29.7.2019

Mistrovství světa U21 mužů – Bahrajn - 10. a 11. den a hurá domů

Turnaj MS U21 2019 se blíží do finále. Dnes nás čeká středoevropské derby s Polskem. Nejde o nic jiného než potvrdit medailové pozice z loňského ME Evropy U20, dostat se boje o 9. místo a taky o prestiž, vždyť s Poláky se pereme vždy o přední příčky na velkých akcích.

Poprvé hrajeme večerní zápas, tzn., že v klidu se zvládá snídaně a odjezd na dopolední trénink. Oběd se posouvá až na 14 hodinu a ještě před tím stačí naši borci stihnout poradu. Poláky znají „jak své boty“, odehráli s nimi tři přípravná utkání. Naši kluci jim mají co vracet, protože z Polska žádné vítězství nepřivezli. Nicméně je to utkání „o hlavě“. A to si uvědomuje i trenér Svoboda. Vlévá do hochů hlavně morální sílu a přesvědčuje je, že tento zápas bude hlavně o srdci a vůli.

Taky nám byla představena „ochranka“ na poslední dva dny, ale jak jsme nakonec zjistili, nebyla pro celý tým, ale pro naši statističku Petru. Jestli ji opět hrozil únos, jsme již nezjistili.

Do haly odjíždíme až v 16:45 a po očku ještě sledujeme, jak Itálie i bez svého univerzála Gamby posílá do bojů o bronz, nám známé Rusy. Již zápas před nimi potvrdil roli favorita Írán a postoupil přes Brazílii do finále. Potvrzují se počáteční prognózy. V poslední čtyřce byla družstva z rapidně „nadupanějších“ skupin (IRI, BRA, ITA, RUS) a podobná situace se opakuje i ve skupině o 9. - 12. místo (CZE, POL, CAN), k této silné trojce se přidává pouze Kuba.

Naše utkání začíná s krátkým zpožděním a trenérova předtucha se vyplňuje. Utkání je jako na houpačce a dospělo do pátého setu. Tady se ukázalo, kdo chtěl víc a po výborném vstupu do tie-breaku si náš výběr již nenechal vítězství vzít (report utkání ZDE). Cestou zpět na hotel je na klucích vidět únava, ale i štěstí, že tento těžký krok zvládli lépe než naši severní sousedé. Síly rychle ubývají, tak rychle do postele, protože zítra nás čeká poslední zápas. Zápas o 9. místo na MS a to se nehraje každý den.

Přestože tato parta je pohromadě již pět let, tak svůj derniérový zápas mají i taky jako malou premiéru. S výběrem Kuby se ještě nikdy na palubovce nepotkali. Kluci si po snídani dali společné protažení, klasickou předzápasovou poradu a po obědě ještě chvilku zalehli do postelí. V 16 hodin vyrážíme naposledy směr sportovní hala, abychom se porvali o 9. místo a ukázali, že nebýt nesmyslného losu základních skupin, patřili bychom do elitní osmičky.

Z Kubánců jde při rozcvičení strach. Rány to jsou fakt pěkné. Ale jakmile začne zápas, jejich elán rychle opadá. Během utkání přichází fandit i generální sekretář ČVS Ing. Milan Labašta, který kvůli tomuto zápasu obětoval i souběžně hrané finále. Vítězíme, možná trochu překvapivě, ale zaslouženě 3:0 (o zápase se dočtete ZDE). Kluci své poslední utkání zvládli na výtečnou a budoucím generacím vylepšili ranking v žebříčku FIVB.

Trochu komplikace přichází při odjezdu. Na antidopinkovou kontrolu je vybrán Marek Šotola, takže vedoucí družstva Vláďa Bednář operativně zařizuje odvoz. Když ho sežene, zjišťujeme, že „Komínovi“ to moc rychle nejde…….. a hledá se další auto. Nakonec se vše podaří a na „poradním“ pokoji č. 917 je poslední meeting družstva, kde byla trenérem Svobodou shrnuta práce, kterou jak on, trenér Zach a celý realizační tým za posledních pět let odvedli.

Moc jsme toho nenaspali a je tady ráno. Budíček v 6 hodin ráno není úplně příjemný, ale představa, že již za pár hodin jsme doma a dospat se můžeme v letadle je lákavá. Transfer na letiště probíhá bez problémů, přestože místní tvrdí, že je zácpa. Zpoždění letu nám zkracuje čekání v Dubaji a pak již necelých šest hodin letu domů. Někoho v letadle dohnala únava, někdo fotí, ale většina týmu ještě diskutuje nad skončeným MS.

Na Ruzyň dorazily všechny kufry v pořádku a závěrečná večeře s vytouženou „plzničkou“ je tečkou za letošním MS U21 a zároveň poslední akcí „party“, které se za minulých pět let podařilo to, co mnoho generacím před ní ne. Věřím, že většinu hráčů z tohoto výběru, budeme za pár let potkávat i v seniorské reprezentaci. Kluci děkujeme a hodně zdraví a štěstí ve vaší další volejbalové kariéře.

 

Z Bahrajnu Jiří Carba

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018