12.10.2018

Do 3. kola ČP mužů postupují po velkých bojích všichni favorité

V 2. kole Českého poháru mužů 2018/19 nastoupili v domácím prostředí vítězové kvalifikačních skupin již proti účastníkům UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19. A rozhodně se svých soupeřů nezalekli. V polovině zápasů musel o vítězi a postupujícím do 3. kola rozhodovat až tie-break.

TJ Sokol Bučovice – Aero Odolena Voda 1:3 (26:24, 16:25, 32:34, 24:26)

Sestavy

Bučovice: Fučík, Katona, Vašut, Neubauer, Přikryl, Mlčůch, Nezdařil, Šimko, Duda, Tezzele, Dítě, Bence, Paták

Odolena Voda: Mikula, Gear, Hladík, Vachoušek, Walsh, Holčík, Hadrava, Vanags, Russell, Viiber

Do zápasu lépe vkročili domácí volejbalisté. Aero však zpřesnilo hru a účinným servisem, zejména při podání Mikuly, se ujalo vedení o pět bodů. Bučovičtí se však nevzdávali, skóre srovnali a o vítězství v prvním setu rozhodovala koncovka, ve které byli domácí odvážnějším a šťastnějším týmem.

Do druhého setu hostující trenér vystřídal nahrávače, za Holčíka přišel estonský reprezentant Viiber, který hru zklidnil a Aero zcela ovládlo tento set a srovnalo na 1:1.

Třetí set začal opět nadvládou hostujícího Aera, to přimělo domácího trenéra k několika změnám v sestavě a vyplatilo se. Bučovičtí srovnali na 23:23 a od té doby se bojovalo o každý balón, diváci byli svědkem několika setbolů na každé straně. Skóre se zastavilo až na 32:34, když domácí špatně přihráli podání Vanagse a to potrestal Mikula.

Čtvrtý set přinesl vyrovnaný volejbal až do koncovky, kterou díky úspěšným blokům pro sebe vybojovalo hostující Aero.

Black Volley Beskydy – VK Ostrava 2:3 (25:21, 18:25, 20:25, 25:16, 10:15)

Do zápasu s favoritem z Ostravy vstoupil Black Volley před domácím publikem se zkušenou blokařskou dvojicí Široký - Kubala, s novými smečařskými posilami Kozákem a Mečiarem, taktéž novou údernou silou z Bulharska Nedkovem na postu univerzála a mladým liberem Lexem. Na nahrávačský post se vrátil zkušený Jambor. „Věděli jsme, že musíme soupeře zatlačit servisem, abychom ho byli schopni bránit. Tato taktika dokonale vycházela v prvním setu, kdy na síti úřadoval Široký, asi nejzvučnější posila týmu, která přišla z mistrovského Karlovarska," hodnotí vstup do zápasu Přemysl Kubala. První set domácí tým především díky výborné obraně vyhrál.

Vysoko postavenou laťku se bohužel domácímu celku nepodařilo udržet a od druhého setu za svým soupeřem zaostával především na přihrávce a na servisu. „Především počet zkažených servisů a celková efektivita v této činnosti byla náš limitující faktor. Následující dvě sady jsme prohráli a na hřiště se tak dostal blokař Seifert a smečař Pospíšil, kteří výkon týmu výrazně oživili," komentoval vývoj zápasu Kubala a dodal: „Především pak Honza Pospíšil zahrál asi svůj životní zápas a velkou měrou se zasloužil o dotažení zápasu do rozhodujícího pátého setu."

V tie-breaku byl tým Beskyd málo důrazný na útoku, čehož zkušený soupeř využil a odskočil o pár bodů. Tuto ztrátu se již nepodařilo dohnat a Black Volley Beskydy prohrál s extraligovou Ostravou 2:3. „Bez ohledu na výsledek šlo zřejmě o náš nejlepší kolektivní výkon a to jak po herní stránce, tak v nasazení, kde si hráči zaslouží pochvalu za projev a bojovnost," shrnuje výkon svého týmu Kubala.

„Bylo to těžké utkání. Beskydy hrály velmi dobře a s vysokým nasazením. Zápas jsme zvládli s odřenýma ušima. I takové však zápasy bývají a jsem velmi rád, že jsme ho nakonec zvládli. Začali jsme na bloku s dvojicí David, Kotas. Protočili se oba nahrávači Podlesny i Štefko, také hráli oba univerzálové Dvořák a Beal. Do hry se ještě dostali Sedláček a Bauman,“ řekl k utkání trenér VK Ostrava Jan Václavík.

TJ Sokol Dobřichovice – VK Lvi Praha A 0:3 (17:25, 12:25, 19:25)

VŠSK MFF UK Praha – SK Ústí nad Labem 0:3 (16:25, 17:25, 17:25)

VK Lvi Praha B – VK Benátky nad Jizerou 2:3 (25:23, 23:25, 20:25, 25:21, 9:15)

TJ Holubice – Fatra Zlín 2:3 (22:25, 20:25, 30:28, 25:14, 13:15)

Autor: Jiří Carba