27.11.2020

Šelmy zúročily výhodu domácí palubovky, poprvé se letos radoval Frýdek-Místek

Dva zápasy 14. kola měla dnes na programu UNIQA volejbalová extraliga žen 2020/21. Sokolské derby ve Šternberku pro sebe v pátém setu rozhodl hostující Frýdek-Místek, pro který to byla první výhra v sezóně. Brněnské Šelmy hostily pražský Olymp a přes přesvědčivé vítězné první dva sety, musely o tříbodové vítězství hodně bojovat.

VK ŠELMY BRNO – PVK OLYMP PRAHA

Letos již druhé utkání klubů z dvou největších měst Česka – Brna a Prahy. V tom prvním hráčky pražského Olympu jednoznačně vyhrály ve třech setech, brněnským Šelmám tehdy ale chyběly tři hlavní opory. Tentokrát jsou již svěřenkyně Ondřeje Bouly kompletní a budou se snažit navázat na loňské úspěšné duely – tenkrát Šelmy zvítězily ve všech třech vzájemných zápasech 3:0 na sety.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:1 (25:21, 25:18, 23:25, 25:23)

Rozhodčí: Gall Jakub, Horký Petr

Domácí: Mikysková, Širůčková, Nováková, Janečková, Marková, Horká, libero Chlumská. Střídaly: Podhrázká, Sklenářová, Faltínová

Hosté: Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Neumannová, libero Pešková. Střídaly: Honzovičová, Plačková, Bartošová

Helena Horká (univerzálka Šelmy Brno): Dnes jsou to velmi důležité tři body do tabulky, obzvlášť když se zrušilo třetí kolo. Zahrály jsme dnes hodně bojovně, ty poslední dva sety byly velmi vyrovnané. Na to, že ještě asi nejsme úplně v top formě, to byl dobrý výkon.“

Ondřej Boula (trenér Šemy Brno): „Výborné tři body do tabulky proti silnému Olympu. Doufám, že se nám bude takhle dařit i v dalších zápasech, příští týden hrajeme dvakrát s Libercem a ve Šternberku.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): „Nezačaly jsme příliš dobře. Šelmy nám první dva sety totálně utekly, naštěstí jsme se pak vzpamatovaly a dokázaly urvat koncovku třetího setu. Čtvrtá sada už byla z naší strany lepší, v koncovce jsme to ale nezvládly. Je toho hodně na čem pracovat.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „My jsme sem jeli s velkým odhodláním bodovat, což se nám doposud v extralize dařilo. Dnes nám chybělo málo a vybojovali jsme tiebreak. V prvních dvou setech jsme dělali velké množství chyb, do tempa jsme se dostávali pomalu. Zodpovědný a poctivý volejbal jsme začali hrát až od třetího setu, který jsme se štěstím dokázali vyhrát. Chybělo kousek toho štěstí, kdy jsme za stavu 23:23 neuhráli míč. Gratuluji tak domácím k výhře.“

Hned z kraje zápasu si dokázaly domácí hráčky vytvořit pohodlný náskok. Na domácí straně se prosazovaly Horká i Mikysková, přidala se i Marková. Naopak na straně pražského Olympu útočila „jenom“ letní akvizice Aneta Havlíčková. Šelmy vedly už 19:9 a set se zdál naprosto rozhodnutý. Svěřenkyně Stanislava Mitáče ale nic nevzdávaly, po dvou esech v řadě od již zmiňované posily a několika chybách na straně domácích se dostaly zpátky do hry. Velký náskok dokázaly snížit až na rozdíl dvou bodů, v koncovce ale přeci jen zvítězily domácí 25:21.

Druhý set začaly právě hráčky Olympu lépe – na útoku i na podání se prosadila další letní posila Leona Neumannová. Domácí blokařky ale zavelely k obratu – po nahrávkách kapitánky Novákové se dokázaly prosazovat, začalo se dařit na útoku i dalším Šelmám. Naopak pražský celek na útoku úplně vyhořel, jejich úspěšnost nedosahovala ani 20 %. Solidní servis a útok domácího týmu pomohl k výhře 25:18 ve druhé sadě.

Právě útok do třetího setu výrazně pražský Olymp zlepšil. Už úvod sady patřil hráčkám z hlavního města, hráčky skládaly téměř každou nabídku od nahrávačky Lucie Smutné. Pak se i rozjetému pražskému týmu přestalo tolik dařit, nakupil řadu chyb v řadě a Šelmy snížily. Následně to byl boj o každý míč, v koncovce ale dominovala bývalá reprezentační univerzálka Havlíčková a po třech jejích útocích Olymp vyhrál 25:23.

Čtvrtý set byl nesmírně vyrovnaný už od samého začátku. Žádný z týmů si nedokázal vytvořit větší než tříbodový náskok. Na straně domácích opět tým táhly především blokařky, na obraně v poli zářila již uzdravená Markéta Chlumská. Koncovka opět přinesla stav 23:23, díky reflexivnímu zákroku kapitánky Soni Novákové a následnému bloku Ivony Markové Šelmy zvítězily 3:1 na sety. Nejvíce bodů v utkání zaznamenala Aneta Havlíčková (26 bodů, 39 % na útoku), za domácí pak nejvíce skórovala Helena Horká (16 bodů, 38 % na útoku).

Autor: Matouš Müller

TJ SOKOL ŠTERNBERK – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Po celostátní covidové přestávce přivítaly volejbalistky Sokola Šternberk ve své hale v utkání 14. kola extraligy žen družstvo TJ Sokola Frýdek Místek. Z  výhry se nakonec po vyrovnaném utkání radoval tým z Frýdku-Místku.

TJ Sokol Šternberk – TJ Sokol Frýdek-Místek 2:3 (25:16, 21:25, 27:29, 25:20, 8:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Vachutka  M.

hráno bez diváků

Domácí: Látalová N., Kneiflová Šmídová, Herdová, Kořínková, Wanczyk, libero Slavíková. Střídaly: Jarošová, Dudová

Hosté:  Mitrega, Uhrová, Staňková, Tkáčová, Šnellyová, Pavelková, libero Teperová. Střídaly:  Borovcová, Petrová, Hadáčková

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Dnes jsme do utkání dobře vstoupily, dařilo se nám na podání. Od druhého setu se soupeř rozehrál, velmi je to nakoplo a my už jsme nebyly schopny jim vzdorovat. Ponaučení do příště.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „ Dnešní utkání bylo celé na houpačce, tradiční vyrovnaná bitva s Frýdkem-Místkem, tentokrát byly úspěšnější soupeřky, kterým gratuluji. Byl to těžký zápas pro obě dvě strany a já chválím svoje holky za bojovný výkon a děkuji celému týmu za předvedenou hru.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek Místek): „Dneska musím pochválit naše trenéry, připravili taktiku, kterou jsme při plnění získávaly převahu nad Šternberkem. První set nám úplně nevyšel, ale od druhého setu už jsme byly lepší. Škoda, že jsme neuhrály utkání za tři body.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek - Místek): „Myslím si, že dnes to bylo velmi bojovné utkání, bylo tam hromadu chyb, nepatříme do špičky letošní extraligy, chceme potrápit všechny družstva ze spodní poloviny. Blokařsky jsme hráli velice dobře, první set nám utekl na přihrávce a následně jsme bojovností získali další dva sety a především pátý set. Jsem za výsledek rád a holkám gratuluju. Je vidět, že se posouváme a lepšíme. “

Po vyrovnaném úvodu prvního setu až do stavu 15:14 se obě družstva střídala ve vedení. Pak se začalo domácím dařit na podání a získaly první set v poměru 25:16.

V druhém setu byly od začátku úspěšnější volejbalistky Frýdku-Místku a malý získaný náskok se jim podařilo udržet až do konce této sady (21:25).

Ve třetím setu se obě družstva střídala ve vedení a v dramatické koncovce se štěstí přiklonilo na stranu hostujících volejbalistek v poměru 27:29.

Čtvrtý set byl podobný jako předchozí, obě družstva se střídala ve vedení, závěr setu tentokráte patřil domácím hráčkám (25:20).

V rozhodující páté sadě utkání se více koncentrovaly na hru hostující hráčky a získaly ji v poměru 8:15.

Autor: Libor Svoboda

FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)