5.7.2019

Letní světová univerziáda v Itálii začala pro naše volejbalisty vítězně

Volejbalový turnaj na 30. Letní světové univerziádě 2019 v italské Neapoli odstartoval. Prvním soupeřem našeho mužského univerzitního výběru bylo Chile. Češi si dokázali poradit s gradujícím výkonem soupeře a za 91 minut zvítězili 3:0.

Chile – Česká republika 0:3 (13:25, 15:25, 28:30)

Sestava ČR: Bartoš, Janků, Tibitanzl, Hladík, Šulc, Mikulenka, libero Kovařík. Střídali: Kraffer, Kupilík, Indra

Zápas začal klasicky, z naší strany mírně nervózně, ale za stavu 1:3 přichází na servis Tibík (Tibitanzl) a posílá nás do klidu na 12:3. Chilané žádné vysoké borce nevytáhli, asi až na jednoho to byly samé nízké mrštné vysokohorské blechy. Nejen jiným dresem, ale i vskutku oplácanější postavou mezi nimi vynikalo libero - Sotto Motto. Byť svými zákroky nebyl v prvních dvou setech příliš úspěšný, rybičky vrhal elegantněji než Tomáš Kubal. První set jsme v poklidu doklepali 25:13.

Nepříliš pěkný sport z obou stran pokračoval i v druhém setu. Ze začátku byl průběh vyrovnaný, ale díky Ládíkovými (Mikulenka) a Hladinovými (Hladík) sériemi na servisu, vítězíme 25:15.

Ve třetím setu se chilské blechy probraly, zlepšily přihrávku a začaly nás více trápit servisem. První time si bere náš kouč za stavu 15:18. Nějaký ten bodík se podaří vždy stáhnout, ale soupeř se téměř bezchybně prosazuje středem sítě. Kouč se odvážným střídáním snaží oživit naši hru, což se na chvíli daří a díky Dejvákovu (Janků) esu a následně dobrému servisu, se set dostává do vyrovnané koncovky. V ní vládne naše kladivo - Martin Hladina Hladík. Začínáme několika mečboly, které se ale nedaří proměnit, rozdáváme deku za dekou, ale Motto se vždy přikutálí se zázračnou „vykrejvkou“. Chilané se dostávají ke třem setbolům, my pokračujeme trpělivě, ale trochu trneme. Případný čtvrtý set s tímto rozjetým soupeřem by „smrděl“. Přežíváme klinickou smrt, když univerzál soupeře vyhazuje nahraný setbol do autu. Naštěstí na servis přichází Tibík a díky dvěma složeným bodovkám Hladiny končíme 30:28.

Po zápase zůstáváme na jeden set našich soupeřů ve skupině Ukrajina – Tchaj-Pej, což je o kousek lepší sport, než ten náš. Nakonec vyhrává náš zítřejší soupeř Tchaj-Pej 3:2, 15:13 v tiebreaku. Rozdáme si to s nimi opět ve 12 hodin, jen v jiné hale.

Autor: Filip Kupilík