28.2.2018

Juniorky zahájily nový formát nástavby

Uplynulý víkend poprvé konfrontoval extraligová družstva z celé České republiky. V turnajovém formátu čtyřčlenných skupin uspělo Brno, Liberec a Španielka. Zatím co si tým z moravské metropole zajistil pořádání finálového turnaje, Liberec a Španielka míří do výkonnostně vyššího patra, kde střídají České Budějovice, respektive Prostějov.

Nový formát nástavby dorosteneckých extralig 2017/18 získává inspiraci ze žákovských soutěží. V turnajovém modelu k sobě přivádí týmy s podobnou výkonností, které jsou na konci kola bodována sestupně. Družstvo, které se umístí první ve skupině „A“ získává 12 bodů, družstvo na sestupovém čtvrtém místě stejné skupiny bodů devět, první postupující ze skupiny „B“ má bodů osm a tak dále. Po třech turnajích se sčítá konečný bodový zisk a prvních šest družstev postupuje na juniorské finále. Pořadatelem se dle rozpisu stalo družstvo, které vyhrálo první turnaj skupiny „A“, tedy VK Královo Pole. To využilo domácího prostředí, které získalo jakožto „absolutní“ vítěz základní části extraligy.

Turnaj první čtyřky (tedy skupiny „A“) proběhl v Městské hale na Vodově a v tělocvičně Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka. Sobotní dopoledne otevřelo derby mezi Šternberkem a domácím týmem z Brna. V koncovce napínavého prvního setu mělo více štěstí Brno, které sice přišlo o svůj náskok,  v rozhodující chvíli ale využilo výborného podání a zvítězilo 25:23. Královo Pole bylo po zbytek týmu poměrně jasně lepším týmem a po setech 25:16 a 25:17 zvítězilo 3:0.

Druhé utkání svedlo dohromady soupeře z Čech, tedy pražský Olymp v VK České Budějovice. Budějovice trápí marodka týmu, stejně tak jako odchod Daniely Černé právě do Prahy. Výsledkem byl poměrně jasný zápas, kterému dominovaly Pražačky. Olymp zvítězil 3:0 po setech 25:17, 25:9,25:19.

Na Budějovicích bylo znát že nehrají v ideální pohodě a zejména sestavě, přesto  ve druhém utkání proti Šternberku bojovaly co jim síly stačily. Odměnou jim mohl být třetí set, bohužel v koncovce nenalezly potřebné štěstí a po setech 17:25, 13:25 a 26:28 prohrály 0:3.

Sobotním vrcholem byl tradiční souboj Brna s Prahou. Vyhecovanou atmosféru ještě zesílilo menší prostředí tělocvičny na Botanické. Brno do utkání sice nenastoupilo s posilami z žen ani třemi reprezentantkami, které doléčují své bolístky,  předvedlo však srdnatý výkon a Praze bylo vyrovnaným soupeřem. Ba co více, ovládlo první set 25:17. Olymp však předvedl fantastický obrat ve druhém setu, Brnu naprosto nic nedaroval a zvítězil 25:15. Jakoby to ale Pražačkám stačilo, v málo koncentrovaném úvodu třetí sady výrazně ztratily a soupeři se již nepřiblížily. Brno ovládlo třetí set 25:16. Už už se zdálo, že brněnská tělocvična je skopce. Úvod čtvrtého setu totiž zase naopak patřil Olympu, který si vypracoval slibný náskok pěti bodů. Čtvrtá sada ovšem přinesla nejvyrovnanější volejbal plný dlouhých výměn a překvapivých zvratů. Souboj generací na nahrávce, tedy nahrávačce juniorského výběru Jaňourové a kadetského týmu Grabovské, nakonec lépe vyzněl pro tu brněnskou. Brno totiž dokázalo v prostřední části vyrovnat a ve strhující koncovce zvítězilo 25:22. Utkání tak ovládlo 3:1 a připsalo si další tři body.

Neděle patřila souboji Olympu se Šternberkem. Nesmírně vyrovnaný souboj rozhodly tři napínavé koncovky a nejtěsnější rozdíl dvou bodů. Šternberk ukázal, co je mu i v letošní sezóně nejbližší, tedy velká zarputilost. Kdykoliv se totiž zdálo, že má Praha vývoj sady konečně ve svých rukách, soupeř z Hané vždy zabojoval a set strhl na svoji stranu. Nejpatrnější to bylo ve třetím setu, kde po zranění libera Oborné šel Olymp do výrazného náskoku o osm bodů, ani tuto koncovku však nezvládl a heroickému nasazení Šternberku neodolal. Šternberk se tak vyhoupl na druhé místo, Praha zůstala třetí a jelikož Brno v posledním utkání potvrdilo roli favorita a zvítězilo nad Českými Budějovicemi, udrželo si první příčku. Naopak tým z Jižních Čech ze čtvrtého místa sestoupil do skupiny B, kde vystřídá vítěze, tedy USK Slavii Liberec.

Ze skupiny týmu, kterým hrozí baráž, utekla pražská Španielka, naopak dolů míří překvapivě Prostějov, tedy jeden z adeptů na medaile. Spodní dvě příčky nyní připadají Ostravě a Žižkovu.

Autor: Erik Nezhoda

Perušič / Schweiner – Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:1 (18:21, 21:17, 15:12)

ME U20 2024 - snow volejbal - Bakuriani (GEO)

dívky finále: Česko – Polsko 2:1 (10:15, 15:13, 15:7) semifinále: Česko – Turecko 2 2:1 (15:4, 13:15, 15:8)   chlapci finále: Česko – Polsko...

dívky: Gruzie 1 – Česko 0:2 (6:15, 8:15), Česko – Rumunsko 2:0 (15:8, 15:5)   chlapci: Turecko 2 – Česko 1:2 (10:15, 15:9, 8:15)

chlapci: Česko – Gruzie 2 2:0 (15:12, 15:12), Česko – Bulharsko 2:0 (15:13, 15:13)   dívky: Česko – Polsko 2:1 (15:10, 12:15, 16:14), Česko –...