21.7.2023

Čeští reprezentanti pokračují v Lotyšsku ve vítězném tažení

Druhým dnem pokračovala v lotyšském Daugavpilsu kvalifikace na ME hráčů U22. Český tým vedený koučem Janem Svobodou odpoledne vyzval tým Turecka a opět nezaváhal. Z palubovky si odnesl vítězství 3:1 a dál drží postupové šance pevně ve svých rukou.

Turecko – Česko 1:3 (21:25, 33:31, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: Tillmann (HUN), Ioannidis (GRE)

Turecko: Gedik, Kaplan, Sahin, Yuksel, Karababa, Koc, libera Ceribas, Kuyucu. Střídali: Karakoc, Üner, Cuci

Česko: Černý, Bryknar, Krča, Bukáček, Kollátor, Pastrňák, libero Šálek. Střídali: Leština, Pelikán, Toth, Hilšer

univerzál David Kollátor: První set jsme soupeře dobře ubránili, v druhém setu jsme nebyli schopni dát plachtu, proto jsme prohráli v dlouhé koncovce. Ve třetím setu jsme stále bojovali s naším servisem, ale naštěstí fungovaly nám dobře ostatní činnosti. Poslední set jsme hráli skvěle v mezihře a tím jsme soupeře zdolali.“

libero Matěj Šálek: Tohle dnes byla proti Turecku důležitá výhra! První set jsme tlačili na servisu a set tak úspěšně vyhráli. Druhý však byl především na servisu o poznání horší, bylo hodně zkažených plachet, hlavně v koncovce a set jsme prohráli poměrem 33:31. Třetí a čtvrtý set se nám ale opět vrátil servis a rovněž jsme dobře bránili. Díky dobré mezihře jsme vyhráli 3:1.“

trenér Jan Svoboda: Nešel nám servis, při kterém jsme hodně chybovali. To nás chvílemi házelo zpátky ve skóre a díky němu jsme ztratili druhý set. Ale v útoku, na bloku a při příjmu jsme byli jasně lepší, což se projevilo v jednoznačném výsledku zápasu.“

Přestože vzájemná zápasová bilance s tureckým týmem hovořila ve prospěch našeho týmu, Češi věděli, že je nečeká jednoduchý zápas. Do utkání vstoupili výborně, hned v úvodu soupeři odskočili do vedení 8:3. V průběhu celého prvního setu náš tým výborně podával a útočil na ztrátu a za 26 minut zvítězil 25:21.

Druhou sadu začali svěřenci Jana Svobody několika drobnými nepřesnostmi, soupeř se poměrně rychle dostal do vedení 8:5. Přestože ve střední pasáží setu šlo naopak do dvoubodového vedení naše družstvo, v koncovce se schýlilo k nevídané a poměrně dlouhé bitvě. Za stavu 32:31 pro Turecko český tým nepřesně přihrál soupeřovo podání a druhou sadu, která trvala 35 minut, prohrál 31:33.

Třetí a čtvrtý set byl ve znamení obrovské bitvy o každý míč, oba týmy se neustále střídaly ve vedení. Turci velmi dobře přihrávali a bránili v poli. Naopak naše hra byla chvílemi těžkopádná, chyběla lehkost. To však čeští hráči nahradili nezměrnou trpělivostí a bojovností. K naší hlavní útočné síle - Davidu Kollátorovi - se přidal v průběhu zápasu stále se zlepšující Matěj Pastrňák a misky vah se postupně překlopily na naši stranu. V koncovce čtvrtého setu si naši reprezentanti výbornou obranou vytvořili čtyřbodový náskok a set, i přes drobné zaváhání po šťastném prasátku soupeře, dotáhli do vítězného konce. Češi tak nad Tureckem zvítězili 3:1 a postupové šance zatím drží pevně ve svých rukách. Nejlepším hráčem utkání se stal výše jmenovaný diagonální hráč David Kollátor, který nasbíral úctyhodných 25 bodů.

V sobotu od 14:30 čeká českou reprezentaci přímý souboj o první příčku kvalifikační skupiny C s Ukrajinou, která v druhém dnešním utkání zdolala domácí Lotyše v tie-breaku.

Autor: Miroslav Šotola, foto CEV

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...