1.10.2023

Naši volejbalisté byli v utkání s domácí Brazílií blízko senzačnímu vítězství

Ve svém druhém utkání olympijské kvalifikace v Rio de Janeiru nastoupila naše reprezentace proti Brazílii. Proti domácím favoritům získali bezchybně hrající Češi výhru v úvodní sadě. Brazílie se do tempa dostala díky podpoře domácích fanoušků a směřovala k vítězství. To ji ale tým okolo Adama Zajíčka, Jana Hadravy a Lukáše Vašiny nechtěl dát zadarmo a nejen, že srovnal na 2:2 na sety, Češi dokonce sahali po senzaci. V tiebreaku byli Novákovi svěřenci stále o krok napřed a vybojovali si mečbol. Soustředění Brazilci až na poslední chvíli utkání otočili a zvítězili v páté sadě 16:14. Marek Šotola svému týmu pomohl 18 body, Lukáš Vašina přidal 17. Záznam utkání i přímé přenosy následujících zápasů jsou ke zhlédnutí na platformě volej.tv.

Brazílie – Česko 3:2 (22:25, 25:16, 25:20, 21:25, 16:14)

Rozhodčí: Vera Mechan Walter Hugo (PER), Maroszek Wojciech (POL)

Brazílie: Nóbrega Honorato, Resende Gualberto, Mossa Rezende, Lucarelli Souza, Saatkamp, Souza, libero Hoss. Střídali: Fernandes P. X. Cavalcante, Ferreira Souza, Rodrigues Pinto, Bergmann

Česko: Vašina, Zajíček, Hadrava, Galabov, Polák, Janouch, libera Pfeffer, Moník. Střídali: Šotola, Licek, Srb, Svoboda, Špulák

univerzál Marek Šotola:Podle mě to byl z naší strany hodně podařený zápas. Hráli jsme proti tomu nejlepšímu týmu na světě, a ještě u nich doma, kde je celá hala tlačila dopředu. Dnes jsme si asi tie break prohráli sami. Vedli jsme nad nimi o pár bodů a asi na nás padla nervozita toho, že bychom mohli vyhrát velký zápas. To nejspíš rozhodovalo. Brazilci zkušenosti s velkými zápasy mají a my ještě tolik ne.

trenér Jiří Novák: Někdy by dva vyhrané sety s Brazílií byly krásné, dnes je to prostě málo. I když si myslím, že náš výkon byl o něco méně učesaný než včera s Itálií, přesto jsme soupeře dostali do úzkých a vedli 13:9 v tie breaku. Potom se můžeme pobavit, jak se to mělo dohrát, každopádně každý to měl vzít na sebe a dohrát, neměl čekat, že to za něj dohraje někdo jiný. To nás ale nesmí zlomit a musíme se po dni volna připravit na další zápas a zase se rvát. Ono nějaké to velké vítězství přijde.

Proti Brazilcům vstoupili čeští volejbalisté do zápasu agresivně a s domácími drželi krok. Po Hadravově a Galabovově útoku Češi vedli 10:8. Bodovali i Vašina, Zajíček a Polák, kteří drželi svůj tým v těsné výhodě. Češi byli lepším týmem a probojovali se k setbolu za stavu 24:20, vítěznou tečku za prvním setem udělal Vašina.

Vašinův bod zahájil i druhou sadu, pro sedm dalších výměn šlo však o poslední český úspěch. Brazilci nasadili vysoké tempo a rychle vedli 10:3. Přišel ale i nápor českých volejbalistů, kteří se přiblížili na čtyřbodový rozdíl. Dále ale vzdorovat nedokázali a brazilští hráči si zisk setu pohlídali.

Třetí set nezačal pro Čechy špatně, do stavu 5:5 byl průběh vyrovnaný, poté Brazilci odskočili do čtyřbodové výhody. Po Darlanově esu vedli domácí volejbalisté 16:11, Češi se v koncovce přiblížili na 20:17, set ale patřil opět Brazilcům. Esem ukončil sadu opět Darlan.

Stav 5:5 platil i v sadě číslo čtyři, Janouch navíc svým plachtícím podáním dal eso a získal tak vedení, které zvýšil blokující Špulák. Vašina zvyšoval už na 14:10, Šotola posunul skóre na 18:13 a český tým dominoval až do konce setu, který získali 25:21.

Tie break přinesl české vedení, kdy body přidávali Šotola, Špulák nebo Vašina. Brazilci byli stále o několik kroků zpět a před zaplněnou halou se snažili smazat české vedení. Přiblížili se na kontaktních 12:13 a v euforii srovnali na 13:13. Češi vybojovali mečbol, ale o domácí výhře rozhodla video challenge.

Autor: Štěpán Sedláček, foto FIVB