26.4.2019

Naděje stále žije! O postupujícím na ME U16 rozhodnou až sobotní zápasy

Reprezentační družstvo dívek 04/05 ve svém druhém zápase kvalifikační skupiny C porazilo Slovensko a stále živí naději postupu na ME U16. Pokud v sobotu svěřenkyně trenérky Jany Mitáčové zvládnou přehrát tým Lotyšska za plný počet bodů, o jejich osudu rozhodne až výsledek posledního utkání skupiny mezi domácím Rumunskem a Slovenskem.

Česká republika - Slovensko 3:1 (23:25, 25:14, 25:19, 25:20)

Rozhodčí: Lecourt Christophe (FRA), Till Mirko (GER)

Sestava ČR: Výtisková, Kamasová, Rožnovjáková, Zapfová, Kelnárová, Dvořáková, libera Mitáčová, Ambrůzová. Střídaly: Havlová, Pelikánová, Filipová

Do utkání vstoupily oba týmy s vědomím, že soupeř je takticky dobře připraven a výsledkem byl vyrovnaný průběh celého prvního setu. V koncovce však slovenské hráčky předvedly několik obětavých zákroků v obraně a trenéru Markovi Maličkému vyšlo i taktické střídání. Češky byly horší na přihrávce a následně nedokázaly ubránit soupeřův útok z hlavního kůlu a i proto prohrály první set 23:25.

V druhém setu do základní sestavy nastoupila smečařka Havlová místo Tony Kelnárové. Prohraná koncovka prvního setu český tým nesrazila do kolen, naopak holky předváděly účinnou hru, která nám dlouhodobě proti Slovensku prostě vychází. Opíraly jsme se o kvalitní servis, vedený do smečařek soupeře ( č.1 Fričové a č.5 Valentové), a kromě úvodu setu (1:3) byly naše holky stále ve vedení. Taktické střídání vyšlo i našemu družstvu, síť přišla posílit Filipová, které se, je-li v pohodě, útočně daří. Zdařilým útokem zde dohrála i vítězný míč tohoto setu.

Libera mají rozdělenou roli, Klára Ambrůzová se stará zejména o přihrávku, Adéla Mitáčová hraje v obranných postaveních v poli. Obě si svou roli plní dobře, Klára ustála mnoho těžkých okamžiků, dokázala se vždy rychle „otřepat“ po neúspěšné přihrávce a její následná byla už zpravidla bezchybná. Adéla dobře „pochytala“ diagonální útoky soupeře.

Průběh třetího setu byl hodně podobný předešlému. Naše družstvo mělo pomalejší rozjezd (4:7,  12:11), ale nepodlehlo tlaku soupeře. O vývoji v tomto setu rozhodují především servisy obou stran. Servis máme v rozhodujících okamžicích kvalitnější my. Zásluhou Výtiskové, která posouvá stav o více než pět bodů, uhráváme v podstatě celý třetí set.  Soupeř v rozhodujících okamžicích útočí do bloku a do autu. Naopak našim smečařkám se daří, Havlová s Kamasovou i blokařka Dvořáková jsou důrazné v útoku. Češky vítězí 25:19.

Jdeme do čtvrtého setu. Naše družstvo se chce poučit ze včerejšího nepodařeného utkání s Rumunskem, ale příliš se mu to nedaří, opět přichází řada nevynucených chyb. Naštěstí v rozhodujících fázích dobře útočí trio Havlová, Kamasová a Zapfová. To přináší herní klid. „Capi“ Zapfová navíc přidává úspěšné bloky a vedení se překlápí v náš prospěch. V koncovce ještě střídá Pelikánová. Kvalitním podáním a bezchybnou hrou v poli pomáhá k zaslouženému vítězství tohoto setu 25:20 a celkovému stavu 3:1 na sety.

Tím vracíme Slovenkám prohru 1:3 z turnaje MEVZA (Púchov, leden 2019) a toto vítězství nám dává šanci postoupit na ME U16, které se koná v červenci. V sobotním utkání však musíme zvítězit „za tři body“ s Lotyšskem a musíme čekat na výsledek posledního utkání Rumunsko – Slovensko.