21.3.2021

Reprezentace dívek 06/07 si na turnaji MEVZA vybojovala postup na ME U16

Je to přesně týden, co reprezentační družstvo dívek 06/07 ovládlo turnaj MEVZA v chorvatském Zadaru a tím se přímo kvalifikovalo na ME U16 2021, které od 10. – 18. července spolupořádá Maďarsko a Slovensko.

Příprava na kvalifikaci nebyla vůbec jednoduchá. Vzhledem k přísným opatřením, které vydala vláda České republiky, nebylo možné se připravovat v domácích podmínkách. Příprava na akci tak probíhala především v zahraničí, kdy nám poskytlo útočiště Sportovní centrum Draš ve slovinském Mariboru. Tam také odjela nominovaná dvanáctka hráček na začátku března, která se průběhem času ještě měnila. Týden před odjezdem vypadla ze zdravotních důvodů z nominace nadějná plzeňská blokařka Markéta Beranová. Během posledního týdne nešťastně upadla na koleno naše nejúdernější útočnice Caroline Formánková. Při posledním testování před odjezdem do Zadaru jsme se museli rozloučit s další hráčkou, u které PCR test odhalil vir SARS-CoV-2.

Nakonec vypadala konečná nominace následovně: Brunclíková Kateřina (L), Gajdová Karolína (B), Hrbková Daniela (L,S), Chládková Adéla (B), Jakuškina Fedora (N), Jasečková Nela (U), Pečenková Anna (B), Pragerová Anna (N), Smolková Joséfina (S), Štolfová Natálie (S,B), Vafková Kateřina (S), Zapletalová Lucie (S).

Složení realizačního týmu: Aleš Novák - hlavní trenér, Josef Smolka - 1. asistent trenéra, Radim Vlček - 2. asistent trenéra, Petra Smolková - vedoucí družstva, Eliška Konečná - fyzioterapeutka, na dálku pomáhal statistik Zdeněk Sklenář.

Češky, vedené kapitánkou Joséfinou Smolkovou, vyhrály své první dva zápasy ve skupině B proti Izraeli (3:0) a Maďarsku (3:1). Druhý den ve večerních hodinách pak nastoupily proti domácímu Chorvatsku a v semifinálové bitvě zvítězily 3:0. Následně je čekal odpočinek a příprava na nedělní finále proti Slovinkám.

Trenérský tým byl spokojený, děvčata postoupila do finále a s každým dalším utkáním získávala stále větší sebedůvěru, což bylo pro tento mladý tým nesmírně důležité. Bylo zřejmé, že dokážeme držet krok s volejbalovými zeměmi, jako je Slovinsko nebo Chorvatsko. A motivace získat právo postupu přímo na Evropu byla obrovská. V neděli nás čekala dopolední procházka u moře, poté oběd a pak už příprava na finále.

V závěrečném zápase, který rozhodl o přímém postupujícím na ME U16, převzaly na začátku iniciativu Slovinky a rychle se ujaly vedení o tři body, v prostřední části hry vedly 12: 8. Poté Češky srovnaly výsledek na 14:14. V koncovce setu za stavu 19:20 unikly Slovinky na 25:21. Češky po prohraném prvním setu vlétly do další sady jako uragán a ujaly se vedení 9:4. Následně plně kontrolovaly průběh setu a vyhrály 25:17. I ve třetím setu se Češkám povedl lepší start. Slovinky nenašly odpověď na kvalitní servis a výborné bodové útoky. Naše děvčata rychle zvyšovala náskok a opět spolehlivě zvítězila 25:15. V koncovce čtvrtého setu bylo vidět vzrušující finále, kdy oba národní týmy měly k dispozici setbol (SLO) a mečbol (CZE). Nakonec měly pevnější nervy Slovinky a vítězstvím 29:27 ve čtvrtém setu si vynutily tiebreak. V pátém setu byly oba týmy vyrovnané a otáčelo se za stavu 8:7 pro Češky. Poté naše hráčky získaly sérii bodů, především díky třem bodovým blokům a dovedly svůj tým do vítězného konce. Získaly tak přímou vstupenku na evropský šampionát.

Ocenění za nejlepší hráčku celého turnaje si odnesla Nela Jasečková. Nejvíce bodujícími hráčkami českého družstva byly Smolková Joséfina 82 bodů (5,47 b./set), Jasečková Nela 64 bodů (4,27 b./set), Vafková Kateřina 34 bodů (2,27 b./set), Chládková Adéla 30 bodů (2 b./set), Gajdová Karolína 27 bodů (1,7 b./set).

Výsledky RD 06/07 – kvalifikace ME U16 2021:

Izrael – Česká republika 0:3 (23:25, 9:25, 6:25) - statistika

Maďarsko – Česká republika 1:3 (20:25, 18:25, 25:11, 18:25) - statistika

semifinále: Chorvatsko – Česká republika 0:3 (16:25, 13:25, 21:25) - statistika

finále: Slovinsko – Česká republika 2:3 (25:21, 17:25, 15:25, 29:27, 12:15) - statistika