26.7.2019

Trenérskou rošádu v utkání s Polskem na MS U21 vyhrál trenér Svoboda

Utkání s Polskem má vždy nádech derby. Naše družstva se pravidelně potkávají v přípravných zápasech i na vrcholných podnicích. Dnes šlo o postup do zápasu o 9. - 10. místo na MS U21 a hlavně potvrzení medailových pozic v Evropě. Poláci byli zklamaní po těžké základní skupině stejně jako my. Odehráli, jak s finalistou Itálií, tak i s Brazílií, velmi slušná utkání, ale postup jim ze základní skupiny unikl. Dnešní zápas byl hlavně o srdci a o tom, kdo v sobě najde více morálních sil.

Česká republika – Polsko 3:2 (25:20, 22:25, 19:25, 25:20, 15:9)

Rozhodčí: Vinaliev (BUL), Sawa (JPN)

Sestavy:

Česká republika: Svoboda, Horák, Šotola, Vašina, Polák, Piskáček, libero Pavlíček. Střídali: Chevalier, Kozák, Šulc

Polsko: Janikowski, Poreba, Kapica,  Firszt, Zawalski, Prokopczuk, libero Szymura. Střídali: Nowak, Kosiba, Grygiel, Rajsner

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Ondřej Piskáček (kapitán): No, byl to zápas, jak nám říkal trenér už v šatně, o morálně volních vlastnostech a o srdci. Myslím, že hodně rozhodl servis, který nám šel lépe než Polákům. Hodně jsme měnili rotace a to se odrazilo na zlepšené hře v poli. Musím taky poděkovat klukům z lavičky, protože udělali v koncovce zápasu pěkný binec a nás na hřišti to tlačilo k vítězství.“

Jan Svoboda (trenér): „Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Poláci tady hrají moc dobře, ale tak jako my, měli smůlu na skupinu. Klukům jsem již v šatně říkal, že to bude o „srdíčku“ a vyhraje ten, kdo bude mít větší „morál“. To se potvrdilo. Hodně pomohli kluci z lavičky, kteří neúnavně povzbuzovali, a myslím, že jsme byli dnes o hodně lepší v poli. Byla to i trochu rošáda s polským trenérem, kdy jsme si stále vzájemně hráli s rotacemi v postavení, až jsem po třetím setu musel „prohodit“ křížem oba smečaře.“

Zápas začínáme dobře. Od prvních míčů jsme nad Poláky, na kterých je vidět možná únava, možná frustrace z prohraného utkání s Kubou. Před druhým technickým time outem dvěma výbornými servisy Vašiny odskakujeme na 16:11. Následně se Poláci snaží ještě jít do koncovky na kontakt, ale naše obrana a hlavně jejich nepřesný útok nám dovoluje set v poklidu dohrát.

Druhý set začíná neskutečně Horák na servisu. Dává čtyři přímé body a chtělo by se říci, že soupeř je na „ručník“. Opak je pravdou, po rychlém time outu polského trenéra se Poláci oklepali a začínají „zlobit“. Přitvrzují na servisu a po druhém technickém time outu nám utíkají na rozdíl tří bodů, který se nám již nedaří dorovnat.

Převaha Poláků pokračuje i ve třetím setu, našim hochům se nedaří na útoku. Sice po esu Horáka jdeme ještě do prvního technického time outu s lehkým náskokem, ale ten následně po několika nezdařených příjmech ztrácíme. Trenér posílá do hry Šulce a Kozáka, ale ani tato varianta nestačí a soupeř jde do koncovky s pohodlným náskokem 21:16 a set v klidu doztrátuje.

Do čtvrtého setu trenér Svoboda prohazuje smečaře, tzn. vedle Šotoly začíná Svoboda a vedle Piskáčka Vašina. Tento tah se ukazuje jako rozhodující pro zbytek zápasu. Zlepšujeme příjem a hlavně hru v poli. Soupeře již nepouštíme do vedení a postupně navyšujeme náskok (4:2, 8:5, 13:10, 20:14). Za stavu 21:17 Šotola „skládá“ dvě těžké nahrávky. Set končí zkaženým servisem Poláků.

Boj o pomyslný evropský bronz musí rozhodnout tie-break. Začínáme fantasticky, dva bloky a eso nás posílá do vedení 5:0. Náskok si udržujeme do změny stran, 8:4. Následně Šotola jednoblokem a přesným útokem zvyšuje na 11:6. Soupeři se nedaří ani přiblížit. Mečbol vybojuje opět Šotola jednoblokem a zápas ukončují Poláci sami zkaženým servisem.

Zápas, kde rozhodovala hlavně vůle a hlava, zvládáme a zítra nás čeká zápas o 9. - 10. místo proti Kubě.

Autor: Jiří Carba, foto FIVB

Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE