9.1.2021

Skoro po měsíci pokračovala UNIQA extraliga žen překvapivými výsledky

Po vánoční přestávce se také rozjela UNIQA volejbalová extraliga žen 2020/21 a o překvapení nebylo nouze. Ostrava překvapila favorita z Olomouce a Frýdek-Místek nedal šanci děvčatům z Prostějova. Ani na Olympu se nepředpokládala pětisetová bitva, kde „Kápéčko“ bylo kousek od tříbodového vítězství. Pouze brněské Šelmy bez problémů splnily roli jasného favorita.

TJ OSTRAVA - VK UP OLOMOUC

V 17. kole UNIQA volejbalové extraligy žen přivítala Ostrava vedoucí tým z Olomouce. Po dlouhé herní pauze, naposledy se hrálo 19. 12., mohlo být utkání s favoritem z Hané nevyzpytatelné, a to se také potvrdilo. Volejbal je krásná hra, což může dosvědčit i jeden z nejlepších trenérů české historie čerstvý pětasedmdesátník pan Zdeněk Pommer starší. Pompe, celá volejbalová Ostrava Vám přeje ještě spoustu radosti s tímto báječným sportem!

TJ Ostrava – VK UP Olomouc 3:2 (18:25, 25:23, 24:26, 25:18, 15:11)

Rozhodčí: Peloušek J., Kavala T.

Hráno bez diváků

Domácí: Hrdličková, Nečasová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Výtisková, Šmídlová

Hosté: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, Madsen, libero Zilberman. Střídaly: Kulová, Abendroth

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „Po prohře s KP jsou to pro nás důležité body a první vyhraný tiebreak v sezóně. Chválím tým za bojovný výkon s dobrou obranou v poli, podpořenou výborným výkonem libera. A od druhého setu jsme přidali i obranu na síti.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnešní vítězství patří všem hráčkám za bojovnost, především ve čtvrtém a pátém setu, a staršímu Pompemu, který dnes slaví 75. narozeniny a je náš věrný fanoušek.“

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc):„Dnes nás Ostrava přehrála na servisu. Měly jsme spoustu bodových balónů, které jsme nesložily. Za 14 dnů hrajeme s Ostravou doma a musíme zlepšit dohrávání míčů a víc solit servis.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Nebudu lhát, přijeli jsme si pro tři body a vezeme jen jeden. Odehráli jsme slabé utkání, kdy měl soupeř asi 19 bodových bloků. Místy to ale byl i pěkný volejbal, ale nám chyběla odvaha zakončit. Musíme si vzít ponaučení do dalších zápasů.“

Favorit zápasu začal výborně a první oddechový čas si musel vzít trenér Pommer už za stavu 7:11 a posléze 10:15. Rady zabraly jen na chvíli (13:15), ale Hanačky si vzaly zpět pětibodové vedení (15:23) a set s přehledem dohrály.

Druhý set byl ve znamení 3-4 bodových sérií na obou stranách (7:7, 10:7, 13:9, 13:12, 16:13, 17:16). Poté si domácí hráčky výrazně pomohly bloky (19:16, 21:17, 23:18). Za stavu 24:20 hostující tým výrazně zdramatizoval koncovku a domácí Ostrava proměnila, jak jinak než blokem, čtvrtý setbol v pořadí.

Třetí set byl vyrovnaný ještě více, kdy ani jeden tým neodskočil na více než dva body (7:9, 11:9, 17:19). Ostrava otočila na 20:19, poté ještě vedla 23:22, ale i díky horšímu příjmu se k prvnímu setbolu dostala Olomouc a napodruhé ho proměnila.

Ve čtvrtém setu od stavu 7:6 si domácí volejbalistky dvěma pětibodovými sériemi získaly výrazný náskok (12:6, 12:7, 17:7) a hostující vysokoškolačky v závěru jen kosmeticky upravily skóre.

Tie-break byl bitvou od začátku až do konce. Až do stavu 9:9 byl rozdíl ve skóre vždy maximálně jeden bod. Pak Ostrava nejdříve odskočila na 11:9, poté 13:10 a vítězství si už vzít nenechala.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK PROSTĚJOV

V prvním letošním domácím zápase přivítal domácí TJ Sokol Frýdek-Místek Volejbalový klub Prostějov. Domácí družstvo předvedlo dominantní výkon a zvítězilo 3:0.

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Prostějov 0:3 (25:13, 25:20, 25:19)

Rozhodčí: Vachutka, Trumpeš

Domácí: Mitrega, Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Staňková, Borovcová, libero Koloničná. Střídala: Petrová

Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Kožoušková, Šípová, libero Stavinohová. Střídaly: Pluhařová, Blumentritová, Weidenthalerová, Dvořáčková

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Jsem moc ráda za vítězství, protože atmosféra v týmu po porážkách nebyla moc dobrá. Dnes jsme hrály koncentrovaně a plnily, co jsme měly. Hlavně se nám podařilo ubránit Kopáčovou a celkově jsme výborně bránily na síti. Pochvala mladému liberu za úspěšnou premiéru.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Z naší strany dobrý výkon, hráčky plnily pokyny. Velmi dobře jsme servírovali a s tím je spojeno to, že jsme nad soupeřem vyhráli v bodových blocích.“

Karolína Fričová (kapitánka VK Prostějov): „Zápas jsme nezvládly, ihned od začátku se nám nedařilo složit míč a chybovaly jsme. Nepomohly jsme si ani dobrým servisem. Dnes nám to nevyšlo.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov):„Soupeř nás zatlačil podáním, my jsme se na něm trápili stejně jako na útoku. Byli jsme horším družstvem, zbytečně chybovali. Soupeř má 11 bloků, což krom horšího bloku rozhodlo. V dobrém světle se ukázala Terka Blumentritová.“

V prvním setu začal lépe domácí celek, když zatlačil soupeře servisem. V průběhu setu vedl 7:4, 17:9, 20:10 a set s přehledem vyhrál. Druhý set měl vyrovnaný průběh do stavu 18:18, koncovka lépe vyšla domácím sokolkám. Ve třetím setu opět vyrovnaný průběh do stavu 18:18, poté přišla série devíti servisů Petrové v koncovce setu a tím domácí hráčky zápas vyhrály.

Autor: Jiří Zaoral

PVK OLYMP PRAHA – VK KRÁLOVO POLE

Volejbalová extraliga po Novém roce je zrádná. Olymp nehrál doma více než měsíc a oba týmy měly třítýdenní přestávku. Brněnské hráčky předváděly první dva sety skvělý volejbal. Domácí Olymp se dlouze dostával do hry, ale postupně od třetího setu měl již hru ve svých rukou a získal třetí tie-breakové vítězství v letošní sezóně na domácí palubovce.

PVK Olymp Praha – VK Královo Pole 3:2 (20:25, 21:25, 25:19, 25:17, 15:6)

Rozhodčí: Dmejchal Matěj, Marschner Roman

Domácí: Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková Neumannová, libero Pešková. Střídala: Komárková

Hosté: Baird, Judlová, Šunderlíková, Pavlíková, Koulisiani, Grabovská K., libero Digrinová. Střídaly: Hobbs, Bukovská, Pelikánová, Kuníková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Soupeř na nás nastoupil s velkou odvahou, my jsme se trochu zalekly a nebyly jsme schopné dobře bránit ani útočit. Naštěstí od třetího setu jsme se zmátořily, zápas již byl v naší režii a soupeře jsme před sebe téměř nepustily. Jsem moc ráda, že jsme to alespoň v ti- breaku zvládly.“

Eva Hodanová (smečařka PVK Olymp Praha): „Chtěla bych pochválit soupeře za předvedenou hru, od začátku hrálo Brno nebojácně a vše jim vycházelo. My jsme naopak špatně přihrávaly, nedokázaly jsme je ubránit. Naštěstí po dvou setech jsme se trochu dokázaly dostat do naší hry a podařilo se nám otočit stav v náš prospěch. Za to jsem ráda, ale víme, na čem máme pracovat.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Byl to volejbalový zápas dvou poločasů. V prvním poločase byly jednoznačně lepší brněnské hráčky ve všech herních činnostech. – lépe útočily, přihrávaly a podávaly. Musím opakovaně ocenit družstvo, že i z nepříznivého stavu se začal zvedat a ten druhý poločas patřil jednoznačně nám. Utkání hodnotím tak, že v domácím prostředí je to ztráta bodu, ale vím, jak těžké období máme za sebou po vánočních svátcích v posilovně a v kondici a doufám, že se nám to zúročí v dalších zápasech.

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole): „V prvních dvou setech jsme Olymp zatlačily na servisu a dobře jsme také útočily, ale od třetího setu jsme přestaly útočit, a proto jsme prohrály. Myslím, že jsme měly na to vyhrát, a to mě mrzí.“

Daniela Digrinová (libero VK Královo Pole): „Do utkání jsme šly od začátku naplno, riskovaly jsme a dařilo se nám. Od třetího setu nás Olymp začal tlačit a pro nás bylo těžké se prosadit těžkému soupeři.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu, dobře jsme podávali, přihrávali a dařilo se nám na útoku. Od třetího setu soupeř začal lépe podávat a dostal se do zápasu a v podstatě i díky jasnému tie-breaku zaslouženě vyhrál.“

V úvodu utkání byla na obou týmech znát velká herní pauza – ve hře převládaly chyby na obou stranách, takže stav byl vyrovnaný. Poté následovaly body jednotlivých týmů v sériích: brněnské bloky dostaly Brno do vedení 7:6, Olymp kontroval útokem, vedl 9:7, ale chyby na příjmu ho srazily na stav 9:11. Pak Olymp sice vyrovnal na 12:12, ale výborně útočící Šunderlíková získala opět Brnu tříbodový náskok. Olympu se ještě podařilo stáhnout na rozdíl jednoho bodu, ale to bylo vše. Konec setu jasně ovládlo Brno, které přehrálo Olymp nadšením, bojovností i herní kvalitou.

Po oboustranně vyrovnaném začátku (6:6) se opět začaly prosazovat hráčky Králova Pole 10:7, 14:11 a 17:12. Od tohoto okamžiku byla již situace Olympu kritická. Domácí přidaly, ale Brno oplácelo stejnou mincí a úroveň zápasu šla nahoru. Brno hrálo bez chyb a Olymp nenašel zbraň na obrat nepříznivého stavu. Druhý set skončil podobným poměrem jako set první.

Do třetího setu vstoupil Olymp již plně koncetrován, dobře útočil a vedl rychle 7:4, ale chybami na příjmu o vedení přišel. Následně prapor Olympu držela Eva Hodanová a její zásluhou šel Olymp opět do vedení. Přišly chyby brněnských hráček a Olymp se poprvé v zápase dostal do výraznějšího vedení (16:11). Poté oba týmy víceméně rovnoměrně ztrátovaly a poměr bodů se do konce setu výrazně nezměnil.

Volejbalová bitva pokračovala i ve čtvrtém setu. Olympu se podařilo odskočit ze stavu 8:8 na 11:8, pomáhal si hlavně blokem a kapitánka Šimáňová zajišťovala body na útoku. Útočná síla Brna trochu ochabovala a náskok Olympu postupně narůstal až na konečné skóre setu 25:17.

V poslední, setu se projevila zkušenost již rozehraných domácích volejbalistech. Rychlé vedení 8:2 víceméně rozhodlo o konečném stavu. Olymp stejně jako v zápase proti Liberci otočil utkání ze stavu 0:2 na konečné vítězství 3:2.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK ŠELMY BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

Vůbec první zápas roku 2021 v ženské extralize přinesl souboj týmů Brna a Přerova. Hostující celek má ve své soupisce řadu bývalých Šelem, za ně nastoupila letos poprvé také nová posila Pavla Šmídová.

VK Šelmy Brno – Volejbal Přerov 3:1 (25:13, 20:25, 25:13, 25:23)

Rozhodčí: Hladišová Michaela, Poláček Jan

Domácí: Šmídová, Janečková, Marková, Mikysková, Sklenářová, Širůčková, libero Chlumská. Střídaly: Podhrázká, Faltínová, Nováková

Hosté: Semerádová, Boudová, Zatloukalová, Kotlabová, Benediktová, Diatková libera: Kulová, Horská. Střídaly: Šádková, Zajícová, Köhlerová, Pavlová, Dlouhá

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): Jsem ráda, že jsme vyhrály zápas, kterým vlastně už potřetí v této sezóně začínáme. Tyto zápasy jsou vždy těžké, těší mě tři body do tabulky.“

Petra Pospíšilová (asistentka trenéra VK Šelmy Brno): „Jsem ráda, že jsme zápas vyhrály. Až na jeden set, při kterém nás Přerov zatlačil servisem a my jsme se trápily na přihrávce, to nebylo špatné. Po vánoční dlouhé pauze a s tím, že Vinci měla svoji první premiéru, tak jsem ráda za tento výsledek.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Nezačaly jsme příliš dobře. Šelmy nám první dva sety totálně utekly, naštěstí jsme se pak vzpamatovaly a dokázaly urvat koncovku třetího setu. Čtvrtá sada už byla z naší strany lepší, v koncovce jsme to ale nezvládly. Je toho hodně na čem pracovat.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Vcelku asi budu spokojený. Hráli jsme chvilkami celkem slušný volejbal, bojovali jsme. Mrzí mě třetí set, kde jsme nevyužili lehkého útlumu domácích, udělali jsme tam zbytečně moc chyb. Holky to ale nezabalily, s takto kvalitním soupeřem bychom měli být rádi za předvedený výkon. Gratuluji domácím.“

Brněnské hráčky hned od začátku utkání potvrzovaly svou roli favoritek. Dařilo se jim na podání i na útoku, pět ze šesti pobídek od nové nahrávačky domácích Pavly Šmídové dokázala složit blokařka Anna Širůčková, dařilo se i Simoně Janečkové. Hostujícím hráčkám se útočně příliš nedařilo, navíc si připsaly řadu chyb. Brno vyhrálo první sadu 25:13.

V druhé sadě šel útok Šelem výrazně dolů. Za Přerov zavelela k obratu kapitánka Sandra Kotlabová – po jejích útocích a chybách Brna byl stav 9:15. Slibně rozehranou sadu dokázaly hráčky Radima Vlčka dotáhnout do vítězného konce a srovnaly stav utkání na 1:1 na sety.

Svěřenkyně Ondřeje Bouly se dokázaly otřepat z prohraného setu a ten třetí dokázaly opět jednoznačně získat. Hostující tým se dopouštěl řady chyb především na útoku a domácím tak výrazně pomohl k zisku sady poměrem 25:13.

Třetí set byl velmi vyrovnaný. K vidění byl dobrý výkon univerzálních hráček na obou stranách – Přerov táhla Tereza Diatková, která zaznamenala hned 8 bodů, na straně domácích se naopak zlepšila Soňa Mikysková. Po útoku ze zóny šest, který poslala hostující Šádková do zámezí, se z první výhry v roce 2021 radují hráčky Brna. Nejvíce bodů v utkání nasbírala domácí Simona Janečková (19 bodů, 38 % na útoku, 3 esa a 3 bloky), za Přerov pak nejvíce bodovala Tereza Diatková (18 bodů, 38 % na útoku a 1 eso).

Autor: Matouš Müller

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)