11.11.2023

Ze souboje lídrů extraligy žen vyšly vítězně volejbalistky Dukly Liberec

Šlágrem 8. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2023/24 byl bezesporu zápas mezi vedoucím Prostějovem a druhou Duklou Liberec. Možná pro někoho překvapivě z tohoto utkání vyšly lépe hráčky liberecké Dukly, i když o svém vítězství musely rozhodnout nejtěsnějším rozdílem až v pátém setu. Další neúspěch si připsala Šantovka Olomouc, která nestačila na své tréninkové partnerky ze Šternberku, které si tak připsaly první sezónní výhru. Kvalitní výkony potvrdily hráčky pražského Olymp v utkání s Frýdkem-Místek a také brněnské Šelmy, které v tomto kole „vyloupily“ Přerov. Dramatické pětisetové utkání bylo k vidění na palubovce volejbalistek Králova Pole, odkud nakonec šťastnější odjížděla Ostrava.

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC

Tak tohle byl souboj hodný zápasu mezi dvěma aktuálně nejlepšími celky extraligy žen ČR 2023/24. Strhující řežbě prostějovských a libereckých volejbalistek nechybělo opravdu nic, včetně vydatného kvanta špičkové a pro příznivce hodně líbivé hry. Zvítězit ale mohl pouze jeden, což nakonec byla Dukla, nejtěsnějším možným výsledkem.

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 2:3 (25:16, 21:25, 24:26, 25:16, 13:15)

Rozhodčí: Hladišová M., Slezák J.

Počet diváků: 420

Domácí: Cholet, Trnková, Šunderlíková, Faltínová, Löff, Bajusz, libero Pállová. Střídaly: Meidlová, M. Smolková, Abendroth, J. Smolková

Hosté: Robins-Hardy, Šulcová, K. Kvapilová, N. Kvapilová, Herdová, Vyklická, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Formánková, Pragerová, Frankevych, Mello

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Byl to velký boj, bohužel jsme ho nedotáhly do vítězného konce. Určitě však nevěšíme hlavy. Pro diváky šlo o hodně zajímavé utkání, škoda těsné porážky. No nic, musíme se poučit z vlastních chyb, protože si myslím, že zápas nakonec rozhodly právě naše chyby. Jedeme dál.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Mrzí mě, že nemůžu svým hráčkám pogratulovat k vítězství. Byl to napínavý zápas jako na houpačce, a nakonec musím poblahopřát soupeři, který dnes měl Nikolu Kvapilovou. Ta v rozhodujících momentech hrála geniální údery a lámala bodový stav na stranu Dukly ve všech třech setech, které jsme těsně ztratili. Myslím, že jsme byli na Liberec dobře připravení, ale nedokázali ho víc zatlačit servisem. Což takový problém nebyl, spíš něco jiného. Když jsme mohli a měli, tak jsme to neudělali.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Rozhodně jsem moc ráda za vítězství, i když v tiebreaku. Byl to nádherný zápas nahoru dolů u obou týmů a mám velkou radost za naše družstvo, že to takhle zvládlo. Včetně těžkých i těsných koncovek. Gratuluju svému týmu k výhře a soupeři děkuju za výborné utkání, hrál se opravdu krásný volejbal.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že hlavně v prvních dvou setech to byl hodně kvalitní volejbal. Potom už se hrálo víc v delších úsecích, kdy někdo vždy dostal několik bodů za sebou. My jsme celý zápas hráli výborně v obraně i na přihrávce, a ve vítězných setech jsme k tomu přidali také útok, zatímco ve dvou prohraných setech jsme se útočně trápili. V každém případě pro nás super výsledek, v Prostějově se nikdy snadno nevyhrává. Holkám patří velké poděkování.“

Hanačky měly výborný nástup. Minimálně kazily, dobře bránily a dostávaly soupeřky pod tlak podáním i útokem, což vedlo k vybudování náskoku 6:2. Když pak Severočešky dotáhly (7:5), domácí tým hned ještě víc utáhl šrouby a precizně komplexním výkonem utekl až na rozdíl osmi bodů, který bez jakýchkoliv problémů udržel - 25:16.

Na svou výraznou převahu prostějovské hráčky navázaly i zkraje druhé části (3:0), následně Dukla jejich ofenzivu přibrzdila, poměr sil na palubovce se vyrovnal (8:7). Obě družstva skvěle bránila v poli, fanoušky zaplněné hlediště se bavilo spoustou krásných dlouhých výměn. Vékáčko přitom převzalo větší chybovost a sérií čtyř inkasovaných bodů za sebou poprvé během střetnutí prohrávalo (10:7 - 10:11). Zlepšený Liberec postupně získával stále citelnější náskok, až spolehlivě srovnal setový poměr - 21:25.

Kolektiv zpod Ještědu táhla skvěle zakončující Nikola Kvapilová, ovšem ženám VK se na začátku třetího dějství povedlo rozhodit jeho do té doby precizně fungující přihrávku (0:1 - 4:1). Matušovovy svěřenkyně si dost pomáhaly pevnými bloky, ale ofenzivní úspěšnost jim poněkud klesala. Proto Gálíkův soubor manko záhy zlikvidoval (7:7). Potom však účinně zaservírovala Simona Bajusz, společně s parťačkami se znovu chytily a šňůrou pěti výměn v řadě se utrhly na 12:7. Nicméně protivnice okamžitě kontrovaly (13:13), drama pokračovalo. Rozseknula ji teprve úplná koncovka - 24:26.

Úroveň atraktivního mače neklesala ani ve čtvrté periodě, kde domácí mančaft postupně nabíral silnější dech (4:5 - 8:6), leč nezdolné dámy ve žlutých dresech okolo vynikající N. Kvapilové pořád maximálně vzdorovaly (8:8), jako by jim nešlo víc odskočit. Vyšlo to až soustředěným náporem při podání střídající Josefíny Smolkové, kdy celá hanácká družina vystupňovala výkon do super otáček, a trhák z 13:12 na 21:14 odpor sokyň přece jen zlomil - 25:16.

Rozhodoval tedy tiebreak, v němž strhující bitva gradovala. Prostějovanky se rychle trhly na 4:1, načež většinu náskoku stejně rychle ztratily (4:3). Uprostřed soudné sady navíc opakovaně zaváhaly a pohotová severočeská ekipa otočila ze 7:5 na 7:9. Tohle ji definitivně posadilo na koně a vypadalo se, že z něj už nesleze. Chyba lávky, hostitelky velkým vzepětím srovnaly z 9:13 na 13:13, pak ale po obrovském boji stejně o fous padly - 13:15 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Extraliga volejbalu žen svedla v 8. kole za soupeře do derby duelu VK Šantovka Olomouc UP a Sokol Šternberk. Olomouci se v posledních kolech nedařilo, Šternberk zase čekal na první výhru. Do vedení šla Olomouc, ale Šternberk bojovnou hrou zápas otočil a vyhrál překvapivě 3:1.

VK Šantovka Olomouc UP – TJ Sokol Šternberk 1:3 (25:14, 24:26, 19:25, 24:26)

Rozhodčí: Otl J., Koutník P.

Počet diváků: 200

Domácí: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Šotkovská, Nečasová, libero Chaloupková.

Hosté: Cohen, Přibylová, Deptuch, Laskowska, Kloda, Weidenthalerová, libero Vyjídáková. Střídala: Kurerova

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Dnes rozhodla bojovnost Šternberka. My jsme s holkama v rozhodujících chvílích šetřily míče a selhaly jsme v útoku. Nedodržely jsme obranu, kterou jsme chtěly hrát. Nehrály jsme agresivně a vymýšlely jsme blbosti. Nevím, proč jsme ve druhém setu přestaly hrát agresivně, útočily jsme alibisticky, toto se nemůže stávat.

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „První set byl jasně pro nás, naskočili jsme na Šternberk, plnili jsme vše a jasně jsme ho vyhráli. Ale Šternberk je velice houževnatý tým a opět to prokázal. Nasadil do hry srdce, neskutečně bránil. My jsme neskládali bodovky a to rozhodlo. Šternberk po špičkovém výkonu zaslouženě vyhrál.“

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Každý zápas začínáme zbytečně nervózně, většinou prohráváme 0:7 či 0:8. Pro nás je pak důležité si to říct, uklidnit se a začít hrát naši hru. Pak to začalo jít neskutečně. Asi jsme Olomouc dnes překvapily bojovností a dodržovaly jsme taktiku, to zřejmě rozhodlo.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): „Čekal jsme těžký zápas. Po prvním setu jsem nevěřil, že to dokážeme otočit, protože už proti Olympu či Ostravě jsme si taky vybrali špatný set a už jsme se do toho nedostali. Kdyby Olomouc udržela rychlost v kombinaci a nahrávkách, tak jsme si neškrtli, ale naštěstí pro nás měla pár nevynucených chyb navíc a nám se dařilo srovnávat a dostat se do zápasu. Máme menší smečařky, takže nám vyhovuje hrát timebally, zpomalit nahrávku. To se nám dařilo, vytloukali jsme bloky, zlepšili jsme servis. Holky musím pochválit také za hru v poli.“

Domácí celek nastoupil v základní sestavě s uzdravenou blokařkou Nečasovou a Šotkovskou místo Farské. Úvod vyšel lépe domácím hráčkám při podáních Shevkenek a Fedchuk vedly 6:1 a trenér hostí si vzal time-out. Olomouc ale nadále držela náskok, když se v útoku dařilo Nowak a na podání Artyshuk. Po bloku Nečasové vedla Šantovka už 11:3. Šternberk zkusil vyměnit nahrávačky, ale ani Kazaška Kurerova už první set nezvrátila. Olomouc získala set po vítězství 25:14.

Druhý set začal vyrovnaněji. Za stavu 3:3 šel do vedení domácí celek a při podání Nečasové to bylo 7:5. Po smeči Fedchuk už vedla Olomouc o čtyři body. Sokol se ale tentokrát držel v setu. Při podání kapitánky Weidenthalerové snížil na 12:14 a při servisu Cohen šel Šternberk do vedení 17:16. Set šel do dramatického závěru. Za stavu 23:23 podávala Nečasová, ale setbol zařídil šternberský blok. První Olomouc odvrátila, ale po dvou bodech Kurerove Sokol Šternberk srovnal stav setů.

Sebevědomí z vítězství v druhém setu si Sokol přenesl do začátku třetího a šel do vedení 5:3. Olomouc otočila na 9:7. Ale při servisu Klody vedl zase hostující celek 13:10 a po nepřesnostech na olomoucké straně už to bylo 17:13 pro Sokol. Šternberskou hru držely bojovné Polky, po smeči Klody a bloku Laskowske svítilo skóre 16:21 z pohledu domácích. Smeč po lajně kapitánky Weidenthalerové přinesl setbol za stavu 24:18. Cohen získala se štěstím kýžený bod a Sokol vedl v Olomouci 2:1.

Čtvrtá část začala vyrovnaně. Po bloku Nečasové vedla Šantovka 5:4, po útoku Šotkovské to bylo 11:11. Anna Šotkovská držela v této fázi olomoucký útok. Domácí celek vedl 16:14, ale přišly ostré servisy Weidenthalerová, dva přímé body z podání a stav byl 17:17. Po smeči Laskowske a esu Cohen vedl Šternberk 21:18. A opět tu byl napínavý konec setu. Za stavu 22:23 Šotkovská minula. Domácí Šantovka sice ještě odvrátila dva mečboly, ale třetí už Kurerova proměnila a Sokol vyhrál 26:24 a 3:1.

Autor: Radek Heloňa

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Olymp vstoupil do tohoto utkání po pohárové porážce s Nantes 0:3, hostující celek z Frýdku-Místku přijel do metropole se sérií pěti extraligových porážek, které chtěl v Praze ukončit. Postavení v tabulce ale favorizovalo domácí celek.

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (21:25, 25:16, 25:18, 25:11)

Rozhodčí: Vachutka M., Lenert A., Renčín K.

Počet diváků: 150

Domácí: Šmídová, Hodanová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Brichtová, Doudová, Vlčková

Hosté: Petrová, Krejčí, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Dvořáčková, libero Šrámková.

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Myslím, že do zápasu jsme nevstoupily nejlépe, možná jsme myslely, že to půjde vzhledem k počtu hráček Frýdku samo. Frýdek zaslouženě vyhrál první set. My jsme si pomohly servisem v polovině druhého setu. V tuto chvíli byla na servisu Evča, její úspěšná série určila nakonec celý ráz utkání. Od tohoto okamžiku jsme byly lepším týmem a zaslouženě jsme zvítězily. “

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Jsem spokojen, že jsme vyhráli za tři body, protože nyní se utváří pořadí v tabulce extraligy a téměř každý domácí zápas jsme povinováni vyhrát za tři body. Jinak souhlasím se vším, co tady bylo řečeno. My máme náročný program, každý týden hrajeme dva zápasy, holky jsou logicky unavené, proto jsme měli pomalejší rozjezd. Monča hraje jeden zápas excelentně, ve druhém se jí daří méně. Postupně jsme se lepšili i ve hře v poli – díky oběma Veronikám. Obrat dnes zařídila nejlepší hráčka utkání Eva Hodanová s devatenácti body a úctyhodným počtem servisů (37-5 es). Závěr zápasu už byl v naší režii a výkon byl podobný zápasu proti Dukle. V pondělí letíme do Francie k odvetnému zápasu Challenge Cupu.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek):„Dnes jsme přijely ve velmi úzkém kádru, takže se od nás moc neočekávalo, ale myslím, že jsme do zápasu šly naplno a Olymp jsme zaskočily. Od druhého setu nás však Hodanová dostala na přihrávce a z toho jsme se nedokázaly oklepat a pak už jsme se vezly.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek):„Byl to zápas dvou poločasů. Zprvu jsme byly lepším týmem, dobře jsme fungovaly na obraně. Pak jsme se zasekly na přihrávce a byl vidět obrovský rozdíl v práci liber.“

První set začíná Olymp nedůrazně na útoku, což vede za stavu 0:5 trenéra domácích k prvnímu timeoutu. Olymp zahajuje stíhací jízdu. Frýdek ale rychle ztrátuje a díky téměř bezchybné hře se ujímá vedení 13:7. Za stavu 16:9 pro Frýdek je tak trenér domácích přinucen k druhému timeoutu. Tým Frýdku po třech úspěšných rozehrách pro Olymp bere time. Olymp stahuje na 17:21. Vzápětí však Frýdek okamžitě ztrátuje a udržuje dostatečný náskok, který vede k ukončení první sady za stavu 21:25.

Druhý set začíná lépe pro domácí tým, který se při podání Hodanové dostává do vedení 3:0. Olymp po skvělém zásahu Dostálové v poli navyšuje vedení na 7:2 a nutí tak trenérku hostů k prvnímu timeoutu. Sokol stahuje díky úspěšnému jednobloku Agbollosou na 12:10 a tak trenér domácích volí dvojstřídání, díky kterému se ujímá vedení 19:15. Tento náskok si Olymp při podání Hodanové už nenechá vzít a vítězí jednoznačně 25:16.

Třetí set začínají lépe hostující hráčky, které se rychle ujímají vedení 6:3. Díky čtyřbodové šňůře Brancuské a bojovné olympské obraně srovnávají domácí na 12:12. Průběh setu se přelívá ze strany na stranu až do stavu 19:17, kdy na podání přichází Hodanová a vede svůj tým do koncovky. Hostující Sokol dokázal otočit až za stavu 23:18. Tento náskok si Olymp už nenechal vzít a po chybě hostující nahrávačky se ujímá vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrtém setu navazuje Hodanová na úspěšnou sérii z konce třetího sady a hned na začátku dává tři esa přímo z podání. Rázem Olymp vede 5:0. Díky chytré ulívce Virtové a důraznému bloku Žákové vede Olymp dokonce 8:0, kdy tým hostů dává svůj první bod čtvrté sady a vydává se na stíhací jízdu. Tuto jízdu však hned vzápětí zastavuje Bracuská , která přidává další přímé body z podání. V průběhu setu domácí dominují ve všech herních činnostech, nejvíce je ale zdobí bojovná obrana, díky které se dostávají do vedení 17:5. Koncovka čtvrtého setu je už jen kosmetickou záležitostí pro domácí Olymp, který bere za stavu 25:11 konečné vítězství 3:1 na sety.

Autor: Jakub Zeman

VOLEJBAL PŘEROV – VK ŠELMY BRNO

V 8. kole extraligy žen proti sobě nastoupila družstva Volejbalu Přerov a Šelem Brno. V prvním setu si přerovské hráčky vytvořily náskok, který bohužel neudržely a prohrály první set. Výsledek tohoto setu se odrazil na vývoji zbytku utkání, kde Přerov nenašel recept na hru Brna a prohrál 0:3.

Volejbal Přerov – VK Šelmy Brno 0:3 (23:25, 14:25, 16:25)

Rozhodčí: Ištvanech Marián, Novák Miroslav

Počet diváků: 400

Domácí: Lazárková, McClellan, Zatloukalová, Vajdová, Kohoutová, Tinklová, libero Kulová. Střídaly: Kovačič, Oujezdská, Hůsková, Martincová

Hosté: Šmídová, Janečková, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová.

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Dobře rozjetý zápas, vedeme o pět bodů a neumíme uhrávat koncovky. Pak už to byl náš zmar a udělaly si z nás trhací kalendář. Mrzí mě to hlavně vůči lidem, kteří nám stále chodí fandit.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluju Šelmám k vítězství. Bohužel… Pokud s týmem, který je v první trojce extraligy a vyhrává zápasy v evropských pohárech a my s ním vedeme v prvním setu 22:17 a 23:19 a nedohrajeme si to, tak pak nás tento tým ztrestá a nás to naopak sráží. Můžeme hrát s kýmkoli a bohužel s kýmkoli prohrát. Nestačí nám ani velký bodový polštář a je to k zamyšlení, ať jsou to v koncovkách mladé hráčky, ať jsou to v koncovkách starší hráčky, my se potom začneme bát, začneme vymýšlet, hrát něco jiného.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Myslím, že rozhodující byl první set, kde jsme ustály koncovku, to rozhodlo o průběhu celého zápasu. Jsem ráda, že jsme ji vyhrály. Další dva sety už byly zcela v naší režii.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Krásná bouřlivá atmosféra. Věděli jsme, kde budeme hrát, tak jsme se na to trošku připravili, abychom nepodlehli atmosféře. V prvním setu jsme se opět hledali, ale v druhém a třetím setu jsme dominovali ve všech herních činnostech.“

Úvod zápasu se lépe povedl domácímu týmu, který se ujal vedení díky tlaku na útoku a na bloku 11:5. Poté následovala série chyb a stav se rychle vyrovnal na 11:11. Pak si Přerov opět vytvořil až čtyřbodový náskok, který udržel až do koncovky setu. Díky sérii podání Janečkové Šelmy náskok stáhly až na jediný bod. Závěr setu ale patřil Šelmám, které zvítězily v prvním setu nejtěsnějším rozdílem 25:23.

V druhém setu díky tlaku na podání šlo Brno do vedení. I po prostřídání Přerov nenašel recept na hru Brna a rychle prohrál 14:25.

Začátek třetího setu byl vyrovnaný až do stavu 9:9. Pak Přerov svými chybami dopustil odskočení Brna. V závěru pak přerovské hráčky náskok začaly stahovat úspěšným útokem a blokem, ale ten si Brno pohlídalo a zvítězilo ve třetím setu 25:16 a celkově 3:0 na sety.

Autor: Jan Licek, foto J. Pořízek

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

V osmém kole extraligy přivítalo Královo Pole na své palubovce Ostravu. Oba týmy do zápasu vstoupily při chuti a fanoušci si tak užívali od začátku zápas plný zvratů. V prvních dvou setech dokázaly domácí hráčky pokaždé smazat velmi nadějné vedení Ostravy, a i když první sadu hostující ještě vybojovaly pro sebe, v druhém dějství se KáPéčku parádní obrat podařil a hodně ho nakopl. Po třetím setu, který byl jednoznačnou záležitostí domácích, se ale strhla bitva jako hrom. Ostrava v dramatické čtvrté sadě odvrátila tři mečboly a zápas nakonec posunula do rozhodujícího tie-breaku. Souboj pokračoval až do úplného závěru, který patřil hostujícím. Po nejtěsnější výhře nakonec radost zavládla v ostravském týmu.

VK Královo Pole – TJ Ostrava 2:3 (22:25, 26:24, 25:10, 25:27, 13:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Dmejchal M.

Počet diváků: 280

Domácí: Jelínková, Kormendyová, Kuníková, Pavlíková, Hrušecká, Pelikánová, libero Šmardová. Střídala: Prchalová

Hosté: Chládková, Skřivanová, Jasečková, Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, libera Slavíková, Tobiášová.  Střídaly: Jedličková, Mikelová, Kašparová, Látalová, Bauerová

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „První set se nám ještě dotáhnout nepovedlo, proto jsem moc ráda, že se to podařilo ve druhé sadě. Je velká škoda čtvrtého setu, kdy jsme měly slibný náskok a soupeřky jsme tlačily, ale bohužel jsme ho nedohrály. Mrzí nás výsledek, ale hrál se velmi bojovný volejbal a myslím, že si to všichni v hale dnes užili až do konce.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Ostravě, některé pasáže jsme zvládli výborně, ale za stavu 16:12 ve čtvrtém setu jsme měli utkání dotáhnout k výhře za tři body. Pohrdli jsme tím, což se nám bohužel v koncovkách stává. Hodně to bolí.”

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Byl to velmi emotivní zápas od obou týmů. Vůbec nemuselo dojít na tie-break, kdybychom v koncovce druhého setu byly důraznější ve všech činnostech. Na kdyby se ale nehraje. Dnes určitě roli sehráli i rozhodčí, ale nechceme se na ně vymlouvat. Byly to nervy, ale dva body jsou doma.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme úplně nepochopitelně ztratili druhý set. Průběh třetí sady byl děsivý, ale pak jsme se excelentně dokázali vrátit do zápasu. Jsem rád, že jsme vyhráli. Dnešní utkání je velkou zkušeností jak pro mladé, tak pro naše starší hráčky.“

V úvodním setu Ostrava otočila mírný náskok domácích 3:1 na 5:9 a donutila Erika Nezhodu k time outu. I po něm na hřišti dominovaly hostující a Královu Poli odskočily až na 10:17. Brno ale bodový rozdíl dokázalo smazat – o přesný servis se totiž opřela Denisa Pavlíková, soupeřky při své sérii zaskočila dvěma esy a se svým týmem srovnala na 18:18. Sada tak zamířila do napínavé koncovky, za stavu 22:22 však KP chybovalo na podání a Ostrava už si pak závěr setu pohlídala (22:25).

Druhé dějství měly od stavu 4:4 v rukou ostravské volejbalistky (4:8). Královo Pole soupeřky zbrzdilo až po svém druhém oddechovém čase (9:14), a tak pro time out sáhl i Zdeněk Pommer (12:16). Jeho hráčkám to pomohlo a při vstupu do koncovky to vypadalo, že si Ostrava kráčí pro vedení 0:2 na sety (13:20). Domácí se ale soupeřkám začaly přibližovat a stav byl po úspěšném brněnském bloku 19:21. V ostravském dresu se ale vzápětí dvakrát blýskla v útoku kapitánka Sandra Skřivanová a svému týmu pomohla ke třem setbolům (21:24). KP však trpělivě mazalo jeden bod za druhým a po dvojbloku Kuníkové s Kormendyovou a následné smeči Denisy Pavlíkové srovnalo na 24:24. Ostrava už se na odpověď nezmohla, a tak si domácí připsaly na svoje konto i další dva body – a celý druhý set (26:24).

Domácí to nakoplo, při servisu Kataríny Kormendyové se na začátku třetího dějství ujaly vedení 5:1 a Ostrava zastavila hru. Kormendyová i poté zářila na servisu a přímým bodem z podání navýšila na 7:1. Hostující bodovou smršť Brna ukončily vydařeným útokem až za stavu 9:2. KP ale i poté pokračovalo v razantní hře, a tak si Zdeněk Pommer vzal za stavu 12:3 druhý oddechový čas. Ostrava však byla dál bezradná a s rozjetým Brnem si dlouho nevěděla rady (18:5). I Erik Nezhoda pak sice čerpal time out, po třech ostravských bodech při podání Kláry Mikelové (18:8), ze strany hostujícího týmu to ale bylo vše, co v setu předvedl. Královo Pole tak ovládlo sadu poměrem 25:10.

Úvod čtvrté sady byl srovnaný (4:4) a oba týmy i poté bojovaly o každý míč. Neskutečně dlouhou výměnu za stavu 8:8 vybojovalo domácí Královo Pole a poté se Ostravě postupně dokázalo vzdálit na 16:12. Ostrava však při servisu kapitánky Sandry Skřivanové náskok smazala (16:16), a i když si Erik Nezhoda vzal time out, Skřivanovou nezbrzdil, protože vzápětí přidala dvě esa (16:18). Souboj pokračoval a při vstupu do koncovky byl stav znovu srovnaný (20:20). Ostrava sice pak dvakrát bodovala (20:22), po esu Kataríny Kormendyové byl však stav znovu příznivější pro její tým (23:22) a i následující výměna patřila KáPéčku (24:22). Ostrava však oba mečboly odvrátila a hala bouřila. KP pak mělo k dobru ještě jeden mečbol, ani ten však neproměnilo, a tak to nakonec byly ostravské volejbalistky, kdo dotáhl dramatický set do vítězného konce (25:27).

Zkrácenou hru odstartovaly lépe hostující volejbalistky (1:4), přesným servisem je ale pak znovu potrápila Katarína Kormendyová (4:4). Následné vedení Ostravy 4:6 Brno rychle smazalo a skóre otočilo na 9:6. Svěřenkyně Zdeňka Pommera bojovaly dál a stav vyzníval znovu lépe pro ně (10:12). V obrovské bitvě si na mečbol nakonec sáhla Ostrava (13:14) a po následném brněnském autu i na konečnou výhru 13:15. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášená Denisa Pavlíková.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Ryšavý