl poslední náš úspěch. Pochvalu zaslouží všechny střídající hráčky a také diváci. Hrálo se ve skvělé atmosféře.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Nevím, co bych k tomu řekla. Viděli jste to sami. Soupeřky na nás byly dobře nachystané a přehrály nás.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Soupeř byl jasně lepší. Od začátku nás trápil servisem a my jsme měli potíže s přihrávkou. Také proto naše krajní hráčky měly mizivé procento v zakončení útoků. Zkrátka jsme chodili pořád »do plných«.

Domácí volejbalistky nezačaly nejlépe a prohrávaly 3:8. Při servisu Shapaval se jim povedla tříbodová série, a to je trochu uklidnilo. Následná šňůra o šesti korálcích při podání Lucie Zatloukalové je posunula do vedení 12:9. Kritické chvíle přišly po dvojnásobném střídání, kdy hostující celek srovnal a pak se ujal vedení 21:20 zásluhou podávající Rutarové. Přerovanky však tentokrát zvládly závěr setu na výbornou a proměnily hned první setbol díky nepříjemnému podání Person, které soupeřky nedokázaly přehrát na druhou stranu kurtu.

Bojovnost, jež zdobila domácí hráčky celé utkání, se ukázala hned při první výměně. Měrková, byť byla na kolenou, přehrála míč na druhou stranu a Prostějovanky se dotknuly sítě. Marně se snažil jejich kouč dvěma oddechovými časy (do skóre 14:5) zastavit nápor Přerova. Skvělou obranu na síti nachytala jen Rutarová, zatímco s Horkou a ostatními útočícími soupeřkami si domácí ženy bez větších problémů poradily. Druhý setbol zužitkovala Měrková útokem z pipu.

Třetí dějství zahájily Přerovanky snad prvním zakončením středem sítě zásluhou Jehlářové. Vedení 7:1 a 8:4 se však definitivně rozplynulo při podání Toufarové. V této chvíli šel před zápasem favorizovaný Prostějov do vedení o dva body. Zlepšené bloky, které nepropustily zakončení Horké, Rutarové i Kojdové, začaly misky vah převracet na stranu Přerova.  Ovšem ani čtyřbodový náskok nebyl ještě rozhodující a v koncovce hosté vedli 22:20. Dnes to ale nestačilo. Měrková snížila, po bloku a nečisté hře Horké, která se neobešla bez protestů směrem k rozhodčímu, znovu úspěšně útočila Měrková »z handy« a na tabuli svítilo 24:22 pro domácí. První mečbol zůstal neproměněn, jenže ten druhý zakončila Vendula Měrková. Následovala pochopitelná a zasloužená radost přerovských žen ze srovnání stavu série na 1:1.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek

TJ OSTRAVA - VK UP OLOMOUC, stav série 0:2

Druhý zápas čtvrtfinále play-off měl jasného favorita v hostujícím týmu a ten to také s přehledem potvrdil.

č.: 123          dne: 20. 3. 2019              v hod.: 18:00

TJ Ostrava - VK UP Olomouc 0:3 (23:25, 12:25, 17:25)

Rozhodčí: Peloušek J., Trumpeš D.

Počet diváků: 150

Domácí: Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Faltínová, Zemanová, libero Chevalierová. Střídaly: Červenková, Žolnerčíková, Lukáčová, Sedláčková

Hosté: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová. Střídaly: Košická, Sokolová

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Lepší zápas než v Olomouci, škoda koncovky prvního setu. V druhém setu jsme udělaly mnoho chyb a ve třetím nám uletěl začátek. V Olomouci ještě zkusíme zabojovat.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Do prvního setu jsme vstoupili bojovně a se soupeřem jsme hráli vyrovnanou partii. Škoda neuhrané koncovky. Další dva sety nás soupeř přehrál jak v útoku, tak v obraně. Bohužel jsme nevytěžili více bodů po našem poměrně slušném servisu.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „V prvním setu jsme nepředváděly naši hru, ale od druhého setu jsme se uklidnily a pohlídaly si vše.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „První set vyrovnaný, my jsme byli nekoncentrovaní, dělali jsme chyby. Ostrava se chytla, koncovka byla naštěstí pro nás. Pak už zápas proběhl v klidu, byl podobný jako v Olomouci, měli jsme ho pod kontrolou. Nejsem spokojený s množstvím našich nevynucených chyb.“

Domácí volejbalistky do druhého zápasu série vstoupily mnohem lépe a od prvního míče si udržovaly vedení (2:0, 6:3, 7:4, 9:6). Poté však hostující hráčky přidaly, srovnaly krok a zlepšený výkon následně přetavily v těsné vedení (14:15). Domácí hráčky se však nenechaly zaskočit a nedovolily soupeřkám získat více než dvoubodový náskok (17:17, 17:19, 18:20, 21:23). Ostravanky dokonce dokázaly v samém závěru setu srovnat, avšak hostující tým vypjatou koncovku zvládl lépe a dokázal set získat poměrem 23:25.

V druhém setu se domácím nepodařilo navázat na výkon z prvního setu a od prvního podání tempo diktovala Olomouc (4:11). Ani oddechové časy a zásahy domácího trenéra do sestavy nedokázaly rozjeté Olomoučanky zastavit a druhý set tak byl k nevoli početných domácích fanoušků brzy u konce (6:15, 10:19).

Ani úvod třetí sady domácím nevyšel (1:5, 2:7), avšak Ostravanky předvedly, že ani za zdánlivě beznadějného stavu nehodlají složit zbraně a dokázaly hosty postupně dotáhnout až na rozdíl jediného bodu (6:7, 11:12). Tento vývoj ale jakoby znovu probudil olomoucký tým, který si opět dokázal vypracovat komfortní náskok (11:15, 14:18, 15:20). Tento další nástup v tomto setu nedokázal zastavit ani oddechový čas domácích a hosté se tak z Ostravy budou vracet s vedením 2:0 na zápasy.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK BRNO – PVK OLYMP PRAHA, stav série 1:1

Středeční podvečer sliboval v hale na Kounicově ulici zajímavou volejbalovou podívanou. Domácí hráčky, které skončily po základní části na pátém místě, hostily protihráčky z Olympu, který obsadil po základní části čtvrtou příčku. V prvním utkání čtvrtfinálové série se hráčkám Olympu Praha podařilo v domácím prostředí vyhrát nad  Brnem poměrem 3:1. Hostující tým by si výhrou v brněnské hale zajistil vedení 2:0 na zápasy a chyběl by mu poslední krok k postupu do semifinále. Domácí hráčky ovšem nedaly Praze nic zadarmo. Zvítězily ve třech setech a vyrovnaly tak čtvrtfinálovou sérii na 1:1.

č.: 126             dne: 20. 3. 2019                v hod.: 19:00

VK Brno – PVK Olymp Praha 3:0 (25:16, 25:21, 25:14)

Rozhodčí: Dmejchal M., Ištvanech M.

Počet diváků: 307

Domácí: Sklenářová, Boulová, Nováková, Janečková, Svobodníková, Beránková, libero Chlumská. Střídala: Pospíšilová A.

Hosté: Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, Komárková, Šimáňová,libero Stavinohová. Střídaly: Fomenková, Yakushina, Valková

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): Dnes jsme si na Olymp více věřily. Podání v domácí hale nám jde a Olympu se tolik nedařilo. V prvním setu jsme na ně najely servisem, přesně tak jak oni na nás na Olympu, a to odstartovalo vývoj celého zápasu.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Jsem rád, že jsme dnes dokázali vyhrát a oplatit Olympu porážku. Věřím, že další zápas série již nebude v režii Prahy.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní zápas jsme oproti tomu sobotnímu vůbec nezvládly, a to především na servisu. Soupeř nás dobře odpřihrával a od toho se odvíjela naše zhoršená obrana.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřejeme soupeři. Dnes byl výrazně lepším týmem. My jsme na něj nestačili. Jediná světlá naděje v obrat utkání mohla nastat v druhém setu, kde jsme vedli 14:12, ale na sporné rozhodnutí rozhodčích a zmatku kolem zapisovatele jsme tam prohráli mezihru na mínus asi osm bodů. Byli jsme horším týmem a domácím blahopřejeme.“

Druhý čtvrtfinálový souboj rozehrály lépe hráčky Brna. Tvrdý servis odtáhl hostující volejbalistky od sítě a domácí měly usnadněnou situaci pro obranu v poli a následný útok (8:1). Praha kazila podání, útočila do zámezí a domácí hráčky tak pohodlně procházely setem (18:6). Zlepšená přihrávka ani bojovná hra nepomohla Olympu k sebemenšímu náznaku na obrat v setu. Brno zvítězilo přesvědčivým rozdílem 25:16.

V začátku druhého setu měla navrch Praha. Vytvořila méně chyb, hrála odvážně a rozrážela obranu domácích (8:4). Brno sice mělo několikabodové manko, ale trpělivou hrou a razantními servisy smečařky Janečkové, se domácím podařilo na Olymp dotáhnout a vytvořit si výhodnější pozici pro vstup do koncovky (19:15). Tu už si domácí hráčky nenechaly vzít a zvítězily i v druhé sadě.

Třetí set patřil domácím hráčkám. Dále trápily hostující přihrávačky svým servisem a obrana tak měla usnadněnou práci (10:6). Ani povedené útočné kombinace a střídání nahrávaček na straně hostů nedokázalo rozjeté Šelmy zastavit. Po přímém bodu z podání se domácí hráčky mohly radovat z vítězství v druhém čtvrtfinálovém zápase.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller

VK KRÁLOVO POLE – VK DUKLA LIBEREC, stav série 0:2

Druhé čtvrtfinálové utkání mezi Královým Polem a Libercem nabídlo parádní volejbalovou podívanou a bitvu jako hrom od začátku až do konce. Fanoušci ve velmi slušně zaplněné hale na Vodově tak byli svědky pětisetového dramatu, z kterého jako šťastnější a vítězný nakonec vyšel Liberec. Na svoje konto si díky tomu připsal druhý čtvrtfinálový bod.

VK Královo Pole – VK Dukla Liberec 2:3 (20:25, 25:15, 25:19, 12:25, 10:15)

Rozhodčí: Kavala T., Slezák J.

Počet diváků: 700

Domácí: Fricano, Nichol, Skiba, Vyklická, Pavlíková, Meidlová, libero Digrinová. Střídaly: Podhrázká, Šloufová

Hosté: Candráková, Kopecká, Šustrová, Kohoutová, Pištěláková, Mikšíková, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Šotkovská, Veselá, Kolářová

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Dnes se ukázalo, že dokážeme být vyrovnaným soupeřem i tak silnému družstvu jako je Liberec. Bohužel jsme zápas nevyhrály, v sobotu ale půjdeme do utkání s tím, že i s Libercem se hrát dá.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Bohužel nám utekl začátek čtvrtého setu a na konci jsme přestali hrát agresivně. Liberec nás přehrál asi zkušeností. Musíme se umět poprat s tím, že ne vždy nám vše vyjde, a ne vždy se všechno vydaří. Máme ještě jeden zápas na to, abychom se zkusili vrátit zpátky.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Dnešní vítězství bylo opravdu vydřené, máme radost, že jsme to otočily, v druhém a třetím setu to vypadalo, že trošku skomíráme, ale zabojovaly jsme celý tým dohromady, což je super.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „V dnešním zápase jsme měli slabší pasáže po prvním dobrém setu, KáPéčko toho využilo a bylo z toho dramatické utkání a přesně o tom je play off, kde každý bojuje. Brno má doma vždy kvalitní servis, což se ukázalo i dnes a my zase nemáme takové družstvo, které může polevit a potom přidat, polevení nás stálo dva sety a možná i zápas, a to se příště nesmí stát.“

Do utkání vstoupily lépe hostující volejbalistky (0:4), Královo Pole ale rychle srovnalo krok (6:7). Liberci se potom podařilo soupeřkám znovu odskočit (6:11) a vzápětí při dlouhé sérii Lucie Mikšíkové na servisu byl stav už 8:16 pro Liberec. Domácí volejbalistky ale zpřesnily hru na síti, na bloku se několikrát blýskla Taylor Fricano a bodově se dařilo také Agatě Skibě, a tak Brno před koncovkou ztrácelo jen těsně 19:20. Na podání Liberce se pak postavila Nikola Pištěláková a se svými spoluhráčkami brala čtyři body v řadě (19:24). Liberec už si poté vítězství vzít nenechal (20:25).

Druhé dějství bylo v úvodu bojem o každý míč z obou stran (6:5, 11:11), domácím se vzápětí podařilo díky přesnému útoku a esu Agaty Skiby urvat dvoubodový náskok (13:11) a postupně ho za mohutné podpory brněnských fanoušků navýšit až na 20:14. Liberec byl bezradný, Královo Pole navíc přidalo eso z rukou Kateřiny Kvapilové a dál zářilo v útoku (24:15). Set zakončila dalším přímým bodem z podání znovu Kateřina Kvapilová (25:15).

Začátek třetí sady byl vyrovnaný (10:10), do vedení se poté dostaly hostující hráčky (11:14) a Brno bralo time out, který Liberec zabrzdil – domácí po něm totiž srovnaly na 14:14. Napínavá bitva pokračovala (18:18), do koncovky ale vstupovalo s dvoubodovým vedením Královo Pole (20:18) a hala bouřila. Liberec se nezmohl na odpověď a Brno se pro něj v závěru třetí sady stalo díky výborné obraně už nedobytnou tvrzí (19:25).

Hostující to nepoložilo, úvod čtvrtého setu naopak patřil jim (3:10). Domácí sice skóre zkorigovaly na 8:11, Liberec ale vzápětí znovu odskočil (8:15) a Tomáš Samsely si vzal oddechový čas. Hostujíc tým však byl na koni i dál (9:18), a zápas tak mířil do rozhodujícího tie-breaku. Liberec sadu vyhrál vysokým rozdílem 12:25.

Na začátku zkrácené hry hostující hráčky dvakrát zkazily servis a Brno se dostalo do vedení 4:2. Liberec srovnal (5:5) a po vystřídání stran držel dvoubodový náskok on (7:9). Michaela Candráková pak přidala eso (7:10) a další dvě i Simona Kopecká (8:13). Tie-break už pak Liberec dotáhl až k vítězství 10:15.

Autor: Barbora Mertová