17.7.2019

Čeští mladíci se na ME U17 vrátili na vítěznou vlnu, dnes zdolali Portugalsko

Po dni volna nastoupilo naše reprezentační družstvo chlapců 03/04 ke svému předposlednímu zápasu základní skupiny na 2019 CEV ME U17. V utkání s Portugalskem neponechalo nic náhodě a do průběžné tabulky připsalo další výhru.

Portugalsko – Česká republika 1:3 (30:32, 25:21, 17:25, 16:25)

Rozhodčí: Yanakiev, Kaiser

Portugalsko: Dias, Matos, Brito, Marques, Figueiredo, Wantuil, libera Gomes, Azenha. Střídali: Pereira, Leitao

Česká republika: Bryknar, Ureš, Bukáček, Kollátor, Jirásek, Klajmon, libero Černoch. Střídali: Hoang, Stieber, Fabikovič, Havlásek

Jakub Ureš (kapitán): „Tak já si myslím, že se pro nás zápas vyvíjel dobře, zatlačili jsme soupeře, zablokovali jsme jejich hlavní útočníky a tím, že neměli přihráno, nemohli hrát středem. Druhý set jsme začali chybovat a kazit podání, takže jsme ho prohráli. Poučili jsme se z chyb a zvedli se, tím jsme uhráli třetí set. Ve čtvrtém setu jsme měli štěstí, že se jim zranil nahrávač, tím jsme měli hru lehčí a uhráli si to."

Jiří Zach (trenér): „Soupeře jsme předčili fyzicky už při rozsmečování, ale první set tomu neodpovídal, kdy soupeř hrál extrémně rychle do kůlu a organizovaně v poli a byla to velmi vyrovnaná bitva. I když jsme ztratili vedení 24:21, podařilo se nám bojovností uhrát set 32:30.  Druhý set soupeř zlobil, ale naše převaha začala být znatelná a ve třetím a čtvrtém setu jsme jí už naplno potvrdli, tam už soupeř nevydržel hrát tak organizovaně a na hranici rizika."

Na začátku utkání nás Portugalci zaskočili výbornou obranou a po našich dvou neproměněných útocích svítí na ukazateli stav 0:3 v náš neprospěch. Dobrou hrou jsme srovnali na 5:5. Tahali jsme se bod po bodu, za stavu 12:12 šel na servis David Kollátor, díky jeho tvrdému servisu a dobré obraně jsme zvýšili na 13:12.  Po soupeřově chybě na útoku vedeme 15:13, ale naše nedůsledná obrana srovnává stav na 15:15. Následuje blok Tomáše Bukáčka, kterým jsme si vzali zpátky vedení o dva body (17:15). V těžkém postavení se smečařem na „handě“ jsme neotočili a vzápětí dostává Honza Jirásek eso, 19:19. David Kollátor vytloukl soupeřův blok a získal vedení 21:20.  Po soupeřově zkaženém podání a dobrém servisu Tomáše Bukáčka jsme získali vedení 24:21. Po dobré obraně soupeře a našem vyhozeném míči bylo srovnáno 24:24. Schylovalo se k vyrovnané koncovce, soupeřův setbol zastavil Tomáš Bukáček, 30:30. Následně soupeř chybuje a my jsme zvítězili 32:30.

V druhém setu soupeř tlačil ze všech sil a již od prvních míčů si vybudoval náskok. Náš tým se ale nevzdával a krůček po krůčku postupně stahoval až na 16:18. Po bloku Šimona Bryknara už nás dělil pouze bod, 18:19. Ale další bod patřil soupeři a následným esem zvýšil na 21:18. Portugalci si již své vedení uhájili a zvítězili 25:21.

Do třetího setu jsme vlétli jako vyměnění a vznikl z toho náskok 6:2 a to i za pomoci nově příchozího Tomáše Havláska. Soupeř se nevzdával a urputně bránil, za pomoci našich chyb stáhl stav na 8:6.  Těžce vybojovaný míč nás udržuje ve vedení o dva body 10:8 a po pozorné obraně na síti jsme vedli 12:9. Přichází další blok Tomáše Bukáčka a vedeme už 15:10. Po tvrdém podání Davida Kollátora soupeř udělal chybu na nahrávce a stav byl 18:12. Dobrou obranou jsme zatlačili soupeře a zvýšili náskok na 22:13. Po dvou našich nevynucených chybách soupeř snížil na 17:23, Portugalce jsme ale nenechali víc nadechnout, set vyhráváme 25:17.

Ve čtvrtém setu se po dobré obraně ujímáme vedení 4:2. Po tvrdém servisu Davida Kollátora a následných dvou blocích Jakuba Klajmona jsme zvýšili na 9:4. Po chybách na servisu na obou stranách byl stav 12:7. David Kollátor vytloukl blok a zvýšil na 14:8. Po souboji na síti se zranil portugalský nahrávač a musel ho jít zastoupit smečař, rozhodčí to vyhodnotil jako chybu bloku a stav byl 15:11 z našeho pohledu. Následoval soupeřův zkažený servis, další chyba Portugalců na příjmu a stav byl 17:11. Jakub Klajmon dal eso a zvýšil na 20:13, po dvou chybách soupeře byl stav 22:13. Set už pod kontrolou dohráváme 25:16, v zápase vítězíme 3:1.

Zápasový report ZDE

Před zítřejším poslední kolem zápasů v základních skupinách naše barvy „potěšila“ dnešní výhra Ruska nad Itálií, v dalším zápase porazilo Polsko tým Řecka.

Po odehrání základních skupin postupují do bojů o medaile (1-4) z každé skupiny první dva týmy, třetí a čtvrtý v pořadí bude hrát o 5. – 8. místo. Zatímco v naší skupině rozhodnou o postupujících výsledky zítřejších zápasů, v druhé skupině je už vše jasné.

Autor: Jan Moravčík – vedoucí družstva, foto CEV