16.3.2023

Zápasy 33. kola uzavřely dlouhodobou část ženské UNIQA extraligy

Výsledky 33. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 podle předpokladů ještě zamíchaly konečným pořadím základní části na 4. – 6. místě. Díky vítězství v Prostějově poskočily na čtvrté místo brněnské Šelmy, pátá příčka patří po výhře nad Šternberkem pražskému Olympu, na šestou pozici nakonec spadly po prohře s Královým Polem olomoucké vysokoškolačky. Přerov promarnil proti Frýdku-Místku nespočet setbolů a tak se vítězství v posledním utkání sezóny nedočkal.

VK PROSTĚJOV – VK ŠELMY BRNO

Nevydařený závěr dlouhodobé části UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 završily prostějovské volejbalistky dalším klopýtnutím na vlastním hřišti Národního sportovního centra PV. Tentokrát nestačily v posledním 33. kole na brněnské Šelmy, jež hrály většinu ze čtyř vzájemných sad lépe a po právu si odvezly tříbodové vítězství. V 1. kole play off tak narazí na Olymp Praha, zatímco obhájkyně mistrovského titulu čeká Olomouc.

VK Prostějov – VK Šelmy Brno 1:3 (22:25, 15:25, 25:12, 17:25)

Rozhodčí: Grabovský Z., Horký P.

Počet diváků: 350

Domácí: Bajusz, Silva, Kvapilová, Trnková, J. Smolková, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: M. Smolková, Meidlová, Nováková, Nikolova

Hosté: Širůčková, Šmídová, Kyrychenko, Marková, Havlíčková, Kozubíková, libero Chevalierová. Střídaly: Šotkovská, Dubianska, Beránková, Podhrázká

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Škoda prvního setu, kdy jsme se s Brnem tahaly a vedly ještě 22:21, ale vůbec nezvládly koncovku hrubými chybami v komunikaci. Pak jsme se celkově sesypaly, praly se vším od přihrávky přes útok až po obranu. Vyzdvihnout můžu jen třetí set, kdy šla Verča Trnková na blok a ve změněné sestavě se náš výkon hodně zlepšil. Což se bohužel nepovedlo udržet déle, ve zbytku utkání šla naše hra a tím i hlavy zase dolů. Proto porážka.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „První dva sety jsme zkoušeli s Veronikou Trnkovou na účku, ale v dané sestavě nám hra moc nefungovala a málo jsme se prosazovali útokem. Přesto nebyla úvodní sada ještě tak špatná, nicméně při vedení v koncovce jsme nevyužili bodový míč a pak už to neotočili. Kromě třetího setu, který patřil jednoznačně nám, byl soupeř jistější jak v obraně, tak po útočné stránce. A zaslouženě zvítězil. My teď máme týden, abychom se co nejlépe připravili na play off.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „V Prostějově jsme odehrály výborný zápas. Hodně jsme si pomáhaly servisem, první set zvládly v koncovce, ve druhém i ve čtvrtém pak získaly větší náskok a tím pádem pak mohly hrát v klidu. Je skvělé, že teď už nastupujeme v plné sestavě s oběma posilami a našemu týmu to v současném složení klape. Řekla bych, že jakmile jsme dnes domácí dostaly víc pod tlak, tak byla znát naše převaha a soupeřkám jsme nedaly moc šanci.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Tohle je pro nás velmi cenná a důležitá výhra, která nás společně s minulým vítězstvím nad Ostravou může po předchozí sérii porážek zdravě nakopnout směrem do play off. Utkání jsme vybojovali, za což jsem moc rád. Většinu zápasu hrály holky velice dobře a bylo důležité, že se nenechaly rozhodit nevydařeným třetím setem. Pomohla střídání, tým se znovu chytil a dobře rozjeté střetnutí společně dotáhl do vítězného konce.“

Špatný začátek (1:5) Hanačky bleskově odčinily v jednom postavení, kdy Kateřina Kvapilová skvěle podávala a její parťačky neméně skvěle blokovaly. Šestibodová šňůra znamenala obrat na 7:5, vzápětí vedl domácí tým už 9:6. Potom se průběh zahajovací části vyrovnal, každý chvilku tahal pilku dost podle kvality servisu a přihrávky. Anna Širůčková takhle otočila z 13:9 na 13:14, neboť působila značné problémy na příjmu. Houpačka i pak pokračovala (14:16, 18:17, 19:20, 22:21) a závěr rozhodl další přihrávkový propad vékáčka - 22:25.

Na povedený finiš navázalo hostující družstvo i zkraje druhé periody, naopak Čadovy svěřenkyně se zle trápily. Extrémně často chybovaly jak na zmíněném příjmu, tak v ostatních činnostech a vůbec nezvládaly tlak Šelem. Ty dominovaly především razancí, k tomu byly mnohem jistější a rychle utekly na 2:12. Teprve pak se rozhozený prostějovský mančaft trochu srovnal, nenabíral ještě větší ztrátu, ale dlouho ani nedotahoval. Až od skóre 6:16 dokázal předvést lepší pasáže, celkově však stále tahal za výrazně kratší konec herního provazu - 15:25.

Téměř kompletně prostřídaná sestava VK nechytila ani úvod třetího dílu (1:3), leč potom polařskou bojovností vydřela několik dlouhých výměn a vrátila se do střetnutí. Zvrat na 6:3, následně 14:6 dal ženám v růžovomodrých dresech šanci zachránit mač zejména zásluhou pronikavého zvednutí obrany. Hrubky rázem přešly na stranu protivnic, jež úplně poztrácely předchozí lauf, komplexně pronikavý progres veškerých činností Soni Novákové a spol. naprosto změnil vývoj bitvy - 25:12.

Svou krizi ovšem Jihomoravanky hodily za hlavu, načež vydařeným vstupem do čtvrtého dějství znovu šly nahoru (1:5). Stačilo pár minut a hanácký soubor pod jejich zvýšeným náporem opět zcela vypadl z role, aby masivním výpadkem záhy nastřádal těžko řešitelné manko 3:12. Do stavu 7:16 to skutečně vypadalo na jasnou záležitost, avšak vzápětí domácí plejerky zabraly směrem k možnému poslání duelu do tiebreaku (11:16, 14:18). Aby jim soupeřky ve zbytku klání tuhle naději nemilosrdně vzaly - 17:25 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto Radek Váňa

TJ SOKOL ŠTERNBERK –  PVK OLYMP PRAHA

Rozjetý Olymp nedal domácím hráčkám Sokola šanci vzdorovat po celou dobu utkání a odváží si ze Šternberka po zásluze plný počet bodů.

TJ Sokol Šternberk – PVK Olymp Praha 0:3 (14:25, 19:25, 11:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Kubinec J.

Počet diváků: 75

Domácí: Piantkovska Yana, Přibylová Anna, Heilborn Calley, Kořínková Eliška, Látalová Nikola, Látalová Zuzana, libero Barbora Chaloupková. Střídaly: Denina Inna, Truksová Lucie

Hosté: Šmídová Nicole, Kalhousová Lucie, Gajdová Karolína, Brancuská Monika, Virtová Veronika, Šimáňová Pavlína, libera Dostálová Veronika, Pešková Veronika. Střídaly: Brichtová Michaela, Poloučková Karla

Barbora Chaloupková, (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Soupeřkám tam dnse spadlo úplně všechno, hrály výborně, bojovně a zaslouženě dnes získaly tři body. Chtěla bych dnes poděkovat fanouškům, kteří nás podporovali celou sezonu. Byli jste výborní a moc jste nám pomáhali. Přijďte příští sezonu a děkujeme.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Máme problém se zakončením útoku, v kombinaci a v lepší přihrávce. Je to trochu komplikace, o které víme celou sezonu a dneska jsme se s tímto opět potýkali, soupeři jsme umožnili hrát jejich hru. Gratuluji vítězkám a přeji hodně štěstí v play off.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dnešní zápas se nám velmi povedl, my jsme si jely pro výhru za tři body, protože ještě dneska se vlastně rozhoduje o tom, kolikáté skončíme v tabulce.  Proto jsme dneska chtěly ve Šternberku zamakat. Věděly jsme, že to bude těžký zápas, protože jsme se Šternberkem hrály dvakrát tie-break v této sezóně. Měly jsme z toho určitě respekt. Dneska jsme to zvládly úplně přepychově za tři body na 3:0 a je to paráda, takhle jsem si to představovala.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme spokojení především s vítězstvím za tři body v poměru 3:0, protože jsme byli jeden z týmů, na kterém Šternberk v průběhu sezóny body získával, z těch dvou pětisetových utkání. Toto vítězství nás neustále drží v naději i na čtvrté místo v tabulce. Čekáme, jak dopadnou další dnešní utkání Prostějov-Šelmy a Olomouc-Královo Pole, protože máme naději být až čtvrtí.“

V prvním setu se dostal od začátku svou útočnou hrou do vedení Olymp. Trenér domácích si vzal oddechový čas poprvé za stavu 4:9 a podruhé za stavu 6:15. Ale vzdorovat útokům především Brancuské a Šimáňové se domácím nedařilo, na podání byla úspěšná Virtová. Set skončil 14:25, po celou dobu sady kontrolovaly hru soupeřky z Olympu.

Druhá sada začala lépe pro domácí Sokol, v útoku se dařilo sestrám Látalovým i Heilborn. Vedení si domácí hráčky udržovaly do stavu 10:10. Pak se opět dostala na síť Brancuská a Olymp šel do vedení. Nepomohly ani oddechové časy domácích za stavu 14:17 a 14:19, ani střídání za stavu 15:19 a tento nejvyrovnanější set získaly hráčky Olympu 19:25.

Třetí sada začal úspěšným podáním Kalhousové (1:5). Náskok narůstal především úspěšnou útočnou hrou i kvalitními bloky, domácím nepomohly oddechové časy za stavu 6:14 ani 6:17.  Olymp tak směřoval k vítězství v setu 11:25 a celého utkání 0:3.

Autor: Libor Svoboda

VK UP OLOMOUC - VK KRÁLOVO POLE

Dlouhodobou část extraligy zakončily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc domácím zápasem jejího 33. kola proti brněnskému Královu Poli. V pohledném a dramatickém utkání měl nakonec o něco více navrch hostující tým, který si díky výhře 3:1 udržel druhou příčku před play-off, v němž narazí na Ostravu. Vysokoškolačky spadly na šesté místo a čeká je Prostějov.

VK UP Olomouc - VK Královo Pole 1:3 (21:25, 25:14, 18:25, 23:25)

Rozhodčí: Ostranský T.,Olt J.

Počet diváků: 300

Domácí: Šepeĺová, Mostsitska, Rajlić, Herdová, Kneiflová, Galvão, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Tinklová, Borovcová, Đapić

Hosté: Kuníková, Hrušecká, Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Stojković, Kamasová, Rožnovjaková, Pelikánová

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Po nevydařeném prvním setu jsme zapnuly na sto procent, vyrovnaly a pak už to byl pěkný zápas. Bohužel jsme neuspěly v koncovkách. Ve čtvrtém setu si hosté pomohli střídáním na servisu, my jsme se nedokázaly dostat z jednoho postavení, a to byl asi rozhodující moment.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Do zápasu jsme vstoupili hodně nervózně, protože si všichni uvědomovali, co je ve hře. Podle toho to také ze začátku vypadalo, byla tam spousta chyb, bloků v síti a zkažených servisů. V koncovce jsme se z tohoto stavu dostali a potvrdili to ve druhé sadě, v níž celý tým perfektně plnil pokyny. Pro mě je nepochopitelný začátek třetího setu, kdy nikdo z našeho družstva nebyl ve hře a celá šestka byla zralá na vystřídání. Čtvrtou část jsme i přes konečnou prohru měli paradoxně téměř celou pod kontrolou až na jednu rotaci, ve které jsme dostali pět bodů,

a Brno už si pak závěr zkušeně pohlídalo. Prohráli jsme, soupeři gratuluji k vítězství a jako pozitivum před play-off beru to, že jsme si dokázali, že umíme hrát vyrovnaně i se silnými soupeři.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Pro diváky skvělý zápas, v němž jsme měly velkou motivaci uspět my i domácí hráčky. Z naší strany tam byly velké výkyvy na přihrávce i v útoku, ale nakonec jsme se semkly a dotáhly to do vítězného konce. Byla tu krásná divácká kulisa, užily jsme si to.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „V Olomouci se nehraje na krásu, ale na vítězství. Pro nás to dnes bylo obrovsky náročné, protože domácí tým hrál neskutečně dobře na síti i v poli. O výsledku rozhodly maličkosti.“

Začátek zápasu patřil hostujícímu týmu z Brna, který si při servisu Bukovské vybudoval šestibodový náskok (3:4, 3:9) a vedení si držel i nadále (4:10, 8:12). Univerzita se sice několikrát dostala až na dostřel jediného bodu (11:12, 15:16), před koncovkou ale znovu výrazněji ztrácela (15:19, 17:22) a nakonec prohrála 21:25.

V úvodu druhého dějství si oba týmy vyměnily bodové pozdravy (4:1, 4:4), poté se ztrátovalo až do stavu 7:7, kdy se znovu jako první vrhly do útoku domácí volejbalistky a po servisech nahrávačky Galvão vedly 12:7. Hanačky se viditelně uklidnily a s velkou chutí začaly navyšovat svůj náskok (16:9). Pohromu Brna dokonala domácí Kneiflová, která se za stavu 20:14 postavila na podání a vydržela tam až do konečného výsledku 25:14 a vyrovnání na 1:1.

Jenže vysoká výhra měla na tým VK UP jakýkoliv jiný než kýžený povzbuzující účinek. Ve třetí části to bylo z pohledu domácích brzy 3:7 a pak už to šlo rychle - 6:12, 7:15, 8:17. Ještě jednou mohla Olomouci pomoct servírující Kneiflová (13:21, 18:21), jenže následující čtyři výměny patřily Královu Poli a s nimi i celý set - 18:25 a 1:2.

Vysokoškolačky v duelu nutně potřebovaly bodovat, aby pro play-off udržely čtvrté místo a výhodu prvního čtvrtfinálového zápasu v domácím prostředí, a ve čtvrté sadě se do protivníka zakously (6:2, 8:3). Nápor Olomouce až na drobné výpadky (10:5, 10:8) nepolevoval (18:13), a to až do stavu 20:15, po němž se na podání dostala hostující nahrávačka Borrero a s její výraznou pomocí brněnský tým otočil na 20:21. Koncovka se změnila v přetahovanou o každý bod, k mečbolu se nakonec propracovalo Královo Pole (23:24), které jej hned dokázalo proměnit a po výsledku 23:25 se radovalo z celkové výhry 3:1.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VOLEJBAL PŘEROV

V dnešním posledním kole základní části extraligy žen přivítal celek Frýdku-Místku hosty z Přerova. O osudech obou týmu už bylo před tímto utkání rozhodnuto. Domácí Sokolky nastoupí v prvním kole play-off proti Liberci, soupeři z Přerova končí sezóna. V dnešním utkání tedy šlo jen o to, kdo si konec základní části zpříjemní vítězstvím.

TJ Sokol Frýdek-Místek – Volejbal Přerov 3:1 (30:28, 29:27, 18:25, 26:24)

Rozhodčí: Trumpeš D., Peloušek J.

Počet diváků: 100

Domácí: Dvořáčková, Petrová, Krejčí, Shumeiko, Livingston, Strušková, libera Teperová, Šrámková. Střídaly: Mello, Zajícová

Hosté: Oborná, McClellan, Zatloukalová, Hůsková, Dlouhá, Kovačić, libero Kulová. Střídaly: Martincová, Horská

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Dneska hodně vyrovnaný zápas, kdy jsme zvládly koncovky setu. Jsem ráda za výhru před play-off.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Tři vyhrané koncovky před play-off jsou povzbuzení. Pochvala naší nahrávačce.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Poslední zápas sezóny…, předvedly jsme dobrý výkon, bohužel jsme nezvládly koncovky. Cením, že se do hry vrátily emoce, škoda. Užijeme volno a jdeme se připravovat do další sezóny. Gratuluji Frýdku k výhře.“

Jan Moravčík (trenér Volejbal Přerov): „Dobrý bojovný výkon, škoda koncovek a spoustu neproměněných setbolů, kde jsme se chvílemi poráželi vlastními chybami. Nicméně, chtěl bych holky za dnešní výkon pochválit.“

V prvním setu začaly lépe Zubřice z Přerova. Ujaly se vedení 13:7, ale Sokolky dotáhly na 17:17. V závěru setu Přerov nevyužil čtyři setboly, domácím pak k vítězství 30:28 stačily dva.

Ve druhém setu měli diváci možnost vidět další vyrovnaný průběh utkání, kde měl opět Přerov tři setboly, které si nezvládl uhrát, a set pro sebe získal domácí tým 29:27.

Třetí set měl vyrovnaný průběh pouze do stavu 14:14, poté Přerov odskočil na 20:15, set dotáhl do vítězného konce a snížil stav na 2:1.

Ve čtvrtém setu měly lehce navrch Sokolky, které vedly 14:10. Hostující Přerov však měl v koncovce více ze hry, vedl 21:18, 23:20, 24:21, ale přehlídka neproměněných setbolů pokračovala. Koncovku odpodávala smečařka Petrová a domácí Frýdek-Místek získal nakonec i tento set 26:24.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička