10.8.2019

Prohra se Slovenskem ukázala trenérům na čem v přípravě na ME zapracovat

V prvním mezistátním přátelském utkání v přípravě na ME 2019 vyzvalo naše reprezentační družstvo mužů v Jablonci nad Nisou kolegy ze Slovenska. Oba trenéři poslali na hřiště skoro všechny hráče a vyzkoušeli si aktuální formu svých výběrů. V netradičně dlouhém pátém setu se štěstěna přiklonila na stranu našeho soupeře a Slovensko zvítězilo 3:2. V sobotu je na pořadu odveta ve stejné hale, opět od 17 hodin.

Česká republika – Slovensko 2:3 (22:25, 25:18, 25:23, 23:25, 21:25)

Rozhodčí: Emil Velinov

Počet diváků: 100

Česká republika: Janouch, Džavoronok, Zajíček, Hadrava, Galabov, Patočka, libero Moník. Střídali: Bartoš P., Bartoš A., Pražák, Sobotka, Zmrhal, Finger, libero Kunc

Slovensko: Krajčovič, Zaťko, Paták, Ondrovič, Michalovič, Kriško, libero Kubš. Střídali: Lux, Firkál, Ihnát, Gavenda, Kováč, Porubský, Mačuha

Jakub Janouch (kapitán ČR): „Moc vyrovnaný zápas, kde jsme se v prvním setu trochu hledali, ale pak už to bylo dobré. Prostřídalo se více hráčů. Je to přípravné utkání, takže jde hlavně o sehrání a výsledek není tak důležitý.“

Jan Hadrava (univerzál ČR): „Vyrovnané utkání, kde nám utekli dvě poslední koncovky. Utkání ukázalo, na čem ještě musíme do ME zapracovat. Utkání bylo vyrovnané a hráli všichni hráči, což je pro tyto utkání důležité.“

Michal Nekola (trenér ČR): „Přestože jsme prohráli, utkání splnilo svůj účel. Vidím všechny hráče, kteří mohou ukázat, co v nich je, protože po těchto přípravných utkáních budeme zužovat nominaci.“

Andrej Kravárik (trenér SVK): „Utkání potvrdilo vyrovnanost týmů, kdy v prvních třech setech obě družstva hrála s pravděpodobnými základními šestkami. Jsem spokojen a myslím, že mě i mému kolegovi u českého týmu zápas ukázal, na čem v následující přípravě zapracovat.“

První ze dvou přátelských utkání naší mužské reprezentace se odehrálo v jablonecké městské hale proti reprezentaci Slovenska. Před začátkem střetnutí byla minutou ticha uctěna památka nedávno zesnulého bývalého trenéra naší reprezentace pana Miguela Falascy.

V prvním setu nám nevycházela útočná fáze, ale díky výborné obraně na síti byl celý set vyrovnaný a žádný z týmu se nedostal do výraznějšího vedení. Konečné skóre ale vyznívá lépe pro Slováky a připsali si první set na svoje konto.

Druhý set je od samého začátku v naší režii, ke stále dobré obraně se přidává i efektivnější útok a během celého setu navyšujeme náskok až na konečný výsledek 25:18 a tím srovnáváme poměr setů na 1:1.

V dalším setu pokračují oba týmy v nezměněných sestavách, opět v tomto setu útočíme s úspěšností 65 % , kdy se daří zejména univerzálu Hadravovi. V celém setu jsme opět ve vedení (8:7,16:13,21:18) a končí výsledkem 25:23.

Do čtvrtého setu poslal náš trenér Michal Nekola nové síly, aby dal příležitost i dalším hráčům před plánovaným zúžením nominace o dva hráče. Slovensko pokračovalo ve stejné sestavě a působilo rozehranějším dojmem. Začátek setu nám po řadě nepřesností uniká (4:8,9:16), ale naši velkou bojovností a s přispěním nevynucených chyb Slováků prohráváme tento set až v koncovce 23:25.

Pátý set se po domluvě obou trenérů hraje nestandardně do 25 bodů. Začátek nám opět uniká (4:8), ale naši se nevzdávají a od stavu 12:12 je cítit, že žádný z týmů nechce prohrát. Do stavu 21:21 se pravidelně ztrátuje. Pak Slováci trefí několik výborných podání a po výsledku 21:25 vyhrávají tento set i celé utkání.

Autor: Miloslav Javůrek