24.11.2018

Vítězná sobota pro favority, Olymp bojoval v Olomouci o překvapení

10. kolem se základní část UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 přehoupla do své druhé poloviny. Na palubovku Olomouce přijel Olymp a lídra extraligy se vůbec nezalekl. Vysokoškolačky musely o udržení své neporazitelnosti tvrdě bojovat. Naopak Dukla Liberec si snadno poradila s celkem Králova Pole, stejně jako Prostějov s Ostravou. Volejbalistky Přerova si připisují další body do tabulky za výhru nad Šternberkem.

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Nic náhodě neponechaly prostějovské volejbalistky v utkání s ostravskými ženami, které spadalo do 10. kola UNIQA extraligy ČR 2018/19. Start zápasu sice vyšel lépe hostující ekipě, ale drtivou většinu času jasně kralovala domácí parta a trvalo jí pouze něco málo přes hodinu, než dospěla k hladkému triumfu.

č.: 48      dne: 24. 11. 2018        v hod.: 17.00

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:0 (25:17, 25:17, 25:11)

Rozhodčí: Trumpeš D., Ištvanech M.

Počet diváků: 450

Domácí: Zatloukalová, Nová, Rutarová, Horká, Toufarová, Bezhandolska, libero Slavíková. Střídaly: Kozmík, Šmídová, Polášková, Weidenthalerová

Hosté: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Žolnerčíková, libero Chevalierová. Střídaly: Červenková, Zedníková, Faltínová, Lukáčová, Sedláčková

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Z naší strany velice dobré utkání, soupeřkám jsme nedaly skoro žádnou šanci. Ten horší začátek ani nepočítám, protože jsme ztrátu pěti bodů rychle vyrovnaly na 10:10 a potom šly do většího vedení. Myslím, že celý mančaft předvedl pěkný volejbal.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Během zápasu byly úseky, kdy jsme měli tradičně problémy na příjmu i v útoku, třeba hned začátek nám ujel a museli jsme dohánět manko 2:7. Pomohla dobrá obrana jak v poli, tak především na síti, bloky udělaly dost důležitých bodů. Navíc nám Ostrava sama pomohla mnoha chybami, hlavně při zakončení. Celkově jsme utkání zvládli bez větších komplikací a víceméně kvalitně.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Z naší strany to byl hodně špatný výkon, udělaly jsme velké množství chyb. Počáteční chuť, se kterou jsme do utkání vletěly, bohužel dlouho nevydržela a nešlo nám dnes vůbec nic. Prostějov vyhrál zaslouženě jasně.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Do zápasu jsme dobře vstoupili, ale pak bohužel byli strašně nedůrazní a v některých fázích až odevzdaní, hlavně v druhém i třetím setu. Nedokázali jsme se prosadit přes domácí obranu, v útoku nic nevymysleli. A navíc jsme se ještě trápili na přihrávce, celkově dělali spoustu chyb. Špatný výkon, který musíme do příště zlepšit.“

Střetnutí začalo dost nečekaně, když rychlé vedení vékáčka 2:0 doslova rozprášila účinným servisem Kašparová. Hanačky nebyly schopné její padající plachtu vůbec přihrát a sedmibodová šňůra poslala do výhody hosty (2:7). Domácí tým postavily na nohy neprostupné bloky, hlavně díky nim brzy vyrovnal (5:10 – 10:10). Chybovost plynule přešla na stranu celku TJ a po několika jeho vyhozených smečích i kvalitních podáních Toufarové se Zatloukalovou nastal další prudký zvrat skóre z 11:12 na 16:12. Tím už favoritky nabraly herní pohodu, i zbytek vstupní sady patřil jednoznačně jim kromě nového náporu Kašparové zpoza koncové čáry (21:14 – 21:17). Jinak nebylo co řešit – 25:17.

Série bodů v řadě za sebou na obou stranách přinesl také úvod druhého dějství (0:2, 2:4 – 7:4, 7:6). Až poté se dostavila snad první delší pasáž s pravidelným ztrátováním proložená znovu chvilkovou nevyrovnaností (10:10, 13:10, 13:12). Postupně se ale projevovala přece jen větší jistota prostějovských plejerek v mezihře i útoku. Spolehlivě pokládala balóny na zem Horká, kapitánku podporovaly další skórující parťačky (Bezhandolska, Nová) a Severomoravanky v závěru opět úplně odpadly – 25:17.

Stejně jako v prvních dvou dílech i ve třetím zkraje vedla Ostrava, leč tentokrát pouze kratičce (0:1). Vzápětí Petrášovy svěřenkyně zase udeřily zkombinováním dobrého servisu a výborné obrany (zejména vítězných bloků), což vedlo k mohutnému trháku na 10:2. Pommerův kolektiv šel do hlubokého ponoru, se stále větším náporem rozjetých obhájkyň mistrovského titulu si absolutně nevěděl rady (14:4, 18:5). A zrodil se zasloužený debakl, téměř jednociferný – 25:11 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE

Domácí tým potvrdil roli favorita, po středeční pohárové porážce s Olomoucí nastoupil na hřiště úplně jiný tým – odhodlaný, soustředěný a bojovný. Výsledkem bylo naprosto zasloužené vítězství. Hlavní zbraně domácích bylo vynikající podání a blok.

č.: 46        dne: 24. 11. 2018         v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole 3:0 (25:18, 25:21, 25:14)

Rozhodčí: Buchar T., Nedbálek A.

Počet diváků: 225

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Kolářová

Hosté: Bailey, Meidová, Vyklická, Taylor, Kvapilová, Agata, libero Digrinová. Střídaly: Pavlíková, Šloufová, Podhrázká

Libor Gálík (trenér Dukla Liberec): „Po středečním zklamání velmi dobrý výkon, hlavně na servisu a bloku. Vyústilo to ve výborný výsledek, podpořený výborným publikem.“

Klára Vyklická (kapitánka Královo Pole): „Z naší strany všechno špatně, domácí tým naprosto zaslouženě vyhrál.

Tomáš Samsely (trenér Královo Pole): „Liberci stačilo k vítězství nastoupit na hřiště.“

Výborný vstup domácího týmu do zápasu, kdy si vytvořil dostatečný náskok, který víceméně udržoval až do konce setu. Hostující hráčky chybovaly především na podání a přihrávce, ve hře se držely hlavně díky chybám domácího týmu v útoku, 25:18.

Do druhého setu měl tentokrát výborný nástup hostující celek (4:0, 8:4), Dukla ovšem včas zařadila vyšší rychlostní stupeň, náskok hostů vymazala a důraznou hrou na síti a výborným podáním dokráčela bez problému k vítězství v setu, 25:21.

Třetí set proběhl za naprosté dominance domácího celku, 25:14.

Autor: Jindřich Martinec

VK UP OLOMOUC - PVK OLYMP PRAHA

Do své druhé poloviny se 10. kolem překulila dlouhodobá část letošního ročníku extraligy volejbalistek. Univerzita Palackého doma s pražským Olympem bojovala o udržení neporazitelnosti, a přestože úvodní sadu v koncovce ztratila, nakonec zvítězila v téměř dvouhodinové řeži 3:1.

č.: 49     dne: 24. 11. 2018            v hod.:17:00

VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 3:1 (21:25, 25:20, 25:23, 25:20)

Rozhodčí:  Dmejchal M., Spáčil L.

Počet diváků: 650

Domácí: Sokolová, Dudová, Košická, Trnková, Orvošová, Kossányiová, libero Kovářová. Střídaly: Michalíková, Napolitano Šenková, Kubínová, Strušková

Hosté: Komárková, Bartecká, Kalhousová, Staňková, Šimáňová, Šmídová, libero Stavinohová. Střídaly: Fomenková, Černá

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Bylo to z naší strany ubojované vítězství, ale jsme rády, že jsme do odvet vstoupily výhrou. Dnes to ale bylo poměrně těžké.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Jako již tradičně jsme do prvního setu vstoupili nepozorně a s chybami. Zbytečně jsme si soupeře nastartovali, Olymp se chytil a my jsme nekomunikovali. Pak jsme vrátili sestavu, která obrátila pohárové utkání v Liberci, náš výkon se postupně zlepšoval, podařilo se nám zápas otočit, což bylo naším cílem.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Za dnešní výkon musím tým pochválit. I přes porážku to byl z naší strany statečný boj. Škoda, že jsme nedokázaly navázat na výkon v první sadě a v těch dalších prohrály v koncovkách.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „I přes prohru to byl jeden z našich nejlepších výkonů v sezoně. Přestože jsme prohráli, tak jsme vzdorovali a donutili Olomouc nasadit nejsilnější sestavu. Jsem za to rád i přesto, že si za porážku nikdo nic nevezme. Budeme pracovat dál a doufat, že to ponese ovoce ještě v této sezoně.“

Úvod prvního setu ničím nenaznačoval, že by se blížilo volejbalové drama. Domácí favorit vedl 5:1 a 8:5, pak ještě otočil z nepříznivého průběhu 13:15 na 17:15, jenže koncovku nezvládl a podlehl 21:25.

V druhém dějství, v němž domácí tým z poloviny obměnil sestavu, se vedení o několik bodů přelévalo ze strany na stranu. Rozhodující moment nastal mezi stavem 13:15 a 20:17 - vysokoškolačky už pak těsné vedení udržely a vyrovnaly na 1:1.

Také ve třetí části se vedení přelévalo ze strany na stranu až do momentu, kdy univerzita vyhrávala 20:18 a nejtěsnější náskok si udržela až do konce - 25:23.

Definitivní zlom v utkání tak přišel až v jeho čtvrtém setu; Olomoučanky obrátily z 12:14 na 16:14, vzápětí zvýšily svůj náskok na rozdíl čtyř bodů a druhým proměněným mečbolem potvrdily svou ligovou neporazitelnost.

VOLEJBAL PŘEROV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Přerovanky snad jen s výjimkou koncovky druhé sady plně kontrolovaly vývoj střetnutí. Je pravdou, že se nevyvarovaly sérií nevynucených chyb, ale slabší soupeřky toho nedokázaly využít k bodovému zisku. Domácí trenér Radim Vlček obdržel ve čtvrtém setu napomínání žlutou kartou za kritiku rozhodčího, který podle něj správně neposuzoval „nečisté hraní“ šternberských na nahrávce.

č.: 45      dne: 24. 11. 2018        v hod.:19:00

Volejbal Přerov – TJ Sokol Šternberk 3:1 (25:9, 24:26, 25:16, 25:21)

Rozhodčí: Vachutka M., Slezák J.

Počet diváků: 190

Domácí: Person, Měrková, Svobodová, Shapaval, Zatloukalová, Vander Meer, libero Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Zajícová

Hosté: Ticháčková, Oborná, Kneiflová, Kotlabová, Ambrožová, Dias Godoi, libero Kaňková. Střídaly: Zemánková, Hanousková

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Měly jsme super začátek a získaly hladký set pro nás. V druhém jsme neproměnily setbol a vlastními chybami jsme soupeře rozehrály. Pak jsme to však dotáhly ke třem bodům. Hrály jsme jako tým a pomáhaly si navzájem. Pochvalu zaslouží zejména Ariana Person za to, jak zvládla svou nezvyklou roli na postu blokařky. Děkuji také divákům za úžasnou atmosféru.

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Jsme šťastní za důležité vítězství. Ustáli jsme ten tlak v prvním a třetím setu, i když nás znovu svírala nervozita. Udělali jsme 1-2 blbosti a pak jsme měli problém to zastavit. Bodově jsme se dotáhli na Olymp a před Frýdek-Místek. Teď se musíme dobře připravit na Ostravu. Vyzdvihnul bych dobrý výkon Person na bloku a málokdy vídanou sérii Měrkové na servisu v prvním setu. Zdobila nás bojovnost a obětavost. Teď je k tomu třeba přidat rozvahu a odvahu.“

Natálie Zemánková (nahrávačka TJ Sokol Šternberk): „Odehrály jsme celkem dobrý zápas, ale Přerov byl lepší. V druhém setu nám vyšla lépe koncovka, ale nedokázaly jsme na to navázat v dalším průběhu.“

Vladimír Sirvoň (trenér TJ Sokol Šternberk): „Měli jsme problém se rozběhnout v začátku každého setu a pak jsme spíše dotahovali. Na podání to bylo vyrovnané, soupeř měl vyšší blok, ale to má proti nám v extralize každý, takže se těžko prosazujeme. Soupeř hrál rychleji a lépe přihrával.“

Hned po startu zápasu si domácí celek vytvořil šestibodový náskok, ale ten se záhy ztenčil na polovinu. Za stavu 12:9 přišla na servis přerovská Měrková a set dopodávala. Připsala si při tom pět přímých bodů a jedno eso. Na setbol sestavily Přerovanky bodový blok.

Také v druhém dějství byly domácí volejbalistky pořád o krůček vepředu, když si udržovaly až do poloviny klidný dvou až tříbodový odstup. Následoval seriál nevynucených chyb a Šternberk srovnal na 13:13. Přerovanky znovu zabraly a vytvořily si pohodový náskok do koncovky - 21:17. Ztráta odvahy při zakončení je však nakonec připravila o zisk setu, přestože první setbol získaly ony. Šternberačky v závěru zaznamenaly přímý bod z podání a set zakončily esem na zadní čáru.

Třetí set ovládly v pohodě přerovské ženy. Stále měly bezpečné vedení a nepřipustily dramatický závěr. Proměnily sice až druhý setbol, protože ten první odmítla dobrým zakončením útočné akce Oborná. Velmi dobře hrající Měrková ho pak získala zdařilou ulívkou.

Udělení žluté karty domácímu kouči Vlčkovi za protesty proti verdiktům-neverdiktům prvního rozhodčího Vachutky (nelíbily se mu nahrávky Zemánkové – pozn. red.) za stavu 6:8 paradoxně pomohlo domácím. K výbornému výkonu se rozehrála Megan Van der Meer. Zásluhu na konečném vítězství lze připsat i krátkému střídání na nahrávce, kdy Zajícová na pár výměn nahradila Zatloukalovou. Na mečbol už unavené soupeřky zaútočily jen do sítě.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek