12.9.2020

Bravo!!! Češi slaví postup do finále evropského šampionátu U18!!!

Potřetí za sebou si Češi zahrají finále na ME U18. Pozoruhodnou sbírku, zlato z Maďarska (2017) a stříbro ze Zlína (2018), mohou rozšířit naši kadeti  i v Itálii. V dnešním semifinále celkem s přehledem porazili favorizované Bulhary a zítra je ve finále čeká domácí Itálie, která v druhém semifinálovém boji těsně přehrála tým Polska 3:2.

Bulharsko - Česká republika 0:3 (19:25, 22:25, 19:25)

Rozhodčí: Genitrini (ENG), Viktorini-Lisa (SVK)

Hráno bez diváků

Česká republika: Fabikovič, Bukáček, Kollátor, Jirásek, Klajmon, Bryknar, libero Struška.

Bulharsko: Bouchkov, Palev, Nikolov A., Damyanov, Tatarov, Garkov, libero Valchinov. Střídali: Stoev, Nikolov B., Bodurov, Anton, Velikov

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Daniel Fabikovič (smečař): „Byli jsme na Bulhary od začátku nažhavení, nastoupili jsme na ně, drželi jsme je pod pokličkou, neměli šanci se rozjet. Po nervóznějším začátku jsem se i já rozjel a bylo to super!“

Richard Struška (libero): „Nebylo to z mého pohledu úplně lehké. Zvládli jsme to na hřišti i v hlavách a postup jsme urvali!“

Jan Svoboda (trenér): „Nechci, aby to vyznělo nabubřele, ale jsem s týmem už čtyři a půl měsíce a poznám, kdy hraje mančaft dobře a tady dobře hrajeme. Takže jsem neměl strach o náš výkon, možná ani o výsledek. Šlo o to, co předvede Bulhar, ale náš výkon byl asi na turnaji nejlepší a Bulharovi jsme nedali šanci.“

Vstup do utkání se povedl, ujímáme se dvoubodového vedení, pak ale Bulhaři rychle otáčejí vedení na svoji stranu, hlavně díky smečaři Nikolovovi (syn legendárního univerzála Vladimíra Nikolova). Ani jeden tým nepůsobí nervózně, daří se nám na servisu a díky ukázkovému bloku Klajmona soupeři odskakujeme na tříbodový rozdíl, 6:9. Dále oba týmy bezchybně ztrátují, až když Kollátor přidá dvě esa v řadě, bere si trenér hostů Stoev další oddechový čas. Obraz hry se nemění, v obraně funguje celý tým na jedničku, 13:20. Bulhaři zkouší podávat plachtící podání, relativně úspěšně, my naopak náš servis kazíme, bodově se na nás soupeř lehce dotahuje, ale set končí vítězně pro náš tým, 19:25.

Do druhého setu nastupují Bulhaři s jiným nahrávačem a smečařem. Jirásek skákaným servisem pomáhá k prvnímu trháku, 2:5. Odpověď soupeře je rychlá, vyrovnává na 5:5, opět díky účinnému podání. Nicméně soustředěně pokračujeme, Struška drží přihrávku a dnešní oslavenec Bryknar opět pestře rozdává své nahrávky, 10:14. I při podání našeho kapitána navyšujeme vedení a bulharský trenér za stavu 12:18 bere další time out. Ke konci setu opět Bulhaři skóre mírně korigují, tak za stavu 21:24 si i Jan Svoboda vybírá první oddechový čas. Výhra v setu nám však neutíká, 22:25.

Bulhaři dále míchají sestavou, jejich univerzál se přesunuje na smeč, nic nevzdávají. My se ho hned snažíme zaměstnat na příjmu. Pár nepřesností se vloudilo do hry na naší straně, i tak jdeme do vedení (4:7). Bulharské libero špatně přihrává, bohužel se „zraňuje“, musí střídat. Je to smůla… Následuje bodová korekce Bulharů, ale ve správný čas přichází útok středem Bukáčka, ten vzápětí staví na kůle vzorový blok. Náš tým na obraně nepolevuje, dře. Za stavu 7:11 se opět odpočívá. Soupeř zlobí, riskuje, ale zatím nic nezastavuje náš tým, 13:18. Po esu Klajmona a zvýšení na 13:21 přichází na servis Tatarov a na hranici rizika při podání, s přispěním bloku, snižují Bulhaři na 16:21 a trenér Svoboda žádá oddechový čas. Tento taktický prvek zafungoval. Postup do finále proměňuje Klajmon autoritativní smečí.

Ze skoro bezchybného výkonu je postup do finále. To je na programu zítra od 20 hodin. Ještě jednou nám držte palce. Medaili už mají kluci jistou, ale s vaší pomocí určitě zabojují o zlato.

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...