9.9.2020

Po dvou letech bude naše reprezentace U18 hrát opět na ME o medaile

Poslední zápas naší osmnáctky ve skupině v Lecce byl opět zápasem „o vše“. Po výhře nad Běloruskem bylo jasné, že pouze vítěz si zahraje na ME U18 v Itálii o medaile. Naši hoši utkání s Německem zvládli bez respektu, s čistou hlavou a potvrdili, že patří do evropské špičky své kategorie.

Česká republika – Německo 3:0 (25:18, 25:22, 25:13)

Rozhodčí: Verrascina (ITA), Viktorini-Lisa (SVK)

Česká republika: Fabikovič, Bukáček, Kollátor, Jirásek, Klajmon, Bryknar, libero Struška.

Německo: Rupprecht, Möller, Kunstmann, Bonin, Ullerich, Kvrzic, libero Graven. Střídali: Jung, Kohn, Hüger

Šimon Bryknar (kapitán): „Byl to strašně těžkej zápas, zápas o všechno, o postup do poslední čtyřky, o postup na MS. Obrovská radost, v příštím zápase už budeme bojovat o medaili.“

Jakub Klajmon (blokař): „Povedly se nám oba poslední zápasy, s Běloruskem i Německem. Nebylo to po porážce od Poláků jednoduché. Taktická příprava od trenérů nám neskutečně pomohla, zvládli jsme to a jdeme dál!“

Jan Svoboda (trenér ČR): „Zaprvé jsem spokojen se splněním našeho cíle, což byl postup na MS a hrát o medaile. Jsme ve čtyřce. Takový zápas je neskutečně náročný na hlavu, máš jeden pokus. Němci asi tlak neunesli, projevilo se, že pravděpodobně hrajeme lepší volejbal. Tentokrát výborný výkon a vysoké procento útoku na ztrátu!“

Dominic Von Känel (trenér Německa): „Gratuluji Čechům k vítězství, hráli výborně, neměli jsme absolutně žádnou šanci.“

V posledním zápase základní skupiny ME U18 jsme si to rozdali v přímém souboji o postup do semifinále s Německem. Vstup nám vyšel znamenitě, ujímáme se vedení 6:1. Pak nám ale plachtící servis Němců dělá problémy, přesto otáčíme a po esu Kollátora svítí na ukazateli skóre 8:4. Hrajeme soustředěně, Němci často útočí do zámezí, za stavu 16:8 přichází druhý oddechový čas německého týmu. Obraz hry se ani po něm nemění, pouze po našem nedorozumění saháme též k oddechovému času (22:16). Set ukončuje německá chyba na servisu, 25:18.

V druhém setu se bojuje o každou ztrátu, útočně pomáhá Jirásek (7:7). Po dvou chybách Němců na útoku vedeme 9:7. Na 11:8 zvyšujeme díky obrannému zákroku Fabikoviče, práci dokončuje pozorný Bukáček na bloku, Němci žádají čas na oddech. Pečlivou ztrátou nenecháme soupeře dotáhnout, 19:15. Nahrávač Bryknar vede zápas výborně, Němci musí brzdit náš tým už podruhé. S úspěchem, opět nás brzdí kvalitní plachtící podání Němců, za stavu 21:19 bereme time-out i my. Po něm zlomíme německý nápor a set ukončuje Fabikovič smečí po lajně, 25:22.

I vstup do třetího se nám podařil, jdeme do vedení 7:1. Už na 10:3 upravuje po znamenitém příjmu Bryknar, na 11:4 středem sítě Klajmon, na 12:4 pak Bukáček blokem. Následující část už je více vyrovnaná, náskok však i díky Kollátorově ráně z handy stále držíme. Zápas se dohrává, koncentrace našeho týmu nepolevuje, opravdu každý z hráčů přispívá stejným dílem k asi neočekávanému, ale hladkému průběhu. Set ukončuje nedorozumění Němců, 25:13.

Kluci vybojovali postup do bojů o medaili, zvládli těžkou situaci po úvodní porážce od Poláků. Skupina je za námi, kluci si mohou chvíli užít postup do semifinále ME U18. Od zítřka se začnou připravovat na dalšího soupeře a tím je vítěz skupiny z Marsicovetere, Bulharsko. A jako bonus je to, že se nemusíme stěhovat do jiného města a budeme pokračovat v nám již dobře známé sportovní hale v Lecce.