25.2.2024

Chance Český pohár pražští Lvi nezískají, do finále je nepustily Beskydy

Final Four Chance Českého poháru mužů 2023/24 zahájilo v táborské hale Mír semifinálové utkání Black Volley Beskyd a VK Lvi Praha. A hned došlo k velké senzaci. Beskydy po čtyřsetovém boji nakonec porazily pražského favorita a slaví tak historický postup do finále.

Black Volley Beskydy – VK Lvi Praha 3:1 (16:25, 25:19, 25:19, 25:21)

Rozhodčí: Kovář V., Grabovský Z.

Počet diváků: 745

Black Volley: Danylov, Mišek, Koloušek, Guimaraes, Mečiar, Benda, libero Míček. Střídali: Hilšer, Klimeš

Lvi: Madsen, McCarthy, Kollátor, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Vodička, Estrada, Thiel, Schouten

Marek Mečiar (smečař Black Volley Beskydy): Jsme nadšení, že se nám podařil tento malý zázrak, protože Praha je neskutečně dobrý soupeř. Dneska jsme do toho dali srdce, a to si myslím, že rozhodlo. Chtěli jsme vyhrát a po tom neúspěšném prvním setu jsme se nevzdali. Věřili jsme, že máme aspoň malinkou naději na výhru, kterou jsme využili. Je to v podstatě největší úspěch pro Black Volley Beskydy jako takový.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Pro nás samozřejmé těžké, nebudeme zastírat, že do Final Four jsme si přáli jiného soupeře. Vedoucí tým extraligy, nabitý kádr, mohou vystřídat a dát tam kohokoliv. My jsme navíc před zápasem přišli o univerzála, takže jsme hráli bez něj. Na druhou stranu jsme si to chtěli užít a víme, že porazit se dá každý, porážet už daleko hůř. Myslím si, že jsme Lvy zaskočili nejenom tou sestavou, ale i stylem hry. Nám pomohla euforie a fantastický výkon Mečiara na postu univerzála.“

Martin Tibitanzl (blokař VK Lvi Praha): „Od nás to nebylo úplně nejlepší utkání. Nám vůbec nic nevycházelo, ani jsme nedrželi servis. Prohráváme a jedeme domů, tak snad poslední prohra tenhle rok.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Myslím si, že jsme byli až moc sebejistí a na to jsme při dnešním utkání doplatili. Po druhém setu si začali soupeři věřit a odehráli dnes opravdu skvělé utkání. Neměli, co ztratit, nebyli pod tlakem a vyšlo jim to. Dneska byli lepším týmem a zaslouženě postoupili do finále.“

První set začal poměrně vyrovnaně. Beskydský tým vstoupil do zápasu bez svého prvního univerzála a místo něj nastoupil smečař Marek Mečiar. Po vyrovnaném začátku začínají Lvi potvrzovat roli favorita a po esu Čecha se dostávají do dvoubodového vedení. Další eso Lvů jim přináší pětibodový náskok 12:7, což nutí beskydského trenéra využít první oddechový čas. Praha ale díky své dominanci, dobrému podání a nevynucené chybě beskydského celku na podání vstupuje do druhé poloviny setu už se sedmibodovým náskokem. Trenér Beskyd si bere svůj druhý oddechový čas. V koncovce zkouší Lvi svou první video challenge na dotek sítě soupeře, ale neúspěšně. Beskydskému celku se nedaří prosadit na útoku a dochází i k nevynuceným chybám, kdy míče letí často do zámezí. I přes bojovnost Beskyd si Lvi první set pohlídali a jasně berou první set ve svůj prospěch poměrem 25:16.

Druhý set začal v nezměněných sestavách. Začátek setu je opět vyrovnaný. Po nevynucených chybách na podání se do vedení dostává tým Beskyd. Lvi si berou oddechový čas při čtyřbodovém náskoku Beskyd. Za stavu 11:5 pro Beskydy přichází druhý time out Pražanů. Těm nepomohlo střídání smečaře Čecha ani dvojstřídání. Beskydy vedou šestibodovým rozdílem (17:11) a udrží si ho až do konce tohoto setu.

Ve třetím setu Beskydy pokračují ve svém nasazení a vstupují do něj bodem pro svůj celek. Začátek se opět zdá být vyrovnaný, dochází i ke střídání na straně Prahy, ale Beskydy se díky esu dostávají do vedení 5:2. V první polovině si Beskydy drží svou dominanci a jsou ve vedení. Za stavu 8:5 si Lvi berou oddechový čas. Jde o vypjatou část utkání ze strany hráčů, jelikož je dána žlutá karta pro hráče Beskyd i Prahy. Lvi bojují za podpory velké fanouškovské základy a srovnávají na 9:9. Beskydy si ale berou zpět vedení v tomto setu. Beskydy hojně využívají útok zadního smečaře a jsou na něm úspěšní. Praha si bere oddechový čas za stavu 17:13. Beskydy dále překvapují a získávají na svou stranu body i fanoušky. V hale je výborná atmosféra. Fanoušci ženou Beskydy kupředu a je to 19:14. Trenér Black Volley zkouší video challenge na teč míče. Beskydskému celku se daří, dominuje zejména Marek Mečiar a vstupuje do koncovky se čtyřbodovým náskokem. Praha si připisuje eso 22:18 a Beskydy si berou oddechový čas, aby Lvy zastavily a mohly si jít v klidu pro vítězství v tomto setu. Svou dominanci na podání potvrzuje i posledním bodem Guimaraes a Beskydy jdou tak do vedení 2:1 na sety.

Do čtvrtého setu vstupuje pražský celek se změnou svého univerzála, do základu nastupuje Casey Schouten. Skóre je vyrovnané, 10:10. Beskydy odskakují na 15:13. Při McCarthyho podání je srovnáno 16:16, ale Beskydy opět odskakují na rozdíl tří bodů, 19:16. Koncovku setu lépe zvládají hráči Black Volley a vedou 22:18. Pražským Lvům se nedaří blokovat skvěle útočící hráče Beskyd, 24:20. První mečbol Lvi sice ještě odvrací, ale druhý již proměňuje Mečiar, který je i vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Beskydy poráží Prahu 3:1 a zaslouženě postupují do finále Chance Českého poháru.

Autor: Simona Pavelková