13.4.2018

Vstupenku do příštího ročníku extraligy si vybojovaly hráčky Českých Budějovic

Po prvním hracím víkendu baráže o extraligu žen dělilo českobudějovický VK ČEZ jediné vítězství od triumfu v celé sérii a případného postupu do nejvyšší české soutěže UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19. Českobudějovické volejbalistky si z Brna přivezly dva body po vítězstvích 0:3 a 1:3. Série se tak přesunula do Českých Budějovic a třetí vzájemný zápas byl na programu v pátek 13. dubna 2018.

č.: 3        dne: 13. 4. 2018      v hod.: 18:00

VK ČEZ České Budějovice – VK Fénix Brno 3:0 (25:15, 25:20, 25:15)

Rozhodčí: Dušek Petr, Sukup Vojtěch

Počet diváků: 300

Domácí: Marková, Kubíčková, Švejdová, Karvánková, Klimešová, Boušková Š., libero Slabová. Střídaly: Ungrová, Tomanová

Hosté: Kulhánková, Krejčířová, Beránková, Šnellyová, Kočvarová, Neterdová, libero Matoušková. Střídaly: Pospíšilová P, Pospíšilová A., Štrychová, Svobodová, Trávníčková

Jiřina Karvánková (kapitánka VK ČEZ České Budějovice): „Jsem potěšena zcela jednoznačným průběhem barážové série, kdy jsme soupeřkám povolily ve třech zápasech uhrát pouze jeden set. Chci vyzdvihnout bojovnost svých spoluhráček a poděkovat trenérům, bez kterých bychom takového úspěchu nedosáhly. Dnes se nám hrálo přímo skvěle před domácím publikem, které nás hnalo za vítězstvím.“

Milan Šimonek (trenér VK ČEZ České Budějovice): „Jsem rád, že jsme v domácím prostředí potvrdili naše výsledky z Brna, že jsme prakticky po celý zápas nepřipustili významnější komplikace a ukončili jsme dnes sérii třetím vítězstvím. Celkové hodnocení vyznívá pro nás příjemně, prohráli jsme ve třech zápasech pouze jeden set, takže chci hráčky pochválit za to, jak k baráži přistoupily a jak ji zvládly.

Veronika Šnellyová (kapitánka VK Fénix Brno): „Jsme zklamané, jsme smutné a vadí mi, že jsme nedokázaly ani jedno utkání vyhrát a tím celou sérii zdramatizovat. Blahopřeji Českým Budějovicím k postupu do extraligy, zaslouženě si ho vybojovaly.“

Zdeněk Janoušek (trenér VK Fénix Brno): „Prvně bych chtěl pogratulovat Budějovicím k postupu do extraligy, protože si ho zasloužily a v celé baráži byly lepším týmem. Hodnotí se to těžko, protože jsme z toho zklamaní. Na druhou stranu, pokud během celé sezóny prohráváme, neumíme vítězit. To si myslím, že bylo hlavním činitelem celé série. Domácí sice hráli první ligu, kterou již čtyřikrát vyhráli a za tu dobu se naučili vítězit, a to v té sérii rozhodlo.“

Na Českých Budějovicích bylo od začátku utkání patrné, že už dnes chtějí sérii rozhodnout. Tomu odpovídala i jejich hra, brněnský celek již od prvních minut utkání přehrávaly ve všech aspektech. Od počátku prvního setu se budějovické volejbalistky dostaly do vedení a při prvním technickém oddechovém čase bylo skóre pro domácí 8:3. Brno se marně snažilo náskok zmírnit, ten se však postupně zvětšoval a první set ovládly Budějovice 25:15.

I ve druhém setu se budějovické hráčky ujaly vedení, šňůru bodů pro domácí zastavil až za stavu 8:2 technický oddechový čas. Brnu se následně podařilo náskok snížit na rozdíl dvou bodů, kdy na světelné tabuli svítilo skóre 8:6. Poté Budějovice opět brněnskému týmu odskočily na rozdíl pěti bodů. Brněnský celek ale zaťal zuby a téměř dotáhl svého soupeře. Stav zápasu byl tou dobou 21:19. Budějovicím ale vyšla lépe koncovka a získaly tak druhý set na svoji stranu poměrem 25:20.

Na vítězné vlně se Budějovice vezly po celý třetí set, hra již byla kompletně v jejich režii. Tomu odpovídalo i skóre zápasu 11:5, 21:14. Za podpory domácího publika si Budějovice došly za pohodlným vítezstvím i ve třetím setu, když poslední bod pro svůj tým získala přímým bodem z podání Veronika Švejdová.

VK ČEZ České Budějovice si tak po čtyřech celkových prvenstvích v 1. lize žen připsal i vítězství v baráži o soutěž nejvyšší. Nyní už je jen na vedení klubu, zda děvčatům umožní v příští sezóně v extralize ukázat, že i dívčí volejbal má v Budějovicích své místo.

Autor: Ondřej Švejda