10.1.2020

O vstupenku na OH 2020 v Tokiu se utká Německo s Francií

Semifinálové boje kvalifikace na OH 2020 proti sobě postavily vítěze naší skupiny Slovince a Francouze, kteří překvapivě v posledním utkání podlehli do té doby nevýraznému Nizozemsku. Druhou semifinálovou dvojici tvořili výborně hrající Bulhaři a domácí Němci, u kterých byla hlavní otázka zdravotní stav jejich hvězdy Grozera. Favorita v těchto utkání bylo těžké hledat, ale pokud by si člověk měl tipnout, tak to bylo spíš Bulharsko a Slovinsko. Oba týmy prošly svými skupinami jistě a předváděli nejvyrovnanější výkony. Ale v semifinále bylo vše jinak.

Slovinsko - Francie 2:3 (25:13, 25:22, 14:25, 21:25, 9:15)

statistika ZDE

Slovinci vlétli na Francouze přesně tak jako na náš výběr v posledním zápase základní skupiny a v prvním setu je „vyprovodili“ s třináckou, tzn. že jim dovolili pouze o jeden bod více než naší reprezentaci. Hráči galského kohouta se z tohoto výprasku vzpamatovávali velmi pomalu, ale konec druhého setu, přestože Slovinci stále dominovali, byl již vyrovnaný a Francie byla zpět v zápasu. To se ukázalo ve třetím setu, kdy Francouzi Slovincům vrátili „nakládačku" z prvního setu a bylo opět o co hrát. Francie, ale již dominovala jak ve čtvrtém setu, tak i v tiebreaku a otřesené Slovince již nepustila do zápasu. Zdálo se, jako by se Slovinci za stavu 2:0 již viděli ve finále a Francie 100% využila jejich krátkou nekoncentrovanost a postoupila do finále.

Bulharsko - Německo 1:3 (20:25, 23:25, 25:20, 23:25)

Nabitá Max-Schleming aréna čekala s velkým očekáváním, zda se na palubovce objeví univerzál a největší německá hvězda Grozer. Všeobecně se vědělo, že jeho lýtko není úplně v pořádku a jeho absence by byla pro domácí Němce citelnou ztrátou. Naopak Bulhaři zde zatím  předváděli bezchybné výkony, podpořené fantastickým podáním. Byla jenom otázka jestli si „servírovací" formu přinesou i do semifinále. Grozer nastupuje a to je pro Němce asi zásadní fakt, který následně rozhoduje celý zápas. První set Bulhaři stále dotahují nepatrný náskok Němců, ale koncovku rozhoduje Grozer bezchybným útokem po špatném příjmu. Druhý set kráčí do nervy drásající koncovky, kdy během setu „každý chvilku tahá pilku". Štastnější jsou opět Němci. Bulhaři se nevzdávají a třetí set vyhrávají přesvědčivě. Čtvrtý set je kopií setu druhého. Od stavu 20:21 se nahrávač Kampa rozhodne, že koncovku odehraje, kdo jiný než Grozer. A ten se nemýlí, přestože na mečbol potřebuje až třetí pokus, posouvá Němce do vysněného finále a boje o vstupenku na OH 2020.

Kdo se stane účastníkem OH 2020 v Tokiu rozhodne páteční finále, které v Berlíně vypukne v 20:10 hodin.

Autor: Jiří Carba, foto CEV