Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
23.9.2023

Dobře rozehrané utkání s Ukrajinou naše volejbalistky do vítězného konce nedotáhly

České a ukrajinské volejbalistky se v letošní reprezentační sezóně utkaly už počtvrté. V semifinále Golden European League 2023 zvítězily Ukrajinky 3:0 a 3:1, v osmifinále evropského šampionátu vybojovaly po pěti setech postup Češky. Na turnaji olympijské kvalifikace v Číně české hráčky jednoduše získaly úvodní set. V následujících sadách byly ale nahoře Ukrajinky, které získaly první výhru na turnaji. Nejvíce bodujícími českými hráčkami byly Helena Havelková (16 bodů) a Ela Koulisiani (12). Závěrečné utkání s Kanadou sehrají volejbalistky Češky v neděli od 7 hodin. Záznam utkání i přímé přenosy následujících zápasů jsou ke zhlédnutí na platformě volej.tv.

Česko – Ukrajina 1:3 (25:12, 23:25, 18:25, 15:25)

Rozhodčí: Hoorweg Carla (AUS), Pimthongkhonburi Sasiprapa (THA)

Česko: Havelková, Pavlová, Orvošová, Mlejnková, Koulisiani, Valková, libera Digrinová, Dostálová. Střídaly: Kolářová, Hodanová, Pelikánová, Brancuská, Bukovská, Kneiflová

Ukrajina: Meliushkyna, Danchak, Khober, Dorsman, Sharhorodska, Milenko, libero Niemtseva. Střídaly: Dymar, Oliinyk

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

kapitánka, smečařka Michaela Mlejnková:Byl to strašně těžký zápas. Ukrajinky do nás šly servisem a my s tím měly problémy na příjmu. Následný útok z high ballu byl těžký a nedokázaly jsme se prosadit. Moc bych chtěla, abychom sebraly zbytky sil, protože zítra s Kanadou to bude náročné. Samozřejmě, že jsou na tom všichni stejně a všichni už mají málo sil, ale musíme se semknout, zabojovat a moc bych chtěla, abychom tento turnaj ukončily na vítězné vlně.

blokařka Ela Koulisiani:Dnešní zápas jsme s Ukrajinou prohrály 1:3. V prvním setu jsme je skvěle tlačily na servisu, Ukrajinky nás nebyly schopné přehrát a my jsme je skvěle ubránily. Od druhého setu začaly tlačit ony, nám se úplně nedařilo přihrát, hrály jsme hru z high ballu a ony začaly výborně bránit. Opravdu se v obraně rozjely, počapaly nám všechno, začaly nás i ulívat a v tom byl ten klíčový rozdíl. My jsme jim ulívky nepobraly, ale ony nám ano. Zítra nás čeká zápas s Kanadou a bylo by prima tento zápas vyhrát, abychom tento turnaj ukončily na vítězné vlně. A vlastně celou reprezentační sezónu ukončily hezkým výsledkem, bojovaly a ukázaly, co umíme.

trenér Giannis Athanasopoulos: Myslím, že zápas se rozhodl v druhém setu, kdy jsme měli šanci ho vyhrát. Jenže jsme mentálně nebyli dost silní na to, abychom se drželi našeho systému a Ukrajinky získaly několik důležitých bodů. Pak už jsme na ně nedokázaly zareagovat. Problém byl v našem soustředění, ale nedokážu vysvětlit, jestli to bylo únavou, protože jsme včera dohrály utkání v sedm hodin večer. Opravdu jsme se zhoršili, přestali dobře podávat a to Ukrajině pomohlo získat tento zápas. Ony totiž servírovaly velmi agresivně a my nenašli způsob, jak složit některé jednoduché míče. Ukrajina si vítězství zasloužila, ale jak už jsem několikrát zmínil, tento turnaj je velmi agresivní a teď nemáme čas plakat. Musíme se zaměřit na zítřejší zápas proti Kanadě, dobře zregenerovat, dobře Kanadu zanalyzovat, ale především musíme dokázat hrát náš systém, protože dnes se nám to nepodařilo, a proto je výsledek takový, jaký je. Doufám, že zítra předvedeme lepší výkon.

České volejbalistky vlétly na Ukrajinu rychlým vedením 8:2, když se o body postarala Koulisiani nebo přesně servírující Orvošová. Ukrajinské hráčky nebyly schopné skórovat a proti nechybujícím soupeřkám jim nevycházelo téměř nic. Pavlová přímo z podání zvyšovala už na 16:7, Havelková z pipu přidala další český bod. Na zisk sady stačilo českým hráčkám 20 minut.

Druhý set začala Ukrajina výrazně lépe a při sérii na podání Danchakové vedla 7:4. Češky se přiblížily na kontaktních 9:10, vzápětí ale musely dotahovat čtyřbodovou ztrátu. V boji o srovnání pomohl i šťastný bod Digrinové. Napřed ale byly Ukrajinky, které do koncovky vstupovaly ve výhodě 20:18. Vyrovnání skóre přišlo až na poslední chvíli po útoku Havelkové na 23:23, potřebné dva body ale přidaly ukrajinské hráčky.

Herní pohodu si ukrajinské hráčky udržovaly i ve třetí sadě, kdy rychle vedly 8:4. Za stavu 12:7 vyzýval trenér Athanasopoulos své svěřenkyně zvýšeným hlasem k většímu soustředění na hru. Lepším týmem byly ale hráčky ve žlutých dresech, které Češkám nedovolovaly snížit bodovou ztrátu.

Ani čtvrtá sada nepřinesla změnu. Ukrajinky od jejího začátku bezpečně vedly, v poli zvedly téměř každý míč a v útoku skládaly a vytloukaly české bloky. Už v polovině setu ztrácely české hráčky deset bodů, a i když se nevzdávaly a bojovaly, snížení nepříznivého skóre se už nedočkaly.