23.1.2020

Do Final Four Českého poháru mužů se probojovaly stejné týmy jako vloni

Final Four Českého poháru 2019/2020 mužů zná své účastníky. Už včera se do něj probojovalo Karlovarsko, dnes se k němu přidaly týmy Českých Budějovic, Liberce a Kladna. Jihostroj i podruhé přehrál Příbram, stejně jako liberecká Dukla volejbalisty Brna. Kladenští Orli, po domácí prohře se Lvy v tie-breaku, v Praze zabojovaly a po výhře 3:0 nebudou v boji o letošní trofej ČP chybět. Ve Final Four, které je na programu 22. – 23. února 2020 v Kutné Hoře, se v semifinále utká českobudějovický obhájce loňské trofeje s letošním lídrem extraligy z Karlových Varů, druhou dvojici tvoří Liberec a Kladno.

Ve čtvrtfinále Českého poháru na sebe narazili tradiční rivalové, České Budějovice pod trenérskou taktovkou René Dvořáka a Příbram vedená Martinem Kopem. První utkání vyhráli hráči z jihu 3:1, v odvetném souboji v domácím prostředí jim stačilo získat k postupu do Final Four Českého poháru jeden bod za dva vyhrané sety.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:19, 25:16, 25:20)

první utkání 3:1

Rozhodčí: Velinov E., Buchar T.

Počet diváků: 456

Domácí: Michálek, Mach, Šotola, Zmrhal, Todua, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Piskáček, Fila, Ondrovič

Hosté: Kuchař, Polák, Kriško, Sysoev, Safonov, Rosenbaum, libero Juračka. Střídali: Hulpach, Suda, Daniel Rosenbaum, Trojanowicz

Radek Mach(kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Jsem rád, že jsme to zvládli, že jsme postoupili. Jsem rád i za ten výkon, který jsme předvedli. Doufám, že se zase dostaneme nahoru.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Proti poslednímu zápasu se nám hodně zvedla obrana. Škodili jsme plachtícím servisem, stále se nemůžeme dostat do kvalitního skákaného servisu. Výborná obrana rozhodla.“

Michal Kriško (kapitán VK Euro Sitex Příbram): Budějovice nás přehrály ve všech směrech.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): Gratuluji Budějovicím k postupu.“

Domácí volejbalisté šli od začátku za postupem. Do tempa se dostal uzdravený Šotola, svou příležitost na hřišti využil také Zmrhal, oba zatížili konto soupeřů pěknou řádkou bodů. Středočeši střídali na nahrávačském postu bratry Rosenbaumy, ale Jihostroj se nenechal vyvést z míry a předváděl pestrou hru s minimem chyb.

Po prvních dvou sadách dostali na obou stranách prostor hráči z lavičky.

I ve třetím setu nový nahrávač Piskáček výborně kombinoval a udržel nastolené tempo. České Budějovice zaslouženě vyhrály 3:0 a postoupily do semifinálového klání Final Four, kde na ně už čekají volejbalisté Karlovarska, Kladna a Liberce.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

Odvetné pohárové utkání dnes svede dvě družstva, která si v poslední době v naší nejvyšší soutěži nevedou vůbec špatně. VK Dukla Liberec i Volejbal Brno 7 x v řadě zvítězila a určitě budou chtít na své kvalitní výkony navázat i v dnešním pohárovém utkání. V prvním utkání čtvrtfinále zvítězila Dukla na domácí půdě Brna 3:1 a v případě, že získá dva sety, je jistým postupujícím. To Brno musí vyhrát za tři body a následně ve zlatém setu, taková je pohárová matematika. A nyní k samotnému utkání. Liberec letos na domácí palubovce ještě ani jednou neprohrál, jak v extralize mužů, tak i v poháru CEV (zde bohužel nedokázal fantastický výkon z utkání proti Galatasary Istanbul zopakovat ve zlatém setu a dál nepostoupil). Nyní jdou ale všechny pohárové kalkulace stranou. První set je jasnou kořistí Dukly, ale v druhém Brno zásluhou nepříjemného podání s domácími srovnává krok. Dramatickou koncovku třetího setu na sebe vzal kapitán Dukly Jan Štokr a dvěma úspěšnými zásahy poslal Duklu do semifinále ČP. Čtvrtý set již byl i přes horší herní projev jednoznačnou záležitostí Dukly, protože hosté pustili na hřiště hráče ze střídačky. V libereckém dresu se nám dnes poprvé představil kubánský nahrávač Infante Leandro Macías (192 cm, 70 kg, 13. 2. 1990, účastník MS 2014 v Polsku).

VK Dukla Liberec – Volejbal Brno 3:1 (25:17, 15:25, 25:23, 25:19)

Rozhodčí: Jan Krtička, Matěj Dmejchal, Petr Louka, Jiří Čermák

Počet diváků: 502

Domácí: Alexander Shafranovich (8 bodů), Aleš Holubec (2), Jan Štokr (22), Petr Šulista (3), Libor Leikep 9), Jiří Srb, libera Václav Kopáček, Tomáš Kunc. Střídali: Patrik Indra (2), Bartosz Pietruczuk (12), Infante Leandro Macías

Hosté: Martin Licek (14 bodů), Matthew August (6), Vít Jakubec (4), Michal Hrazdira (13), Jan Pražák (12), Adam Provazník (2), libero Jakub Lžíčař. Střídali: Daniel Římal (8), Matěj Hukel (2), Duc Luan Truong (1)

Jakub Veselý (zástupce kapitána VK Dukla Liberec): „Myslím si, že jsme suprově zvládli dnešní pohárové utkání. Na to, jak se vyvíjel druhý set, kde nás Brno zaskočilo výbornou hrou a nám se naprosto přestalo dařit, tak jsme nakonec vybojovali třetí set a postoupili do Final Four. Myslím si, že nás čeká přijatelnější soupeř, než je druhá dvojice Karlovarsko – Jihostroj. Nás čeká Praha, nebo Kladno, zatím nevíme, jak to dnes v Praze dopadne. Takže pro nás důležitý postup a již se můžeme těšit na další boje v ČP.

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Měli jsme výborný vstup do utkání. Brno začalo od druhého setu výborně podávat na servisu a potom už to utkání bylo vyrovnané až do konce. Takže jsme samozřejmě rádi, že jsme postoupili do Final Four a nyní se budeme soustředit na další sobotní zápas v Brně.“

Martin Licek (zástupce kapitána Volejbal Brno): „Je velká škoda prvního setu. Myslím si, že potom jsme dva sety odehráli velice dobře. Do čtvrtého setu jsme trochu obměnili sestavu. Blahopřeji Liberci k postupu a přeji, aby se jim dařilo i ve Final Four.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): Gratuluji hlavně Dukle k postupu, myslím si, že Dukla dnes byla lepší a zaslouženě vyhrála.“

Po vyrovnaném začátku pohárového utkání se Dukle po přešlapu zadního hráče Brna daří odskočit o dva body (4:2).  Na rozdíl tří bodů zvyšuje Alex Shafranovich šikovnou smečí do kapsy brněnského bloku (8:5). V úvodu jsme svědky spousta zkažených podání, jako by se hráči pomalu zastřelovali. Po doteku míče odraženého od libereckého bloku se hosté přibližují na jediný bod (10:9), ale vzápětí se na bloku prosazuje Jan Štokr a když Libor Leikep vytlouká středem brněnský blok, náskok Dukly stoupl na čtyři body. Brno zastavuje rozjetou Duklu oddechovým časem (13:9). Po time Libor Leikep jednoblokem zastavuje Honzu Pražáka a Jan Štokr Michala Hrazdiru - náskok Dukly začíná narůstat (15:9). Na palubovce se nám poprvé objevuje nejvíce bodující hráč Brna Daniel Římal a hned dvakrát chybuje na útoku. Nejprve útočí po lajně do zámezí a vzápětí do sítě a trenér Brna Ondřej Marek vybírá svůj poslední odpočinek prvního dějství. Až technický úder Michala Hrazdiry po lajně dostává Honzu Štokra z podání. Za stavu 19:11 se nám poprvé na palubovce představuje nová posila Leandro Macías (klasické střídání nahrávačů a univerzálů). Hosté dál útočí do autu (Martin Licek a Matthew August) a konec prvního setu je na spadnutí (21:11). Po snad nejdelším autu prvního setu (Martin Licek) se domácí radují z prvního setbolu (24:16). První setbol si domácí hráči kazí sami zkaženým podáním, ale i hosté kazí svůj servis (Martin Licek) a Dukla je jediný set od postupu do semifinále ČP v Kutné Hoře.

Do druhého setu nastupují hosté s nahrávačem Duc Luan Truongem a Danielem Římalem. Právě tato dvojice je v úvodu druhého dějství nejvíce s míčem a na ukazateli nám svítí stále vyrovnaný stav (6:6). Až diagonální smeč Daniela Římala a blok posílá hosty do vedení (6:9 – time Dukla). Po time se prosazuje na útoku kapitán Michal Hrazdira (6:10) a hosté odskakují o další bod. Nyní Dukla dost chybuje na útoku, jako by chtěla napodobit hru Brna z prvního setu (7:12). Druhý time Dukly nenechává na sebe dlouho čekat (9:15). Ani po time se Dukle na útoku nedaří jako v prvním setu. Po odpočinku blokem hosté zvyšují na 9:16. Hlavní vliv na rozdílu ve skóre má nepřesný příjem Dukly brněnského podání. Ani střídání domácím v druhém setu nevychází. Další zbytečné chyby na útoku a hosté jsou blízko vyrovnání (12:21). Po neuvěřitelné smeči Daniela Římala z velké nouze hosté získávají první setbol druhé sady. Zkažené podání Michala Hrazdiry dává malinkou šanci Dukle, ale další nepřesnost v mezihře Dukly znamená, že je vyrovnáno 1:1 na sety.

Do základu ve třetím setu posílá na nahrávku trenér Dukly Michal Nekola svoji novou posilu Leandra Maciase. Hosté v úvodu stále vedou o jeden bodík až do podání Bartosze Pietruczuka, který esem dovoluje Dukle vedení 5:4. Nekompromisní smeč Honzy Štokra a Dukla vede o dva body (7:5). Po vytlučeném bloku je vzápětí vyrovnáno (7:7). Krásné výměny z obou stran nám drží vyrovnaný stav až do další parády Honzy Štokra, nejprve útok ze zadní zóny a hned přímý bod z podání a Brno rychle žádá oddechový čas (13:10). Michal Hrazdira snižuje o blok Dukly na rozdíl jediného a po útoku do autu je vyrovnáno (13:13) a drama pokračuje. Při plachtícím podání Libora Leikepa je Dukla zpět ve dvoubodovém vedení (16:14), ale ani toto vedení nemá dlouhého trvání. Útok Dukly do autu a je srovnáno (16:16). Za stavu 17:18 se hosté dostávají do nepatrného vedení po esu Augusta Mattewa a mohlo být pro domácí ještě hůř. Katastrofální příjem dalšího podání hosté nevyužívají, když Jan Pražák míří signálem středem bez bloku do autu. Technická chyba na straně Brna dovoluje Dukle nahlédnout do vedení (19:18). Bezchybná hra obou družstev nám posouvá set do vyrovnané koncovky (23:23). Kdo jiný, než Honza Štokr získává setbol další úspěšnou smečí (24:23) a když přidá svůj první blok v dnešním utkání – Dukla je ve čtvrtfinále druhé naší nejprestižnější soutěže.

Ve čtvrtém setu nechává trenér Brna Ondřej Marek na lavičce své opory a Dukla toho 100% využívá a rychle se kvalitním útokem dostává do vedení 3:0 (time hosté). Chyba na smeči středem sítě (Matěj Hukel) a vedení je již čtyřbodové (5:1). Až do stavu 9:4 Dukla hraje velice dobře, ale slabší chvilku, pořádně slabší chvilku, si vybírá při podání Mathewa Augusta. Hosté z ničeho nic vyrovnávají na 9:9. Po vyrovnání zase přichází řada chyb na straně hostů a stav se nám rychle mění (12:9). Čisté eso (Alex Shafranovich) posílá Duklu do čtyřbodového vedení (15:11, time Brno). Čtvrtý set, kde vlastně již o nic nejde, není pro diváky tou pravou volejbalovou podívanou. Přesto bubny fan clubu neutichají a diváci stále fandí svému týmu. Dukla si čtyřbodové vedení pravidelným získávání podání udržuje až do stavu 23:19. První mečbol utkání získává jednoblokem Bartosz Pietruczuk, který blokem proměňuje Libor Leikep a je konec utkání. Dukla vítězí 3:1 a udržuje si nadále neporazitelnost ve své hale. Pochvalu zaslouží i rozhodčí, kteří bezchybně odřídili celé pohárové utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC

Dnes v 19 hodin je na pořadu poslední zápas 4. kola Českého poháru, který určí posledního účastníka finálového turnaje v Kutné Hoře. Mírný náskok mají domácí Lvi, kteří zvítězili na Kladně těsně 3:2. V pohárové matematice to nic neznamená. Navíc Kladno stačilo za týden výrazně posílit svůj tým na dvou postech a je vidět, že ambice hostů jsou ty nejvyšší a pro postup udělají vše. Domácí Lvi se netají tím, že účast ve Final Four ČP by byla jejich velkým úspěchem.

VK Lvi Praha – Kladno volejbal cz 0:3 (22:25, 27:29, 18:25)

první utkání 3:2

Rozhodčí: Fink T., Dušek P., na čarách Gill M., Zich J.

Počet diváků: 280

Domácí: Král, Bartůněk, Thomas D.-P., Krajčovič, Mihajlović, Šulc, libera Ježek, Kovařík. Střídali: Svoboda, Špulák, Toman

Hosté: Hyský, Zajíček, van Haarlem, Staples, Palacios, Okošanović, libero Moník. Střídali: Vemič, Wallisch, Mikulenka

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Bezprostředně po prohraném zápase samozřejmě zklamání, ale musíme se dívat dopředu. V sobotu hrajeme domácí utkání s Příbramí a na to se musíme připravit.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Blahopřeji Kladnu k postupu. Momentálně jsem velmi zklamaný. Hráči bojovali, musíme jít dál. Pozítří hrajeme důležitý extraligový zápas a uděláme vše, abychom se na něj dobře připravili a potěšili hrou naše skvělé diváky, kterým děkuji za úžasnou podporu.

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsme šťastni, že jsme postoupili a zvítězili v tak důležitém zápase. Nebylo to vůbec jednoduché. Děkuji fanouškům, kteří přijeli ve všední den za parádní atmosféru, kterou nám připravili. Přeji Lvům hodně úspěchů v dalších zápasech.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): Od počátku utkání jsme byli velmi nervózní. Víme, že Lvi jsou doma silní. Jsme velmi rádi za postup.“

Hosté z Kladna se vrhli do prvního setu po hlavě i s novými posilami. Na smeči nastoupil Staples a na bloku kolumbijská posila Palacios. Velmi slušně zaplněná hala vidí od počátku bojovný volejbal s vyrovnaným skóre. Za stavu 10:10 je jasné, že oba týmy bojují, jak se patří, o postup mezi čtyři nejlepší v Českém poháru. V průběhu celého prvního setu se ztrátuje bod po bodu a diváci vidí výborný volejbal. Za stavu 19:19 přichází zvýšený tlak na servisu od Staplese, který přes dva time-outy přivádí Kladno do vedení 19:22. Bohužel přes veškerou snahu domácích se nedaří koncovku otočit a prohrávají 22:25.

V začátku druhého setu kladenští hráči začali kazit servis a Lvi okamžitě přebírají otěže utkání a vedou 11:8. Hra na ztrátu je však neskutečně vyrovnaná. Až do stavu 21:20 oba týmy výborně ztrátují. Dobrým blokem drží Kladno krok, 22:21. Matej Mihajlović táhne Lvy do koncovky a ti vedou 24:22. Po ztrátě tlačí na servisu Okosanovič, vynucuje si chyby domácích a otáčí stav na 24:25. Rozehrává se bitva o koncovku, stav 27:27. V té však vítězí šťastnější hosté 27:29.

Od začátku třetího setu je Kladno v laufu, stav 4:7. Lvi dřou jako koně, ale euforicky hrající hosté jsou tvrdý oříšek. Komár (Král) dává eso, Hyský smečuje do autu a domácí snižují na 7:8. Do hry přichází Honzátko (Svoboda) místo Máry Šulce a stav je vyrovnaný 10:10. Při podání hostů přichází dvě chyby na příjmu Lvů, stav 10:13. Následně těžká náhra na Matěje, který je zablokován, stav 11:15. Od tohoto okamžiku již bohužel bojovní Lvi nenachází recept proti kladenským Orlům a prohrávají set 18:25 a celý zápas 0:3. Přestože Lvi v letošní sezóně Kladno třikrát porazili, postupuje do finálového turnaje Českého poháru družstvo Kladna, které posíleno dalšími zahraničními posilami získalo rozhodující vítězství.

Autor: Miloš Kočka

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...