11.6.2017

Skvělé představení režíroval univerzál Hadrava, Česko hladce zdolalo Portugalsko!

Český reprezentační tým narazil v posledním utkání Světové ligy v Českých Budějovicích na tým Portugalska, který je o jednu příčku ve světovém žebříčku (26.) výš, než výběr Miguela Falascy (27.). I proto nečekalo na český národní tým nic jednoduchého. První sadu ale Češi zvládli poměrně s přehledem, dařilo se hlavně Janu Hadravovi - 25:21. Také druhá sada se hrála podle českých not, výsledkem toho bylo vedení 2:0 (25:21). Svěřenci trenéra Falascy dnes byli ve své kůži a nenechali nic náhodě ani ve třetí sadě, kterou vyhráli rozdílem třídy 25:16 a celkově tak porazili výběr Portugalska 3:0 na sety! Gratulujeme!

Český tým si brzy vybudoval mírný náskok, skvělý blok dvojice Holubec - Michálek znamenal vedení 8:6. Po několika chybných útocích Portugalců bylo o chvíli později pro český tým ještě veseleji - 14:10 - a kouč Silva zastavoval českou sérii timeoutem. Do druhého technického timeoutu šel český tým za vedení 16:12, kdy bodoval zejména univerzál Jan Hadrava. Pak ale přišla série tří bodů Portugalců a na to reagoval kouč ČR Falasca oddechovým časem - 16:15. Klid po oddchechovém čase přidali českému celku smečí Petr Michálek a přímým bodem z podání nahrávač Jakub Janouch - 18:15. Také závěr Češi zvládli, když nad sítí úřadoval zejména univerzál Hadrava. První set pro Česko poměrem 25:21 - 1:0.

Také druhá sada začala pro Čechy výborně, blok Marka Beera znamenal vedení 3:1.  Do prvního technického timeoutu šel český národní tým s náskokem dvou bodů - 8:6. A když se chytrým útokem prezentoval také Adam Bartoš, Česko vedlo o tři body 12:9. Našim se dařilo také na bloku, trio Janouch - Beer - Michálek zastavilo útok Portugalců blokem na lajnu - 14:10 - timeout Portugalska. Po něm hned další blok přidal Petr Michálek a Češi vedli už o bodů pět - 15:10! I ve druhé polovině druhého setu na palubovce vládli Češi s univerzálem Hadravou v čele, který byl dnes k nezastavení - 19:13. Závěr setu naše reprezentace zvládla, i když Portugalci snížili především zásluhou smečaře Martinse, a získala druhou sadu 25:21. Tu symbolicky blokem zakončil kapitán Aleš Holubec - 2:0 na sety.

Portugalcům se nevedlo ani ve třetím setu, hned v úvodu se dvakrát mýlili v útoku a Česko opět brzy vedlo - 6:4. Skvěle hrající Jan Hadrava opakoval za stavu 9:6 velkou parádu, kterou předvedl už na turnaji v Jižní Koreji - blok jednou rukou - 10:6! Po útoku Adama Bartoše Češi vedli už 13:6 a šli si postupně pro hladké vítězství. Portugalcům se v závěru třetí sady i celého utkání vůbec nedařilo, Češi dominovali - Jan Hadrava 18:9, Marek Beer blokem už na 19:9! Hladké české vítězství zakončil tvrdou smečí Adam Bartoš - 25:16.

Česko tak po velmi dobrém výkonu zdolalo Portugalsko 3:0!

Světová liga - České Budějovice - 3. hrací den:

Česká republika - Portugalsko 3:0 (25:21, 25:21, 25:16)

Sestava České republiky: Janouch, Beer, Holubec, Bartoš, Michálek, Hadrava, libero: Pfeffer. Střídali: Habr, Zajíček.

Nejvíce bodů ČR: Hadrava 18, Michálek 12, Bartoš 10.

Statistika: ZDE

Aleš Holubec (kapitán České republiky): "Jsme rádi, že jsme dnes vyhráli a odvděčili jsme se výborným divákům za podporu. Naše hra bylo mnohem lepší jak včera, ještě se musíme vyvarovat zbytečných chyb, trochu se sehrát a věřím, že to bude do dalších zápasů dobré."

Miguel Falasca (trenér České republiky): "Oproti včerejšku to byl povedený zápas. Tímto stylem bychom měli pokračovat i nadále, důležité je být i sebevědomí a jít zkrátka do toho naplno."

Jakub Novotný (manažer české reprezentace): "Po včerejším nepovedeném zápase s týmem Nizozemska jsem chtěl po našem mužstvu, aby zareagovalo a předvedlo mnohem lepší výkon. Jsem rád, že se to dnes povedlo. Toto hladké vítězství jsme potřebovali."

Autor: Mgr. Michal Mezera, foto: Ondřej Driml