28.6.2019

Spanilá jízda českých volejbalistek pokračuje i v Peru na Challenger Cupu

K prvnímu zápasu v Peru na Challenger Cupu 2019 nastoupil náš tým žen proti svému soupeři z finále Golden European League 2019, Chorvatsku. Chorvatky již měly za sebou vítězný zápas s domácím Peru, ve kterém zvítězily 3:1. Dalo se předpokládat, že vítěz dnešního utkání bude mít blíž k postupu ze skupiny.

Česká republika - Chorvatsko 3:1 (20:25, 25:12, 25:16, 25:15)

Rozhodčí: Mozzo (URU), Grass (BRA)

Česká republika: Mlejnková, Orvošová, Trnková, Kossányiová, Šmídová, Purchartová, libero Dostálová. Střídaly: Holásková, Svobodová

Chorvatsko: Fabris, Strunjak, Mlinar, Butigan, Klaric, Deak, libero Božičevic. Střídaly: Gamma, Stanovic, Štimac, Dumančic, Luketic

Pavla Šmídová (kapitánka): „Prvni set jsme se trošku ještě rozkoukávaly a byly trošku mimo hru, ale naštěstí jsme se vrátily do hry a od druhého setu jsme předváděly naší hru, s kterou jsme dokráčely k důležitému vítězstvi 3:1."

Giannis Athanasopoulos (trenér): Po první deseti bodech v prvním setu přišel výpadek. Soupeřky nás tlačily servisem a my jsme se s tím prali, ale hlavně jsme se nechovali jako tým. To jsme řešili po prvním setu, chtěli jsme být agresivnější a podle mě jsme další tři sety dominovali. Gratulace holkám za to, že to vybojovaly. Teď se již soustředíme na zítřejší zápas s Peru. Přes noc se podíváme na videa a zanalyzujeme jejich hru. Zítra chceme vyhrát, abychom postoupili do semifinále. Pokud chceme být v budoucnu lepší tým, nesmíme si dovolit takové výpadky jako dnes po prvních deseti bodech. To přijde společně s dalšími zápasy a tréninky, jsme spolu teprve dva měsíce, ale myslím, že jsme na dobré cestě. Každým dnem se zlepšujeme."

Naše reprezentační družstvo začalo zápas tak, jak skončilo finálový zápas před pár dny ve Varaždínu. Hned přitlačilo soupeřky servisem (6:2). Chorvatky se brzy oklepaly a vracely nám stejnou mincí, tzn. velmi těžkým servisem, se kterým jsme se neuměly vyrovnat, a skóre srovnaly na 10:10. Na útoku se nedařilo naši univerzálce Orvošové a Chorvatky výborně útočily. Při druhém technickém time outu je již pro nás stav nepříznivý 12:16. Trenér českého týmu si postupně vybírá oba time outy a na bloku Purchartovou střídá Holásková. Konec setu je z naší strany již lepší, ale manko z poloviny setu již nedokážeme dohnat a první set prohráváme 20:25.

Vstup do druhého setu je z naší strany tragický (0:5), nedaří se nic. Vlajku zvedá kapitánka Šmídová, která výborným servisem dotahuje náskok soupeře 4:5, aby následně Kossányiová esem srovnala stav na 6:6. Následně přichází blokařská paráda Trnkové a Mlejnkové a vedeme již 10:7. Chorvatky se dostávají pod tlak a vyhazují mimo hřiště jeden míč za druhým. Od té chvíle začíná český tým dominovat. Při druhém technickém time outu vedeme již 16:8. Stále tlačíme na servisu, ze kterého jsou chorvatské „přijímačky“ nešťastné a set ukončuje Kossániyová nekompromisní smečí „z handy“. Od stavu 0:5 jsme soupeřkám dovolili pouze 7 bodů!!!

Od začátku třetího setu si udržujeme malý náskok a to zásluhou opět výborného servisu a bloků Trnkové. Přestože se v půlce setu na nás Chorvatky dotáhly (11:11), tak jsme pohledově lepším týmem. V tu chvíli začne úřadovat na síti nejužitečnější hráčka GEL Kossániyová, která bezchybně uhrává balóny chycené zlepšenou obranou v poli. Po servisu Orvošové odskakujeme soupeři na 21:14. Set dohráváme v klidu a neprostupnými bloky Šmídové a opět Kossániyové (25:16).

Čvrtý set je již jasnou záležitostí našich děvčat. Od začátku mají soupeřky pod tlakem a stále si udržují minimálně pětibodové vedení. Bloky přidává Mlejnková, která zároveň „skládá“ těžké balóny po obraně a esa postupně přidává Orvošová, Šmídová a Holásková. Opět se nám daří na útoku po obraně a zápas ukončuje kapitánka Šmídová chytrým blokem (25:15).

Vítězíme přesvědčivě 3:1 a zítra nás čeká souboj o postup ze skupiny s domácími volejbalistkami.

Autor: Jiří Carba, foto FIVB

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)