3.4.2019

Semifinále odstartovalo! Lépe do něj vstoupily domácí celky

Dnešními zápasy bylo rozehráno semifinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 a dařilo se domácím celkům. Liberec, jak už je v této sezóně skoro zvykem, zvítězil nad Prostějovem až ve zkrácené hře. Olomouc, i přes pomalejší rozjezd, si poradila s pražským Olympem. V prvním zápase série o 7. místo zvítězilo Královo Pole nad Ostravou.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV, stav série 1:0

Typický zápas série play-off, oba týmy hrály zápas ve vysokém nasazení, přetahovaly se o vedení v jednotlivých setech a tak se logicky zápas  dostal do pátého setu. V něm už domácí tým nepřipustil žádné komplikace a jasně v něm zvítězil. Domácí hráčky těžily především z lepšího servisu a v rozhodujících momentech zápasu si pomohly vždy výborným blokem.

č.: 140             dne: 3. 4. 2019                 v hod.: 16.00

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:2 (21:25, 25:16, 25:19, 24:26, 15:10)

Rozhodčí: Krtička J., Grabovský Z.

Počet diváků: 315

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Holubcová, Pištěláková, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Kohoutová, Kolářová

Hosté: Ruterová, Bezhandolska, Nová, Zatloukalová, Kojdová, Toufarová, libero Slavíková. Střídaly: Horká, Weidenthalerová, Kozmik

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Vstoupily jsme do utkání nervózně, postupně jsme se díky zlepšenému podání a přihrávce rozehrály a zápas jsme zvládly. Teď už myslíme na příští utkání v Prostějově.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Správná playofová bitva, ale jenom první zápas. Pokračujeme dál.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Je to škoda, ale jedeme dál.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Velmi dobrý výkon Liberce, v rozhodujících chvílích udělaly domácí hráčky míň chyb a pomohly si servisem.“

Domácí tým vstoupil do utkání špatně, nechal hráčky Prostějova získat poměrně rychle čtyřbodový náskok (4:8). Tento náskok si hostující tým držel po celý set, byl důraznější na útoku, lépe přihrával. Domácí tým zakončil první set symbolicky zkaženým servisem, 21:25.

V druhém setu se až do stavu 11:11 oba týmy přetahovaly o každý míč, po té hostující tým odskočil na 14:11. Za tohoto stavu přidaly domácí hráčky na agresivitě ve všech herních činnostech, rapidně zvýšily efektivitu na podání a na síti bodovaly díky výbornému bloku. Výsledkem bylo jasné vítězství 25:16.

Třetí set měl obdobný průběh jako set druhý. Do stavu 10:11 vyrovnaný boj o každý bod, po té domácí Dukla zařadila vyšší rychlostní stupeň a set opět díky agresivnímu podání a účinnému bloku dovedla bez problému do vítězného konce, 25:19.

Na začátku čtvrtého setu odskočil tým Prostějova domácím o čtyři body a tento náskok si v průběhu první poloviny setu bez problému udržoval. Liberec srovnal v prostřední části krok a set šel do vyrovnané koncovky. Tam opět díky chybám libereckých hráček vedl Prostějov 24:21, následně Liberec vyrovnal, ale v koncovce opět chyboval a přes odvrácení tří setbolů set prohrál, 24:26.

Žádné drama se v pátém setu nekonalo. Hostující tým měl sice výborný vstup do setu (0:3), pak však Liberec otočil na 8:4 a 10:6 a zápas dovedl bez problému do vítězného konce, 15:10.

Autor: Jindřich Martinec

VK UP OLOMOUC - PVK OLYMP PRAHA, stav série 1:0

Do poslední možné chvíle musely volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc čekat na jméno svého soupeře pro semifinálovou sérii play-off extraligy. Nakonec je jím pražský Olymp, který v pětizápasové bitvě vyřadil až po boji VK Brno. První semifinálové klání se uskutečnilo na Hané a domácí vysokoškolačky je i přes problémy v koncovce prvního setu ovládly jednoznačně 3:0.

č.: 139           dne: 3. 4. 2019                v hod.:18:00

VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 3:0 (28:26, 25:18, 25:16)

Rozhodčí: Kovář V., Rychlík D.

Počet diváků: 450

Domácí: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová. Střídaly: Košická, Sokolová

Hosté: Šmídová, Komárková, Purchartová, Kalhousová, Staňková, Šimáňová, libero Stavinohová. Střídaly: Valková, Fomenková, Černá

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Důležitá byla koncovka prvního setu. Jsme rády, že jsme to zvládly za 3:0 a už se soustředíme na druhé utkání v Praze.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „První set byl velmi vyrovnaný, Olymp hrál obětavě v poli a na nás bylo trochu znát, že jsme měli delší zápasovou pauzu. Hráli jsme opatrně a jako bychom čekali, co se bude dít. Postupně jsme se ale rozehrávali a zlepšovali ve všech herních činnostech a s vítězstvím ve třech setech jsem samozřejmě spokojený.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Vyrovnaně jsme dokázaly hrát jen v prvním setu a je škoda, že jsme v něm nezvládly koncovku. V druhém a třetím setu už měly domácí navrch, my jsme vždy poztrácely hodně bodů v jednom postavení a už jsme to pak nedokázaly zvrátit.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Dnešní porážka je dost krutá a to hlavně kvůli konci druhého a celému třetímu setu. Jeli jsme sem trošku s většími ambicemi hrát dobrý volejbal a soupeře potrápit, ale to se nám dařilo jen v prvním setu. Po vyrovnání v jeho koncovce jsme měli i šance na setbol, jenže jsme je nevyužili. Od druhé sady jsme už hůř přihrávali, od toho se odvíjela nekvalitní hra kůlových hráček, a to byla hlavní příčina konečného výsledku. Těšíme se na domácí utkání, snad v něm zahrajeme líp.“

Poslední vzájemné měření sil obou soupeřů skončilo v Olomouci v nadstavbové části ligy překvapivou výhrou Olympu 3:0 a Pražankám patřil také úvod prvního semifinále (1:5, 2:7). Domácí favorit ale postupně skóre dorovnal (10:10) a když se sám ujal čtyřbodového vedení (20:16, 21:17), vypadalo to, že míří za rychlým ukončením hry. Jenže hostující tým se nevzdal, dokázal srovnat (22:20) a od stavu 24:22 začal likvidovat jeden olomoucký setbol za druhým. Podařilo se mu to hned čtyřikrát, až pátou výhodu univerzita proměnila a doslova vydřela důležitou výhru 28:26.

Těsně ztracená koncovka volejbalistky Olympu nezdeptala a diváci byli svědky vyrovnaného začátku druhé sady s několika bodovými zvraty (3:1, 4:6, 8:6). Klíčový moment této části duelu přišel při podání domácí nahrávačky Kubínové, po němž to bylo ze stavu 9:9 rázem 15:9 a pražský celek už nenašel adekvátní odpověď - 25:18.

Podobně pak vyhlíželo i třetí dějství: po úvodní přestřelce (1:3, 5:3) následovaly dva olomoucké pokusy o únik. Ten první (6:6, 9:6) ještě Olymp zlikvidoval, ten druhý při servisu Struškové už nikoliv (9:9, 15:9). Teprve tento moment do té doby vyrovnaný zápas definitivně zlomil. Náskok vysokoškolaček postupně narůstal (22:12) a volejbalistky VK UP získaly po přesvědčivém výsledku 25:16 první semifinále 3:0.

Autor: Adam Fritscher

o 7. místo

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA, stav série 1:0

Hala na Vodově hostila ve středeční podvečer úvodní zápas o celkové 7. místo mezi Královým Polem a Ostravou. Hodně dlouhou tahanici o první set zvládly lépe domácí brněnské hráčky a pak už si pohlídaly i další dvě sady. Pokračovat se bude v sobotu v Ostravě, kde musí domácí tým nutně vyhrát, aby se série prodloužila – hraje se totiž jenom na dvě vítězství.

č.: 144            dne: 3. 4. 2019        v hod.: 18:00

VK Královo Pole – TJ Ostrava 3:0 (30:28, 25:22, 25:19)

Rozhodčí: Kostka M., Trumpeš D.

Počet diváků: 120

Domácí: Šloufová, Skiba, Kvapilová, Fricano, Meidlová, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Pavlíková, Podhrázká, Bailey

Hosté: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Faltínová, libero Chevalierová. Střídaly: Zedníková, Červenková, Lukáčová, Žolnercíková

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Konečně jsme si po mnoha prohrách spravily chuť. Dnešní vítězství nás moc těší, i to, že jsme vyhrály 3:0, a zápas jsme nijak neprotahovaly.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Výsledek 3:0 moc nenasvědčuje tomu, co se dnes na Vodově hrálo, Ostrava totiž rozhodně nezahrála špatný zápas. Tlačila nás hodně servisem a slušně bránila. Ze začátku jsme se trošku trápili, ale pak se to zlepšilo, a já jsem moc rád za vítězství. V sobotu pokračujeme v Ostravě a uvidíme, jestli se ještě budeme vracet domů.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „První set byl dnes z obou stran dobrý a bojovný. V druhém jsme se s tím málo popraly a udělaly jsme hodně chyb. To rozhodlo.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „První dva sety dnes byly vyrovnané, Brno využívá domácí halu a je doma silné, i přesto jsme se dostali do dvou koncovek. V koncovce prvního setu jsme tlačili servisem, ale nakonec jsme vlastními chybami a nedůrazem ani jeden set nedohráli, a to rozhodlo. V sobotu ale hrajeme doma před vlastním publikem, série ještě nekončí.“

Popis utkání

V prvním setu byl stav srovnaný do 8:7, pak se podařilo domácím urvat vedení a za stavu 17:11 to už vypadalo pro Královo Pole hodně nadějně. Před koncovkou (19:16) se ale na podání Ostravy postavila Michaela Nečasová a se svými spoluhráčkami otočila na 19:21. Závěr setu byl pak dlouhou tahanicí o každý míč a oba týmy měly k dobru několik setbolů. Sadu nakonec zvládlo lépe Brno, díky přesnému útoku Agaty Skiby (29:28) a bloku Kláry Vyklické (30:28).

V druhém dějství se vedení přelévalo do poloviny na obě strany (8:6, 9:11, 16:13). Domácí hráčky poté při servisu Taylor Fricano, a i díky jejímu esu, odskočily až na 21:15. Ostrava sice ještě zkorigovala na 23:21, set si už ale KP Brno pohlídalo (25:22).

Následující set se lámal za stavu 7:7, kdy se podařilo Královu Poli vzdálit svým soupeřkám postupně až na 15:9. Ostravě se srovnat krok nedařilo, svůj náskok si domácí hráčky hlídaly, a do koncovky tak vstupovaly za stavu 20:15. V závěru ještě odvrátila Ostrava dva setboly (24:17-24:19), na víc už to ale nestačilo (25:19), a tak Brno doma zvítězilo bez ztráty setu.

Autor: Barbora Mertová