19.9.2017

Ohlédnutí za 29. Světovou univerziádou v Taipei očima trenéra Luboše Vašiny

V letošním srpnu se naši volejbalisté zúčastnili 29. Světové univerziády v Taipei a nevedli si vůbec špatně. Konečné 7. místo z 22 týmů je zajisté úspěchem.

Do závěrečné nominace byli vybráni hráči ze sedmi extraligových oddílů.

Nahrávači – Jakub Ulč (Ústí n.L.), Liun Guan Truong (Zlín)     

Blokaři – Vojtěch Patočka (ČZU Praha), Jan Pražák (Volejbal Brno), Martin Tibitanzl (Ústí n.L.)

Univerzálové – Martin Hladík (Odolena Voda), Daniel Římal (Volejbal Brno)

Smečaři – David Janků (VK Ostrava), Marek Šulc (ČZU Praha), Jiří Kraffer (České Budějovice) Jakub Motyčka (Zlín)

Libero – Martin Kop (ČZU Praha) 

Realizační tým:

Hlavní trenér - Lubomír Vašina, asistent trenéra a vedoucí družstva - Zdeněk Melichárek, fyzioterapeut – Milan Slavík a poprvé odcestoval s výpravou statistik – Dan Merta.

Čekal nás, a také se tak později ukázalo, velice náročný a po stránce výkonnostní těžký akademický světový volejbal. Družstva byla rozdělena do dvou pětičlenných a dvou šestičlenných skupin. Startovní pole čítalo 22 družstev ze všech kontinentů. Jak průběh celého turnaje ukázal – není dnes již slabých družstev. Všechna již umí hrát volejbal.

Skupina C:

Skupina, do které jsme byli nalosováni ze třetího koše měla jasného favorita v týmu Ruska, což se také potvrdilo. Jestli jsme chtěli splnit náš vysněný cíl, a to postup mezi osm nejlepších družstev, tak jsme hráli v podstatě o jedno postupové místo. Největšími uchazeči o postup mezi nejlepší byla družstva z Austrálie, Chile a Rumunska, ale jak se později ukázalo i papírový slabší tým z Hong Kongu měl svoje kvality. Měli jsme vynikající vstup do turnaje, kdy jsme přehráli za tři body silnou Austrálii 3:0. Nejzásadnější výhrou byl však druhý zápas s Rumunskem, které se nekvalifikovalo na ME a přijelo tak se čtyřmi reprezentačními hráči s „A“ týmem v čele s matadorem Mateiem. S tímto týmem vyhráváme za tři body 3:1. V dalším zápase porážíme Chile 3:0 a jsme krůček od postupu do vysněné osmičky. Zápas s Rusy v obrovské hale pro nás nebyl odehrán špatně, ale na soupeře náš výkon nestačí a prohráváme 0:3. V posledním zápase s Hong Kongem nám stačí uhrát jediný bod. Po prvním prohraném setu bojujeme především sami se sebou a svojí psychikou. Nakonec zápas otáčíme v náš prospěch a vyhráváme 3:2. Ve skupině končíme na druhém místě a poohlížíme se na soupeře, který nám stojí v cestě do exkluzivní společnosti čtyř nejlepších týmu na letošním LSU. Bohužel narážíme na soupeře z nejsilnějších. Pozdějšího vítěze a přemožitele suverénních Rusů - družstvo Iránu.

Jsme v osmičce:

Opět hrajeme ve velké hale, která je naplněna k prasknutí (6.000 diváků). Vynikající atmosféra, vynikající soupeř a i přes porážku a z respektu zaváhání na začátku prvního setu hrajeme příznivou roli. Naši hráči v některých případech mladší až o osm let bojují statečně a nedají se zastrašit urostlými perskými bojovníky.

O možnost zahrát si o neuvěřitelné páté místo s Argentinou nás připraví výsledek ze zápasu s Brazílií. Vyrovnanou partii prohráváme 3:1 na sety, když především ve čtvrtém setu nevyužijeme vedení o pět bodů.

Hrajeme o sedmé místo, a i tak je to pro naše mladé družstvo (v průměru nejmladší tým na univerziádě) vynikající výsledek. Portugalsko bylo druhé v silné skupině, kde vyřadilo například Jižní Koreu či Mexiko. Bojujeme a chceme ukončit tento turnaj vítězstvím. Nakonec jsme s vypětím všech sil dotáhli utkání do vítězného konce. Vyhráváme 3:1 a končíme na skvělém 7. místě jako třetí nejlepší evropský tým.

Konečné pořadí:

1.Irán, 2.Rusko, 3. Japonsko, 4.Ukrajina, 5.Brazílie, 6.Argentina, 7. Česko, 8. Portugalsko

Za sebou necháváme takové volejbalové velmoce jako například USA, Kanadu, Francii Jižní Koreu či Austrálii.

Úspěch však nemáme jenom v podobě sedmého místa, ale náš Martin Hladík se stává nejvíce bodujícím hráčem turnaje (musím konstatovat, že Martinovi turnaj vyšel excelentně a soupeři ač se na něho od nějakého druhého zápasu připravovali si s jeho útokem a obranou na síti nevěděli rady). I v ostaních herních činnostech však máme naše hráče vysoko v rankingu. 10. místo Martina Hladíka na útoku, 7. místo stejného hráče na bloku, 5. místo Vojty Patočky na servisu, 9. místo Martina Kopa ve vybírání v poli a 4. a 7. místo Davida Janků resp. Jiřího Kraffera na příjmu.

V ratingu týmů jsme byli čtrnáctí na útoku. 7. místo na bloku, 4. místo na servisu, 8. místo na vybírání v poli a dokonce jsme byli první na příjmu podání.

Každý z hráčů měl v týmu svoji nezastupitelnou roli. Všichni se ji zhostili na výbornou a je potřeba poděkovat vedení ČAUSU za možnost reprezentace našeho akademického volejbalu, ČVS za podporu, trenérům hráčů za jejich vedení a vedení oddílů za uvolnění již v přípravném období a samozřejmě hráčům samotným. Pro mne jako trenéra a mé kolegy z realizačního týmu to byl opět obrovský sportovní zážitek umocněn i lidským rozměrem všech členů naší volejbalové výpravy.

 

Autor: Luboš Vašina

Krátké zprávyArchiv
Champions League 2018/2019 muži

Azimut Leo Shoes Modena (ITA) – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (26:24, 25:22, 25:17)

 
ME 2019 muži - rozlosování

Los ME 2019 zařadil české volejbalisty do skupiny D, která se odehraje v Rotterdamu a Amsterdamu. Soupeřem naší reprezentace bude domácí Nizozemsko,...

 
Pohár CEV 2018/2019 muži

Ford Store Levoranta Sastamala (FIN) – Kladno volejbal cz 3:0 (25:20, 25:19, 25:19) první utkání 3:2, postupuje Sastamala

 
2018/19 MEVZA Středoevropská liga - ženy

VK UP Olomouc - Mladost Zagreb (CRO) 3:1 (25:10, 25:15, 20:25, 25:22)

 
Pohár CEV 2018/2019 muži

Galatasaray Istanbul (TUR) – Dukla Liberec 3:0 (25:15, 25:21, 25:19) první utkání 3:2, postupuje Galatasaray Istanbul

 
MEVZA U17 Maribor - chlapci - kvalifikace na 2019 ME U17

finále: Slovinsko – Česká republika 1:3 (18:25, 16:25, 25:23, 16:25), o 3. místo: Rakousko – Slovensko 3:0 (25:23, 25:19, 25:19)

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015-2018