31.8.2019

Česká reprezentace v přípravě na mistrovství Evropy skalp Francie nezískala

V útulné hale La Soucoupe v Saint Nazaire se odehrálo druhé přátelské utkání našeho týmu s jedním z favoritů blížícího se ME 2019. Domácím chyběl oproti prvnímu utkání smečař N´Gapeth (osobní důvody), Češi nastoupili v kompletním složení. Poslední přípravná utkání před evropským šampionátem čekají svěřence trenéra Nekoly příští týden v Jablonci nad Nisou proti Portugalsku.

Francie – Česká republika 3:0 (25:17, 25:19, 25:14), dodatečný set 25:22

Počet diváků: 100

Francie: Toniutti, Lyneel, Le Roux, Boyer, Clevenot, Chinenyeze, libero Grebennikov, Rosard. Střídali: Tillie, Patry, Le Goff, Brizard

Česká republika: Bartoš A., Patočka, Finger, Džavoronok, Zajíček, Janouch, libera Moník, Kunc. Střídali: Sedláček, Galabov, Sobotka, Janků

Francouzské ohlasy po utkání:

Jénia Grebennikov (libero): „Bylo důležité si vyzkoušet tento model přípravy, kdy na sebe navazují těžká utkání, stejně jako na ME. Dnes jsme extrémně dobře podávali, což Čechům znemožnilo kvalitně útočit.“

Laurent Tillie (trenér): „Jsem velmi rád, že jste přijali naše pozvání. Pro nás velmi dobrá forma přípravy. Mohl jsem vyzkoušet různé varianty a ověřit, jak na tom jsme. Rád bych, abychom zopakovali toto společné soustředění, jakmile to bude možné.“

Jakub Janouch (kapitán): „Ze strany Francie to byl nejkoncentrovanější výkon. Převedli to, proč jsou týmově a individuálně tam, kde jsou. Nám se těžko hledala skulinka, jak je zastavit.“

Oliver Sedláček (blokař): „Byl jsem hrozně rád za šanci zahrát si proti klukům, které jsem prozatím sledoval v televizi nebo na Youtube. Pro mě super zážitek a konfrontace.“

Dalibor Polák (asistent trenéra): „V dnešním utkání jsme byli pod neustálým tlakem dobře servírující Francie, od čehož se odvíjela naše úspěšnost na útoku. Na druhou stanu jsme si vyzkoušeli hru proti soupeři, který podstatě nekazí podání a neustále tlačí na servisu. Pozitivní pro mě byl výkon mladého blokaře „Krakena“ Sedláčka, který zaznamenal v utkání pět bloků za dva sety. Celkově hodnotím naší přípravu ve Francii pozitivně.“

Do utkání vstoupil náš tým s chutí a vůlí odčinit těsnou prohru z prvního utkání. Džavoronok na servisu, francouzské chyby na útoku a rázem jsme ve vedení 8:5. Nicméně domácí se nevzdávají, pověstnou zlepšenou obranou a účinnějším servisem srovnávají skóre na 12:12. Ani náš time out nic nemění na vývoji prvního setu, další eso a úspěšný útok středem znamená vedení Francouzů 14:12, blok Tuniuttiho navyšuje skóre na 19:15. Ani v dalším průběhu setu nenarušíme pohodu Francie a set prohráváme 17:25.

Do druhého setu vstupujeme s Oliverem Sedláčkem v základní sestavě, Francie však pokračuje v nastoleném tempu a vede 8:5, 13:10. Boyer na servisu přidává další dva body a trenér Nekola se ho snaží zastavit „tajmem“. Stále máme problémy s francouzskou obranou, ale nevzdáváme se. Úspěšné útoky Adama Bartoše, Sedláčka a Džavoronoka nic nemění na vedení Francie (21:16, 23:18). Set vyhrává domácí tým 25:19.

Třetí set a domácí tlak na podání nepolevuje (4:0). Blokem a dobrým podáním Sedláčka snižujeme (4:2), další blok přidává Adam Bartoš a na ukazateli svítí stav 6:5 pro Francii. Obraz hry se však nemění, po esu Brizarda domácí odskakují na 12:7 a náš tým má stále problémy s příjmem. Zápas ukončuje dvěma esy Brizard, 25:14.

Dodatečný set využili naši trenéři k dalšímu „protočení“ sestavy. Dvě naše přímé chyby a domácí eso dostává Francii do rychlého vedení 3:0. Pak již je průběh vyrovnaný, oba týmy ztrátují. Náskok soupeře postupně snižujeme - na 10:8 Janků, na 13:12 Finger a Sedláček vyrovnává na 13:13. Patry však zastavuje naší bodovou sérii útokem z doskoku a při servisu Tillieho nám soupeř „ujíždí“ (18:14). Vybudovaný náskok si již domácí Francie nenechá vzít (21:17, 23:20) a i v dodatečném setu vítězí (25:22).

Autor: Miloslav Javůrek