15.6.2019

Ani letos nebudou Češky chybět ve Final Four Golden European League

Přišel čas na poslední letošní zápasy základních skupin v rámci Golden European League 2019. Zatímco na Slovensku byl na programu pro Češky veledůležitý zápas mezi domácím výběrem a Ukrajinkami, v Jablonci nad Nisou hostil český výběr Švédky. Ono důležité utkání na Slovensku vyhrály domácí volejbalistky poměrem 3:1 na sety – pokud by tak svěřenkyně řeckého trenéra Athanasopoulose potvrdily roli favoritek, mohly slavit postup do závěrečného Final Four, které se bude letos konat v chorvatském Varaždínu.

Česká republika – Švédsko 3:0 (25:11, 25:20, 25:20)

Rozhodčí: Pavlov Alexander (RUS), Krtička Jan (CZE)

Počet diváků: 1 150

Domácí: Kossányiová, Purchartová, Orvošová, Mlejnková, Holásková, Šmídová, libera Dostálová, Vaňková. Střídaly: Šustrová, Kopecká, Patočková

Hosté: Lundvall, Wasserfaller, Andersson V., Haak, Topic, Tabron, libera Andersson K., Ahman. Střídaly: Tegenfalk, Andersson L.

Pavla Šmídová (kapitánka ČR): Myslím si, že dnes Švédky nepředvedly takový výkon, jaký by chtěly. My jsme předvedly koncentrovaný výkon, ačkoliv byly tam i některé chyby, které se odvíjely i od toho, že trenér prostřídal sestavu a dostaly tak šanci i hráčky, který v předchozích zápasech tolik nehrály. Jsem ráda, že jsme vyhrály a postoupily do závěrečného turnaje. Fanoušci bylI super, bylo to něco neskutečného, když (nejen) ta děcka začala křičet a povzbuzovat nás. Moc dobře se nám hraje před domácím publikem.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Na začátku jsme byli trochu nervózní, pak se to ale změnilo a předvedli jsme koncentrovaný výkon. Ve druhém a třetím setu jsem dal šanci i hráčkám, které v předchozích zápasech tolik nehrály, proto ty sety nebyly tak jednoznačné jako ten první. Jsem velmi rád za dnešní výhru a za postup do Final Four. Jinak atmosféra dnes byla úžasná, přál bych si, abychom před takovou kulisou hráli každý zápas.“

Jonna Wasserfaller (kapitánka Švédska): „Pro nás to byl dnes dobrý krok k tomu, abychom na sobě dál pracovaly a zlepšovaly se. Dokázaly jsme také domácí tým zatlačit, což bylo vidět i na skóre jednotlivých setů.“

Ettore Guidetti (trenér Švédska): „Myslím si, že jsme dneska hráli náš nejlepší zápas na turnaji. Sice jsme prohráli, ale oproti předchozím zápasům jsme hráli lépe. Češky byly lepší a důraznější. Dnes jsem ale aspoň částečně spokojený.“

Esem zahájila druhá nejvíce bodující hráčka celé soutěže Andrea Kossányiová celé utkání. Velmi omlazený švédský tým, který má jen dvě hráčky starší 23 let, dokázal ze začátku vzdorovat, dařilo se mu procházet naší obranou na síti, navíc dobře servíroval. Právě dobrý servis ze strany české kapitánky Šmídové donutil za stavu 10:7 k prvnímu oddechovému času trenéra Švédek. Ta pokračovala ve svém nepříjemně plachtícím podání a i díky ní se dokázal český tým dostat do vedení 15:7. Krásný jednoblok švédské blokařky si připsala Míša Mlejnková a vedení stále narůstalo. Další bodová šnůra byla k vidění při podání Kristýny Šustrové a domácí tým tak pohodlně směřoval k výhře v prvním setu.

Eso teprve sedmnáctileté univerzálky Tabron znamenalo vedení Švédska 2:3 a také vůbec první chybu na straně domácího týmu. K rychlému obratu ve skóre pomohla stále stoprocentní Andrea Kossanyiová. Právě při jejím podáním si vzal už druhý timeout trenéra Švédska. Češky vedly 14:8, k čemuž jim velkou mírou dopomáhaly sami Švédky, které dělaly velkou porci nevynucených chyb. V závěru setu při sedmibodovém vedení domácího celku došlo opět k dvojstřídání Kopecká – Patočková. Švédky dokázaly ještě odvrátit rychlý konec setu – dařilo se jim na podání i obrana. Druhý set tak skončil „jen“ pětibodovým rozdílem, a to když dělovkou do třímetrovky zakončila svou smeč Míša Mlejnková.

I přes věkový průměr základní sestavy Švédek necelých 22 let to náš soupeř nezabalil a hned z kraje setu se dostal do dvoubodového vedení. Vyrovnaný souboj byl však stejně jako v prvních dvou setech k vidění jen do stavu zhruba 10:10. Pak se dostala na podání Simona Kopecká, která již zůstala v sestavě po střídání z druhého setu, a její servis pomohl k vedení 15:11. Blok švédských reprezentantek za stavu 17:20 donutil řeckého trenéra na lavičce Češek k prvnímu oddechovému času ve třetím setu. Krásné eso přesně na zadní lajnu si následně připsala Míša Mlejnková. Po jejím zkráceném úderu ze zóny šest braly české reprezentantky další bod a směřovaly tak k matchballu. Ten přišel co nevidět, napodruhé ho díky nekompromisní ráně Gabriely Orvošové český tým potvrdil a vyhrál tak nejen zápas, ale také skupinu A.