12.10.2020

Ohlédnutí za ME U17 2020 v Černé hoře

Mistrovství Evropy kadetek proběhlo od 1. října – 9. října 2020 v Černé Hoře, městě Podgorica. Formát evropského šampionátu U 17 hráček narozených 2004 a mladších se upravoval již před zahájením prvních zápasů ve čtvrtek 1. října 2020.

V Černé Hoře v pozměněném rozpise chyběly původně také vítězky balkánské kvalifikace Srbky a také jeden z nasazených týmů dle žebříčku CEV této věkové kategorie - tým Německa. Skupina A se odehrála v hale SC Verde Podgoria a měla 6 týmů, zatímco skupina B hrající své zápasy v univerzitním sportovním a kulturním centru v Podgorici měla nakonec 5 týmů i s vítězkami balkánské kvalifikace, týmem Srbska!

Ve skupině A se prokázaly v zápasech výkonnostní rozdíly mezi prvním třemi týmy – Turecko, Itálie a Slovinsko a zbývajícími -  Slovenskem, Bulharskem a domácí Černou Horou. Slovinsko, čtvrtý tým loňského evropského šampionátu lvíčat prohrálo ve vyrovnaných zápasech 1:3 s Itálií a 2:3 s Tureckem. Italky, vítěz západní kvalifikace WEWZA, prohrály v zápase o první místo ve skupině s týmem Turecka 1:3. Pořadí po odehrání skupiny bylo následovné: 1. Turecko, 2. Itálie, 3. Slovinsko, 4. Slovensko, 5. Bulharsko, 6. Černá Hora. Týmy Turecka, Slovinska a Bulharska postoupily na tento šampionát na základě postavení v žebříčku CEV, Itálie a Slovensko vyhrály své lednové kvalifikace (WEWZA, MEWZA).

Skupina B měla dva dominantní týmy – Rusko a Srbsko. Ve vzájemném souboji o první místo zvítězilo Rusko 3:0 (22, 11, 23). V zápase dominoval ruský útok, srbský tým měl 11 vítězných bloků proti 8 ruským. V souboji dominantních útočnic svých týmů byla efektivnější ruská smečařka Fedorovtseva Arina (35/18 vítězných útoků a zisk 21 bodů pro svůj tým) než diagonální hráčka Srbska Uzelac Alexandra (42/18 vítězných útoků a zisk 18 bodů pro svůj tým). Pořadí po odehrání skupiny bylo následovné: 1. Rusko, 2. Srbsko, 3. Polsko, 4. Rumunsko, 5. Bělorusko. V této skupině hrály vítězové svých lednových kvalifikací – Rusko vítěz východní zóny EEVZA a Srbsko – vítěz balkánské zóny (ve finále porazilo překvapivě 3:0 domácí Turecko). Týmy Polska, Rumunska a Běloruska postoupily na základě žebříčku CEV!

semifinále

Turecko – Srbsko 3:1 (- 18, 21, 24, 20)

Vyrovnaný zápas, který se rozhodl v koncovce třetího setu a v srbské sestavě jsme postrádali Alexandru Uzelac! O vyrovnanosti třetího setu svědčí sběr bodů v tomto setu: Turecko - 3 body servisem, 16 bodů útokem, 0 blokem, 7 nevynucených chyb Srbska, Srbsko - 3 body servisem, 13 bodů útokem, 2 blokem a 6 nevynucených chyb Turecka!

Rusko – Itálie 3:0 (17, 22, 16)

Ruský tým byl výrazně lepší na bloku (13/2)!!! Italský tým vyprodukoval 21 nevynucených chyb proti 7 ruským! Zápasu na útoku dominovaly dvě ruské krajní útočnice - diagonální hráčka Natalia Suvorova (15/11 vítězných útoků to je 73% úspěšnosti) a smečařka Arina Fedorovtseva (20/12 vítězných útoků to je 60 % úspěšnost). O systému přípravy ruského týmu kadetek nemám informace. O přípravě italského týmu mám konkrétní představu – italská centralizovaná příprava (Club Italia Crai) probíhá v Miláně v Centro Pavesi. Pokud chcete shlédnout na videu, stačí do vyhledávače naťukat: Spike Girls – Schiacciatricci  a v úvodním díle na Vás promluví aktuální trenér italských kadetek Marco Mencarelli, další díly cca 30 a více jsou k dispozici.

o 3. místo

Srbsko – Itálie 3:1 (- 22, 16, 18, 20)

V zápase o 3. místo od druhého setu byly jednoznačně lepší Srbky – blok 18/3, servis 7/1, nevynucené chyby 24/28, pouze na útoku italský tým zvítězil ve sběru bodů 49/44.

finále

Turecko – Rusko 1:3 (20, - 16, - 22, - 23)

Ve finálovém zápase zvládly první set lépe turecké kadetky, druhý a třetí set byl v režii ruských hráček. Nejzajímavější byl vyrovnaný čtvrtý set, ruský tým zvládl koncovku a zaslouženě zvítězil. Na bloku 6/4, na útoku 56/43, procentuálně vyjádřeno: 49% /33%. Zajímavá je také statistika servisu - ruský tým 94/8chyb/7es, turecký tým 77/13chyb, 7 es. Zápasu opět dominovaly svojí úspěšností dvě krajní hráčky ruského výběru - diagonální hráčka Natalia Suvorova (26/15 vítězných útoků – 60% úspěšnost) a smečařka Arina Fedorovtseva (41/22 vítězných útoků – 54% úspěšnost)!