18.1.2020

Volejbalisté studují na univerzitách v ČR i v zahraničí, hlavně v USA

Volejbal se v České republice těší obrovské oblibě. Vyznavači tohoto sportu mohou u nás hrát volejbal nejen na rekreační úrovni, ale hrají i v soutěžích ČVS, jejichž pomyslnou „špičku ledovce“ již v dnešní době tvoří naše profesionální týmy české UNIQA extraligy. Český volejbal v našich zemích ovšem některé jiné sporty převyšuje ještě v jednom, mnohdy opomíjeném aspektu, a to počtem studujících hráčů nebo již absolventů vysokých škol. Tento fakt má pravděpodobně historický základ, kdy ještě dávno před revolucí, v době středisek vrcholového sportu, to byli právě volejbalisté VŠ Praha, kteří patřili k pilířům naší nejvyšší volejbalové soutěže. Tento trend se udržel až do dnešních dnů, kdy některé volejbalové týmy, spolupracují s místní univerzitou.

O to více mě zaujala nedávná informace od trenéra našeho národního družstva žen, že pravidelně sleduje výkony našich hráček působících v univerzitních soutěžích v USA. Je to naprosto logické vyústění současné situace, protože volejbal se nyní za oceánem, díky skvělým výsledkům amerických národních družstev, těší obrovské oblibě. Přestože zatím ještě nemůže v žebříčku popularity konkurovat tradičním americkým sportům, jako jsou americký fotbal, basketbal nebo lední hokej, přesto nabízí divákům a samotným sportovcům velké možnosti. Měli jsme možnost si na toto téma popovídat s paní Ing. Monikou Mertovou, MBA, zakladatelkou agentury Stipendia.cz, která již 15 let pomáhá našim volejbalistům a volejbalistkám na univerzity v USA.

Dobrý den Moniko, náš krátký rozhovor nejde asi začít jinak než se Vás zeptat na to, jak se zrodila myšlenka pomáhat našim sportovcům na univerzity v USA?

Pravděpodobně úplně první impulz přišel v době, kdy jsem se na studium za oceánem připravovala já sama, tedy před více než dvaceti lety. V té době nebylo pro naše sportovce studium na univerzitě v USA zdaleka takovým fenoménem jako je dnes a dostupnost k jakýmkoliv informacím byla také mnohem složitější. Moc dobře si dodnes pamatuji, jak jsem byla vděčná za každou informaci, kterou se mi tenkrát podařilo získat. Již v té době jsem uvažovala nad tím, že by bylo dobré se o zkušenosti získané absolvováním celého přijímacího procesu podělit se studenty, kteří se jednou rozhodnou jít podobnou cestou, jakou jsem se tenkrát vydala já. Celou dobu mého studia v USA jsem také měla možnost využívat výhody sportovního stipendia, takže bylo potřeba znát a sledovat veškerá pravidla americké asociace NCAA, která zastřešuje univerzitní sport. To vše mě tenkrát vedlo k tomu, že jsem se ihned po mém návratu do ČR rozhodla založit agenturu, která bude pomáhat studentům se studiem v USA a získat pro jejich studium ve většině případů naprosto klíčové stipendium.

Takže Vaše současná činnost je vlastně pokračováním Vašeho předchozího studia a sportovní kariéry?

Ano, již od dětství jsem se věnovala tenisu, později jsem hrála turnaje ITF a pohybovala se na okruhu WTA. Následně jsem se rozhodla pro studium na Lynn University na Floridě, kde se nám také podařilo v roce 2001 vybojovat univerzitní titul NCAA. Získala jsem nejen pověstný prsten a pozvání do Bílého domu, ale především obrovské množství zkušeností, které mohu nyní využít a pomoci našim nadějným sportovcům, kteří se rozhodnou vydat stejnou cestou, jakou jsem se před ledy vydala já…

Vím, že univerzitní sport v USA není pouze o volejbale. Můžete nám prozradit, jaké další sportovní odvětví mají v USA svou univerzitní soutěž?

Za dobu naší činnosti jsme měli možnost spolupracovat s více jak pěti sty sportovci, z nichž velice vysoké procento tvoří právě volejbalistky z České republiky. Vedle volejbalu má v amerických univerzitních soutěžích dobré jméno také český tenis, golf nebo fotbal. Své uplatnění určitě najdou také atleti, softbalistky, plavci, hokejisté, basketbalisté a mnoho dalších. Na univerzitách v USA mohou sportovci soutěžit přibližně ve dvaceti sportovních odvětvích.

Říkáte volejbalistky. Klukům, co hrají volejbal, se nechce studovat?

Pevně věřím, že tak tomu není (smích). Problém je v tom, že mnohem méně amerických univerzit nabízí svým sportovcům mužský volejbalový program, než je tomu u žen. Také s počtem stipendií jsou na tom ženy mnohem lépe než muži. Musíme si uvědomit, že výše stipendia je pro naše studenty, vzhledem k finanční náročnosti studia v USA, v naprosté většině případů rozhodující.

Co vše tedy musí zvládnout a co vše potřebuje sportovec, aby mohl studovat na univerzitě v USA?

Celkově se od studentů, kteří se rozhodnou pro studium v USA, očekává velice aktivní přístup a vykročení z takzvané vlastní „komfortní zóny“. Každý, kdo se rozhodne pro tuto cestu, by měl na sobě neustále pracovat nejen po sportovní, ale především po studijní stránce. Je potřeba si uvědomit, že na americké univerzity se jezdí především studovat. Pro studium za oceánem je potřeba zvládnout vstupní testy, na které každému doporučujeme se předem dostatečně připravit, a pro samotné vycestování je nutné absolvovat několik někdy časově náročných administrativních kroků. Již více než sto let budovaný a vládou podporovaný americký stipendijní univerzitní systém je velkým lákadlem pro nadané mladé lidi z celého světa, což přináší našim sportovcům velice konkurenční prostředí. Pokud sportovci nedosahují dostatečných studijních výsledků, mohou být dočasně vyřazeni z týmu, popř. jinak penalizováni. Pokud ovšem poctivě studují a dosahují dostatečného průměru známek, mohou využívat veškerých výhod, které univerzity v USA svým sportovcům nabízejí. 

Jak to tedy celé funguje? Co by rodič, který má doma talentovanou volejbalistku, měl udělat, aby mé dítko mohlo studovat v USA?

Tak především musí chtít „dítko“ (úsměv). I během naší činnosti se naneštěstí někdy potýkáme se situací, kdy se rodiče prostřednictvím svých dětí snaží realizovat vlastní nesplněné cíle. Je potřeba si uvědomit, že studium za oceánem nemusí být pro každého. Odloučení od rodiny a přátel bývá někdy, především v začátcích opravdu psychicky náročné. Ale jak se říká – všechno špatné, k něčemu dobré. Když s odstupem času komunikujeme s našimi klienty, vidíme vyspělé, mentálně odolné a především zcela samostatné mladé lidi, kteří měli možnost získat to pověstné americké sebevědomí. Jak jsem již zmínila, je zapotřebí aktivní přístup všech zúčastněných, tedy nejen náš a rodičů, ale především sportovců samotných. Odejít studovat na univerzitu do USA doporučujeme ihned po maturitě, tzn. rozhodnout se někdy v průběhu 3. ročníku studia střední školy. U studentů, kteří však budou mířit na ty nejprestižnější univerzity v USA, by bylo vhodné začít se připravovat ještě dříve. Pro studenty, kteří se rozhodnou naopak později, je možnost transferovat z vysoké školy u nás na univerzitu do USA.

Pomáháte i studentům, kteří mají zájem o studium na střední škole v USA?

Ano, mezi naše klienty patří i studenti, kteří se pro odchod do USA rozhodnou již na střední školu. Spolupráci však téměř vždy společně směřujeme k navazujícímu studiu na některé z amerických univerzit. Studium na střední škole je však potřeba vždy kombinovat s kvalitním volejbalem, aby byla zaručena kvalitní příprava a udržení dostatečné výkonnosti pro získání stipendia pro studium na univerzitě.

Máte představu, kolik je v současné době na univerzitách v USA volejbalistek nebo volejbalistů a jak si vedou?

Počet českých volejbalistů a především volejbalistek v amerických univerzitních volejbalových soutěžích se nyní pohybuje v řádu desítek. Jsme neustále v kontaktu nejen s klienty naší agentury, ale pravidelně komunikujeme i s jinými hráčkami. Máme tedy k dispozici aktuální volejbalové informace nejen ze soutěží zastřešených asociací NCAA, ale i z ostatních univerzitních soutěží, kde se pohybují hráči z naší republiky. Ve většině případů patří k oporám svých týmů a všeobecně vzato, má česká volejbalová škola v univerzitních soutěžích v USA velice dobré jméno.

Na závěr otázka, která bude asi zajímat každého, kdo nad studiem za oceánem uvažuje… Jak finančně náročné je studium na univerzitě v USA?

V České republice se lidé teprve učí do svého vzdělání investovat. Z minulých období jsme zvyklí, že je u nás školství zdarma. Situace se však mění a i na našem území vzniká celá řada soukromých škol, které v mnoha případech nabízejí něco navíc, za co jsou studenti a především jejich rodiče ochotni zaplatit. Školné za studium na univerzitách v USA se pohybuje v řádu desítek tisíc dolarů ročně, což je v některých případech ekonomicky náročné i pro samotné Američany. Pro nadané studenty, mezi které můžeme počítat i volejbalisty a volejbalistky, je však na amerických univerzitách možnost získání stipendia. V případě plného stipendia je tedy studentům-sportovcům plně hrazeno školné, ubytování a strava, což je určitě dobrým důvodem se do tohoto dobrodružství pustit. A právě to, že se nám daří pro naše klienty zprostředkovat studium v USA v rámci jejich finančních možností, dělá studium za oceánem dostupné i pro naše mladé talentované sportovce.

Moniko, děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů nejen Vám, ale především našim mladým volejbalistům, kteří se rozhodli touto cestou spojit své studium a sportovní kariéru. 

 

Autor: Jiří Carba

Krátké zprávyArchiv
2020 CEV ME U20 - Brno/Kuřim

Česká republika – Itálie 0:3 (15:25, 24:26, 23:25)

 
2020 CEV ME U20 - Brno/Kuřim

Srbsko - Česká republika 3:2 (20:25, 17:25, 25:16, 25:19, 15:9)

 
2020 CEV ME U20 - Brno/Kuřim

Česká republika – Francie 2:3 (21:25, 22:25, 25:23, 27:25, 16:18)

 
2020 CEV ME U22 - beachvolejbal - Izmir (TUR)

muži: Marchetto / Dal Corso (ITA) – Semerád / Maňas 2:1 (19:21, 21:8, 15:9) ženy: Břínková / Neuschaeferová – Carro / Álvarez M. (ESP) 1:2 (15:21,...

 
2020 CEV ME U22 - beachvolejbal - Izmir (TUR)

ženy: Christ / Grüne (GER) – Honzovičová / Žolnerčíková 2:0 (21:18, 21:19), Břínková / Neuschaeferová – Freitas Schoffel / Huggins (ENG) 2:0...

 
2020 CEV ME U22 - beachvolejbal - Izmir (TUR)

muži: Semerád / Maňas – Zürcher / Dillier (SUI) 1:2 (21:16, 10:21, 11:15), Bello Ja. / Bialokoz (ENG) – Melmuka / Knobloch 0:2 (14:21,...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018