5.3.2020

Přetahovaná v Prostějově pro libereckou Duklu, další zápasy jasně ovládly domácí týmy

Zápasy 26. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 příliš kartami před posledním kolem nezamíchaly. Po dnešní výhře nad Šternberkem jsou jistým vítězem základní části brněnské Šelmy. Olymp, díky domácí výhře nad Frýdkem-Místkem a zaváhání Prostějova na domácí palubovce s Libercem, poskočil na třetí příčku. Utkání Olomouce s Královým Polem a Ostravy s Přerovem, se stala jasnou záležitostí domácích celků. Poslední body do tabulky se budou rozdělovat v sobotu. A stále je o co hrát – o co nejlepší výchozí pozici před play-off, o záchranu v extralize.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Olymp závěr základní části zvládá zápasy ve velké formě.

č.: 126                  dne: 5. 3. 2020                         v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:22, 25:16, 25:17)

Rozhodčí: Poláček, Nedbálek

Počet diváků: 150

Domácí: Komárková, Šimáňová, Ovečková, Denysova, Purchartová, Kalhousová, libero Pešková. Střídaly: Smutná, Staňková, Honzovičová

Hosté: Borovcová,Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, Uhrová, libero Teperová. Střídaly: Radivojevičová, Šprochová, Petrová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Jsem ráda, že jsme dnešní zápas zvládly za tři body, dnes to byla pro nás více méně povinnost, abychom mohly pomýšlet na dobré umístění před zápasy play-off. Jsem ráda, že jsme to zvládly, i když v některých okamžicích to bylo docela utrpení.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme spokojeni s vítězstvím v poměru 3:0. Počítá se dnešní a poslední kolo a neustále čekáme na to, jestli půjdeme z třetího, čtvrtého nebo pátého místa do play-off. Do utkání, podobně jako v Prostějově jsme nevstoupili koncentrovaně, ale tým, který jde od vítězství k vítězství, si věří. Takže nesoustředěnost dokáže v pravý okamžik zvládnout a otočit jednotlivé fáze setů. Nakonec jsem spokojen.

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek):Škoda koncovky prvního setu, hrály jsme vyrovnaně s Olympem, rozhodovaly maličkosti. V dalším dvou setech nám soupeř v některých pasážích vždy utekl a my jsme nedokázaly odpovědět na tlak soupeře. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Alexandra Dedková (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): Na naše poměry velice dobrý zápas, především útočně od Borovcové, tam to fungovalo. Bohužel v každém setu jsme v jednom postavení udělaly čtyři, pět i šest chyb a tím jsme dostaly hráčky Olymp na koně. Myslím si, ale že zápas měl svou kvalitu a úroveň.“

Olymp vstoupil do zápasu lehkovážně a rychle prohrával 2:7. Naštěstí se mu podařilo rychle srovnat (11:11) a dostat se do vedení 16:12. Sokolky se ale nevzdaly a držely s domácím týmem krok až do koncovky (21:21). Koncovku Olymp ale zvládl zkušeností a také díky nevynuceným chybám Frýdku-Místku.

V setu druhém Frýdek-Místek opět vedl v úvodu (4:0), Olympu srovnal stejně jako v setu prvním za stavu 11:11, ale potom již jeho jízda pokračovala a Sokolky uhrály do konce setu pouhých pět míčů.

Olymp se v druhé polovině druhého setu dostal do potřebného tempa a v tomto trendu pokračoval i v setu třetím (5:2, 14:8). Domácí hráčky se ale nevyvarovaly polevení a Frýdek nepustil Olymp do výraznějšího vedení.

Olymp vyhrál za tři body naprosto zaslouženě a připravil se na sobotní důležitý zápas v Liberci, kde se bude rozhodovat o nasazení do play-off.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

TJ OSTRAVA - VOLEJBAL PŘEROV

V předposledním kole UNIQA volejbalové extraligy žen na sebe narazila družstva, kterým jde pořád o hodně. Ostravanky chtějí získat co nejlepší výchozí pozici před play-off, ale i zastavit nelichotivou sérii pěti porážek po sobě. Přerovanky potřebují urvat body, aby se mohly vyhnout baráži. Zápas ukázal, že ostravské hráčky volejbal nezapomněly a zápas s přehledem vyhrály.

č.: 129                     dne: 5. 3. 2020                   v hod.: 18:00

TJ Ostrava – Volejbal Přerov 3:0 (25:17, 25:16, 25:11)

Rozhodčí: Možnár M., Slezák J.

Počet diváků: 90

Domácí: Nečasová, Kašparová, Kojdová, Kalusková, Faltínová, Žolnerčíková, libero Chevalierová. Střídala: Zemanová

Hosté: Davis, Přibylová, Kotlabová, Řihošková, Tinklová, Rusek, libero Vaňková. Střídaly: Kukučová, Semerádová, Zatloukalová, Šádková, Oestreich

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem ráda za dnešní výhru, podaly jsme koncentrovaný výkon. Díky fanouškům.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Byli jsme lepší v obraně a zatlačili jsme soupeře servisem. Děkujeme fanouškům a přijďte nás podpořit do Brna.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov):Z naší strany zbytečně bojácný a odevzdaný výkon. Kupily jsme spoustu chyb. Soupeřky výborně bránily a skládaly útoky.“

Radim Vlček (trenér VK Volejbal Přerov): „Gratuluji Ostravě k vítězství. Od začátku zápasu si šla pro výhru a byla jednoznačně lepší v nestandardních situacích. V sobotu se pokusíme o zázrak.“

Počátek prvního setu připomínal přetahovanou, při níž až do stavu 9:9 hrály oba týmy vyrovnanou partii. Pak se domácím podařilo odskočit až na 13:9 a vytvořený náskok si udržovaly a navyšovaly jej až do konce setu (18:13, 21:16).

V druhém setu Ostravanky zabraly hned na začátku a náskok, který si vytvořily, postupně navyšovaly (4:1, 11:5, 13:7). Z pohledu domácích pak ve vývoji setu došlo k malému zádrhelu, když hráčky Přerova získaly tři body v řadě a stáhly náskok na 15:12. Domácí kouč je však dokázal uklidnit během oddechového času a jeho děvčata pak set s přehledem dotáhla do vítězného konce.

I třetí set byl jasnou jízdou hráček TJ Ostrava (7:2, 13:4, 19:6). Hostující volejbalistky se přece jen nechtěly vzdát bez boje a pokusily se náskok stáhnout (19:10). Od této chvíle jim však Ostravanky, po domluvě trenéra Pommera, povolily již jen jeden bod a mohly se tak po sérii proher opět radovat z vítězství.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC

Nervydrásající boj od začátku až do konce přinesl zápas 26. kola UNIQA extraligy žen ČR 2019/20 mezi volejbalistkami Prostějova a Liberce. Oběma týmům šlo ve vzájemném duelu o první čtyřku tabulky po dlouhodobé části, kterou zatím uhájil tým VK navzdory porážce na vlastní palubovce. Z těsného vítězství se radovala Dukla a tím se před závěrečným dějstvím přiblížila na rozdíl jediného bodu.

č.: 130                     dne: 5. 3. 2020                     v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 2:3 (23:25, 25:18, 19:25, 25:14, 9:15)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Počet diváků: 250

Domácí: Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková. Střídaly: Dvořáčková, Weidenthalerová

Hosté: Šulcová. Rutarová, Wopereis, Svobodová, Kohoutová, Šotkovská, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Bajusz, Bartošová

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Každý chvilku tahal pilku. Byl to vyrovnaný zápas, místy se víc dařilo nám a místy jim. Taková přetahovaná, kterou v rozhodujícím pátém setu líp zvládly soupeřky. Porážka samozřejmě mrzí, před blížícím se play off jsme hodně chtěly vyhrát. Ale aspoň čtvrté místo pořád máme ve vlastních rukách, potřebujeme vítězství v Přerově.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Bylo to jako na houpačce, vyrovnané utkání. Komu zrovna vyšlo nějaké postavení, série podání a víc zabral v útoku či obraně, ten získával náskok i daný set. Nás může mrzet ten první, který jsme měli dobře rozjetý a vlastními chybami při zakončení jej neuhráli. Podobné to bylo ve třetí sadě, zatímco v tiebreaku nás kvalitní zkušený Liberec ublokoval v postavení, kdy měl přední nahrávačku.Tam jsme hráli stereotypně, soupeř odskočil a už si závěr pohlídal. Porážky je škoda, přesto má i jeden získaný bod svou cenu.“

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Do Prostějova jsme jely s tím, že to tady bude strašně těžké, což opravdu bylo. Domácí hráčky velice dobře podávají, zatímco my jsme se snažily připravit i na náš vlastní servis ne z takové dálky, jak jsme zvyklé. Což se myslím povedlo, jen možná škoda výkyvů během zápasu. Nakonec ale můžeme být určitě rády za dvoubodovou výhru.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Viděli jsme velký boj o lepší výchozí postavení do play off. My jsme nezačali dobře, ale během prvního setu se zlepšovali a v koncovce hráli výborný volejbal. Potom se průběh několikrát otočil a nakonec bych řekl, že jsme spíš ztratili bod. Stále jsme totiž byli o sadu napřed, i když chvílemi byl dominantní Prostějov. Každopádně tři čtvrtě tiebreaku odehrály holky perfektně zejména na bloku a máme aspoň dva body. Na jednu stranu je to málo, na stranu druhou jsme za těžké vítězství moc rádi.“

Úvodní tři výměny patřily domácím, načež se od stavu 3:0 převážně ztrátovalo bez větších výkyvů a delších bodových sérií. Severočešky však manko přesto brzy dohnaly (8:8), aby vzápětí přišel další prostějovský úder i díky využití několika chyb soupeřek v útoku. Odskočení z 11:10 na 15:10 ale vzalo bleskově za své během hostujícího náporu při účinném podání Svobodové (15:15). To už byla k vidění tradiční houpačka nahoru dolů ovlivněná hlavně kvalitou servisu + přihrávky. Tuhle ruletu zvládla lépe jistější Dukla zásluhou jak prudkého obratu z 18:15 na 19:21, tak zavřením úplné koncovky od nerozhodného skóre 23:23 – 23:25.

Hanačky tím dostaly nepříjemnou ťafku, leč do druhé části je to spíš nabudilo než rozhodilo. Otevřely ji totiž velkým tlakem, když výborně zapodávala Fričová (5:0). Jenže ani tenhle náskok dlouho nevydržel, neboť družstvo zpod Ještědu se opět zvedlo a takřka vyrovnalo (7:6). Okamžitě následoval nový trhák v režii „servisní“ plachty Nové, důrazných smečí Fričové i neprostupné obrany celého vékáčka (13:6), které mělo od této pasáže výrazně navrch do stavu 18:8, než zase zabraly Gálíkovy svěřenkyně korekcí na 19:13. Nicméně na otočení již bylo pozdě – 25:18.

Tradice vydařených vstupů VK zůstala zachována též ve třetím dějství (3:0), stejně jako brzká odpověď protivnic (8:5 – 8:9). Od té chvíle hořel vyrovnaný, maximálně zajímavý boj o každý míč s oboustranně krásnými momenty i lehkými hrubkami. Zaváhání s přibývajícím časem víc přibývalo od výběru PV, jenž naprosto vypadl z konceptu v úseku od 14:13 do 15:21. A natolik razantní úder preciznějších Svobodové a spol. už měl stěžejní dopad – 19:25.

Bez ohledu na svůj náhlý propad se kolektiv okolo ranařky Kopáčové zmátořil, aby znovu kraloval začátku setu, tentokrát čtvrtého (6:2). Podstatné v daném případě bylo, že náznak polevení (8:6) moravské bojovnice hned odpálkovaly (11:6) a dál šlapaly na vysokém herním levelu. Z čehož rezultoval mohutný únik až na 18:9, liberecká družina vůbec nestačila. A dílčí výsledek neměl daleko k debaklu – 25:14.

Vítězky tedy musel určit soudný tiebreak. V něm se do pětice úspěšněji odpíchla hanácká děvčata (2:0, 4:2), načež jako obvykle zavelely na zteč ženy ze severních Čech. A to tak pronikavě, že šesti body za sebou z 5:4 na 5:10 rozhodly. Vystřihly přitom blokařskou parádu, jejich vysokou obrannou stěnu na síti nedokázaly domácí plejerky překonat. Pak už nastal rychlý konec – 9:15 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend

VK BRNO – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Poslední domácí utkání v základní části odehrály hráčky VK Brna proti svému poslednímu přemožiteli, TJ Sokol Šternberk. Šelmy od poslední porážky ze 4. ledna 2020 ztratily v soutěži jediný set. Sokolky tak hladce extraligou neprocházely. Sobotní výhrou nad Frýdkem-Místkem si však zajistily play-off a v posledních dvou kolech bojují o výchozí postavení právě do vyřazovacích bojů. Domácí hráčky momentálně vedou tabulku o pět bodů a dnešní výhrou by si vydobyly vítězství v základní části.

č.: 127                        dne: 5. 3. 2020                             v hod.: 18.00

VK Brno – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:11, 25:22, 25:14)

Rozhodčí: Trumpeš D., Peloušek J.

Počet diváků: 183

Domácí: Wolowicz, Akeo, Janečková, Svobodníková, Mikysková, Polášková, libero Chlumská. Střídaly: Beránková E., Beránková M., Benediktová, Diatková

Hosté: Šmídová, Karabinovich, Kneiflová, Mazur, Sifferien, Kofie, libero Zilberman. Střídaly: Gogová, Látalová

Eva Beránková (smečařka VK Brno): „První set byl dnes jasně v naší režii. Druhý set jsme si trošku zkomplikovaly, především tím, že jsme do něj nevstoupily tak koncentrovaně, jako do prvního setu. Naštěstí jsme byly v koncovce lepší, zvítězily jsme a ve třetím setu jsme to jen potvrdily. Jsem moc ráda za výhru.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Takhle by měl vypadat zápas proti týmu ze spodu tabulky, ještě navíc oslabenému o jednu útočnici. Od začátku jsme je tlačili, a kromě chvilky ve druhém setu, kde nás trápili tím, že hodně riskovali servis, tak jsme neměli problém.“

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Myslím si, že jsme dnes nehrály dobře a naopak Šelmy, i když nehrály v plné sestavě, ukázaly, že mají letos silný tým. Chtěla bych jim pogratulovat a popřát hodně štěstí do dalších bojů. Pro nás je tento zápas poučení a doufám, že příště předvedeme lepší výkon.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „My jsme dnes začali nervózně a s obrovským respektem k Brnu, což bylo vidět hlavně v prvním setu. Soupeř nás tlačil vším, čím mohl a my jsme jim nedokázali vzdorovat. Do druhého setu jsme pozměnili sestavu, která částečně dokázala vzdorovat soupeři, ale zkušenosti byly na straně Brna. Třetí set byl v režii hostí, takže jim gratuluji.“

Razantní servis a obrana jak na síti, tak v poli táhla Brno kupředu v prvním setu. Hostujícímu celku se nedařilo na přihrávce a dopouštěl se nevynucených chyb. Nebylo divu, že za stavu 13:5 měl hostující trenér vybrané oba oddechové časy. Brno svůj náskok i nadále navyšovalo a o vítězi v prvním setu tak bylo rozhodnuto (25:11).

Začátek druhého setu byl jako na houpačce. Nejprve díky dobrému servisu vedly sokolky, následně si podáním pomohly domácí Šelmy a bylo srovnáno (9:9). Oba týmy se rvaly o každý bod a k vidění byly napínavé výměny. Nakonec to byly domácí hráčky, kdo si s pomocí dobré obrany vytvořil až čtyřbodový náskok (19:15), ovšem Šternberk odpověděl stejnou měrou a do koncovky se šlo za vyrovnaného stavu (19:19). V té byly lepší Šelmy a bodovým blokem ukončily druhou sadu (25:22).

Třetí dějství mělo obdobný průběh jako to první. Domácí hráčky hnala kupředu vyhraná koncovka, pevné bloky a razantní servis. Šternberk kupil chybu na chybu (8:1). Díky přímým bodům z podání se hostujícím hráčkám ještě povedlo skóre upravit (12:9), ale následně to byl domácí tým, kdo zakončoval dlouhé výměny přesně mířenými útoky a vytvořil si několikabodové vedení (17:11). Závěr sady již nepřinesl žádné překvapení a VK Brno se tak stal nejen vítězem dnešního utkání (3:0), ale celé základní části UNIQA extraligy žen.

Autor: Klára Kuníková, foto Viktor Šulc

VK UP OLOMOUC - VK KRÁLOVO POLE

V předposledním, 26. kole dlouhodobé části extraligy přivítaly volejbalistky VK UP Olomouc svého tradičního sportovního rivala, nyní až osmý tým pořadí nejvyšší soutěže Královo Pole. Vysokoškolačky bez větších potíží potvrdily roli favorita a připsaly si už popáté v řadě ligovou výhru 3:0.

č.:  128                              dne: 5. 3. 2020                                v hod.: 18:00

VK UP Olomouc – VK Královo Pole 3:0 (25:15, 25:17, 25:17)

Rozhodčí: Kavala T., Kubinec J.

Počet diváků: 350

Domácí: Handley, Hodanová, Trnková, Orvošová, Ambrožová, Strušková, libero Stavinohová. Střídala: Michalíková

Hosté: Carpentier, Kvapilová, Šunderlíková, Uglenko, Judlová, Grabovská, libero Digrinová. Střídaly: Šloufová, Podhrázká, Pavlíková, Stráská

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Jsme rády za výhru 3:0. Zápas se odehrával v téměř tréninkovém tempu, Brno až na několik momentů prakticky nekladlo odpor. Tři body jsme si za výkon určitě zasloužily.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Do utkání jsme šli z plné přípravy na play-off. Holky můžou být trochu unavenější, i proto jsme rádi za výhru ve třech setech. Vždy, když jsme potřebovali, tak jsme zabrali a soupeři nedali šanci. Ve druhém setu nám pomohla střídající Michalíková, která uklidnila hru a složila důležité balony.“

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): „Soupeře jsme vůbec nezatlačily servisem, takže si lehce přihrál a pak už to měl snadné. V každém setu jsme měly pasáže, kdy jsme nemohly otočit, a domácí si v nich vytvořili dostačující náskok.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „V prvním a třetím setu jsme se vždy zasekli v jednom postavení. Škoda druhé sady, v níž nás při našem náskoku zastavila i jedna chyba rozhodčího. Tam jsme to mohli víc zdramatizovat. To nic nemění na tom, že soupeř byl lepší, zvítězil zaslouženě a já mu k výhře gratuluji.“

První set se rozhodoval prakticky už v samotném začátku, kdy se Olomoučanky při podání Trnkové ujaly vedení 7:1, rychle je ještě navýšily (12:3) a pak už svůj náskok v podstatě jen udržovaly. Královo Pole si nakonec v této části připsalo pouze patnáct bodů a domácí tým vedl 1:0.

V úvodu druhého dějství však Hanačky zaskočila servisem hostující Uglenko (3:2, 3:10) a univerzita musela dotahovat. Dlouho se jí to nedařilo (9:14), až přišla na podání domácí Orvošová a s ní dokonalý obrat - 12:16, 23:16. Brňanky už do konce přidaly jediný bodík a po výsledku 25:17 to bylo 2:0.

Podobnou šňůru si vysokoškolačky schovaly i do polovice třetí sady, v níž s pomocí servírující nahrávačky Handley otáčely ze 7:9 na 16:9. V tu chvíli bylo takřka dobojováno a konečné skóre 25:17 už jen pečetilo tříbodový triumf Olomouce.