22.2.2021

Český pohár si z Karlových Varů odvážejí volejbalisté Dukly Liberec

Oba finalisté Českého poháru 2020/21 se potkali v posledním kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21, kde sehráli vyrovnané utkání, a Karlovarsko po prohraném prvním setu muselo otáčet zápas. I dnes se čekal velmi vyrovnaný souboj, ale Liberec se ukázal ve větší herní, tak psychické pohodě a hlavně měl Michala Kriška, který si do Karlových Varů přivezl fantastickou formu. Karlovarsko prošlo do finále celkem lehce přes Ústí nad Labem, Liberec naopak musel bojovat v koncovkách setů proti Jihostroji z Českých Budějovic.

VK Dukla Liberec – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)

Rozhodčí: Krtička Jan, Činátl René

Hráno bez diváků

Liberec: Šulista, Krajčovič, Kriško M., Kriško T., Leikep, Kovalchuk, libera Kopáček, Pavlíček. Střídali: Suda, Štokr

Karlovarsko: Lux, Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Ticháček, libero Pfeffer. Střídali: Vašina, Keemink

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Krásné. Zkusili jsme si to tady minulý týden a dneska jsme byli více zvyklí na místní halu. Krásný zážitek. Myslím si, že dneska jsme odevzdali pěkný výkon a pěkné emoce, takže jsme všichni šťastní, protože víme, jak je to tady těžké, navíc s týmem, který má velké ambice a hraje dobře. Takže jsem šťastný i za kluky.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dneska jsme samozřejmě šťastní, protože jsme vyhráli pohár a splnili tak první cíl. Celý turnaj jsme hráli naprosto koncentrovaně. První zápas s Brnem, přes Budějovice, až dnes do finále. Velký dík a gratulace klukům, protože odvedli fantastický výkon a může nás těšit, že nám forma graduje do play off.“

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Myslím si, že z naší strany to bylo slabé. Prohrát 0:3 ve finále, myslím si, že jsme málo bojovali. Na spoustě lidí nebyla vidět agresivita a chtíč, že chtějí vyhrát. Samozřejmě je to finále a je tam spousta chyb, protože je tam nervozita. Ale i ty chyby se dají vynahradit třeba tou bojovností a to na naší straně vůbec nebylo. Gratuluji Liberci a myslím si, že se dneska moc nenadřel. První dva sety hrál výborně Michal Kriško. My jsme neměli špatný začátek, ale Michal Kriško dělal ze všeho body.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace Liberci. Předváděl tady celou dobu parádní volejbal. Nám dneska vypadla činnost jako je útok krajních hráčů a v určitých důležitých chvílích jsme nebyli tak pečliví a trpěliví jako Liberec. Pohár patří po zásluze Liberci.“

Tak jak bylo před zápasem jasné, první set začal velmi vyrovnaně. Žádný z týmů se nedostal do většího vedení, nicméně na Karlovarsku je vidět větší nervozita, Dukla působí trpělivě a klidněji. Obě družstva dobře ztrátují, 7:7, 12:12. První mírné vedení dostává na svojí stranu Dukla Liberec, když při podání Tomáše Kriška odskakuje na 14:12. Trenér Novák si bere první oddechový čas. Eso Marca Wilsona znamená vyrovnání na 15:15. Skóre se i nadále přelévá bod po bodu. Po chybě Liberce v útoku se dostává do vedení Karlovarsko, 19:18. Tomáš Kriško napravuje svojí předchozí chybu a povedeným útokem srovnává, 19:19. Při podání Michala Kriška se dostávají hráči Liberce do vedení o dva body. Za stavu 21:19 pro Duklu si bere druhý oddechový čas trenér Novák. Michal Kriško dál tvrdě podává a Dukla skvělým blokem přidává další bod. Teprve za stavu 22:19 otáčí vytlučeným blokem Patrik Indra, 22:20. Přichází nekompromisní útok středem Wilsona, 23:21. Michal Kriško smečuje pouze do zámezí a za stavu 23:22 pro Duklu si bere první oddechový čas trenér Nekola. Po něm Michal Kriško boduje a přidává na stranu Liberce další bod, 24:22. V koncovce se ukázal rozdíl v útoku univerzálů - liberecký Michal Kriško nechyboval, karlovarský Indra netrefuje blok a první set patří liberecké Dukle, 25:22.

Druhý set začalo Karlovarsko hned tlakem na servisu a dvakrát zablokovaný Michal Kriško usnadnil vedení Západočechů, 1:5. Marcel Lux dává eso a zvyšuje vedení hráčů Karlovarska. Trenér Nekola si bere první oddechový čas. Vzápětí se svěřencům Jiřího Nováka přestává dařit na útoku a při podání Krajčoviče Dukla snižuje na rozdíl jediného bodu. Za stavu 10:9 pro Karlovarsko přichází první oddechový čas trenéra Nováka. Karlovarsku se nedaří na servisu jako včera a po chybě Wilsona je srovnáno, 11:11. V půlce setu se do vedení dostává Liberec. Po odvážném útoku Tomáše Kriška, i Petra Šulisty, po „desce“ Krajčoviče na Indru a útoku Michala Kriška odskakuje Dukla o tři body (18:15) a přichází druhý oddechový čas trenéra Nováka. Chyba karlovarského Wieseho na útoku navyšuje vedení Dukly, 19:15. Trenér Novák střídá a posílá na hřiště místo Ticháčka druhého nahrávače Keeminka. Patrik Indra vytlouká liberecký blok a snižuje, 19:16. Další bod Dukly přidává opět Michal Kriško. Za stavu 21:17 pro Duklu přichází na palubovku Suda, který jde na podání. Wiese ještě drží naděje Karlovarska, ale Dukla hraje dobře na ztrátu, 22:18. Michal Kriško má ale opravdu formu a přidává tři body razantním servisem (2 esa). Je konec druhého setu a Karlovarsko má poslední šanci ve třetím setu zápas otočit.

Na začátku třetího setu se žádný ze soupeřů nedostal do většího vedení, až po esu Ticháčka odskakuje Karlovarsko na 8:6. Svěřenci Jiřího Nováka v této části zlepšili obranu, začínají se prosazovat oba smečaři, Patrik Indra přidává úspěšný blok a Dukla zaostává. Za stavu 11:7 pro Karlovarsko si bere první oddechový čas trenér Nekola. Karlovarsko si i nadále drží mírný náskok, 11:14. Dukla však trpělivě bod po bodu náskok stahuje, 13:14. Obrana Libereckých funguje neskutečně a otáčejí třetí set ve svůj prospěch (16:15) a přichází první oddechový čas trenéra Nováka. Za stavu 17:17 přichází na podání v dresu Karlových Varů Lukáš Vašina místo Luxe. Michal Kriško kazí podání a stav je tak 19:19. Blíží se dramatická koncovka třetího setu. Dvacátý bod Liberce přidává útokem středem Leikep. První bod dává i Lukáš Vašina a stav je tak 20:20. Vašina přidává nekompromisní blok a Karlovarsko se ujímá vedení 21:20. Za tohoto stavu přichází druhý oddechový čas trenéra Liberce. Za Liberec srovnává středem sítě opět Leikep. Na podání přichází za stavu 21:21 Radek Suda. Liberec po jeho dobrém podání blokuje a ujímá se tak vedení 22:21. Trenér Novák reaguje druhým oddechovým časem. Po něm Suda kazí podání. Na druhé straně ho napodobuje Wilson a stav je tak 23:22 pro Liberec. Vašina výborným útokem srovnává na 23:23. Po útoku Michala Kriška má Dukla první mečbol (24:23) a po dlouhé výměně zápas ukončuje Tomáš Kriško útokem z jedné nohy, 25:23. Dukla Liberec je zaslouženým vítězem Českého poháru, předvedla nejvyrovnanější výkony a ze všech týmu asi nejvíce „chtěla“.

Autoři: Jiří Carba, Vít Mašek, foto Aleš Bedlík