15.8.2018

Na úvod kvalifikace naše ženy nečekaně klopýtly se Švédkami

Jsou to přesně dva měsíce od posledního soutěžního zápasu dnešních soupeřů. Tehdy Češky porazily v boji o bronz v Golden European League Finky, Švédky naopak zvítězily v Silver European League, tedy nižší evropské soutěži, kde porazily Rakousko. Papírové předpoklady tedy jasně hovořily pro náš celek. První zápas kvalifikace o ME 2019, které bude hostit hned čtveřice zemí, se však výběru trenéra Pommera nepovedl, na bojovné Švédky nestačil a prohrál 2:3.

Česká republika - Švédsko 2:3 (25:19, 22:25, 25:15, 20:25, 7:15)

Rozhodčí: Boris Skudnik (SLO), Pavel Vasko (SVK)

Počet diváků: 1 300

Sestavy

Česká republika: Mlejnková, Strušková, Valková, Havelková, Holásková, Orvošová, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Kossanyiová, Šmídová, Purchartová, Kopáčová, Kohoutová, Svobodová

Švédsko: Tegenfalk, Haak A., Topic, Haak I., Lundvall, Wasserfaller, libera Andersson K., Ahman. Střídaly: Andersson V., Lazic

Naplněná sportovní hala v Jablonci nad Nisou viděla hned v úvodu vyrovnaný souboj. Papírový outsider ze Švédska předváděl bojovný výkon, a to především díky nejvíce bodující hráčce italské Serie A Isabelle Haak. Skvělá plachta Kateřiny Valkové za stavu 13:9 donutila švédského kouče k prvnímu time-outu. Česká nahrávačka dokázala udržet svůj servis až do stavu 15:9. Seveřanky se však rozhodně nevzdávaly a prostřední část setu dokázaly ještě zdramatizovat. Krásný blok Veroniky Struškové jsme mohli vidět před druhým time-outem Švédek. Hned po něm si za stavu 21:15 připsala krásné eso Michaela Mlejnková. Kosmetická úprava skóre na 22:19 sice donutila k oddechovému času také domácího trenéra, dvě esa Veroniky Struškové na konci setu nakonec znamenaly výhru Češek 25:19.

Druhý set začal krásnou čtyřkou Isabelly Haak a do vedení poslal Švédky. Suverénně nejdelší výměnu jsme mohli sledovat za stavu 3:3, kterou dokázala svým útokem zakončit Kateřina Holásková. Ta si následně připsala také eso a Češky šly do vedení. Dobré podání Kateřiny Valkové a následná bomba Heleny Havelkové přinesly první přerušení hry. Stav 12:8 pro domácí. Švédské hráčky se především v útoku zvedly a dokázaly set zdramatizovat. Za stavu 19:16 přišla na podání Kateřina Kohoutová, která svými dvěma skvělými servisy donutila hostujícího trenéra k oddechovému času. Blok Topic proti Havelkové za stavu 20:20 donutil domácího trenéra Pommera k prvnímu většímu střídání. Na nahrávku přišla Šmídová (dříve Vincourová), na univerzální post pak Kossanyiová. Po chybě Kateřiny Holáskové měla švédská reprezentace první matchball. Svým útokem pak sice konec setu odvrátila, následně aut Heleny Havelkové znamenal srovnání na 1:1. Druhý set skončil 22:25.

Ve třetím setu nenechal český tým nic náhodě a především díky razantnímu servisu se rychle ujal vedení. I zásluhou skvělého domácího publika Češky prohraný set nerozhodil a záhy se dostaly do vedení 13:4. Na švédské straně jsme viděli střídání nahrávačky – do hry přišla Vilma Andersson. Především díky jejímu skvělému servisu si český trenér vzal svůj první oddechový čas. Servis nahrávačky na druhé straně sítě donutil ke stejnému kroku také švédského kouče a domácí již vedly 16:10. S esem a vedením 19:12 Češky vstoupily do koncovky, která jim jednoznačně patřila. To potvrdila také Veronika Strušková, která skvěle zablokovala útok Haak ze zóny číslo 6. Helena Havelková ukončila také třetí set, tentokrát však razantní smečí. Česky zvítězily ve třetím setu rozdílem deseti bodů a ujaly se vedení v utkání 2:1.

Začátek čtvrté sady patřil skvěle podávající Anně Haak, která donutila Češky k prvnímu oddechovému času za stavu 0:4. Také její sestra Isabella výrazně přispěla svými útoky k vedení švédského celku na 5:7 z českého pohledu. Parádní bomba švédské smečařky a následné eso za stavu 10:5 donutila ke střídání českého kouče. Do hry přišla Šmídová, Purchartová a Kopáčová. Poslední dvě zmiňované si také připsaly krásný blok a vedení Švédek alespoň trochu stáhly. Čtvrtý set byl však stále v režii sester Haak. Za stavu 15:9 tak bral český trenér svůj druhý oddechový čas. Švédské hráčky „ucítily“ šanci se zápasem ještě něco dělat a hrály naprosto bez zábran. Zlepšily především razanci svého útoku. České hráčky v dechberoucí výměně předvedly naprosto famózní zákroky oceněné dlouhým potleskem diváků. Ti pak doslova vyburcovaly domácí hráčky, které dokázaly stáhnout rozdíl alespoň na 17:19. Následně pak byla hra v rukou Isabelly Haak, která si oproti předchozímu setu (13 % na útoku) výrazně polepšila (50 %). Když svou smeč poslala na palubovku Diana Lundvall, čtvrtá sada nakonec skončila 20:25.

V rozhodujícím pátém setu Švédky navázaly na koncovku čtvrtého setu a ujaly se vedení. Dělovka na servisu z rukou Isabelly Haak za stavu 4:2 donutila českého trenéra k time-outu. Ta skládala jeden balón za druhým, k výměně stran tak docházelo za stavu 3:8 z pohledu domácích. Stav 4:10 donutil k dalšímu střídání na české straně. Ani to nezabránilo přímému esu z rukou kapitánky Jonny Wasserfaller. V závěru pátého setu Švédky naprosto suverénně dominovaly a o jejich výhře již nebylo příliš pochybností. Dělovka z ruky Diany Lundvall ukončila dramatické a více než dvouhodiné utkání. Švédky vyhrály tiebreak 15:7 a ze zápasu berou 2 body.

Zdeněk Pommer (trenér ČR): „Měli jsme dohrát druhý set, kde jsme vedli. Neuhráli jsme koncovku. Švédky byly postupně ve všech činnostech agresivnější. Ve čtvrtém setu nám bohužel utekl začátek, což by se nám nemělo stávat.“

Barbora Purchartová (kapitánka ČR): „Švédky se nevzdávaly, bojovaly i za nepříznivého stavu, dotáhly se na nás. Ve čtvrtém setu jsme si je nechaly utéct. Věděly jsme, že Isabella Haak je jejich nejlepší hráčka, smečuje z velké výšky a je těžké ji ubránit. V první polovině zápasu se nám to dařilo, ale poté se rozehrála na útoku i na podání. Diváci byli skvělí, musíme jim poděkovat. O to více ta prohra mrzí.“

Jonas Svantesson (trenér Švédska): „Nikdy se nevzdáváme, nezáleží na tom, jestli to je 0:2 nebo 19:24. To je pro holky dobré. To je to, o čem se neustále bavíme. Máme jednu z nejlepších hráček světa, musíme ji podporovat stejně tak, jako ona musí podporovat nás. To je důležité proto, abychom mohli porážet ostatní týmy.“

Jonna Wasserfaller (kapitánka Švédska): „Věřily jsme v sami sebe, bojovaly jsme o každý míč, neměly jsme co ztratit. Hrály jsme náš volejbal a společně jsme zvítězily.“

Autor: Matouš Müller