26.4.2018

Vezeme se ve vlaku evropské mládežnické extra třídy

Volejbalový ročník 1999 zná Jan Svoboda jako svoje boty a loni si s ním v roli asistenta trenéra sáhl na senzační titul mistrů Evropy. Za rok se „Honzátko“ posunul ještě o stupínek výš, protože tento teď už juniorský tým v současné době řídí jako hlavní kouč. A před sebou má nelehký úkol: probojovat se se svými juniory na další evropský šampionát, a potvrdit tak sílu a kvalitu současného českého mládežnického volejbalu. „Rozhodně nesmíme polevit a z rozjetého vlaku vystoupit. Uděláme všechno pro to, abychom naše výsledky z loňska potvrdili,“ slibuje Svoboda před blížící se kvalifikací na ME U20 ve Žďáru nad Sázavou.

Vaše osobní volejbalová kariéra je bohatá, kde všude jste působil a co byl Váš největší hráčský úspěch?

Začínal jsem hrát v Hradci Králové, kde jsem vystřídal několik družstev. Pak už následovala extraliga – VŠ Praha, RH Praha a Aero Odolena Voda. Mezitím jsem strávil ještě čtyři roky v zahraničním angažmá. S RH Praha na vojně se nám podařilo získat titul, na což samozřejmě moc rád vzpomínám. Mým největším úspěchem ale asi bylo to, že jsem to vydržel hrát v extralize od 17 do 33 let bez vážnějšího zranění.

Proč jste měl jako hráč na dresu vždycky číslo 3?

Trojka byla moje oblíbená a už od VŠ Praha jsem ji vlastně až do konce mého hraní nevyměnil. V dorostu se mi líbila i třináctka, ale ta byla obsazená.

Jak jste se dostal k trénování?

Po gymnáziu jsem začal studovat FTVS UK v Praze, obor trenérství, specializace volejbal. Takže jsem k němu postupně směřoval, ale první trenérské zkušenosti jsem začal sbírat až na konci kariéry v Odolene Vodě a u mládežnické reprezentace ČR. Jako hlavní trenér jsem pak působil v Kladně, Příbrami nebo Českých Budějovicích. Zkušenosti mám také od národních tymů, od roku 2001 jsem vystřídal v pozici asistenta juniory, ženy i muže. V letech 2009–2011 jsem už mužskou národní reprezentaci vedl jako hlavní kouč, loni jsem pak byl asistentem u žen a kadetů.

Na co z té doby nejvíc vzpomínáte?

Doposud si nejvíc cením 10. místa na MS 2010 s reprezentací mužů v Itálii. Byly to neskutečné tři týdny na šampionátu, kam jsme odjížděli jako outsideři na tři dny ve skupině, a nakonec porazili světové velmoci jako Bulharsko, Francie nebo USA. A s pozdějšími mistry světa Brazilci jsme svedli pětisetovou bitvu.

Jaký je z Vašich zkušeností rozdíl mezi ženským a mužským týmem?

Rozdíl je stejný jako rozdíl mezi mužem a ženou. Ženský tým je složitější „nádoba". Jinak rozdíl v ženském a mužském volejbalu kromě fyzických parametrů nedělám. Naučit přijímat „plachtu", rychlou střelbu, nasadit blok, naučit servis, vykrývat.... v tomhle je jedno, jestli to učíte holky nebo kluky. Ale svoje specifika ženský volejbal samozřejmě má. Víc času jsem strávil u mužů, takže my více vyhovují kluci, ale několikaleté zkušenosti u RD žen mě určitě v trenérské profesi hodně pomohly.

Momentálně vedete juniory na kvalifikaci na ME, jak se Vám s ročníkem 1999 pracuje?

S tímto týmem se mi pracuje výborně. Výhoda je, že znám všechny kluky už od žáků, protože mám v družstvu syna a samozřejmě jsem jeho turnaje a všechna mistrovství ČR sledoval. Jirkovi Zachovi, který družstvo „vypiplal", jsem pomáhal družstvo trénovat v době, kdy jsem působil v Českých Budějovicích a kadeti tam trávili hodně času. Loni jsem se navíc k družstvu v roli asistenta připojil při přípravě před ME a absolvoval s ním samotné ME i část přípravy před MS. Letos jenom trénujeme – máme za sebou 57 tréninkových dní, ale trápí nás častá neúčast kluků z extraligy mužů. Dvě třetiny kluků jsou už v extraligových týmech a plní si klubové povinnosti u „dospělých". Takže za sebou máme jen tradiční prosincový turnaj U-20 MEVZA v Mariboru, a ten jsme vyhráli.

Bude hodně těžké kvalifikovat se na mistrovství Evropy?

Nebude to vůbec lehké a až samotná kvalifikace ukáže, kam jsme se posunuli za 12 měsíců my a kam soupeři. Ani jednoho nepodceňujeme a o Finech víme, že je to velmi nepříjemný a houževnatý soupeř.

Jaký je postupový klíč?

Hrajeme jednu z osmi skupin a jen vítězové postupují s dvěma pořadateli přímo na MEJ v Holandsku a Belgii. Osm druhých družstev ve skupině bude mít ještě opravu v dodatkové kvalifikaci, ale jen dva vítězové dvou čtyřčlenných skupin obsadí 11. a 12. místo pro MEJ. To už ale bude masakr.

Ročník 1999 loni vybojoval na mistrovství Evropy fantastické zlato, letos na ně noví kadeti navázali a vybojovali před 14 dny ve Zlíně stříbro. Co na to říkáte?

Je to skvělý úspěch! Je úplně jedno, jaká je to „placka", daleko důležitější je, že jsme „in" a vezeme se dva roky po sobě ve vlaku evropské mládežnické extra třídy. To už není náhoda, ale je to velký příslib pro dospělou reprezentaci za 5, 7, 9 let. Jen nesmíme polevit, abychom zase z vlaku nevystoupili. Pro mě byl loňský titul mistra Evropy obrovský zážitek a splněný sen, vyhrát velký turnaj a „nandat" to jednou Rusákům a podruhé volejbalové velmoci, jako je třeba Itálie.

Celý náš tým jel ze soustředění před 14 dny kluky do Zlína podpořit. Uměli jsme se vžít do jejich situace a přišlo nám přirozené jim zafandit, a dát jim to najevo.

Marek Pakosta po zisku letošního stříbra na ME řekl, že je vidět, že koncepce mládežnického volejbalu je u nás dobře nastavená, protože se v mezinárodním měřítku dokážeme porovnávat s těmi nejlepšími. Určitě budete chtít s juniory tohle v nejbližší době potvrdit?

My bychom to hrozně rádi potvrdili a kluci by si to za tu dřinu zasloužili, ale taky víme, že přechod z kadetů do juniorů na úrovni reprezentací není v Evropě snadný. Uděláme ale všechno pro to, abychom naše výsledky z loňska potvrdili.

Autor: Barbora Mertová

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2018/19 muži - čtvrtfinále

VK Dukla Liberec – SKV Ústí nad Labem 3:1 (23:25, 25:17, 25:21, 25:10), Volejbal Brno – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (15:25, 15:25, 12:25)

 
Český pohár 2018/19 muži - čtvrtfinále

VK Euro Sitex Příbram – Kladno volejbal cz 1:3 (20:25, 25:19, 17:25, 16:25)

 
Pohár CEV 2018/2019 ženy

UVC Holding Graz - TJ Ostrava 3:1 (25:23, 20:25, 25:17, 25:23) první zápas 2:3, postupuje UVC Holding Graz

 
Pohár CEV 2018/2019 muži

Posojilnica Aich/Dob (AUT) - Dukla Liberec 1:3 (23:25, 23:25, 25:23, 20:25) první utkání 1:3 postupuje Dukla Liberec

 
Pohár CEV 2018/2019 muži

VRCK Kazincbarcika (HUN) - Kladno volejbal cz 2:3 (18:25, 26:28, 27:25, 25:20, 13:15) první zápas 1:3, postupuje Kladno volejbal cz  

 
Challenge Cup 2018/2019 muži

Volejbal Brno - Fonte Bastardo Azores (POR) 1:3 (29:31, 25:20, 20:25, 15:25) první zápas 1:3, postupuje Fonte Bastardo Azores (POR)

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015-2018