2.6.2018

Jasná výhra nad Běloruskem znamená postup do Final Four!!!

Češky ve své skupině zatím dominují a doposud prohrály pouze jeden set. Nejdříve porazily dvakrát Španělsko, následně si v obou případech poradily i se Slovenkami. Bělorusky sice třikrát vyhrály, ale ve dvou případech až v pátém setu. Před dnešním (2. 6. 2018) zápasem tak ztrácely na český tým pět bodů a pokud chtěly pomýšlet na účast ve Final Four, musely bezpodmínečně vyhrát. To se týmu z východu Evropy nepovedlo a Češky se po vítězství 3:0 mohou radovat s postupu do finálového turnaje 2018 CEV Volleyball Golden European League.

Česká republika – Bělorusko 3:0 (25:18, 25:18, 25:21)

Sestavy

Česká republika: Kossányiová, Purchartová, Válková, Mlejnková, Strušková, Toufarová, libero Dostálová. Střídaly: Nová, Orvošová

Bělorusko: Kalinouskaya-Guengoer, Seryk, Kananovich, Markevich, Barysevich, Hryshkevich, libera Pauliukouskaya, Haniyeva. Střídaly: Stoliar, Shash, Kicka

Diváci: 1 000

Bělorusky měly do zápasu lepší vstup a ihned se chopily dvoubodového vedení. Podání Veroniky Struškové dělalo soupeřkám problém, díky čemuž si domácí hráčky připsaly čtyři body v řadě. Češky se začaly pomalu dostávat do tempa a ukazovat, že se na první příčce nachází po právu. Série pěti bodů v řadě znamenala vedení 14:9. V průběhu prvního setu se ošklivě zranila Volha Pauliukouskaya na liberu, do hry musela nastoupit Viktoryia Haniyeva. Domácí hráčky soupeřky převálcovaly a první set vyhrály 25:18.

Začátek druhého setu měl podobný charakter jako ten úvodní. Češky taktéž stáhly dvoubodovou ztrátu a stav byl rázem vyrovnaný. V útoku jako vždy zářila Andrea Kossányiová, která přidávala na české konto důležité body. Oba týmy přidávaly po bodu a hra byla mnohem vyrovnanější. Češky se v tomto setu rozjely o něco později, ale stejně jako v prvním dějství zaznamenaly pět bodů v řadě a uskočily Běloruskám na 20:14. Přání jednoho z místních diváků v podobě zaznamenání esa vyslyšela Michaela Mlejnková a skvělým servisem tužbu splnila. Druhý set zakončila Andrea Kossányiová smečí do těla jedné z Bělorusek.

Veronika Strušková zaznamenala ve třetím setu blok vedoucí k vedení 5:4, který diváci ocenili mohutným potleskem. Na 11:11 srovnala dělovou smečí Michaela Mlejnková. Za stavu 13:13 se Češky opět dostaly do rauše a čtyřmi body v řadě se přiblížily k vítězství v zápase. Bělorusky se nevzdaly a srovnaly na 19:19. Domácí hráčky ukončili zápas po esu a postupují do Final Four, které se bude konat v Maďarsku.

Barbora Purchartová – kapitánka CZE: „Byla tu skvělá atmosféra v Jindřichově Hradci, kde nás hnali skvělý fanoušci. Jsme šťastné, že jsme dnes zvítězily 3:0 a postoupily do Final Four.“

Lubomír Staněk – asistent trenéra CZE: „Z Bělorusek jsme měli respekt, ale holky zápas zvládly skvěle. Těšíme se na finálovou čtyřku, kde věříme, že dokážeme uspět.“

Piotr Khilko – trenér BLR: „Udělali jsme v zápase mnoho chyb, proto jsme nevyhráli. Gratuluji Češkám k postupu do Final Four.“

Autor: Vojtěch Voštinka