2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
6.8.2021

Zasloužená výhra našich volejbalistek, Maďarkám moc šancí nedaly

Naše reprezentantky si po včerejší těsné prohře v tie-breaku s týmem Nizozemska dnes spravily chuť vcelku hladkou výhrou 3:0. Utkání s Maďarskem ukončila esem dnešní oslavenkyně Andrea Kossányiová. V pátečním prvním zápase Savaria cupu Nizozemky jasně přehrály Ázerbájdžán, který včera ve večerní vyrovnané pětisetové bitvě podlehl domácím Maďarkám.

Česká republika - Maďarsko 3:0 (25:19, 25:18, 25:23)

Rozhodčí: Ágnes Bátkai-Katona (HUN), Krizstina Árpás (HUN)

Počet diváků: 100

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Mlejnková, Šimáňová, Valková, libero Dostálová.

Střídaly:

Maďarsko: Pallag, Gyimes, Tálas, Szakmáry, Pekárik, Németh, libera Tóth, Juhar. Střídaly: Vezsenyi, Bagyinka, Kump, Torok, Szucs

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Andrea Kossányiová (kapitánka): „Dnes jsme měly zápas plně pod kontrolou, až na ten třetí set. První dva sety to byl z naší strany dobrý volejbal, jsem ráda, že jsme v koncovce dotáhly i ten třetí. Děkuju celému týmu za pěkný dárek k narozeninám.

Veronika Dostálová (libero): „Do zápasu jsme nastoupily koncentrovaně, byly jsme na Maďarky dobře připravené a plnily jsme taktické pokyny. Maďarky ve třetím setu vystřídaly některé hráčky, což nám dělalo trochu potíže. Jsem moc ráda, že jsme vyhrály ve třech setech, čímž jsme pošetřily nějaké síly do zítřejšího zápasu.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „V prvních dvou setech jsme Maďarkám v podstatě nedali šanci. V tom třetím setu soupeř zamíchal se sestavou a změnil i nějaké taktické věci a nám chvíli trvalo, než jsme na to zareagovali. Mám radost, že jsme to nakonec zvládli a vyhráli 3:0.“

Začátek dnešního utkání se odehrával v režii českého útoku v čele s Gabrielou Orvošovou a Michaelou Mlejnkovou, společně s úspěšnou obranou maďarských smečařek se tak podařilo vypracovat vedení hned od počátku prvního setu (4:1, 7:4, 12:9). Za stavu 13:9 nastala sporná situace, kdy maďarský trenér požádal o přezkoumání přešlapu útočné čáry na videu těsně před koncem rozehry, kterou náš tým hned vzápětí vítězně ukončil. A protože video rozhodčí nebyl schopen určit, zda k přešlapu došlo, následoval nový míč, ačkoliv česká lavička byla jiného názoru. Chvilkové vypadnutí z tempa dovolilo Maďarkám srovnat skóre (13:13), ale proti byla Andrea Kossányiová, která na svůj úspěšný útok navázala bodovým blokem, a vrátila tak Češkám lehký polštář ve vedení (18:15). A když se potom Michaela Mlejnková blýskla zabijáckým blokem proti maďarské jednonožce, šlo se do koncovky setu za stavu 21:17. Žádné drama již nepřipustily rozjeté české útočnice, které v prvním setu zaznamenaly pěkných 18 bodů s 46% úspěšností.

Začátek druhého setu se nesl ve stejném duchu jako konec toho předchozího. Češky byly dále úspěšné na útoku a díky kvalitnímu servisu a obraně se dařilo držet na uzdě maďarské smečařky (3:0, 6:2, 9:5). Ke krajním útočnicím se přidaly také středové hráčky Šimáňová s Trnkovou a Češky si mohly užívat pohodlné pětibodové vedení (12:7, 13:8, 15:10). Zbytek setu pojala jako svou oslavu dnešních narozenin Andrea Kossányiová, která společně se svými spoluhráčkami nepřipustila žádné drama a společně se svými kolegyněmi ještě navýšila náskok na konečných 25:18.

Kuriózní první bod třetího klání si připsala Michaela Mlejnková, když po příliš dlouhé nahrávce umístila bagrem míč mezi maďarské hráčky tak šikovně, že si Maďarky dávaly přednost do té doby, než bylo pozdě. I poté se pokračovalo v zajetých kolejích – Češky kvalitně podávaly, čímž si usnadňovaly obranu a ubráněné míče proměňovaly v body (4:2, 8:5, 10:7, 12:9). Nenápadným stahováním jednotlivých bodů v každém postavení se Maďarky přiblížily na rozdíl jednoho bodu (15:14), což vyprovokovalo Giannise Athanasopoulose k oddechovému času. Následovalo pravidelné ztrátování na obou stranách (19:18) až do chvíle, než se Maďarkám podařilo úspěšně ubránit a přidat jeden break point na svou stranu (20:20). Nesměl by to ovšem být den Andrey Kossányiové, která za stavu 24:23 vypustila jeden ze svých smrtelně jedovatých servisů, který uštědřil Maďarkám finální uštknutí. Češky tak v tomto roce po dvou vítězstvích ve Zlaté evropské lize zvítězily nad Maďarskem i potřetí.

Autor: Adam Šimonek