3.2.2024

Prohra Prostějova ve šlágru 21. kola posunula do čela tabulky brněnské Šelmy

Volejbalová extraliga žen 2023/24 pokračovala 21. kolem. V sobotu se odehrálo všech pět zápasů a vesměs všechny skončily podle papírových předpokladů. Šlágr kola se odehrával v Liberci. Po „splachováku“ v prvním setu domácí Dukla zabrala, dotáhla utkání do vítězné konce a bodově se v tabulce dotáhla na svého dnešního soupeře z Prostějova. Díky výsledku z Liberce se tak do čela průběžného pořadí vyhouply Šelmy Brno, které přehrály oslabenou olomouckou Šantovku. Frýdek-Místek si po vítězství v předchozím kole v Olomouci na úřadující mistryně z KP Brno věřil, ale na body to dnes nedosáhl. Olymp doma bez problémů „přejel“ Šternberk. V Ostravě to dlouho vypadalo na jasnou záležitost domácích, ale Přerov zabojoval a utkání musel rozhodnout tiebreak, kde byly šťastnější přerovské Zubřice.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

Již potřetí se letos představil VK Prostějov na palubovce domácí Dukly Liberec. Poprvé zde podlehl 3:1 ve čtvrtfinále Chance Českého poháru žen a podruhé v 17. kole extraligy žen, kdy prohrál, tentokrát za 131 minut před TV kamerami 3:2 (-18,22,-24,18,7). Navíc zde ztratil svoji nejúdernější hráčku Karin Šunderlíkovou, která se na začátku tiebreaku zranila při dopadu pod sítí za stavu 2:2 a na svém kontě již měla krásných 18 bodů. Prostějov si rychle našel za Karin náhradu až ze Srbska, 192 cm vysokou Milicu Tošić, která přišla z celku Sirdeco Volley Pescara, hrající v Itálii sérii A2 a je s jedním bodem beznadějně poslední. Navíc na postu nahrávačky se měla představit další posila, nestárnoucí Soňa Nováková (1975), která v posledních sezónách oblékala dres Šelem v Brně a právě Prostějova, ta ale do Liberce bohužel nedorazila. Zda dokáže potřetí doma Dukla přehrát Prostějov, bez zraněné blokařky Thamiere Silvy de Mello, a bude nadále bodově atakovat nejvyšší příčky ženské extraligy, mělo ukázat utkání 21. kola. První set jasně dominovaly hráčky Prostějova, které zásluhou kvalitního podání nedaly Liberci žádnou šanci na úspěch. Po fiasku v prvním setu se rychle Dukla oklepala a v druhém od úvodu vedla o tři až pět bodů a zaslouženě vyrovnala. Po vyrovnaném začátku třetí sady Dukla převzala za stavu 6:6 vedení na svoji stranu zásluhou výborné obrany na síti a bezchybného útoku, naopak Prostějov začal kazit na útoku a domácí celek byl ve vedení. Ve čtvrtém setu pokračovala Dukla v bezchybném výkonu, využila několika chyb Prostějova, zaslouženě zvítězila 3:1 na sety a v extraligové tabulce se bodově dotáhla na Prostějov.

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:1 (11:25, 25:22, 25:18: 25:17)

Rozhodčí: Milan Vachutka, Miroslav Novák, delegát Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 336

Domácí: Viktorie Dvořáková, Kateřina Kvapilová, Jana Fixová, Lucie Šulcová, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Nikola Kvapilová, Diana Frankevych, Anna Pragerová

Hosté: Klára Faltínová, Julie Bažó, Milica Tošić, Joséfína Smolková, Veronika Trnková, Simona Bajusz, libero Michael Pállová. Střídaly: Michaela Smolková, Pavla Meidlová, Da Silva Raguel Löff

Nikola Kvapilová (univerzálka VK Dukla Liberec): Určitě se těšíme ze zisku tří bodů, což je pro nás důležité v tabulce. Zároveň to je náš poslední ligový zápas před pohárem, takže nás to i těší. Byl to krásný kolektivní výkon. Začaly jsme trochu v pozměněné sestavě a ten první set se nám moc nevydařil. Potom jsme to prostřídaly a otočily zápas. Máme tři body, takže super výkon. Musím pochválit celý náš tým.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Začátek utkání byl bohužel z naší strany hrozný. Chtěli jsme pošetřit některé hráčky, za týden nás čeká pohár a máme hodně zdravotních problémů. Bohužel se nám ten úvod vůbec nevyvedl. Nakonec to byla dobrá generálka pro ten skoro základ, který se do zápasu musel dostat. Myslím si, že to byl nakonec výborný volejbal, a hlavně náš výkon. Hlavně jsem strašně rád, že jsme je předčili soupeře jak na bloku, tak na útoku. Nakonec velká spokojenost za výkon v těch tří setech.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „První set se nám povedl. Liberec jsme tlačily servisem a možná jsme se tím výkonem uspaly. Potom začala hrát Niky Kvapilová a jak už to bývá zvykem, tak nás zase porazila. Snažily jsme se, ale žádný elán u toho nebyl, jako jsme předváděly v minulých zápasech. To nám dnes chybělo a na tom musíme pracovat. Neměly jsme se na čem chytit, když jsme si třeba dokázaly zvednout těžkou situaci, tak jsme potom zbytečně chybovaly a tím jsme se zase srazily.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): Gratulujeme Dukle k vítězství. Když jsme vytvořili na Duklu tlak servisem jako v prvním setu, tak jsme byli na koni. Potom došlo k prostřídání na hřišti. Přišla Niky Kvapilová, která ukazuje, jakou důležitou osobou je pro své družstvo. Soupeř nás postupně začal tlačit servisem a my jsme měli horší příjem. Na druhé straně soupeř zlepšil přihrávku a my jsme začali mít problém v obraně. Následně jsme začali mít problém s kontra-útokem a s dohrávkami. Dnes to bylo těžké a jenom můžu pogratulovat a my musíme pracovat dál.“

Prostějov při podání Julie Bažó získává v úvodu utkání velmi slušný bodový náskok a domácí trenér Libor Gálík za stavu 0:5 žádá oddechový čas. Hned po odpočinku se Lucii Šulcové daří o dvojblok Prostějova získat první bod Dukly. Po zvýšení vedení hostů dochází na střídání v dresu domácích, ale ani to nepomáhá, přichází čtvrté eso Prostějova a na řadě je poslední time Duky v tomto setu (3:12 – eso Veronika Trnková). Po přímém bodě z podání Kláry Faltínové (6:16) již hosté vedou o deset bodů a hrají s velkou chutí. Chycené míče proměňuje v body nová hráčka Prostějova Milica Tošić a první set se chýlí ke konci (6:19). První setbol získává Prostějov za neuvěřitelného stavu 9:24 (Josefína Smolková o blok Dukly). Lucie Šulcová z hlavního kůlu ostrou diagonálou odvrací první setbol., druhý si kazí útokem do autu Prostějov (smeč Klára Faltínová), ale zkažené podání Dukly ukončuje první sadu a hosté se velmi rychle ujímají vedení 0:1 na sety.

Do druhého dějství vstupují lépe svěřenkyně manželů Gálíkových. Při podání Kateřiny Kvapilové odskakují o tři body (3:0 – blok a smeč Lucie Šulcová), po přesně sehraném signálu za hlavou Klára Vyklická zvyšuje vedení Dukly na 6:2. Sporné eso přibližuje Prostějov na dva míče (6:4 – eso Josefína Smolková). Nikola Kvapilová přes blok a následně velice ostrou diagonálou zvyšuje vedení Dukly a trenér Prostějova Michal Matušov sahá pro oddechový čas (10:5). Bohužel další sporný míč putuje na stranu hostí a Prostějov snižuje (10:6 – smeč do autu odpískán jako dobrý míč). Po sporném míči se Prostějov začíná zlepšovat na bloku a snižovat náskok Dukly (11:10 – time Dukla). Po smeči Josefíny Smolkové do bloku Dukla získává zadarmo tříbodové vedení (13:10), které si udržuje až do zbytečné chyby na útoku (15:14). Tříbodové vedení připisuje nádherným blokem domácí nahrávačka Taira Ke Alohilani Robins-Hardy a druhý set se nám posouvá do druhé poloviny (17:14). Závěr setu si Dukla pohlídala a bezchybným výkonem brzy získává první setbol za stavu 24:20 (Lucie Šulcová trefila bránící hráčku v poli do hlavy). Milica Tošić ze zadní zóny tvrdě odvrací první setbol Dukly, následně končí útok Dukly v síti a máme tu oddechový čas domácího celku (24:22). Po time útočí Prostějov do velkého autu a je vyrovnáno 1:1 na sety (smeč Klára Faltínová).

Až ve třetím setu se bodově obě družstva hlídala a stav byl dlouhou dobu vyrovnán. Až při podání domácí kapitánky Kláry Vyklické začíná Dukla získávat bodově navrch a time Prostějova na sebe nenechává dlouho čekat (6:6 - 10:6, na útoku Diana Frankevych a na bloku Taira Ke Alohilani Robins-Hardy). Po time Julie Bažó blokem snižuje vedení Dukly (10:8), ale potom ta samá hráčka míří do velkého autu, v další rozehře se na smeči prosazuje Nikola Kvapilová a domácí se začínají rozehrávat (13:8). Po dalším úspěšném bloku Dukly Prostějov zastavuje hru oddechovým časem (15:9 – blok Kateřina Kvapilová). Při podání Nikoly Kvapilové přichází rozhodující úder Dukly, hosté dost kazí na útoku a blokem se prosazuje Klára Vyklická (20:11). Po velmi rychle sehraném signálu středem získává Dukla první setbol ve třetím setu (24:16 - Kateřina Kvapilová). Prostějov odvrací dva setboly, ale třetí si domácí hráčky pohlídaly. Lucie Šulcová vytlouká vysoký blok prostějovské univerzálky a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

Začátek čtvrté sady patří Liberci. V poli se překonává domácí libero Lucie Kolářová a na síti nahrávačka Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, která chytrou zalívkou dvakrát boduje (6:3). Po dalším plusovém bodě Dukly již trenér Prostějova žádá time (8:4 - Veronika Trnková smečuje do autu). Až další sporný míč zastavuje rozjíždějící se Duklu. Rozhodčí signalizuje, že domácí celek hrál čtyřikrát a bod putuje na stranu Prostějova. Další dva míče končí na bloku Prostějova a velmi rychle je vyrovnáno (9:9 – time Dukla). Po time se hráčky Liberce zklidnily a opět začínají hrát svoji hru (11:9 - Da Silva Raguel Löff smeč do autu). Po nedorozumění v poli hned z první se prosazuje Da Silva Raguel Löff a je srovnáno (12:12). Nikola Kvapilová z doskoku tečuje hlavu Da Silva Raguel Löff, v další hře vytlouká dvojblok Prostějova Lucie Šulcová a vedení se vrací na domácí stranu (15:12). Velmi slušně zaplněná hala Dukly je ve varu, Dukla zvyšuje své vedení a Prostějov zastavuje hru oddechovým časem (18:14 – blok Kateřina Kvapilová). Po návratu hráček na hřiště tu máme eso v provedení Kláry Vyklické (19:14) a Dukla je velmi blízko zisku tří bodů. První mečbol si Dukla připisuje po jednobloku Lucie Šulcové, která zastavuje jednonožku Da Silvy Raguel Löff. Hned první mečbol proměňuje přímým bodem z podání Diana Frankevych a je konec utkání, domácí vítězí 3:1 a počtvrté letos poráží Prostějov.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Domácí družstvo drželo sérii šesti výher v řadě, hostující Sokol naopak již devětkrát za sebou neokusil pocit z vítězství. Otázkou bylo, zda obě série budou pokračovat nebo dojde v Praze k překvapení na úkor Olympu. Bohyně nenechaly nic náhodě a po jednoznačném průběhu a výhře 3:0 se dobře naladily na blížící se Final Four Chance Českého poháru.

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:14, 25:19, 25:10)

Rozhodčí:  Slezák J., Peloušek J., delegát Němeček P.

Počet diváků: 100

Domácí: Hodanová, Gajdová, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová, libera Dostálová, Mitáčová. Střídala: Virtová

Hosté: Cohen, Kurerova, Kloda, Kořínková, Pavlovska, Weidenthalerová, libera Pluhařová, Brunclíková. Střídala: Dudková

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme soupeře nepodcenily a doma jsme předvedly dobrý výkon. Souhlasím s Anet, že pouze ve druhém setu jsme se chvilkami tahaly, ale jinak jsme měly celý zápas pod kontrolou a děkuji celému týmu.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Jsem rád, že jsme naší vítěznou sérii natáhli o další vítězství 3:0. Holky hrály dobře, především v průběhu prvním a třetím setu. Máme před sebou krátkodobý cíl v Českém poháru a vítězství se nám velmi hodí. V současné době se spoléháme na náš kvalitní výkon, který stačí na soupeře, které potkáváme. Splnili jsme taktiku z porady a jsem spokojený s vítězstvím.“

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):„Já bych k tomu utkání řekla asi jen to, že jsme domácím kladly odpor jen ve druhém setu. První a třetí byl z naší strany špatný, dokonce bych řekla až odevzdaný. Gratulujeme soupeři.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk):„První set jsme se hledali. Vyzkoušeli jsme na univerzálním postu mladé hráčky a staronové libero, které bych chtěl pochválit, protože předvedla kvalitní výkon. Bohužel pouze ten druhý set se nám podařil. Ve třetím setu bylo v naší hře plno nepřesností, na kterých budeme muset ještě pracovat. Děkuji a gratuluji soupeři.“

Úvodní dvě rozehry utkání připisují hráčky hostí. Nicméně pět bodů v řadě na straně Olympu nutí trenéra hostí k oddechovému času. Již několikátý bod blokem připisuje domácí celek, který navyšuje vedení na 8:3. Chyba na útoku Šternberku přináší domácím hráčkám vedení 12:5. Hostující trenér Jehlář si vybírá již druhý time out. Pěknou kombinací středem Olymp odskakuje už na 14:6. I Šternberk umí zaútočit středem, čímž snižuje na 16:9. Bod do statistiky si úspěšným vykrytím připisuje díky nedůslednosti na straně sokolek i kapitánka „Bohyň“ na pozici libera – Verča Dostálová. I dlouhou rozehru získávají na svou stranu olympské hráčky, které si tím připisují dvacátý bod. V závěru sady si přibývají body jen na straně domácího týmu. Poslední výměnu zakončuje nepovedenou zalívku na druhou šternberská nahrávačka a Olymp vítězí 25:14.

Druhý set přináší poměrně vyrovnaný úvod, kdy po chybě hostující univerzálky na podání odskakuje celek Pražanek do vedení 5:3. Následně přichází potrestané dvě nedůslednosti na útoku Šternberka, Olymp jde do čtyřbodového vedení, které se snaží zabrzdit oddechovým časem trenér hostí. Blok šternberských hráček zastavuje útok domácí univerzálky, a následně se daří potrestat útokem nepřesnost na přihrávce, čímž upravují stav na 9:6 pro Olymp. Po třech bodech v řadě domácích sahá trenér Sokola za nepříznivého stavu 15:11 ke svému druhému oddechovému času. Pohledná výměna byla k vidění za stavu 17:13, kdy po několika kvalitních obranách na obou stranách, se povedlo získat bod na svou stranu hostujícímu týmu. Úspěšným útokem středem Olymp zakončuje vítězně i druhé dějství. Po výsledku 25:19 jde do vedení 2:0 na sety.

Hned od začátku třetího setu pokračuje domácí tlak, který přináší vedení 4:1. Po esu Pavlíny Šimáňové přichází „tajm“ hostí – 9:4. Situace se opakuje – eso domácího celku a následuje druhé zastavení hry oddechovým časem za stavu 12:5. Po nahrávačské fintě hostující hráčky sokolky upravují skóre na 16:7. Do koncovky setu posílá Standa Mitáč na servis Verču Virtovou, která se hned zapisuje do statistik utkání bodem ze servisu. Za stavu 24:10 přichází poslední rozehra dnešního utkání, kterou zakončuje blok Olympu. Výhru 3:0 si připisují domácí.

Autor: Michal Grivalský

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK KRÁLOVO POLE

V důležitém zápase o body do boje o play-off přivítal Frýdek-Místek tým VK KP Brno. Ačkoliv bodový rozdíl mezi těmito týmy je velký, domácí tým se soustředí především na sebe a o postup do vyřazovacích bojů. Domácím tento plán nevyšel a vítězství i body si odvezly brněnské hráčky.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Královo Pole 0:3 (22:25, 18:25, 20:25)

Rozhodčí: Koutník P., Činátl D.

Počet diváků: 150

Domácí: Petrová, Fukalová, Doshkova, Abgolossou, Strušková, Dvořáčková, libero Kulová. Střídaly: Böhmová, Michalčíková, Montoya Murillo

Hosté: Pelikánová, Kuníková, Kormendyová, Jelínková, Pavlíková, Hrušecká, libero Šmardová. Střídaly: Matějková, Chlupová, Křižanovská

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Po dlouhé době zápas doma. Mrzí mě, že jsme nepředvedly trochu více. V prvním setu jsme dokázaly soupeře tlačit servisem, pak nám tam jeden balón upískl rozhodčí a to nás rozhodilo. Od druhého setu jsme je nedokázaly odtlačit, měly jsme špatnou obranu. Je to škoda, předváděly jsme dobré výkony poslední zápasy. Myslela jsem, že na to navážeme, ale bohužel se to doma nepovedlo. Mrzí mě to vůči divákům, že jsme ji neukázaly dobrý volejbal.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnešní zápas se nám vůbec nepodařil, po těch dvou kvalitnějších, co jsme odehrály, jsem čekala úplně jiný výkon. Udělaly jsme spoustu nevynucených chyb, které nás vždycky dostaly dolů. První dva sety nedůslednost, kdy jsme dostaly Brno nahoru. V podstatě jsme nemohly hrát, když jsme se zvedly, udělaly jsme hrubku na servisu, na přihrávce nebo na útoku. Takže jsme se neměly od čeho ani odrazit.“

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Určitě jsem ráda, že jsme tento zápas zvládly po těch předchozích dvou porážkách. Jsem ráda, že jsme zvítězily 3:0, protože poslední set Frýdek dotahoval. Taky jsem ráda, že to zvládl celý tým včetně lavičky, to nám zvedlo sebevědomí do Českého poháru.“

Erik Nezhoda (VK Královo Pole): „Tak za celý tým jsme rádi za tři body. Poslední dvě utkání se nám nepodařila tak, jak jsme si představovali. První set byl těžký, v jeho průběhu jsme ztratili kontrolu nad tím setem, až v koncovce se nám podařilo zvítězit. Druhý set byl v naší režii díky podání Kačky Kuníkové. Třetí set se nám dokonce podařilo dobré dvoustřídání, ale pár chybami jsme to utkání znervóznili, hrála se koncovka, ale celkově si myslím, že jsme v utkání byli trochu lepším týmem.“

První set lépe začal hostující tým. Frýdek prohrával 3:8, 8:10, 9:12, poté zabral a podařilo se mu se soupeřem srovnat krok, 12:12. Následný průběh byl vyrovnaný a ani jeden z týmu nešel do většího vedení. Skóre 21:21 napovídalo, že koncovka bude dramatická. Brno díky dvěma bodovým útokům odskočilo do vedení 23:21, domácí Frýdek sice ještě korigovalo na 22:23, ale to bylo z jeho strany vše. První set prohrály domácí hráčky 22:25.

Druhý set domácím hráčkám opět utekl začátek. Hned ze startu prohrávaly 1:8, 5:13, 9:16, 12:19, 15:22, a set prohrály 18:25. Frýdek pokulhával především na útoku, kde bylo Brno lepší.

Třetí dějství bylo v prvních výměnách nejvyrovnanější, ale Brno si dokázalo udělat opět lehký náskok. Brno vedlo 10:4, 12:9. Frýdek se přiblížil na 12:13, ale hráčky KP odskočily na 12:16, 16:20. Domácí sokolky ještě stáhly tento stav na 19:20, ale samotný závěr patřil opět hostům. Brno tak zvítězilo 25:20 a celý zápas 3:0. Frýdek-Místek tak vyšel z tohoto utkání bodově naprázdno.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

TJ OSTRAVA – VOLEJBAL PŘEROV

Jedenadvacáté kolo extraligy žen je kolem posledním před vyvrcholením Chance Českého poháru žen v Kutné Hoře. Extraliga si dá během následujícího víkendu „volno“, volejbalistky TJ Ostrava čeká Final four. Svěřenkyně trenéra Pommera na své palubovce přivítaly předposlední celek Volejbal Přerov. Dosavadní bilance favorizovala domácí Ostravu, která ve dvou předešlých utkáních s tímto soupeřem brala šest bodů do tabulky se ztrátou jediného setu. Dobře rozehrané utkání Ostrava ztratila, když Přerov dokázal z 0:2 otočit na 3:2. Zubřice si tedy zapsaly důležité vítězství a dva body do extraligové tabulky.

TJ Ostrava – Volejbal Přerov 2:3 (25:23, 25:21, 16:25, 23:25, 12:15)

Rozhodčí: Olt J., Ostranský T.

Počet diváků: 250

Domácí: Mikelová, Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Jedličková, Skřivanová, libero Slavíková. Střídaly: Jasečková, Kašparová, Bauerová, Chládková

Hosté: Zatloukalová, Lazárková, Kohoutová, Biassou, Hůsková, McClellan, libero Kulová. Střídaly: Tinklová, Martincová, Paige

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Po dvou relativně dobře odehraných setech jsme, myslím si, zbytečně soupeře podcenily, povolily jsme hlavně na servisu, soupeř se rozehrál a hrál výborně hlavně středem, což my jsme na to nebyly schopné reagovat, a to ani na síti, ani v poli. Poté mi přišlo, že jsme celkově povolily, byly nepozorné a dělaly jsme zbytečné chyby, Přerov se toho chytil a prostě nás další dva sety a v tie-breaku přejel.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme vstoupili do zápasu dobře z pohledu výsledku, vedli jsme 2:0, ale celkově jsme hráli v důležitých momentech, tak trošku profesorsky, přišlo mi. Mysleli jsme si, že se to samo dohraje, takže tam jsme měli být daleko důraznější. Ve třetím setu Přerov trošku prostřídal a my nechytli začátek, ale čtvrtý set jde jednoznačně za námi. To jsme si měli dohrát, takže našim nedůrazem a našimi vlastními chybami jsme se připravili o tenhle set. Tie-break jsme měli dobře rozehraný, ale nedotáhli jsme to do konce a bylo to o tom, že nedáš, dostaneš, takže tam musíme hrát s daleko větší agresivitou. Dneska jsme vytvořili hrozně moc chyb a dělali jsme zbytečné chyby, které nás srážely v ten nejnevhodnější moment.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Konečně máme nějaké body do tabulky, které jsme potřebovaly. Určitě jsme jich mohly mít i více, ale nás vždy Kojda na servisu nějakým způsobem zaskočila, nebyly jsme schopné ji otočit snad v každém setu, ale důležité je, že jsme vyhrály.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Začnu pozitivním hodnocením, dnes výhra za dva body je super, obzvláště venku v Ostravě, kde se nevyhrává. Otočit z 0:2 na 3:2 je super, na druhou stranu hrozně špatný začátek od nás, byť jsme dotahovali první set, tak jsme to nedotáhli. Druhý set jsme byli nad domácíma, ale zase nás v koncovce zradila hlava. Třetí set byl jasný a ve čtvrtém setu se to štěstí v koncovce obrátilo k nám. Myslím si, že pak kdo udělal méně chyb v tie-breaku, tak vyhrál, a to jsme byli my. Pro nás je to povzbuzení a doufám, že nás to nakopne, protože my ty body potřebujeme sbírat, abychom dosáhli na play-off.“

Do utkání lépe vstoupil domácí tým, když na úvod vedl 4:1. Po chybě na servisu hostů vedly ostravské hráčky 7:3. Dvakrát hosty po chybě na příjmu potrestala Jedličková a Ostrava vedla 10:3. Svůj náskok Ostrava držela i nadále (13:5). Za stavu 16:8 pro Ostravu vybíral druhý oddechový čas trenér hostů Radim Vlček. Po něm přišlo eso Jakuškiny. Hosté poté mírně dotahovali (19:14). Do koncovky vedla Ostrava 20:14, tvrdým úderem poslala Mikelová Ostravu do vedení 22:15. V koncovce se Přerovu podařilo snížit na 24:20, dvěma bloky pak na 24:22. Drama to bylo až do samého závěru, Ostrava ale nakonec zvítězila 25:23.

Do druhého setu vstoupil lépe celek Přerova, když vedl 4:1. Domácí hráčky musely dotahovat drobné manko ve skóre (5:6 z pohledu Ostravy). Srovnáno bylo za stavu 6:6. Esem poslala domácí kapitánka Ostravu do vedení 8:7. Další průběh hry byl vyrovnaný a žádný z týmů si nevypracoval výrazný náskok (10:10). Náskok dvou bodů měl Přerov za stavu 14:12 a 16:14. Kohoutová navýšila náskok hostů na tři body (19:16) a do koncovky se šlo za vedení Přerova 20:16. Ostrava ale snížila na 18:20 a poté dokonce srovnala na 21:21. Ostrava dokázala koncovku úplně otočit ve svůj prospěch a zvítězit v ní poměrem 25:21.

Ve třetím setu šly do vedení přerovské volejbalistky (4:1), domácím se ale podařilo brzy dorovnat, 5:5. Poté se skóre přelévalo ze strany na stranu. Přerov Ostravě odskočil na 10:7, později na 13:8. Zubřice i nadále předváděly skvělý volejbal a zvýšily náskok na 16:9. Ostrava prohrávala před koncovkou 12:20. Také v koncovce byly přerovské hráčky lepší (23:13). V setu nahrávala Veronika Tinklová a hra Přerova se změnila. Ostrava pouze korigovala, v setu prohrála 16:25.

Na úvod čtvrtého setu vedla Ostrava (3:1 a 5:3) a i nadále držela drobný náskok. Hůsková srovnala na 12:12 a ihned poté šel Přerov do vedení 13:12. Vedení mu však dlouho nevydrželo, Ostrava otočila na 14:13, brzy však opět otočil t i Přerov. Ten si do koncovky vytvořil náskok čtyř bodů. Ostrava sice dotáhla na 19:20, Tinklová ale útokem na druhou přes zvýšila na 21:19. Srovnáno bylo za stavu 21:21 a 22:22. Skřivanová přiblížila Ostravu konci setu, útokem zvýšila na 23:22 pro domácí. Kohoutová srovnala na 23:23. Přerov po chybě domácích nakonec urval set ve svůj prospěch (25:23) a utkání musel rozhodnout až tie-break.

Do pátého setu vstoupil lépe hostující celek, když po útoku středem vedl 1:0. Ostrava ihned odpověděla, ale Přerov jí vzápětí odskočil na 3:1. Ostrava ale srovnala na 3:3 a Kojdová ji esem poslala do vedení 6:3. Přerov se ale nevzdal a srovnal na 7:7. Strany se v utkání naposledy střídaly za stavu 8:7 pro Přerov po chybě domácích na útoku. Esem zařídila Hůsková vedení Přerovu 10:8, který si i samotném závěru utkání udržoval vedení, 13:11. Ostrava sice snížila, na obrat to ale nestačilo. Přerov vyhrál v tie-breaku 15:12 a celkově v utkání 3:2 na sety. Hráčkou utkání byla vyhlášena Melody Paige.

Autor: Radek Karnufek

VK ŠELMY BRNO – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

V 21. kole etraligy žen nastoupily doma brněnské Šelmy proti Šantovce Olomouc. Šelmy v této sezóně Olomouc dvakrát porazily 3:0 a tak byly i kvůli zranění hlavní hráčky Olomouce Fárské jasným favoritem.

VK Šelmy Brno – VK Šantovka Olomouc UP 3:0 (25:19, 25:20, 25:18)

Rozhodčí: Trumpeš D., Dušek P.

Počet diváků: 212

Domácí: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Beránková

Hosté: Shevkenek, Fedchuk, Nečasová, Šotkovská, Chaloupková, Artyshuk, libero Ryšavá. Střídala: Stoppenová

Eva Beránková (smečařka VK Šelmy Brno): „Zápas jsme zvládly, ač Olomouc hrála ve slabší sestavě. Popasovali jsme se s tím dobře, šly jsme do toho koncentrovaně a uhrály jsme si to.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes to bylo opět povinné vítězství. Přizpůsobili jsme se hře Olomouce a nebyl to takový suverénní výkon. Udělali jsme spoustu chyb a dostávali jsme Olomouc na nohy, hrála koncentrovaně, i když úplně v jiné sestavě než jsme se připravovali celý týden. Ale jsem moc rád, že jsme se dostali na první místo v ligové tabulce.“

Barbora Chaloupková (smečařka VK Šantovka Olomouc UP): „Hrály jsme dneska v okleštěné sestavě, vzhledem k marodce, co teď máme a k úzkému kádru. Šelmy jsme určitě trošku vykolejily, občas i samy sebe, ale nechaly jsme tam všechno a myslím, že se nemáme za co stydět.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Dnešní zápas se mi hodnotí těžko, vzhledem k tomu, že jsme indisponováni několika hráčky základu a odehráli jsme to v šesti a bez libera. Gratuluji soupeři.“

Zápas začal velmi vyrovnaně, po deseti minutách hry byl stav 9:9. Za stavu 11:9 si hosté berou první time – out. Díky dobrému servisu domácí kapitánky Markové domácí zvyšují svůj náskok na 15:11 a Olomouc bere druhý time. Šelmysi náskok nenechají sebrat a do koncovky vstupují za stavu 20:15. První set končí 25:19.

Pomalejší vstup do druhého setu domácích Šelem pomohl hostům získat náskok 2:5. Domácí hráčky ale tento náskok stáhly a za stavu 9:7 odcházejí na oddechový čas. Ten Olomouc zvedl a za stavu 10:12 si naopak bere time Jaroslav Vlk. Po sérii chyb Šantovky se Brno ujímá vedení. Olomouc ale ještě byla schopna set zdramatizovat. I přesto, díky skvělým blokům, Brno set dohrálo 25:20.

Po vyrovnaném vstupu do třetího setu, se také zásluhou dvou es Beránkové, dostávají domácí Šelmy do vedení 10:5. V průběhu setu k nějakým výrazným změnám nedocházelo, Brno pořád vedlo. Nakonec domácí Šelmy set vyhrávají poměrně v klidu 25:18.

Autor: Richard Bednář