6.1.2018

Snadné výhry Prostějova a Liberce, vydřené vítězství Přerova

První tři letošní zápasy zahájily 13. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18. Prostějov v domácím prostředí nedal hostujícímu KP prakticky žádnou šanci a lehce zvítězil. To samé by se dalo říct o Liberci, který si lehce poradil s brněnským Fénixem. Naopak v Přerově, v utkání domácích hráček s Olympem, byl k vidění první letošní "pětiseťák". Na rozdíl od prvního vzájemného zápasu byl tentokrát šťastnější Přerov.

VK DUKLA LIBEREC – FÉNIX BRNO

Do třináctého kola základní části UNIQUA Extraligy žen proti sobě nastoupili domácí VK Dukla Liberec a hosté Fénix Brno. Domácí Dukla potvrdila roli favorita a jasným výsledkem 3:0 tak získala 3 body.

č.: 65    dne: 6. 1. 2018    v hod.: 15:00

VK Dukla Liberec – Fénix Brno  3:0 (25:13, 25:12, 25:13)

Rozhodčí: Poláček J., Sukup V.

Počet diváků: 180

Domácí: Mikšíková, Nečasová, Staňková, Veselá, Holubcová, Delabarre, libero Dostálová. Střídaly: Krišková.

Hosté: Pospíšilová A., Beránková, Neterdová, Šnellyová, Pospíšilová P., Trávníčková, libero Kulhánková. Střídaly: Krejčířová, Indrová, Kočvarová, Matoušková, Štrychová.

Laura Holubcová (kapitán domácích): Na tento zápas jsme se zodpovědně připravily jako na jakýkoliv jiný a bezpodmínečně jsme musely uhrát tři body, tomuto cíli jsme dostály. Předvedly jsme bojový zápas.“

Libor Gálik (trenér domácích): „Zvládli jsme koncentrovaně a bez komplikací celý zápas a jsme spokojeni se třemi body, které jsme chtěli.“

Šnellyová Veronika (kapitán hostů): „Dnešní zápas byl z naší strany velmi špatný, nedařilo se nám téměř ve všech herních činnostech. Mrzí mě, že jedeme přes celou Českou republiku a nedáme v setu více jak 15 bodů. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Zdeněk Janoušek (trenér hostů): „Domácí dnes dominovali ve všech činnostech, zejména na síti. Utkání bylo jednoznačné.“

Od začátku prvního setu domácí Dukla nic nepodcenila a proti poslednímu celku tabulky hrála velmi koncentrovaně. Hned v úvodu se ujala vedení, který si s přehledem udržela celou první sadu, kterou dohrála poměrem 25:13.

Téměř totožnou hru mohli diváci vidět i po změně stran, kdy se Dukle dařilo ve všech herních činnostech a Fénix tak neměl odpověď. Druhý set vyhrála domácí Dukla s rozdíle třinácti bodů.

Třetí set zahájili domácí opět velmi zodpovědně a neponechali nic náhodě. Dařilo se jim zejména v útoku a vítězstvím 25:13 potvrdili roli favorita tohoto utkání a poměrem 3:0 získali do tabulky tři cenné body.

Autor: PhDr. Kateřina Veselá

VK PROSTĚJOV – VK KRÁLOVO POLE BRNO

První soutěžní zápas obou sobotních protivníků v kalendářním roce 2018 vyzněl naprosto hladce pro favorizované volejbalistky VK Prostějov. Ve své hale předčily kolektiv Králova Pole rozdílem více než jedné třídy a téměř perfektním výkonem mu v žádném ze tří setů utkání 13. kola UNIQA extraligy žen ČR 2017/18 nedovolily přesáhnout ani patnáct dosažených bodů. Tím pádem se zrodil výsledek, který lze bez přehánění označit za brněnský debakl.

č.: 62   dne: 6. 1. 2018   v hod.: 16.00

VK Prostějov – VK Královo Pole 3:0 (25:10, 25:15, 25:15)

Rozhodčí: Dmejchal M., Ištvanech M.

Počet diváků: 400

Domácí: Weiss, Emonts, Kozmík, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídala: Nová.

Hosté: Boulová, Zburová, Meidlová, Vyklická, Kopáčová, Pene, libero Vaňková. Střídaly: Pištěláková, Suchá.

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Po zápasové přestávce jsme chtěly do nového roku vstoupit co nejlépe, a to se stoprocentně povedlo. Tentokrát jsme zvládly na vysoké úrovni celé utkání bez jakýchkoliv výpadků, náš výkon byl opravdu kvalitní.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Holky zahrály výborně, od začátku až do konce odvedl celý tým výborný výkon. Soupeře jsme díky tomu jasně předčili ve všech činnostech a dosáhli zaslouženě hladkého vítězství. S naší hrou i dosaženým výsledkem jsem spokojený.“

Ivana Zburová (kapitánka VK Královo Pole): „Domácí tým nás předčil úplně ve všem, byl jasně lepší a zvítězil zaslouženě jednoznačným poměrem. Určitě jsme si představovaly náš lepší výkon i vyrovnanější výsledek, ale bohužel jsme zahrály špatně a neměly šanci.“

Marek Rojko (trenér VK Královo Pole): „Z naší strany to bylo dost odevzdané. Není lehké hrát proti tak silnému družstvu, jaké má Prostějov, a nám se po vypadnutí ze zápasového rytmu vůbec nedařilo mu vyrovnaně čelit. Prostě jsme tady nezahráli dobře.“

V úvodní polovině zahajovací části jako by na hřišti existovalo pouze jedno družstvo. Hostům totiž nešlo absolutně nic a vyráběli hromadu chyb nevynucených i těch způsobených prostějovským tlakem, který byl opravdu velký. Domácí plejerky do střetnutí vtrhly pořádně nažhavené, hned od prvního míče předváděly skvělý výkon (4:0). Zejména při účinném servisu Emonts se povedla devítibodová šňůra až na 13:1 (!), načež konečně předvedly něco pozitivního i Jihomoravanky. Jejich vzepětí však trvalo pouze chvíli, konkrétně při dotažení na 16:7. Pak již znova úřadovala vysoká kvalita vékáčka ve všech činnostech, tudíž soupeř jen o fous unikl jednociferné nakládačce – 25:10.

Další slabou pasáž si zakřiknutý celek KP vybral brzy po startu druhého dějství, kdy slibný odpich (1:2) okamžitě vystřídal nový nápor precizně hrající Čadovy družiny (8:3). Premiérový skutečně vyrovnaný úsek přišel teprve od stavu 13:6. Rojkovy svěřenkyně se viditelně zlepšily ve většině činností, zatímco ženy VK vzhledem k jasnému průběhu duelu možná podvědomě trochu polevily. Výsledkem bylo pravidelné ztrátování, jež zastavilo skóre 19:13. Koncovka následně vyzněla opět ve prospěch suverénního favorita – 25:15.

Nečekaně jednoznačný mač sváděl k domněnce, že může nastat dramatická zápletka. Zkraje třetího dílu to tak i vypadalo (1:2), ovšem jakmile Hanačky zase naplno zabraly, rychle získaly uklidňující náskok 7:4. Nicméně žádný válec se pak nekonal, vyslankyně Králova Pole se chytily. A konečně fandové viděli několik dlouhých a zároveň hezkých výměn, kterých se do té doby urodilo coby pověstného šafránu. Leč ani tentokrát rovnocenný boj dlouho nevydržel, místo něj se na palubovku vrátila domácí převaha (11:9 – 18:10). A precizní výkon celého družstva úřadujících mistryň republiky vyústil v jeho nadmíru vysoký triumf – 25:15.

Autor: Marek Sonnevend

VOLEJBAL PŘEROV – PVK OLYMP PRAHA

Dramatické utkání, které svým průběhem připomínalo spíše houpačku. V lichých setech měli navrch hosté zejména díky kvalitnímu servisu a špatnému příjmu na přerovské straně. Naopak sudé sady patřily domácím hráčkám. V tie-breaku je nastartovala čtyřbodová šňůra ze stavu 2:4 na 6:4 a už vedení nepustily. Nazastavila je ani necitlivě písknutá nečistá hra rozhodčím Grabovským. Proměnily sice až třetí mečbol, ale za bojovnost a nasazení si to určitě zasloužily. Bohužel se v pátém setu zranila první nahrávačka Lucie Zatloukalová.

č.: 64    dne: 6. 1. 2018    v hod.: 18:00

Volejbal Přerov – PVK Olymp Praha  3:2 (11:25, 25:16, 12:25, 25:18, 15:11)

Rozhodčí: Grabovský Z., Pecháček L.

Počet diváků: 302

Domácí: Dostalíková, Zatloukalová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Van der Meer, libero Kulová, Veselá. Střídaly: Kohoutová, Gogová, Skálová, Hrabalová

Hosté: Kopecká, Melicharová, Šimáňová, Kalhousová, Černá, Šotkovská, libero Stavinohová, Pešková. Střídaly:  Komárková, Kurková,

Eva Svobodová(kapitánka domácích): První a třetí set se nám nedařilo na příjmu a naopak v sudých setech jsme byly lepší. V tie-breaku jsme šly více za vítězstvím. Děkuji celému týmu za výkon a fanouškům za skvělou atmosféru.“

Radim Vlček(trenér domácích): „Jsem šťastný za tým i realizační a také za fanoušky. Za odvedenou práci jsme si výhru zasloužili. Na Olympu jsme sahali po vítězství a nezvládli jsme to, dnes ano díky obrovské touze po výhře. Stínem je zranění Lucky Zatloukalové, takže budeme muset řešit post nahrávačky.“

Simona Kopecká (kapitánka hostů): „Do utkání jsme vstoupily brilantně, velmi snadno jsme vyhrály první set.  To nás ukolébalo a prohrály jsme velkým rozdílem. Třetí byl opět snadný, ve čtvrtém Přerov zlepšil servis i obranu v poli. Tie-break, to už je buď, anebo. My jsme ho bohužel prohrály. Byl to bojovný zápas ve skvělé atmosféře, ale máme jen bod.“

Stanislav Mitáč (trenér hostů): „Bylo to utkání jako na houpačce. S přehledem jsme uhráli první a třetí set a určitě jsme měli navíc, než jeden bod. Síla družstva je ovšem taková, jaká je.“

Olymp začal od prvního míče tlačit velmi dobrým servisem kapitánky Kopecké a první bod uhrály domácí ženy až za stavu 0:7. Celou sadu se trápily nejen na příjmu, ale i v zakončování útoků a také servis jim nešel. Prakticky celé utkání nedokázaly zastavit útok hostů středem.

Ve druhém dějství Přerovanky zlepšily servis, začaly mnohem více bojovat a dařilo se jim lépe zakončovat útočné akce. Soupeřky se nechaly rozhodit, a tak musel trenér Mitáč sáhnout ke střídáním.  Do druhého odechového času se šlo za stavu 16:6, ale Pražanky se ještě nevzdaly. Snížily až na čtyřbodový rozdíl, ale to bylo vše. Přerovanky bodovaly ze všech možných pozic a set ukončila kapitánka Svobodová.

Bohužel však start do třetího jednání se jim opět nevydařil, přestože dokázaly už podruhé v zápase seskupit do obrany bodový trojblok a jeden bod získaly i díky pohotovému zákroku na liberu hrající kadetky Kulové, pořád se dívaly na Pražanky s velkým odstupem. Výsledek 12:25 hovoří za vše.

Čtvrtý set začal bodovými bloky na obou stranách. Potom už měly navrch domácí hráčky, i když Olymp téměř srovnal krok - 13:12. Šňůra čtyř bodů už byla rozhodující. O velké pohodě na straně Přerova svědčí, že si v koncovce dělal doslova, co chtěl. Megan van der Meer nejprve chytře ulila, poté složilamíč z velké výšky. Následovalo sklepnutí míče na síti po nepovedeném příjmu hostů a vše zakončily Pražanky útokem do autu.

Směr vývoji ve zkráceném pátém setu udaly čtyři body v řadě ze stavu 2:4 na 6:4. Po odechovém času hostů se sice zranila nahrávačka Zatloukalová, ale Gogová ji skvěla zastoupila. Změnu stran si domácí tým vysloužil opět sestaveným kompaktním trojblokem.  Rozhodčí Grabovský pak mírně necitlivě pískl nečistou hru přerovské nahrávačce, jenže Přerovanky to nezastavilo.  Dokráčely si pro vítězství a sklidily zasloužené ovace spokojených diváků.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek