26.9.2020

Jen málo chybělo, aby naše U20 otočila ztracený zápas proti Francii

V Brně a v Kuřimi začalo mistrovství Evropy chlapců U20. Naši reprezentaci čekala hned na úvod volejbalová velmoc, Francie. První dva sety naši hoši působili zakřiknutě, ale následující sety to byla bitva o každý bod. Moc nechybělo a svěřencům Přemysla Obdržálka se podařilo otočit „ztracený“ zápas. Bohužel v koncovce pátého setu chybělo trochu štěstí, ale kluci se za dnešní výkon nemusí stydět.

Česká republika – Francie 2:3 (21:25, 22:25, 25:23, 27:25, 16:18)

Rozhodčí: Královič (SVK), Kramar Sandl /CRO)

Česká republika: Špulák, Toman M., Čeketa, Baláž, Mikulenka, Vodička, libero Toman L.. Střídali: Kopecký, Ureš, Unzeitig, Staněk

Francie: Motta Paes, Pothron, Nack Minyem, Lawani, Gempin, Magnin, libero Loubeyre. Střídali: Helfer, Taramini, Doumbia, Lavigne, Socie

Přemysl Obdržálek (hlavní trenér ČR): „Začali jsme nervózně, udělali jsme spoustu nevynucených chyb. Francouzi byli hratelní a mrzí nás to. Nicméně musím říct, že jsme dvakrát utekli hrobníkovi z lopaty a škoda, že se to nepodařilo. I v tiebreaku jsme začali dobře a bohužel dvě chyby rozhodly o výsledku. Mrzí nás to, ale doufáme, že nás to neskolí do dalších bojů.“

Petr Špulák (kapitán ČR): „Od začátku to bylo nervózní, báli jsme se, jak budou hrát soupeři, ale hlavně jak budeme hrát my. Postupem času jsme se zlepšili, nedělali jsme tolik chyb jako na začátku setu a i trochu štěstí nám pomohlo, že jsme ty koncovky uhráli. Bohužel štěstí nestačilo v tie-breaku a prohráli jsme.“

Marc Francastel (hlavní trenér Francie): „První zápas na turnaji je vždy těžký, obzvláště pro mladé hráče. Nehráli jsme dnes moc dobře. Měli jsme příležitost ukončit zápas ve čtvrtém setu, ale v tento moment jsme nehráli vůbec dobře. Jsou to mladí hráči, byl to těžký zápas, ale je to vítězství a je pro nás důležité.“

Kellian Motta Paes (kapitán Francie): „Byl to těžký zápas, první zápas na mistrovství Evropy je vždy těžký. Ale my jsme vyhráli, a to je nejdůležitější. Další zápas je zítra a my do něj půjdeme opět s plným soustředěním.“

Ač byly hlasy a povzbuzování tlumené rouškami, nenechali fanoušci podporující český národní tým v sobotu v Kuřimi večer naše kluky na holičkách. Papírovými plácačkami UNIQA, trubkami, řehtačkami a vytleskáváním vytvořili husí kůži nahánějící atmosféru hřejivé domácí kuřimské haly při vstupním zápase české reprezentace U20 do turnaje mistrovství Evropy. Při znění české hymny nezůstalo jedno oko suché a je zkrátka jen dobře, že je opět možné, ač s rouškovým opatřením, se scházet ve sportovních halách a sledovat volejbalové boje našich českých talentů se lvíčkem na prsou.

Češi vedení kapitánem Petrem Špulákem vstoupili do prvního setu úvodního utkání proti Francii tahanou o každý bod. Francouzi sázející na image odbarvených vlasů za stavu 6:6 přitlačili na servisu a odskočili na rozdíl třech bodů, který vzápětí time-outem brzdil náš trenér Přemysl Obdržálek.  V modrém hrající galští kohouti nenechávají náskok proplout mezi prsty a díky takticky vedenému servisu, následné šikovné obraně na síti a pestré dohrávce odskakují na dvojnásobný rozdíl 9:15. Jen, co se však kapitán Špulák dostává po rotaci zpět do hřiště, tahá za záchrannou brzdu v podobě nekompromisní obrany na sítí a snižuje na 15:18. Uvolněně hrající Galové však bez komplikací udržují pohodlný několikabodový náskok a první set vyhrávají 21:25.

Odvážně hrající Francie vlétla svižně i do začátku druhého setu, kdy již za skóre 2:7, ve snaze rozhodit tempo zápasu, bral oddechový čas lodivod Obdržálek. Nástup hráčů v modrém se podařilo zbrzdit (10:12, 14:17, 19:21), ale skóre se ne a ne přehoupnout na opačnou stranu. Češi v červeném sice postupně zlepšovali svou hru, avšak Marseillaisu zpívající hráči v modrém odmítali dát svou kůži lacino. I přes krásný útok Vodičky do otevřené lajny přes ruku ztrácí domácí tým i druhý set 22:25. Dle statistických čísel není mezi týmy příliš velký rozdíl, Francouzům se bohužel daří o kousek lépe ztrátovat.

Třetí set již konečně začal pro české barvy vyznívat o něco pozitivněji. Obdržálek dal důvěru nahrávači Kopeckému, úlohy diagonálního hráče se oproti základní sestavě zhostil Ureš a Špuláka do blokařského dua doplnil Staněk. Hned od začátku se čeští lvi zakousli a drželi vedení 4:2, 9:7, 12:10. Žádný se soupeřů se ve skóre nevzdálil na rozdíl více než dvou bodů. Za stavu 16:14 krotí trenér Francie Francastel Staňka na podání oddechovým časem, pokouší se i pozměnit sestavu. Vyrovnaná bitva pokračovala až do koncovky setu. Češi skvěle přihrávali, Francouzi lépe útočili, obě družstva se blýskala obětavými zákroky v poli, bojovala o každý míč do roztrhání těla. České reprezentaci se o vlásek podařilo ukořistit čtvrtý set pro sebe – 25:23.

Po vyrovnaném vstupu obou družstev do čtvrtého setu po našich vlastních nevynucených chybách Francie odskakuje (5:8, 9:12). Francouzi prokazují velkou všestrannost a šikovnost v přípravě útoku po obraně a bez potíží si drží mírný náskok (12:15), který si bezchybnou hrou, podpořenou kvalitní přihrávkou i obranou v poli libera Loubeyre, udržují (15:19). Střídání Jiřího Mikulenky a vynikající obrana blokem nás přiblížila takřka Francii na dostřel. Od stavu 23:23 se našim reprezentantům podařilo ukořistit hned druhý setbol a infarktově ve čtvrtém setu zvítězit 27:25.

Pátý set představoval hru kočky s myší. Bod po bodu kráčely oba týmy odvážně k laťce patnáctého bodu v pořadí, ani jedno z mužstev nedopustilo větší než dvoubodový trhák ve skóre. Nervy drásající podívaná, kdy i diváci okusovali roušky, dopadla nejtěsnější rozdílem ve skóre pro tým Francie 16:18.