22.2.2020

Finále Českého poháru bude reprízou loňského, Jihostroj se opět potká s Kladnem

Po roce se opět v Kutné Hoře rozhořely boje o Český pohár mužů 2019/20. Dnešní semifinálové duely rozhodly o tom, že ve finále budou loňské vítězství v Českém poháru obhajovat volejbalisté Českých Budějovic, které přehrály Karlovarsko a finálovou účast si po roce zopakuje také Kladno, jenž si poradilo s libereckou Duklou. Finále Českého poháru 2019/20 mezi českobudějovickým Jihostrojem a kladenskými Orly startuje ve sportovní hale Klimeška v neděli v 16 hodin.

V prvním semifinále narazil lídr letošní UNIQA extraligy ČEZ Karlovarsko na Jihostroj České Budějovice, který ve svém posledním utkání zaskočil italské Trentino.

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:21, 23:25, 32:30, 25:17)

Rozhodčí: Jan Krtička, Lukáš Spáčil

Počet diváků: 1 012

České Budějovice: Šotola, Zmrhal, Todua, De Amo, Michálek, Mach, libero Kryštof. Střídali: Ondrovič, Fila, Křesťan

Karlovarsko: Vašina, Wilson, Ticháček, Wiese, Patočka, Rejlek, libero Pfeffer. Střídali: Džavoronok, Lux, Mlynarčik

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím, že rozhodla zkušenost, hlavně v koncovce třetího setu a pak, že jsme Karlovarsko k ničemu pustili.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím, že jsme na začátku Karlovarsko překvapili na příjmu a šel nám servis. Pak se vrátili ke své hře, dobrá hra v obraně a servis. Asi rozhodla koncovka třetího setu, která se v hlavách soupeře projevila i v setu čtvrtém. Jsem rád hlavně za to, že jsme jim čtvrtý set nedovolili nadechnout a dohráli to v klidu.“

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jsme blb…. Prochrápali jsme první set, neuvědomili jsme si, jak se tyto zápasy hrají. Pak jsme se sice vrátili do zápasu a celý třetí set byli nahoře, ale nezvládneme koncovku a to se odrazilo ve čtvrtém setu.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dneska to bylo o hlavách, na začátku jako bychom čekali, co se bude dít. Servis měl klesající tendenci, 25 zkažených na 2 esa……. A neubránili jsme Šotolu, asi rozdílový hráč.

První set zahájil na podání Šotola a hned zatlačil Karlovarsko do defenzivy. Karlovarsku se zatím nedaří na servisu a Budějovičtí si udržují mírný náskok, 6:3. Po esu De Ama si trenér Novák bere první time out. Jihostroj přihrává bezchybně a i nadále udržuje vedení, 8:5. Při podání Vašiny Karlovarsko snižuje na 8:7. Eso Zmrhala znamená opět lehké odskočení Jihostroje, 11:8. Zatím je vidět největší rozdíl nas servisu, tím Jihočeši zvyšují na 13:10. Trenér Karlovarska za stavu 15:11 zastavuje tlak Jihostroje druhým oddechovým časem. Karlovarsku se nedaří soupeře zatlačit servisem a Jihostroj vstupuje do koncovky s luxusním náskokem pěti bodů, 18:13. Na servisu přitvrdil Ticháček a Západočeši donutili trenéra Dvořáka k prvnímu oddechovému času za stavu 20:17. Šotola potvrzuje svoje dobré výkony z Champions League a zvyšuje na 23:18. Karlovarsko odvrací dva setboly a českobudějovický trenér bere svůj druhý time out. Rejlek kazí servis a první set patří Českým Budějovicím.

Druhý set začíná Karlovarsko tlačit servisem a na stavu je to hned vidět (2:5) a trenér Dvořák tlak soupeře zastavuje time outem. Avšak následné eso zvyšuje náskok Západočechů, 2:6. Karlovarští udržují náskok, hlavně bezchybným útokem a dobrou obranou, 7:11. Další eso Karlovarska opět nutí trenéra Jihostroje k oddechovému času, 8:13. Blok Mach-Šotola snižuje náskok Západočechů na 11:13 a trenér Novák bere svůj první time out. Jihostroj bod po bodu vymazává náskok hráčů z Karlových Varů, 13:14. Těžký míč uhrává Zmrhal a drží šance Jihočechů. Nicméně blíží se koncovka a Karlovarsko stále udržuje tříbodový náskok, 15:18. Obě družstva riskují na servisu, ale zatím bez účinku, až De Amo přidává eso a za stavu 19:20 trenér Novák zastavuje zápas druhým time outem. Se štěstím Rejlek zvyšuje na 19:22. Nervózní koncovka vychází lépe Západočechům, ale úspěšný útok Šotoly a následně blok Macha dává Jihočechům šanci, 21:23. Jihostroj odvrací dva setboly. Set ukončuje hrubou chybou Todua a je srovnáno 1:1. Konec druhého setu je hodně vyhrocený a Jihostroj má pocit ukřivděnosti.

Nervozitu si Jihočeši přenesli i do začátku třetího setu a Karlovarsko od začátku vede, 5:8. Na hřišti zůstal místo Zmrhala Fila a na palubovku v třetím setu poslal trenér Dvořák i blokaře Ondroviče. Jihostroj kazí moc podání a Karlovy Vary si udržují lehký náskok, 10:13. V polovině setu oba týmy dobře ztrátují, ale servis Fily snižuje náskok karlovarského týmu na 13:14. Jihostroji se ale nedaří na útoku a nemohou soupeře dotáhnout. Až chyba Rejlka dává Jihočechům šanci, 16:16. To nutí trenéra Nováka k oddechovému času. Na hřišti se objevuje Džavoronok místo Ticháčka. Ale tlak obhájce trofeje graduje a Šotola posouvá Jihostroj poprvé v tomto setu do vedení, 18:16. Trenér Novák opět sahá k timeoutu. Kapitán Rejlek velí k obratu, je srovnáno 19:19. K oddechovému času musí sáhnout i trenér Dvořák. Jihočeši útočí dvakrát mimo hřiště a jejich trenér si bere svůj poslední timeout, 19:21. Michálek dává eso a je zde dramatická koncovka, 21:21. Vrací se nahrávač Ticháček (22:22), blok Jihostroje (23:22), Wiese srovnává na 23:23 a Patočka blokem připravuje první setbol Karlovarska. Bezchybně však útočí Šotola a za stavu 24:24 na blok přichází Křesťan. Šotola servisem dává setbol Jihostroji, 25:24. Za stavu 26:26 útočí Vašina do autu, ale co na to videorozhodčí? Aut. Na řadě je další setbol pro Jihočechy. Opět srovnáno, 27:27. Nyní má setbol po bloku Vašiny Karlovarsko a na podání je jejich nejlepší hráč Rejlek. Opět srovnáno, 28:28. Michálek „sundává“ Rejlka a na řadě je další setbol pro obhájce loňského vítězství. Drama pokračuje po Vašinově smeči, 29:29. Set nekončí ani po smeči Weiseho (30:30), až po obraně Michálka a útoku Šotoly je konec setu (32:30) a České Budějovice vedou 2:1.

Do čtvrtého setu vstupuje Jihostroj povzbuzen úspěšnou koncovkou setu předešlého a hned vede 4:1. Karlovy Vary nechávají na nahrávce mladého Džavoronoka, ale nedaří se jim a trenér Novák musí vzít oddechový čas, 6:2. Eso Macha pomalu dostává Karlovarsko na kolena, 7:2. Na palubovce se objevuje karlovarský Mlynarčik a také se vrací Ticháček. Karlovarsko nyní drží nad vodou Vašina, ale Mlynarčik kazí servis a Jihostroj vede 11:7. Ne, Západočechům opět „odešel“ servis, a když kazí i na útoku, Jihostroj přidává bod za bodem (14:8). Trenér Novák se snaží tlak Jihočechů zastavit oddechovým časem. Svěšené hlavy Západočechů nevěstí pro ně nic dobrého, 17:10. Koncovka se blíží a Jihostroj si stále udržuje luxusní náskok. Karlovarsko kupí chybu za chybou, 20:12. Šotola je dnes budějovická jistota a nedovoluje Karlovarsku snížit, 23:15. Vypadá to, že ani letos se Karlovarsko do finále nepodívá. První mečbol zařizuje Michálek, následně zkažený servis Rejlka posílá do zítřejšího finále obhájce trofeje Jihostroj České Budějovice.

Druhé semifinále proti sobě postavilo Duklu Liberec a Kladno. Týmy, které v letošní sezóně zatím předvádějí nevyrovnané výkony. Kladno v UNIQA extralize bojuje o první „šestku“, která by ji zajistila klidné čtvrtfinále a Dukla zažívá generační výměnu. To se ukázalo i na základní šestce, kdy v dresu Dukly nastoupil na nahrávce Srb a na postu univerzála mladý Indra.

VK Dukla Liberec – Kladno volejbal cz 1:3 (25:22, 21:25, 23:25, 21:25)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Vlastimil Kovář jun.

Počet diváků: 1 085

Liberec: Shafranovich, Holubec, Srb, Pietruczuk, Veselý, Indra, libera Kunc, Kopáček. Střídali: Šulista, Macias, Štokr

Kladno: Palacios, Okosanovič, Hýský, Zajíček, van Haarlem, Staples, libero Moník. Střídali: Kuboš, Vemič, Mikulenka, Fortuník

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Protočili jsme skoro zase celou lavičku a je to jako celou sezónu, nahoru, dolu. Asi jsme si to prohráli ve čtvrtém setu, který jsme měli dobře rozehraný, a Kladno nás ke konci ubránilo.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Klasický pohárový zápas, který rozhodují detaily, a my jsme v nich byli horší. Čtvrtý set jsme měli dobře rozehraný, ale zase zbytečnými chybami jsme ho nedohráli. Kladno v tomto asi bylo trpělivější a zaslouženě zvítězilo.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Nervózní pohárový zápas, kde jsme byli asi trpělivější a když se naskytla šance, tak jsme ji využili na rozdíl od soupeře. Jinak podle mě pěkný zápas.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Myslím, že jsme byli o trochu lepší a trpělivější na obraně. Ještě jsem neviděl čísla, ale Okosanovič nehrál svůj nejlepší zápas, nicméně míče v důležitých okamžicích uhrál. Ve zlomových okamžicích jsme se vyvarovali chyb.“

Začátek je od obou družstev vlažný, ale Kladno udržuje dvoubodový náskok, 4:6. Zatím se ani jednomu týmu nepodařil „trhák“ a stav je stále vyrovnaný 8:9. Až blok Zajíčka zvyšuje náskok Kladna, 8:11. Kladno se začíná prosazovat obranou na síti (9:13) a to nutí trenéra Nekolu k prvnímu oddechovému času. V polovině setu Dukla pomalu snižuje, hlavně zlepšenou obranou v poli, 13:14. Dukla přidává hlavně na servisu a poprvé se ujímá vedení 17:16. Eso Srba posouvá Duklu na 20:18 a trenér Kladna bere timeout. Kladnu úplně „odešel“ útok a Dukla jde do koncovky „delší“, 23:20. První setbol získává Liberec po zkaženém servisu Staplese.

Do druhého setu opět vstupuje lépe Kladno, 3:5. Kladnu se začíná zahřívat Okosanovič a stále udržuje mírný náskok 9:12. Jediným útočníkem Kladna je jmenovaný Okosanovič, ale zatím to Kladnu stačí (12:16). Timeout si bere opět jako první trenér Liberce Michal Nekola. Jako by se opakoval první set. Před koncovkou se Dukla dotahuje na 14:16. Ale eso van Haarlema Kladno udržuje v tříbodovém náskoku, 15:18. Druhý timeout si za stavu 15:20 bere liberecký trenér. Jako by Kladno nechtělo ani vyhrát, dobře rozehraný set dramatizuje a nechává Duklu snížit na 19:21. Na servis ale přišel Okosanovič a dotáhl Kladno k prvnímu setbolu, který však Kladno nevyužívá, stejně jako druhý, a trenér Fortuník sahá k oddechovému času (21:24). Třetí setbol však již „skládá“ Palacius.

Třetí set začíná vyrovnaně a stav je 3:3. Kladno je hodně nervózní a trenér Fortuník se snaží hráče zklidnit oddechovým časem, 5:4. Van Haarlem servisem otáčí skóre (6:7) a následný blok nutí trenéra Nekolu k timeoutu. Na hřišti se objevuje Štokr a nahrávač Macias. Kladnu se rozehrává Hýský a Středočeši přidávají bod za bodem, 9:13. Z těžké náhry „skládá“ Okosanovič a na ukazateli skóre svítí stav 12:16. Koncovka se blíží a Liberci se daří opět se Kladnu přiblížit, 15:16. Trenér Fortuník musí tlak Dukly zastavit oddechovým časem. Na podání tlačí Kuboš (16:19) a trenér Nekola využívá svůj poslední timeout. Dukla opět snižuje po chybě Van Haarlema, ale přichází chyba Dukly na servisu, 20:23. Následně si Kladno vybojovalo tři setboly. První odvrací Štokr, druhý stejně tak. Nakonec set ukončuje Okosanovič z hodně těžké nahrávky a Kladno je set od postupu do zítřejšího finále.

Tak jako předchozí tři sety i začátek čtvrtého setu je vyrovnaný. Jak se říká: každý chvilku tahá pilku, 10:9. Ale Dukla je v této fází lepší v obraně na síti a odskakuje na 13:9. Milan Fortuník musí zdržet tlak Liberce timeoutem. Kladno snižuje hlavně výbornou obranou v poli, 14:12. Blížíme se do koncovky a Dukla si stále udržuje tříbodový náskok, 18:15. Kladno nechce jít do koncovky kratší a snižuje na 19:17, to nutí trenéra Nekolu k oddechovému času. Ale Orli tlačí dál (19:18) a hned na to je srovnáno po útoku Dukly do autu. Kladenské bloky zastavují útok Štokra a Kladno se ujímá vedení, 20:21. Liberec si bere další oddechový čas. Hned na to Staples dává eso a postup se Kladnu blíží. Hýský z vysoké nahrávky přibližuje Kladno k mečbolu. První mečbol má Kladno za stavu 21:24. Zajíček esem ukončuje zápas a posouvá Kladno opět do finále Českého poháru.

Autor: Jiří Carba