27.1.2021

Jako poslední se do Final Four ČP probojovaly obhájkyně loňského prvenství

Pouhé čtyři dny po domácí ligové výhře nad Ostravou přivítaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc stejného soupeře na své palubovce opět. Tentokrát v rámci čtvrtfinále Českého poháru, které se letos hraje na jediné utkání. A oba zápasy (ligový i pohárový) se sobě podobaly jako vejce vejci. Znovu byla k vidění obrovská bitva, v níž Ostrava smazala ztrátu úvodního setu, aby opět prohrála 1:3. Do pohárového Final Four, které budou 7. a 8. února 2021 hostit Teplice, tak postupuje Olomouc a může se těšit na jednoho z tria Liberec, Olymp a Šternberk.

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:1 (25:22, 21:25, 25:11, 26:24)

Rozhodčí: Peloušek, Ištvanech

Olomouc: Madsen, Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, libero Zilberman. Střídaly: Kamidinová, Abendroth

Ostrava: Hrdličková, Kalusková, Žarnovická, Štrbová, Nečasová, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Zemanová, Jedličková, Bauerová, Vytisková

Ohlas olomouckého trenéra Petra Zapletala: „Musím holkám pogratulovat, jak zvládly vygradování dnešního zápasu v jeho čtvrtém setu. Po špatném začátku, kdy jsme prohrávali o deset jedenáct bodů, v sobě našly velkou bojovnost a vůli po vítězství. Bylo to opět extrémně těžké utkání stejně jako předchozí dva duely s Ostravou, což jsme ale věděli. V našem výkonu je ještě spousta rezerv, dnes jsme byli například nedůslední na bloku. Věřím, že do druhé fáze sezony to vypilujeme tak, aby vše gradovalo v play-off.“

Po vyrovnaných prvních výměnách přišla sedmibodová šňůra Olomouce, která zcela udala ráz úvodního setu. Ostrava pak dlouho marně dotahovala, což se jí povedlo až v samotné koncovce (20:20, 21:21), jenže následovaly tři vítězné domácí míče a sada skončila výhrou Hanaček v poměru 25:22.

I v druhém dějství byly zpočátku na koni vysokoškolačky (5:1, 8:5), vyrovnání však tentokrát přišlo mnohem dříve (8:8) a rázem byla iniciativa na ostravské straně (10:14, 12:17). Mohutný domácí nápor v závěru (14:19, 18:19) sice vedl až k vyrovnání (20:20), v tomto případě to ale byl protivník, kdo si koncovku pohlídal - 21:25 a 1:1.

Také třetí část duelu odstartovaly lépe Olomoučanky (5:2) a tentokrát se jim dařilo náskok udržet a ještě jej navýšit (10:5, 12:7). Ostrava se snažila reagovat, ale přišel rozhodující výpad univerzity při servisu kapitánky Valkové (12:9, 19:9) a set se dohrával. Hostující tým v něm nakonec získal pouhých jedenáct míčů a opět prohrával.

Kdo by čekal, že takový výsledek zkušený domácí výběr uklidní, škaredě by se mýlil. Než se Hanačky na palubovce ve čtvrté sadě rozkoukaly, prohrávaly 0:4, 1:7 a pak dokonce 2:10. Až za tohoto hrozivého stavu se postupně začaly vracet do hry (6:10, 7:11), jenže po další sérii Ostravy bylo opět zle (7:14). Teprve od stavu 12:20 vrátila Olomouci naději servírující Schlegel (16:20), a když na její dílo navázala Valková, bylo rázem vyrovnáno (18:22, 22:22). První setbol si sice vypracovala Ostrava (23:24), po něm ale následoval mečbol domácích volejbalistek, které jej na rozdíl od soupeře proměnily a po výsledku 26:24 a celkově 3:1 postupují do pohárového Final Four.

Autor: Adam Fritscher, foto Stanislav Heloňa