Na Ukrajině se zápas českým reprezentantkám vůbec nevydařil

Týden od triumfu nad Ukrajinou v Brně odcestovaly Češky na horkou půdu do Záporoží bojovat o cenné body v honbě za postupem do Final Four Golden European League.

Ukrajina – Česká republika 3:0 (25:14, 25:21, 25:18)

Rozhodčí: Mitev I., Parshyn V.

Počet diváků: 350

Domácí: Politanska, Denysova, Karpets, Bytsenko, Stepaniuk, Dorsman, libero Niemtseva. Střídala: Drozd

Hosté: Kopecká, Hodanová, Purchartová, Orvošová, Kossaányiová, Trnková, libero Dostálová. Střídaly:  Holásková, Valková, Mlejnková, Rutarová, Svobodová, Patočková

Barbora Purchartová (kapitánka ČR): „Bohužel se nám nepovedlo zopakovat výkon z Brna. Soupeřky nás přehrály ve všech činnostech a zápas nám ujel na začátku prvního setu. Nefungovaly nám věci, které nám jdou normálně. Musíme se z toho oklepat a připravit se na další dva zápasy.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Dnes jsme se nedostali do hry. V žádné herní činnosti jsme nebyli agresivní. Jestli chceme ještě doufat v postup do Final Four, musíme se k dalším dvěma zápasům postavit zcela odlišně. Už teď jsme se začali soustředit na zápas proti Slovensku, pojedeme si tam pro vítězství.“

Češky začaly odvetu váhavě a domácí hráčky, agresivní na servise, se lehce ujaly vedení 11:2. Skvěle servírující Denysova a bezchybná obrana v poli byly velkou překážkou pro české útočnice. Do stavu 15:7 trenér v touze změnit obraz hry poslal na hřiště postupně Holáskovou, Mlejnkovou a Valkovou. Na sebevědomé Ukrajinky však zlepšený výkon nestačil a ty si dokráčely k pohodlnému vítězství 25:16.

Začátek druhého setu začal bojovně z obou stran a dlouhé výměny často rozhodovaly maličkosti. Domácím se hlavně v mezihře dařila hra středem, ale naše děvčata postupně a trpělivě nacházela ztracené sebevědomí a držela se soupeřem krok ve skóre 9:9. Ve střední pasáži se ukrajinským hráčkám povedlo vybudovat tříbodový náskok, který jsme bohužel nedokázaly stáhnout, a přes zlepšený výkon i druhá sada patřila domácím.

Třetí set začal při podání Politanské pro naše děvčata komplikovaně. Bylo těžké číst v pohodě hrající Ukrajinky, které alternovaly tvrdé útoky s dobře umístěnými ulívkami. Tři esa Orvošové donutila domácího trenéra vzít time out a upravit skóre na 7:7. Ovšem kapitánka Stepaniuk nám sérii oplatila a rázem se nám Ukrajinky vzdálily na 16:9. Češky prokazovaly velkou snahu průběh zápasu zvrátit, ale domácí prostředí bránilo Ukrajinkám polevit v tempu a v euforii vybojovaly tříbodové vítězství, které citelně zamíchá pořadím v A skupině.

Autor: Michaela Doležalová